Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Co je to Thread a proč ho v chytré domácnosti začíná používat Apple, Google i Samsung?

Co je to Thread a proč ho v chytré domácnosti začíná používat Apple, Google i Samsung?

Návody

Pokud nepatříte mezi nadšence přes chytrou domácnost, pravděpodobně jste o bezdrátovém protokolu Thread zatím neslyšeli. Dost možná jde ale o jednu z nejzásadnějších věcí pro budoucnost chytrých domácností a do skupiny podporovatelů se již přidali i zástupci největších technologických gigantů, jako Apple, Google či Samsung.

O co jde a k čemu je Thread dobrý?

Protokol Thread nahrazuje klasickou komunikaci přes Bluetooth či Wi-Fi – technologie zajistí rychlejší, bezpečnější a méně problematické propojení chytrých zařízení v domácnosti.

Pokud se kolem problematiky chytrých domácností pohybujete, víte, že naprostá většina aktuálních systémů funguje pomocí jednotících hubů – centrálních bodů, kam se připojuje to či ono kompatibilní zařízení. Může na nich pak běžet  , Google Assistant, IFTTT či Alexa. V každém případně slouží jako brána, jež na jednu stranu komunikuje s vámi a na druhou s konkrétními přístroji. Vše tak vypadá, jako byste komunikovali přímo se zařízeními sami.

Thread oproti tomu umožňuje zařízením opravdu komunikovat přímo, a to bez jakéhokoliv mediátoru či brány. Nejenže pak není potřeba hubu, ale můžete propojovat jinak nekompatibilní kusy hardwaru. Vaše chytrá televize od Samsungu může přímo komunikovat s HomePodem od Applu a pračkou od LG. Uživatelé se zbaví i jedné z bolístek, jež se dosud občas objevují – problémy s nestabilním či energeticky náročnou komunikací mezi bránou a zařízením. Thread slibuje, že díky extrémní nenáročnosti a využívání jen krátkých zpráv mezi jednotlivými přístroji dokážou zařízení běžet na AA baterie i celé roky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Obrovskou výhodou protokolu Thread je i vysoká bezpečnost, ta totiž využívá AES šifrování na úrovni používané v bankovnictví. V tu chvíli si člověk může s bezpečností přestat lámat hlavu – jestliže využívají stejných nástrojů, jako banky při ochraně svých miliard na účtech, komunikaci mezi mnou a žárovkou skutečně nikdo neprolomí. V rámci jedné domácí sítě přitom technologie pojme až 250 různých zařízení. Skvělou zprávou je i fakt, že pomocí aktualizace se dá protokol nahrát i do starších přístrojů.

Kdo patří do tzv. Thread Group?

Skupina zahrnuje všechny firmy, které se rozhodly Thread postupně integrovat do svých zařízení. Vedle zmíněné trojice Apple, Google a Samsung sem patří řada dalších technologických velikánů, jako Qualcomm, Siemens, D-Link, Eero, Kwikset, LG, Lutron, Bosch, Amazon, Signify, Tado, LG, Somfy, Tado či Yale. Seznam přitom jistě dál poroste, o podporu a použitelnost se tak bát nemusíme.

Existují již zařízení s Threadem?

Ano, na trhu už teď najedeme několik kousků, které začínají Thread integrovat.  mini byl prvním hubem, který umožnil využívat rádio přes tento protokol. Apple stejně tak povolil Thread ve své nejnovější verzi Apple TV 4K (2021). Nest od Googlu využívá kombinace Bluetooth, Wi-Fi a právě Threadu. Ve druhé generaci Nest Hubu by přitom měl být celý systém integrován ještě hlouběji, čímž by došlo k velkému příchodu protokolu mezi uživatele. Jde však stále jen o první zástupce, a dokud se podpora nerozšíří více, zní vše jako hudba budoucnosti. Díky relativně jednoduché implementaci (jak jsme psali, protokol se dá zpětně nahrát pomocí aktualizace) a závazku většiny největších hráčů na trhu je však Thread něco, o čem bychom měli vědět. Dost pravděpodobně se nám časem zaryje pod kůži stejně hluboko, jako třeba několikrát zmiňovaný Bluetooth.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru