Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Dva monitory – Zapojení, nastavení a vše ostatní

Dva monitory – Zapojení, nastavení a vše ostatní

Návody

Ať už jste profesionálním grafikem, datovým analytikem nebo jen pracujete s více okny, druhý monitor vám umožní zvýšit produktivitu až o desítky procent. Místo nekonečného přizpůsobování oken a přepínání mezi nimi se totiž konečně budete moci soustředit na samotné úkoly, které dokončíte o to rychleji a pohodlněji.

Zatímco s výběrem druhého monitoru vám poradí článek Jak vybrat monitor, zde se zaměříme na praktické informace týkající se užívání dvou obrazovek. Konkrétně si ukážeme, jak propojit dva monitory, jak je nastavit a jaké dopady jejich užívání vlastně má.

ČTĚTE TAKÉ: Jak vybrat monitor

Obsah

Výhody dvou monitorů

Nevýhody dvou monitorů

Jak monitory připojit?

Jak monitory nastavit?

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Photo by Cafer Mert Ceyhan on Unsplash.

Výhody dvou monitorů

Druhý monitor sice rozšiřuje pracovní plochu, toho lze nicméně dosáhnout i případným pořízením větší obrazovky. Podívejme se proto na několik důvodů, proč mohou být dva monitory lepší volbou.

  • Cena – nový monitor s Full HD rozlišením je možné zakoupit od 2000 Kč, což je pouhý zlomek ceny velkých či širokoúhlých obrazovek. 
  • Jemnost displeje – dva monitory obvykle nabízí výrazně vyšší rozlišení, než jak tomu je u jednoho monitoru větších rozměrů. Důsledkem je citelně jemnější, a tedy i hezčí obraz.
  • Poměr stran – většina videí, filmů, seriálů či televizních vysílání je vytvářena pro obrazovky s poměrem stran 16:9. Přesně s tímto poměrem se při použití dvou monitorů obvykle setkáváme, což umožňuje zobrazení většiny obsahu bez černých pruhů na okrajích. Na jednom z monitorů si tak přes celou obrazovku pustíme například seriál, zatímco na druhém monitoru máme zobrazeny třeba sociální sítě.
  • Flexibilita – dva monitory lze využívat v až překvapivě mnoha pozicích a kombinacích. Druhou obrazovku můžeme umístit nejen po stranách, ale i nad nebo pod první monitor. Jeden nebo oba displeje lze navíc užívat také na výšku, což usnadní práci například s dokumenty, portréty nebo programátorskými editory.
  • Pozorovací úhel – každý z dvojice monitorů lze nasměrovat čelem k uživateli, což umožňuje zaujmout k nim ideální pozorovací úhel. U velkých obrazovek se naproti tomu díváme na boční strany pod jistým úhlem, který může vést k degradaci obrazových vlastností. Výjimkou v tomto ohledu jsou jen prohnuté obrazovky, které však disponují i o to vyšší cenovkou.

Monitory s prohnutou obrazovkou

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Photo by Jonathan Kemper on Unsplash.

Nevýhody dvou monitorů

Jak napovídá již samotný nadpis, s použitím dvou monitorů se pojí i některá negativa. Přibližme si je nyní blíže.

  • Rámeček monitoru – oba monitory zpravidla odděluje nevzhledný rámeček, na který si někteří uživatelé zkrátka nemohou zvyknout. Rámeček bývá nejpatrnější při symetrickém uspořádání dvou monitorů, kdy je polohován přesně doprostřed.
  • Úvodní nastavení – ačkoliv zapojení a nastavení druhého monitoru není nikterak komplikované, oproti jedné obrazovce zabere citelně více času.
  • Více kabeláže – zastánce minimalismu nenadchne ani nutnost užívat více kabelů, které jsou k zapojení druhého monitoru potřeba. Tuto situaci lze eventuálně vyřešit pomocí propojení monitorů mezi sebou, viz dále.
  • Nadměrné otáčení – v závislosti na konkrétních monitorech a jejich uspořádání někdy dochází k nutnosti většího otáčení hlavou. To může zejména v začátcích práce se 2 monitory vést až k bolestem krku.
  • Nesourodý obraz – identický obsah je na každém displeji zobrazován trochu odlišně, což je při práci na dvou monitorech jistým mínusem. Tuto komplikaci lze nicméně do značné míry vyřešit pomocí kalibrace a nastavení 2 monitorů.

ČTĚTE TAKÉ: Nastavení monitoru (NÁVOD)

ČTĚTE TAKÉ: Jak na kalibraci monitoru

ČTĚTE TAKÉ: Obnovovací frekvence

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Photo by Ahmed Sekmani on Unsplash.

Jak monitory připojit?

Zapojení dvou monitorů je možné jen při splnění určitých podmínek. Hlavním předpokladem je přítomnost dvou grafických portů, mezi které patří například HDMI, DisplayPort, DVI, VGA nebo Thunderbolt.

Novější monitory jsou čím dál častěji vybaveny také konektorem USB-C, který vedle přenosu obrazu a zvuku dokáže koncové zařízení dokonce i nabíjet. To přijde vhod zejména u přenosných zařízení a například u notebooku tak jedno USB-C zvládne nahradit až tři kabely. Zohlednit ale musíme i konkrétní parametry daného USB-C kabelu, zejména pak podporované rozlišení.

V některých případech zařízení nemá dostatek výstupních portů, do kterých bychom monitory mohli zapojit (typické u připojení 2 monitorů k notebooku). Za určitých okolností lze nicméně využít adaptéru/rozdvojky, což nám umožní připojit například dva monitory na jeden HDMI výstup. Toto řešení má nicméně jistá omezení, záleží totiž na rozlišení obrazovek, typu a verzi konektoru i některých dalších faktorech.

Monitory s USB-C Redukce a adaptéry

Nabízí-li naše zařízení příslušné výstupy, je samotné zapojení již více než jednoduché. Druhý monitor totiž k počítači či notebooku stačí připojit příslušným kabelem, přičemž operační systém už veškeré fungování zajistí kompletně sám. V tomto ohledu se tedy zapojení druhého monitoru nikterak neliší od připojení monitoru prvního.

Jak bylo naznačeno již dříve, druhý monitor lze zapojit také metodou využívající tzv. Multi-Stream Transport (MST). Jedná se o řetězové zapojení dvou nebo více monitorů, kdy počítač posílá signál do prvního monitoru, ze kterého signál pokračuje do monitoru druhého (viz obrázek níže). Tato metoda je možná pouze v případě, že „prostřední“ monitor disponuje výstupním portem, ze kterého lze signál vést do dalšího monitoru.

Na prostředním monitoru může být nutné funkci MST potvrdit i v samotném menu, do kterého se dostaneme prostřednictvím tlačítek na obrazovce. Naopak poslední (v tomto případě druhý) monitor žádnou speciální funkci umět nemusí. MST v každém případě řeší jen samotný přenos obrazu a oba monitory proto i v tomto případě musí být samostatně připojeny k elektrickému proudu. Ačkoliv se v případě MST nejčastěji hovoří o připojení monitoru přes DisplayPort, využít lze i jiné konektory.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přestože oba monitory obvykle fungují hned po zapojení, počítač zpočátku nemusí obrazovku rozpoznat. V takovém případě lze počítač pobídnout k vyhledání monitoru, a to následujícím způsobem:

  • Windows 10: Zvolíme Start > Nastavení > Systém > Obrazovka > Změnit uspořádání obrazovek > Rozpoznat. 
  • Windows 11: Pravým tlačítkem myši klikneme na ikonu Start a dále pokračujeme skrze Nastavení > Systém > Více obrazovek > Rozpoznat.
  • macOS: V nabídce Apple zvolíme Nastavení systému (nebo Předvolby systému) > Monitory. Nyní podržíme klávesu Alt a zvolíme možnost Rozpoznat monitory. Zařízení může být potřeba restartovat. Z bezpečnostních důvodů může být vyžadováno také povolení užívání připojeného monitoru, což jednoduše odsouhlasíme.

Možností rozšíření pracovní plochy je pochopitelně celá řada. Můžeme použít dva monitory na jednom PC, více monitorů na jednom PC, připojení dvou monitorů k notebooku, připojení více monitorů k notebooku, případně může být použita dokonce i televize jako monitor.

Další možnost odkrývá častá otázka zákazníků, kteří se ptají, jak udělat z notebooku monitor. Na notebooku se systémem Windows je v tomto případě potřeba aktivovat funkci Promítání na tento počítač. To učiníme souběžným stiskem klávesy se symbolem Windows a tlačítkem K. Naopak MacBooky touto funkcí vybaveny nejsou a nutné je proto využití neoficiálních aplikací.

Zajímá-li vás, jak připojit druhý monitor k notebooku, případně jak připojit dva monitory k notebooku, pak vězte, že stačí postupovat stejně jako při připojení 2 monitorů k PC. Po zapojení příslušné kabeláže mezi notebookem a monitorem můžeme přistoupit i ke stejnému nastavení, které se od počítače nikterak neliší.

Uživatelé musí brát na vědomí také fakt, že připojení druhého monitoru vyžaduje větší výpočetní výkon. To může být problém zejména u starších zařízení, která nejsou schopna vygenerovat rozlišení pokrývající oba monitory. Informaci o maximálním podporovaném rozlišení je možné získat od výrobce (případně prodejce) daného zařízení či grafické karty. Nepožadujeme-li ale ani od jednoho z monitoru 2K nebo 4K rozlišení, neměli bychom mít problém ani u starších počítačů, notebooků a jiných přístrojů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Photo by Jannis Brandt on Unsplash

Jak monitory nastavit?

Pravděpodobně nejčastější otázkou v oblasti propojení dvou monitorů je, jak nastavit druhý monitor. Nastavení dvou monitorů je naštěstí relativně jednoduchou záležitostí, které věnujeme následující řádky.

Možnosti zobrazení

Ačkoliv druhý monitor nejčastěji slouží k rozšíření pracovního prostoru, operační systémy nabízí i jiné užitečné možnosti. Nejdříve si ale řekněme, jak se k příslušnému nastavení vůbec dostat.

  • Windows: současně stiskneme dvě tlačítka na klávesnici. První klávesa je označena logem Windows, druhá písmenem P. Tímto způsobem lze listovat mezi následujícími režimy (potencionálně je možné i přepínání mezi monitory):
  • Jenom obrazovka počítače - Zobrazovat obsah jen na první obrazovce.
  • Duplikovat - Zobrazovat identický obsah na všech obrazovkách. Obraz na druhém monitoru je čistou kopií obrazu na prvním monitoru.
  • Rozšířit - Rozšíří pracovní prostor (plochu) napříč více monitory. Mezi obrazovkami lze přesouvat kurzor, okna a jiné prvky. Na každém monitoru je tedy zobrazován jiný obsah. Jeden z monitorů je nicméně vždy označen jako hlavní, díky čemuž obsahuje spodní lištu s nabídkou Start.
  • Jenom druhá obrazovka - Zobrazovat vše jen na druhém monitoru. Tato možnost přijde vhod například při připojení malého notebooku k velké obrazovce, kdy chceme pracovat pouze na externím monitoru.
  • macOS 13: V nabídce Apple vybereme Nastavení systému > Monitory > zvolíme příslušný monitor. Je-li externí monitor připojen, zobrazí se zde možnost Použít jako, ve které dle zamýšleného použití vybereme možnost Zrcadlit, Rozšiřovat plochu nebo Hlavní monitor
  • Starší verze macOS vyžadují odlišné postupy, které lze získat na oficiálních stránkách společnosti Apple.

Identifikace obrazovek

V nastavení systému je každá z obrazovek označena číslem. Nejsme-li si jistí, které číslo označuje konkrétní monitor, můžeme příslušné číslo na každém z displejů zobrazit pomocí následujícího způsobu:

  • Windows 10: V nabídce Start zvolíme Nastavení > Systém > Obrazovka > Změnit uspořádání obrazovek (pokud je tato možnost nabízena) > Identifikovat.
  • Windows 11: Pravým tlačítkem myši klikneme na ikonu Start a vybereme Nastavení. Dále pokračujeme na Systém > Zobrazení > Identifikace.
  • macOS 13: V nabídce Apple vybereme Nastavení systému > Monitory > Uspořádat. Nyní se objeví dvě obrazovky, přičemž při kliknutí a držení levého tlačítka myši na jedné z nich zčervená obraz odpovídajícího fyzického monitoru.
  • Starší verze macOS vyžadují odlišné postupy, které lze získat na oficiálních stránkách společnosti Apple.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Změna uspořádání

Umístíme-li dva monitory vedle sebe, počítač zpravidla neví, kde přesně jsou monitory fyzicky situovány. Tuto informaci nicméně operačnímu systému snadno předáme prostřednictvím příslušného nastavení, které otevřeme následujícím způsobem:

  • Windows 10: Start > Nastavení > Systém > Obrazovka > Změnit uspořádání obrazovek (pokud je tato možnost nabízena).
  • Windows 11: Pravým tlačítkem myši klikneme na ikonu Start a vybereme Nastavení. Dále pokračujeme na Systém > Obrazovka. Na řádku Orientace obrazovky zvolíme příslušnou hodnotu.

Nyní bychom měli vidět dva zobrazené displeje, které lze přemisťovat pomocí držení levého tlačítka myši. Tímto způsobem zobrazené obrazovky umístíme tak, aby odpovídaly reálným pozicím monitorů. Vedle základní polohy nahoře/dole/vpravo/vlevo lze druhý monitor posouvat i po malých kouscích. To nám umožní srovnat monitory tak, aby kurzor myši mezi obrazovkami přejížděl plynule. 

macOS svým uživatelům nabízí takřka totožné nastavení uspořádání. K příslušné nabídce následujícím postupem: 

  • macOS 13: V nabídce Apple vybereme Nastavení systému > Monitory > Uspořádat. Na tomto místě uvidíme dvě obrazovky, které lze tažením myši přemisťovat, čímž nastavujeme právě jejich uspořádání.
  • Starší verze macOS vyžadují odlišné postupy, které lze získat na oficiálních stránkách společnosti Apple.

Změna orientace

Chceme-li obrazovku využívat v portrétním režimu, je tuto informaci nutné sdělit i operačnímu systému. Natočit obraz lze tedy následujícím způsobem:

  • Windows 10: V nabídce Start zvolíme Nastavení > Systém > Obrazovka > Měřítko a rozložení, načež v seznamu Orientace obrazovky zvolíme požadovanou hodnotu.
  • Windows 11: Pravým tlačítkem myši klikneme na ikonu Start a vybereme Nastavení. Dále pokračujeme na Systém > Obrazovka. Na řádku Orientace obrazovky zvolíme příslušnou hodnotu.
  • macOS 13: V nabídce Apple vybereme Nastavení systému > Monitory a zvolíme příslušný monitor. Na tomto místě orientaci obrazovky jednoduše změníme pomocí možnosti Otočit nebo Otočení.
  • Starší verze macOS vyžadují odlišné postupy, které lze získat na oficiálních stránkách společnosti Apple.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Velikost textu a další nastavení

Nabízí-li monitory rozdílné rozlišení, liší se také velikost zobrazovaných prvků. Řešením může být jak změna měřítka (viz článek Nastavení monitoru), tak úprava textu, u kterého je menší velikost zvláště patrná. Otázka, jak zvětšit písmo na monitoru, je nicméně komplikovanější u macOS, kde postup závisí na verzi systému i konkrétní aplikaci. Z tohoto důvodu si vás dovolujeme odkázat na oficiální návod Applu zde. Uživatelé systému Windows naproti tomu mohou postupovat následujícím způsobem:

  • Windows 10: Rozbalíme nabídku Start a zvolíme Nastavení > Usnadnění přístupu > Obrazovka. U položky Zvětšit text upravíme posuvník do požadované polohy.
  • Windows 11: Pravým tlačítkem myši klikneme na ikonu Start a vybereme Nastavení > Usnadnění > Velikost textu. Zde na posuvníku změníme velikost textu dle potřeby.

U každé z obrazovek je samozřejmě možné měnit i její obrazové vlastnosti, ať už jde o jas, kontrast, rozlišení, vyvážení bílé nebo cokoliv dalšího. Jak postupovat v těchto případech je podrobně popsáno v již zmíněných článcích Nastavení monitoru a Jak na kalibraci monitoru, takže to na tomto místě je nebudeme opakovat.

 

Jak zapojit dva monitory do PC, jak připojit 2 monitory k notebooku nebo jak nastavit 2 monitory. Tak zní jedny z nejčastějších otázek našich zákazníků, na které jsme se pokusili odpovědět právě v tomto článku. Pokud však druhý monitor teprve vybíráte, prohlédnout byste si rozhodně měli i naši aktuální nabídku. Stačí kliknout na červené tlačítko níže.

Nabídka monitorů

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru