Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
CES 2016: Domácnosti budou chytřejší, stejně jako sportovci

CES 2016: Domácnosti budou chytřejší, stejně jako sportovci

Události

Největší počítačový veletrh na naší planetě je v plném proudu. Velká pozornost je na letošním ročníku CESu věnována chytré elektronice, která najde uplatnění nejen v domácnosti, ale také při profesionálních i rekreačních sportech.

O domácnost především starších jedinců se má starat přístroj zvaný Mother. Jde v podstatě o sytém chytré domácnosti, který se snaží nabídnout co nejjednodušší ovládání, aby jeho instalaci zvládli i naprostí počítačoví analfabeti.

Většina lidí si novinku zamiluje hned na první pohled díky jejímu unikátnímu vzhledu. Zatímco většina center chytrých domácností připomíná nějaký sofistikovaný router, „matka“ vypadá spíš na nějakou malou panenku. Nechybí jí dokonce ani digitální obličej. Díky němu se zařízení dokáže smát, když je všechno v pořádku, a naopak mračit, pokud se něco děje.

Součástí základny jsou i speciální senzory (výrobce jim vtipně říká sušenky), které nepotřebují žádné napájení. Sušenku stačí nalepit na léky, knížku nebo třeba dálkový ovladač – díky tomu matka pozná, kde se věc nachází a poradí to uživateli. Stejně tak dokáže například hlídat, aby si lidé správně brali léky.

Vše se ovládá pohodlně přímo na počítačovém tabletu nebo chytrém telefonu. Druhá generace chytré domácnosti Mother, která si odbyla premiéru na veletrhu CES, půjde v zahraničí do prodeje během několika týdnů. Základna se čtyřmi senzory vyjde na 299 USD (7500 Kč), za každé další čtyři senzory pak zájemci zaplatí 149 USD (3700 Kč).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Systém chytré domácnosti Mother

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Centrála spolupracuje s tzv. sušenkami

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sušenky je možné připojit na knihu…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

…nebo například na dálkový ovladač

 

Hudbu už si nebudeme vybírat sami  

Velmi zajímavě vyhlížela také novinka společnosti Prizm zvaná Music Brain. A přesně co název říká, to také futuristicky vyhlížející krabička ve tvaru pyramidy skutečně dělá – stane se hudebním mozkem domácnosti. Stačí jí napojit na internet a k hudebnímu systému.

Music Brain se pak učí od uživatele, jaké styly mu vyhovují nejvíce, a podle toho mu potom skládá playlist. Zajímavé na tom je, že skutečně dokáže rozpoznat i vhodnou situaci a náladu daného jedince. Pokud je například večer a je čas jít spát, pustí mu pomalejší songy. V případě, kdy rozpozná v místnosti více lidí, bude se snažit navodit správnou atmosféru párty.

Novinka teprve míří do prodeje. Nabízet by se měla v přepočtu za necelé čtyři tisíce korun.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Prizm Music Brain

 

Na veletrhu CES byla k vidění i celá řada další chytré elektroniky do domácnosti. Například klasické analogové budíky mají vystřídat ty inteligentní. Jeden takový jsme vyzkoušeli, dovede se připojit klidně i na internet, aby mohl zobrazovat upozornění z Facebooku nebo kontrolovat teplotu v bytě.

Výrobci se snažili zaujmout také chytrými žárovkami, které dokážou měnit teplotu i barvu světla. A jak jinak, ovládají se bezdrátově prostřednictvím počítačového tabletu nebo chytrého telefonu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Inteligentní budík se připojí na Facebook…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

…kontrolovat dokáže i teplotu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

O chytré žárovky nebyla na veletrhu nouze

 

O sportovních výsledcích rozhodne chytrá elektronika

Jedním z velkých fenoménů letošního ročníku je jistě i nositelná elektronika. Výrobci z různých koutů světa se zaměřili především na systémy pro sportovce. Například francouzská společnosti Digital Ski vyvinula speciální systém pro lyžaře, který bude analyzovat všechny aspekty sjezdu – náklon, rychlost, styl, přesnost, apod.

Speciální aplikace v chytrém telefonu pak bude všechna tato data vyhodnocovat a bude lyžaři radit, jak by měl zlepšit svůj sportovní um. Za kolik se senzor, připomínající malou raketku, bude nabízet a kdy přesně, výrobce zatím neprozradil.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Systém pro lyžaře od společnosti Digital Ski

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Senzory jsou opravdu kompaktní 

 

Prakticky o to samé se snaží také americká společnost Zepp, ta se však soustředí na míčové hry s pálkou. Malý senzor o velikosti desetikoruny se jednoduše přidělá na rukavici a dokáže odesílat do připojeného smartphonu všechna data o švihu, rychlosti, přesnosti a dalších údajích sportovce.

Na výstavišti samozřejmě nechyběla ani celá řada nositelné elektroniky pro normální smrtelníky, která dělá vesměs to samé – hlídá jejich zdravotní kondici a nutí je se pravidelně hýbat. Zajímavé je především to, že se nejrůznější senzory snaží výrobci dělat stále méně nápadné. Například u nabídky společnosti MisFit ani nepoznáte, že jde o nějaké sofistikované zařízení. A to je evidentně cesta tím správným směrem.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Senzory od společnosti Zepp

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Portfolio společnosti MisFit

 

Kam dál? 

CES 2016: Startupy a nápady, které mají změnit svět

CES 2016: 22 hodin v letadle a týden bez spánku. Největší počítačový veletrh startuje

CES 2016: Na co se můžeme těšit na největším počítačovém veletrhu?

CES 2016: Svátek všech počítačových nadšenců se blíží

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru