Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Celá WiFi síť pod absolutní kontrolou. Pod taktovkou TP-Link Omada

Celá WiFi síť pod absolutní kontrolou. Pod taktovkou TP-Link Omada

Produktové tipy
TP-LINK EAP670_1259013501
TP-LINK EAP670
4 445 Kč 5 379 Kč
TP-LINK EAP660 HD_390388804
TP-LINK EAP660 HD
6 710 Kč 8 119 Kč
TP-LINK EAP653_1474990984
TP-LINK EAP653
2 644 Kč 3 199 Kč
2 479 Kč 2 999 Kč
TP-LINK EAP610, Outdoor_991060231
TP-LINK EAP610, Outdoor
4 454 Kč 5 389 Kč
TP-LINK EAP610_1289437783
TP-LINK EAP610
2 181 Kč 2 639 Kč

Společnost TP-Link láká na zajímavé řešení pro správu podnikové sítě zvané Omada SDN. I v malých podnicích, školách či hotelech si tak můžete snadno vytvořit WiFi síť profesionální kvality. Jaké přístupové body ale vybrat?

WiFi považuje většina z nás na naprostou samozřejmost. Představit si knihovnu, kavárnu či hotel bez kvalitního pokrytí většina z nás už ani nedovede. Je to dáno pochopitelně i tím, že WiFi je běžnou samozřejmostí v drtivé většině domácností.

Kompletní nabídka TP-Link Omada SDN 

Pokud se ale na celou problematiku podíváme z druhé strany – tedy optikou provozovatele takového podniku či instituce, již to tak jednoduché není. Na rozdíl od běžných domácností totiž nestačí koupit jen jeden či dva routery a spoléhat na to, že vše poběží hladce a plnou rychlostí.

Daleko vhodnější je pořízení inteligentních WiFi přístupových bodů, které lze centrálně řídit bez nějakých pokročilých IT dovedností. A právě zde přichází na scénu platforma Omada SDN, která nabízí kompletní škálu síťových prvků pro stavbu větších i menších sítí. Největší výhodou je, že ke všem těmto prvkům získáte kompletní správu z jednoho rozhraní. Kromě WiFi je možné využít samozřejmě i připojení kabelem, což je u některých zařízení nezbytnost.

TP-Link Omada představuje profesionální řešení WiFi sítě

TP-Link Omada v praxi

Přístupové body, switche či gatewaye – platforma Omada SDN (Software-defined networking) integruje celou škálu síťových zařízení, u kterých poskytuje 100% centralizovanou správu. Řešení od společnosti TP-Link tedy dovoluje vytvořit vysoce škálovatelnou síť, navíc kompletně spravovatelnou z jednoho rozhraní.

Možnosti platformy TP-Link Omada SDN jsou opravdu široké. Jde totiž o velmi robustní systém, který mohou využít klidně i větší společnosti, ale zároveň se vyplatí i v menších sítích, kde spravujete například jen pár WiFi routerů v rámci jedné budovy. Sjednocené rozhraní správy či cloudový přístup totiž značně usnadňují celou práci se systémem.

Využití v praxi si nejlépe ukážeme na reálných příkladech. Majitelé ubytovacích zařízení uvítají vysokou kvalitu a pokrytí bezdrátovým signálem, místa s hustším výskytem lidí – například nejrůznější vzdělávací instituce – zase možnost vysoké hustoty připojených klientů. Obchodníci mohou využít speciální přihlašovací portál pro připojení svých zákazníků na jejich koncových zařízeních, na ta lze zároveň odeslat například i reklamní sdělení.

Díky tomu, že v rámci jedné ucelené sítě můžete nasadit zcela rozdílné přístupové prvky, není vůbec žádný problém pokrýt kvalitním připojením jak méně zatížené prostory, tak extrémně exponovaná místa. Hlavní výhodou kombinace různých přístupových prvků je samozřejmě úspora pořizovacích nákladů. 

Možnosti platformy TP-Link Omada

Ten umí to a ten zas tohle…

Když jsme si celou platformu TP-Link Omada SDN důkladně představili, je vhodné se podívat na jednotlivé síťové prvky, které ji podporují. Jak jsme uvedli již výše, nabídka je opravdu široká. Bylo by tedy nad možnosti tohoto článku popsat všechna dostupná řešení. Místo toho se zaměříme na nabídku přístupových bodů s WiFi 6 a popíšeme si, jaké jsou mezi jednotlivými modely rozdíly.

Kompletní nabídka TP-Link Omada SDN 

 

TP-LINK EAP610: Výkonný přístupový bod s dvoupásmovou WiFi (802.11ax/ac/n/g/b/a), dovolující montáž na strop nebo na zeď. Nabízí WiFi třídu AX1800, respektive přenosovou rychlost až 1775 Mbps (1201 Mbps v síti 5 GHz a 574 MHz v síti 2.4 GHz). Podporuje OFDMA a MU-MIMO technologii. K dispozici je jeden gigabitový ethernet (RJ-45) port, který podporuje IEEE802.3at PoE).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

TP-LINK EAP610

TP-LINK EAP610-Outdoor: Je ze stejného těsta jako výše popsaný model TP-LINK EAP610. Jak už ale přízvisko Outdoor napovídá, v tomto provedení se přístupový bod hodí především pro venkovní použití. Je totiž zcela prachuvzdorný a navíc také odolný vůči nárazům, vibracím a vlhkosti. Nezalekne se ani průtrže mražen, díky certifikaci IP67 totiž může pracovat dokonce i pod vodou ve hloubce jednoho metru po dobu půl hodiny. Tento model se chlubí taktéž WiFi třídou AX1800.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

TP-LINK EAP610-Outdoor

TP-LINK EAP650 a TP-LINK EAP653: Vzhledem se model TP-LINK EAP650, respektive TP-LINK EAP653, velmi podobá prvnímu zmiňovanému přístupovému bodu. Rozdíl ale hledejme uvnitř kruhové konstrukce, ve které se ukrývají výkonnější součástky. Díky tomu je TP-LINK EAP650/EAP653 schopen nabídnout v 5GHz síti rychlosti až 2402 Mbps, a až 574 Mbps v 2.4GHz síti. Nabízí OFDMA, 1024-QAM, MU-MIMO, Omada Mesh, Band Steering, Load Balance, Airtime Fairness, Beamforming a další technologie.

Přístupové body EAP650 a EAP653 podporují technologii HE 160. Díky šířce kanálu 160 MHz tak oproti EAP610 poskytují dvojnásobnou kapacitu pro data přenášená v jednom datovém proudu mezi přístupovým bodem a klientským zařízením.

Rozdíl mezi těmito modely hledejte především v dodávané výbavě. TP-LINK EAP650 je dodávaný s 12V DC napájecím adaptérem. TP-LINK EAP653 je sice levnější, ale v balení tento napájecí adaptér nenaleznete. Levnější řešení se tak hodí, když budete napájení řešit centrálně prostřednictvím PoE switche.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

TP-LINK EAP653

TP-LINK EAP660 HD: Ještě vyšší přenosové rychlosti nabídne díky třídě AX3600 model TP-LINK EAP660 HD. Ten se dokonce chlubí napříč celou produktovou řadou nejrychlejšími přenosovými rychlostmi v 2.4 GHz pásmu, ve kterém zvládá až 1148 Mbps. Ještě rychlejší je 5GHz pásmo, kde se rychlosti šplhají až na 2402 Mbps. 

Pro připojení do sítě je k dispozici Ethernet port s rychlostí 2,5 Gb/s. Není tedy překvapením, že tento model cílí na náročné uživatele. Díky výkonnějšímu procesoru a větší paměti je ideálním pro prostředí s vysokou hustotou provozu (HD, High Density). Dokonale se tak hodí třeba pro provozy typu pohostinství, restaurací, obchodních center, zasedacích místností nebo vlakových nádraží, kde je potřeba obsloužit vysoký počet klientských zařízení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

TP-LINK EAP660 HD

TP-Link EAP670: Tím suverénně nejrychlejším přístupovým bodem v rámci platformy TP-Link Omada je v současnosti TP-Link EAP670 díky WiFi třídě AX5400. S ní je totiž v pásmu 5 GHz možné dosáhnout rychlosti až 4804 Mbps, v pásmu 2.4 GHz je k dispozici rychlost 574 Mbps. 

Pro připojení do sítě je k dispozici opět Ethernet port s rychlostí 2,5 Gb/s. Přístupový bod podporuje také šířku kanálu 160 MHz (technologie HE160), takže nabídne dvojnásobnou rychlost danému klientskému zařízení, pokud tuto technologii také podporuje. Přístupový bod EAP670 je ideální pro kanceláře, školy a další uživatele vyžadující skutečně vysokou rychlost bezdrátového připojení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

TP-Link EAP670

Pět silných stránek

Pokud ještě s výběrem váháte, dovolíme si vyzdvihnout pět silných stránek, které nás u platformy Omada SDN zaujaly.

Snadný monitoring: Je úplně jedno, jestli spravujete deset síťových prvků, nebo sto – v obou případech je nutné mít přehledné administrační rozhraní. Právě v tomto ohledu platforma Omada SDN vyniká, výrobce totiž vsadil na konfigurovatelný dashboard s možností rozsáhlých designových i funkčních úprav.

Prostřednictvím dashboardu získáváte informace o kondici sítě, ale například i varování, pokud dojde k nestandardní události. Stejně pohodlně můžete sledovat také klíčovací data v přetížených lokalitách. K dispozici je totiž grafická topologie sítě, která pomáhá administrátorům rychle identifikovat a lokalizovat nejrůznější problémy. Stejně pohodlně můžete například také aktualizovat firmware více přístupových bodů současně.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Centralizovaná správa celé sítě: Všechny přístupové body Omada lze spravovat samostatně z vestavěného webového rozhraní. Při nasazení většího počtu přístupových bodů je ale vhodným řešením centralizovaná správa celé sítě z jednoho rozhraní pomocí kontroleru. Můžete si vybrat mezi bezplatným softwarovým kontrolerem (instalace na vlastní PC nebo server), hardwarovým kontrolerem ( OC200 pro 100 přístupových bodů nebo OC300 až pro 500 přístupových bodů) nebo cloudovým kontrolerem hostovaným u TP-Link (vyžaduje licence). Z kontroleru lze konfigurovat jak jednotlivé přístupové body, tak další prvky v síti s podporou Omada SDN, jako jsou přepínače nebo hraniční VPN routery (např. ER605 , ER7206).

Vzdálená cloudová správa: Ať už zvolíte jakýkoli kontroler, vždy máte možnost pro vzdálenou správu sítě využít tzv. cloudový přístup, který je zdarma. Ten vám dovolí spravovat celou síť klidně i z druhého konce planety, buď z webového prohlížeče nebo pomocí mobilní aplikace TP-Link Omada, která je k dispozici pro Android a iOS. I z chytrého telefonu tak můžete mít celou síť doslova jako na dlani, bez potřeby řešit vzdálený přístup pro správu sítě pomocí VPN spojení nebo veřejných IP adres.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.
Omlouváme se, popis obrázku chybí.
Omlouváme se, popis obrázku chybí.


Důraz na bezpečnost:
V případě výše zmíněného cloudu se nemusíte obávat ani žádných bezpečnostních incidentů. Celý systém je navržen tak, aby na cloudu nebyla ukládána žádná konfigurační data a zároveň není využíván k žádné firemní komunikaci.

Celkově platforma TP-Link Omada SDN klade velký důraz na bezpečnost. V rámci ní získají administrátoři robustní ochranu celé sítě, a to včetně lepšího soukromí uživatelů. Vyzdvihnout si v otázce zabezpečení zaslouží vlastní VPN, silný firewall, URL/IP/MAC filtrování, kontrola přístupu, pokročilé šifrování WPA3 či speciální portál pro registraci dočasného přístupu. Vždy tak máte dokonalý přehled o tom, co které zařízení v síti dělalo.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.


Nadstandardní záruka:
TP-Link si za kvalitou svých produktů stojí, což dokládá i nadstandardní záruka. Ke všem produktům kompatibilním s platformou Omada SDN totiž získáte prodlouženou záruku po dobu pěti let, a to včetně lokalizované profesionální technické podpory. V rámci dlouhodobého používání je rozhodně nadstandardní záruka jednou z nejsilnějších stránek těchto produktů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Kompletní nabídka TP-Link Omada SDN 

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (3)

Srovnani

Chapu ze to ma byt reklama a ma se to vychvalit do nebes... ale co treba srovnani proti Unifi nebo Arube?

@LivingLegend: U6-LITE vs EAP610
EAP610 je AX1800, podporuje Wi-Fi 6 i v pásmu 2,4GHz (2x2, max. 574 Mb/s)
U6-LITE je AX1500, v pásmu 2,4 GHz podporuje pouze 802.1n Wi-Fi 4 (2x2, max. 300Mb/s)
Oba modely podporují Wi-Fi 6 v pásmu 5GHz (2x2, 80MHz šířka kanálu, max. 1201Mb/s)U6-LR vs EAP650/EAP653 vs EAP660 HD
U6-LITE kombinovaná celková rychlost max. 3000 Mb/s, v pásmu 2,4 GHz podporuje pouze 802.1n Wi-Fi 4 (4x4, max. 600Mb/s), v pásmu 5 GHz podporuje max. 80MHz šířku pásma (4x4, max. 2402Mb/s)
EAP650/653 kombinovaná celková rychlost max. 3000 Mb/s, podporuje Wi-Fi 6 i v pásmu 2,4GHz (2x2, max. 574 Mb/s), v pásmu 5GHz podporuje i 160MHz šířku pásma (2x2 HE160, max. 2402Mb/s)
EAP660 HD kombinovaná celková rychlost max. 3600 Mb/s, podporuje Wi-Fi 6 i v pásmu 2,4GHz (4x4, max. 1148 Mb/s), v pásmu 5GHz podporuje max. 80Mhz šířku pásma (4x4, max. 2402Mb/s), má navíc i 2,5Gb Ethernet port pro připojení do sítě. Jedná se o verzi HD (High Density) pro aplikace s vysokou hustotou klientů, má výkonnější procesor a větší paměť pro obsluhu většího počtu klientů.U6-Pro vs EAP670
Z pohledu WiFi jsou srovnatelné, podporují Wi-Fi 6 v obou pásmech - na 2,4GHz to je 2x2, max. 574 Mb/s, v pásmu 5GHz pak 4x4 se 160MHz šířkou kanálu, max.4804Mb/s.
EAP670 má navíc 2,5Gb Ethernet port pro připojení do sítě (např. 2,5Gb PoE switch TP-Link TL-SG3210XHP-M2). Takže rychlá WiFi není "bržděná" jen gigabitovým portem.Z pohledu funkcí a možností centrální konfigurace jsou systémy TP-Link Omada a Ubiquiti UniFi velmi podobné. Přístupové body TP-Link EAP mají navíc i webové rozhraní, takže při použití jednoho / pár kusů je můžete konfigurovat i samostatně z webového prohlížeče, nepotřebujete SW/kontroler. TP-Link má delší záruku 5 let a lokální podporu od výrobce v češtině. Podívejte se např. na případové studie (sklady Zimmer+Rohde, hudební festival Colours of Ostrava nebo Evropský olympijský festival mládeže EYOF2022:
https://www.tp-link.com/cz/business-networking/case-study/?type=networking

@vyklicky: j epotreba srovnavat srovnatelny. EAP610 je drazsi nez U6 lite, takze srovnani EAP610 s U6+ uz vychazi lepe pro unifi... dal vas prispevek nectu protoze to vypada na rizenou mistifikaci

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru