Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Build 2016: Microsoft chystá velkou aktualizaci Windows 10. Přibudou nové funkce Události

Build 2016: Microsoft chystá velkou aktualizaci Windows 10. Přibudou nové funkce

V San Francisku odstartovala ve středu několikadenní vývojářská konference společnosti Microsoft. Zástupci amerického softwarového gigantu zde nastínili, jakým směrem se bude ubírat vývoj operačního systému Windows 10.

Není žádným tajemstvím, že s desítkami má Microsoft velké plány. Hned na úvod tiskovky se vedení amerického softwarového gigantu pochlubilo, jakých úspěchů doposud nejnovější generace Windows dosáhla.

„Windows 10 jsme uváděli na trh loni v létě, finální verze je tak k dispozici osm měsíců. Výsledek? Tento operační systém používá aktivně více než 270 miliónů lidí ze všech koutů světa,“ prohlásil Terry Myerson, šéf operačních systémů Microsoftu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Šéf operačních systémů Microsoftu Terry Myerson

 

Z jinak nudných statistických dat vytáhnul i dvě zajímavé informace. Uživatelé před obrazovkami strojů s Windows 10 za zmiňovaných osm měsíců strávili dohromady 75 miliard hodin, což je úctyhodná cifra. Speciálně pro desítky bylo vytvořeno na pět stovek různých systémů, tedy nových počítačů, tabletů nebo například chytrých telefonů.

Konec papíru a tužky

Myerson zároveň prozradil, co operační systém Windows 10 čeká do budoucna. Už v létě by měl vyjít tzv. Anniversary Update, tedy obdoba klasického service packu ze starších generací Windows. Ta přinese nejen opravy, ale především celou řadu nových funkcí. Aktualizace bude samozřejmě k dispozici zdarma.  

Zástupci Microsoftu se na středeční akci rozpovídali především o tom, že update přinese lepší spolupráci dotykových obrazovek se stylusy. Podle výzkumu Microsoftu totiž 72 % uživatelů stále nedá dopustit na klasickou tužku a papír, což chce americký softwarový gigant změnit a papír nahradit dotykovými obrazovkami.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Stylus? To je budoucnost ovládání Windows 10

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přibýt by měla celá řada nových aplikací pro pohodlnou práci se stylusy

 

Přispět k tomu má právě lepší připravenost Windows 10 na stylusy. Jeden příklad za všechny – napíšete v rychlosti poznámku na plochu, například že nesmíte zapomenout zítra zavolat své matce a popřát jí k narozeninám. Virtuální asistentka Cortana to pozná a poznámku automaticky převede do kalendáře, aby vám mohla danou událost ve vhodnou chvíli připomenout.

Na stylus by měl být lépe připravený také kancelářský balík Office. Ve Wordu tak bude možné s textem pracovat úplně stejně, jako kdyby byl napsaný na skutečném papíře. Nebude chybět ani možnost škrtání, zvýrazňování, podtrhávání, kreslení, apod.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

S psanými poznámkami si poradí i Cortana

 

Cortana bude i ve Skypu

O dalších chystaných novinkách, které přinese velká letní aktualizace, zatím vývojáři příliš mluvit nechtěli. Místo toho se zaměřili na populární program Skype. Ten totiž v dohledné době čeká radikální proměna, do této komunikační aplikace bude totiž integrována virtuální asistentka Cortana.

Skype už tak nebude sloužit pouze k bezplatným telefonátům přes internet, uživatelé jej budou moci využít jako plnohodnotného osobního asistenta. Přímo v chatovacím okně Cortaně přikážou, aby vytvořila poznámku v kalendáři, objednala pizzu nebo zabookovala hotel na pracovní cestu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka Cortany ve Skypu

 

Vývojáři Microsoftu věří, že se Cortana bude postupně učit nové dovednosti úplně stejně jako umělá inteligence. V budoucnu by tak měla být schopna rozklíčovat uživatelovu komunikaci a nabídnout mu určitou službu ještě dříve, než o ni sám požádá. Když například pozná, že uživatel plánuje dovolenou, automaticky v dané lokalitě vyhledá hotely a nabídne pouze ty, které mají na internetu nejlepší hodnocení.

Podle vývojářů takováto vylepšení nejsou hudbou daleké budoucnosti. Skype by se měl s Cortanou propojit ještě letos.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Naplánovat cestu přes Skype? Žádný problém…

 

Staré aplikace na nových strojích

Microsoft navíc věří, že podobnou umělou inteligenci během nadcházejících měsíců doslova zaplaví internet. Vlastní chatovací roboty, kteří budou fungovat podobně jako Cortana ve Skypu, si budou uživatelé vytvářet sami. Především tedy firmy – typicky hotely, restaurace, apod. Tzv. boti pak mezi sebou budou schopni komunikovat a vytvořit rezervaci, aniž by potřebovali asistenci uživatele.

Americký softwarový gigant kvůli tomu vytvořil i speciální balík nástrojů zvaný Cortana Intellifence Suite. Pomocí něj by měli být vývojáři schopni vcelku rychle a snadno vytvářet vlastní chatovací boty s pokročilými technologiemi pro rozpoznávání uživatelských potřeb a učení se novým dovednostem.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Desktop App Converter by měl do Windows 10 přinést starší programy

 

Vývojáře a v konečném důsledku i samotné uživatele potěší také novinka zvaná Desktop App Converter. Jde v podstatě o nástroj pro programátory, který umožní převést libovolnou starší aplikaci do univerzálního rozhraní Windows 10. Například starší hry tak díky této vychytávce poběží nejen na klasických počítačích, ale klidně i na tabletech a chytrých telefonech, pokud to jejich výkon umožní.

V dohledné době by se tak díky tomuto nástroji mohli objevit v internetovém obchodě Windows Store stovky nových aplikací. Operační systém od Microsoftu by tak především na mobilních zařízeních dostal důležitou konkurenční výhodu.

Názory ostatních Geeků (4)

LeonD LEO

Cortana

LeonD 31. 3. 2016 20:06

Na co je mi podpora Cortany, když pro česko je nefunkční, takže nové doplňky nebudu moci využívat?

avatar
nerudastanislav@email.cz 31. 3. 2016 22:15

@LeonD: Dokud nebude k dispozici Coranta i v ČR a ve Windows 10 home, namísto předražených PRO verzí, tak to je prakticky nevyužitelné.

avatar
dohnalek.pavel 31. 3. 2016 22:41

@nerudastanislav@email.cz: To je možná pravda, ale neviděl bych to moc reálně, ne v brzké době. Český trh je malý a náklady na lokalizaci Cortany obrovské. Jednoduše se jim to nevyplatí, proto to nebudou dělat, dokud nebude technologie Cortany zvládnutá mnohem levněji.

JohnyONeill JOH
JohnyONeill 1. 4. 2016 9:32

@LeonD: Já mám windows v angličtině a cortana mi běhá... ale nemůžu říct, že by toho kdovíkolik uměla. Kalendář, připomenutí a nějaké to googlení. To je tak všechno, k čemu jí člověk použije.

Máš něco na srdci?

nahoru