Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
CES 2019: První 7nm herní kartu vyrobilo AMD, ukázal se také Ryzen 3000

CES 2019: První 7nm herní kartu vyrobilo AMD, ukázal se také Ryzen 3000

Události

Zajímavé novinky nechyběly ani na stánku společnosti AMD. Premiéru si totiž v Las Vegas odbyly hned dva zajímavé produkty – procesor Ryzen 3000 s jádry Zen 2 a zároveň také první 7nm karta herní řady Radeon.

Bylo to dlouhé čekání, ale stálo to podle všeho za to. Společnost AMD představila na veletrhu CES v pořadí již třetí generaci procesorů Ryzen. Ty tedy nesou symbolicky číselné označení 3000. Zajímavá je novinka především tím, že výrobce použije vícečipová pouzdra a každý čip bude složen z více čipletů, které budou zhotoveny 7nm výrobním procesem.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Novinky odhalila šéfka AMD Lisa Su

 

Na parametry konkrétních modelů si budeme muset ještě počkat, už nyní je nicméně zřejmé, že základem bude architektura Zen 2 a že čipy budou určené pro socket AM4. Tím je víceméně dáno, že desky pro tyto procesory budou podporovat dvoukanálový řadič DDR4 či PCI Express x16 pro GPU. Samozřejmostí bude standard PCI Express 4.0, který budou moci využít i ty nejrychlejší SSD jednotky. Podpora nových čipů se pravděpodobně bude řešit pouhou aktualizací biosu.

Počítá se s tím, že nové Ryzeny by měly nabídnout až osm jader. Stejně jako u minulých dvou generací budou jednotlivé modely rozděleny do několika výkonnostních tříd. Na své si tedy přijdou fanoušci extrémně výkonných strojů, stejně jako příznivci cenově dostupných sestav. Bližší informace bychom se měli dozvědět zhruba v polovině roku, na kdy je naplánována premiéra.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Po procesorech AMD Ryzen...

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

...přišla řeč na grafické karty

 

AMD cílí na náročné hráče

S druhou novinkou pak cílí společnost AMD na náročné hráče. Řeč je o nové grafice Radeon VII („Seven“), jejíž název upozorňuje na to, že jde o první herní grafiku vyrobenou 7nm technologií. Vydání tohoto modelu je sice naplánováno až na 7. února, výrobce nicméně již nyní prozradil řadu zajímavých detailů.

Jádro Vega 20 poprvé přináší výpočetní akcelerátory Radeon Instinct MI50 a MI60. Právě díky tomu by měla být novinka schopná konkurovat špičkové grafice Nvidia GeForce RTX 2080. Výrobce dokonce na oficiální premiéře tvrdil, že při zachování podobné pořizovací ceny výkonem model Radeon VII zelenou konkurenci překoná v řadě titulů až o několik desítek procent (měřeno v nárůstu FPS). Na reálné testy si ale samozřejmě budeme muset ještě počkat.

Představení modelu Radeon VII

 

Radeon VII nabídne 3840 stream procesorů a ponese 16 GB paměti HBM2. Právě paměť by měla být jednou z největších předností tohoto modelu, bude totiž velmi rychlá. Díky 4096bitové sběrnici se počítá s propustností až 1 TB/s, což by se mělo pozitivně promítnout především při hraní ve vysokém rozlišení 4K.

Na první pohled vypadá nový top model mezi herními grafikami od AMD velmi slibně. Už se nemůžeme dočkat, až jej budeme moci důkladně otestovat.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (5)

Cetl si to po sobe pisatel clanku?

"Společnost Ryzen představila na veletrhu CES v pořadí již třetí generaci procesorů Ryzen.""Právě díky tomu by měla být novinka schopná konkurovat špičkové grafice Nvidia Radeon RTX 2080."

Radeon VII ... jen 3840 stream procesorů? Škoda :-/

Ach jó. Čekal jsem alespoň 7 x 1024 = 7168 ... :-/
(Ale to jistě ještě přijde... snad to bude ještě letos) ;)Vždyť by to ani moc netopilo, když to je 7nm!
... A tyhle paměti by to jistě v pohodě zvládly.(Minulá generace už přeci obsahuje kartu "Vega 64", která má dokonce 8192 procesorů....... )

:DDD

no připravte si 40-50 litrů :D

Cena

Doplním, že cena Radeonu 7 startuje na 700$.
A co se týká Ryzenů - ceny budou od 130$ do 500$.

Zklamání

V ega II se spotřebou 2070+1060 a výkonem jemně nad 2070. Díky, ale takových 7 nm asi nechceme :-)

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru