Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Jak vybrat monitor

Jak vybrat monitor

Nákupní rádce

Ať už monitor užíváme k práci nebo zábavě, jeho konkrétní parametry mají zásadní vliv na naši uživatelskou zkušenost. Výběr správného monitoru přesto zůstává nelehkým úkolem a nelze se proto divit, že uživatelé často vyhledávají hesla „jak vybrat monitor k PC“ nebo „jak vybrat monitor k notebooku“. V tomto průvodci si proto představíme nejdůležitější specifikace, které je při volbě nového monitoru třeba znát.

Než se ale podíváme, jaký monitor konkrétně vybrat, odpovězme si nejdříve na otázku, co je to monitor. Pro naše účely postačí říct, že jde o výstupní zařízení, které přijímá data a zobrazuje je ve vizuální podobě. Zdrojem signálu je nejčastěji grafická karta stolního počítače, může jím být ale i notebook, konzole či jiné zařízení.

Obsah

Parametry obrazu

Konstrukční a jiné vlastnosti

Monitory dle využití

Speciální kategorie monitorů

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Parametry obrazu

Nejdůležitějším kritériem při výběru monitoru je bezpochyby kvalita samotného obrazu. Podívejme se proto na parametry monitorů, které bychom neměli přehlédnout.

Rozlišení

Obrazovka monitoru se skládá z mřížky jednotlivých bodů, tzv. pixelů. Rozlišení pak značí počet těchto pixelů, přičemž čím více jich na obrazovce je, tím detailnější je i samotný obraz. Rozlišení nicméně nelze posuzovat bez zohlednění velikosti monitorů, neboť čím menší obrazovka je, tím hustěji jsou pixely natěsnány na sebe (a o to lépe tedy obraz vypadá). Například rozlišení 1920 × 1080 px tak bude vždy působit lépe na menší obrazovce, kde jsou pixely blíže u sebe, díky čemuž je obraz jemnější.

V oblasti rozlišení jsou bohužel používány také pojmy (např. 4K), které ve skutečnosti označují celou skupinu odlišných hodnot. Z tohoto důvodu v praxi nalezneme různá rozlišení pod totožným termínem. Nejčastěji však dané pojmy označují jedno konkrétní rozlišení, které si můžete prohlédnout v tabulce umístěné níže. Při výběru monitoru je přesto výhodnější sledovat rozlišení udávané v pixelech, jehož význam je vždy totožný.

Názvy Rozlišení Poměr stran
HD / 720p 1280 x 720 px 16:9
Full HD (FHD) / 1080p 1920 x 1080 px 16:9
UW-UXGA 2560 x 1080 px 21:9
WUXGA 1920 x 1200 px 16:10
2K / Quad HD (QHD) / 1440p 2560 x 1440 px 16:9
UW-QHD 3440 x 1440 px 21:9
4K / Ultra HD (UHD) 3840 x 2160 px 16:9
5K 5120 x 2880 px 16∶9

 

Ačkoliv ideální rozlišení je do značné míry subjektivní záležitostí, obecně je doporučováno 1920 × 1080 px u monitorů do 24 ", 2560 × 1440 px okolo 27 ", a 3840 × 2160 px u displejů nad 30 ". Na trhu lze samozřejmě nalézt také rozlišení 5K nebo dokonce 8K, jejichž reálné využití je ale v tuto chvíli spíše diskutabilní. Vysoké rozlišení zpravidla oceníme při prohlížení internetu, úpravách fotografií či práci s textovými editory. Na 4K rozlišení si navíc lidé rychle zvykají, zatímco přechod na nižší hodnoty naopak může být poměrně nepříjemný.

Vysoké rozlišení nicméně vyžaduje vyšší výkon počítače a může způsobovat i některé problémy. Vyšší rozlišení totiž zmenšuje některé prvky (například ikony systému Windows), které se pak na malých obrazovkách jeví jako příliš malé. Většina obrázků, videí či filmů navíc není dostupná ve 2K nebo 4K rozlišení, a vysoké rozlišení tak stále využijeme jen v některých oblastech.

Full HD monitory 2K monitory 4K monitory

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Srovnávní extrémně nízkého (vlevo) a vysokého (vpravo) rozlišení.

Poměr stran

Z výšky a šířky obrazovky snadno vypočítáme také poměr stran monitoru. Za osvědčenou klasiku lze označit formát 16:9, kterému odpovídají i nejznámějším rozlišení v podobě HD, Full HD, 2K nebo 4K. V poměru 16:9 ostatně nalezneme i mnoho různorodého obsahu, ať už jde o seriály, YouTube videa, vybrané filmy nebo televizní vysílání. Jiné monitory přesto preferují formát 16:10, který je vhodnější pro některé pracovní činnosti (16:10 nalezneme také u Macbooků). Druhým nejčastějším poměrem je širokoúhlý 21:9, se kterým zobrazíme ještě více oken, případně si na maximum vychutnáme filmy s tímto specifickým formátem. Spíše vzácně pak narazíme na poměry 32:9, 5:4 nebo 4:3. 

Jas, kontrast a HDR

Při výběru monitoru je vhodné zohlednit také jas, tedy maximální svítivost udávanou v kandelách na metr čtvereční (cd/m2). Nejpočetnější skupina monitorů disponuje 250 cd/m2, zcela běžně se ale setkáme také s hodnotami 300, 350 nebo 400 cd/m2. Vyšší jas hraje důležitou úlohu zejména při práci v prosvětlených prostředích, případně ve venkovních podmínkách.

Možná ještě důležitějším parametrem je ale kontrast, který je někdy označován dokonce za hlavní kritérium kvality obrazu. Kontrast má hned několik možných definicí, zjednodušeně řečeno jde ale o poměr mezi nejsvětlejším a nejtmavším pixelem. Čím větší rozdíl je, tím lépe obraz vypadá.

Zatímco v kanceláři si běžně vystačíme s nejdostupnější hodnotou 1000:1, náročnější uživatelé mohou sáhnout po 2000:1 nebo 3000:1. Rozdílné hodnoty do značné míry souvisí i s použitou technologií panelu a nejlepší kontrast typicky najdeme u monitorů OLED (viz dále). Někteří výrobci vedle statického kontrastu uvádí také kontrast dynamický, který dosahuje až pohádkové hodnoty 100 000 000:1. Dynamický kontrast je nicméně ovlivněn celou řadou faktorů a musíme jej proto brát s jistou rezervou.

Vzhledem k významu kontrastu se nelze příliš divit, že se jej výrobci pokouší vylepšit pomocí funkce HDR (vysoce dynamický rozsah). Představeno bylo hned několik HDR standardů, které monitory mohou podporovat. Nejrozšířenějším typem je HDR10, existuje však i jeho novější typ HDR10+, který využívá také metadata pro dosažení ještě lepších výsledků. Poměrně známý je také Dolby Vision (využívá metadata) nebo HLG (nevyužívá metadata).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Odezva, obnovovací frekvence a synchronizace

Zejména pro hráče počítačových her je důležitá také odezva a obnovovací frekvence. Odezva udává dobu, za kterou se pixel změní na základě vstupního signálu. Tento čas je udáván v milisekundách (ms) a čím kratší doba je, tím rychleji monitor reaguje. Zatímco v kanceláři si bohatě vystačíme i s 8 ms, příznivci kompetitivních her by měli volit monitor s odezvou 1-2 ms.

Obnovovací frekvence naproti tomu určuje počet snímků vykreslených za 1 sekundu. Jednotkou je hertz (Hz) a většina uživatelů se zcela spokojí s hodnotou 60 Hz. Výjimkou jsou již zmínění hráči, kteří obnovovací frekvenci berou jako jeden z nejdůležitějších parametrů a herní monitory tak běžně dosahují 144-240 Hz. Takto vysoké hodnoty totiž brání rozmazávání rychle se pohybujících objektů, což v mnohých hrách může rozhodovat o prohře či vítězství.

Hráči her zohledňují rovněž přítomnost tzv. adaptivní synchronizace, která obnovovací frekvenci přizpůsobuje snímkové frekvenci obsahu. To zabraňuje nehezkému trhání a zadrhávání, které je patrné zejména u rychlých scén. Při výběru monitoru s adaptivní synchronizací však musíme zohlednit také grafickou kartu. Dlouho platilo, že grafiky od AMD podporují výhradně standard FreeSync, zatímco grafiky Nvidia vyžadují monitor se standardem G-Sync.

To se změnilo v roce 2019, kdy Nvidia zahájila testování grafických karet od série 10xx výše s monitory FreeSync. Úspěšné obrazovky získají certifikát G-Sync Compatible, který garantuje jejich fungování s kartami Nvidie (seznam podporovaných monitorů najdete zde). Některé monitory s FreeSync nicméně mohou adaptivní synchronizaci na grafikách Nvidie podporovat i bez jakékoliv certifikace, oficiálně to ale zaručeno není.

Monitory podporující klasický G-Sync jsou vybaveny speciálním procesorem, který sice navyšuje celkovou cenu, o to lepší ale nabízí výsledky. FreeSync monitory naproti tomu žádným speciálním hardwarem nedisponují, díky čemuž jsou sice levnější, ve vyšších obnovovacích frekvencích ale mohou za G-Sync zaostávat. Vůbec nejlepší synchronizace pak dosáhneme s monitory podporujícími G-Sync Ultimate, který na kartách Nvidie garantuje G-Sync rovnou v HDR kvalitě.

ČTĚTE TAKÉ: Jak vybrat nejlepší herní monitor pro majitele grafik GeForce?

ČTĚTE TAKÉ: Vybíráme monitor pro sestavu s grafickou kartou Radeon

ČTĚTE TAKÉ: NVIDIA G-Sync: souhra grafiky a monitoru pro plynulé hraní

Monitory s G-Sync Monitiory s G-Sync Compatible Monitory s FreeSync

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Barevná hloubka a barevný gamut

Stejně jako televizory, i monitory zobrazují jen limitovaný počet barev. Množství těchto odstínů je dáno barevnou hloubkou, která pomocí počtu bitů udává počet zobrazených barev. Většina uživatelů si vystačí s nejrozšířenějšími 8 bity, které zobrazí až 16 miliónů barevných odstínů. Čím dál častěji ale narazíme i na 10bitové monitory s podporou 1,07 miliardy barev, přičemž pro nejnáročnější uživatele je připraveno také 12 nebo 16 bitů. Barevná hloubka umožňuje jemnější přechody mezi barvami a zajímat bude především grafiky či jiná povolání, která s barvami profesionálně pracují. Nutno dodat, že daný počet bitů musí podporovat i grafická karta.

Barevný gamut (též barevná škála) je poměrně složitý koncept udávající rozsah barev, který je daný monitor schopen zobrazit. Nejrozšířenějším standardem je sRGB, se kterým si vystačí drtivá většina běžných uživatelů. Náročnější zákazníci pak mohou požadovat co největší pokrytí barevného prostoru Adobe RGB, jenž nabízí více sytých a tím i atraktivnějších odstínů. V profesionální sféře je hojně využíván rovněž barevný prostor DCI-P3, za kterým stojí velké společnosti jako Walt Disney, Sony, Warner Bros. a další. Také DCI-P3 pokrývá více barev než samotné sRGB.

Pozorovací úhly a povrchová úprava

Pozorovací úhly udávají rozpětí, ve kterém lze monitor sledovat, aniž by došlo k degradaci jeho obrazových vlastností. Ideální hodnotou je pochopitelně 180°, kdy obraz vypadá dokonale bez ohledu na místo, ze kterého jej sledujeme. Zatímco IPS monitory se tomuto svatému grálu blíží, starší TN obrazovky naopak stále vyžadují pohled přímo zepředu.

Povrch zobrazovacího panelu může mít vesměs dvě možné úpravy. První možností je matný povrch, který brání přebytečným odleskům a nabízí tak stabilní kvalitu obrazu v různých světelných podmínkách. Lesklá úprava povrchu je naproti tomu na odlesky náchylnější, nabízí za to však citelně lepší zobrazení barev. Běžně se setkáme také s různými antireflexními úpravami, které odlesky do jisté míry omezují.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Technologie panelu

Mezi nejdůležitější parametry monitoru patří také typ zobrazovacího panelu. Současným standardem jsou LCD obrazovky, které vytlačily zastaralé CRT monitory, a které se dělí na technologii TN, IPS a VA.

  • TN (twisted nematic) monitory jsou do značné míry již překonaným typem, který se vyznačuje horším barevným podáním, špatnými pozorovacími úhly a (pod)průměrným kontrastem. Na straně druhé lze počítat s nízkou cenou, vynikající odezvou, vysokou obnovovací frekvencí i ostrým zobrazením rychlých scén. TN monitory proto dokážou zajmout zejména hráče počítačových her, kteří ušetřené peníze mohou investovat například do grafické karty.
  • IPS (in-plane switching) je v současné době nejrozšířenější technologií, která je ideální volbou pro široké publikum. Ačkoliv kontrast bývá nižší a cena naopak mírně vyšší, na oplátku dostaneme krásné věrné barvy, výborné pozorovací úhly a relativně stabilní kvalitu obrazu za všech okolností. Obnovovací frekvence bývá v průměru nižší, záleží ale na konkrétním modelu.
  • VA (vertical alignment) monitory pro změnu lákají především výtečným kontrastem, který několikanásobně překonává tolik oblíbené IPS panely. Ve srovnání s IPS mohou mít VA monitory naopak o něco horší barvy a pozorovací úhly, byť obecně vzato jde o stále solidní výsledky. U některých VA panelů se také v rychlých tmavých scénách může objevit určitá neostrost (tzv. smearing).
  • OLED jako jediná zde popisovaná technologie nevychází z LCD. Ačkoliv zatím jsou kvůli vysoké ceně OLED monitory spíše raritou, jejich uživatelé mohou počítat s dechberoucími barvami, vynikajícím kontrastem, věrnou černou, ostrým zobrazením pohybu i výbornými pozorovacími úhly. V řádu letitého užívání nicméně může docházet k částečnému vypalování statického obrazu.

TN monitory IPS monitory VA monitory OLED monitory

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Konstrukční a jiné vlastnosti

Vedle kvality samotného obrazu je třeba zohlednit i některé další vlastnosti. Podívejme se na ty nejzásadnější z nich.

Rozměr

Podstatným parametrem je velikost monitoru, lépe řečeno jeho úhlopříčka. Ta označuje přímku spojující dva protilehlé rohy panelu, která je udávána v palcích (1 " odpovídá 2,54 cm). Větší rozměry monitorů umožňují rozmístění více oken, čímž zefektivňují takřka jakoukoliv práci. Větší velikost ale ocení také profesionálové, diváci či hráči, které zobrazovaný obsah zcela obklopí.

Při výběru rozměru je třeba zohlednit také hloubku stolu, a tím i vzdálenost monitoru od uživatele. Ačkoliv nejčastěji se setkáme s úhlopříčkami okolo 24 palců, trendem je pořizovat stále větší obrazovky, díky čemuž se běžně setkáme i s modely nad 30 ". Specifickou záležitostí jsou pak monitory širokoúhlé a prohnuté, o kterých ale bude řeč teprve později.

Spotřeba

Se zdražujícími energiemi v posledních letech roste význam i celkové spotřeby. Ačkoliv běžné LCD monitory jsou relativně úsporné, u profesionálních velkorozměrných monitorů již spotřeba monitoru jistou roli hrát může. Více energie spotřebovávají rovněž monitory s vyšším rozlišením, a to jak na straně samotného panelu, tak na straně grafické karty. V případě krátkodobé činnosti je rozdíl v ceně energie samozřejmě malý, u celodenní opakující se práce (např. na homeoffice) to ale na faktuře již může být znát.

Ergonomie

Monitory se významně liší také v ergonomii. Většina modelů sice nabízí podstavce s nastavitelnou výškou a nakloněním, zejména cenově dostupné zařízení nicméně mohou právě na ergonomii cíleně šetřit. Jednoduché podstavce bez možnosti jakéhokoliv nastavení přitom obvykle nelze ani dodatečně vyměnit.

Existuje-li sebemenší šance, že monitor budete chtít připevnit na zeď, rameno či nějaký ten držák, chybět by rozhodně neměl ani standard VESA. Ten umožňuje přichycení monitoru k externím zařízením, a přestože na trhu existují různé rozměry, ve většině případu narazíme na VESA 100 × 100 mm. Zmíněné držáky jsou navíc cenově dostupné, přičemž umožňují až překvapivě široké možnosti přizpůsobení a někdy uvolní i prostor pod monitorem. U některých aktivit může přijít vhod také pivot umožňující otočení monitoru o 90 stupňů.

CZC.Office Curve Two Dual, držák na dva monitory, 17"-27"_640172694 1 074 Kč 1 299 Kč Do košíku Gembird podstavec pod monitor, černá_737463841 330 Kč 399 Kč Do košíku STELL SOS 2011 plynový držák monitoru, černá_630340712 1 321 Kč 1 599 Kč Do košíku MAX stolní držák MTM4210FM pro LCD 13"- 32"_731476366 826 Kč 999 Kč Do košíku CZC.Office Curve Five Dual, držák na dva monitory, 17"-32"_1766119713 1 404 Kč 1 699 Kč Do košíku STELL SOS 2021 držák monitoru, dual, černá_1452683292 1 983 Kč 2 399 Kč Do košíku STELL SOS 1810 plynový držák monitoru, černá_833113922 578 Kč 699 Kč Do košíku STELL SOS 2012 držák monitoru, černá_1346272122 1 321 Kč 1 599 Kč Do košíku Thomson WAB846 nástěnný držák TV, 2 ramena (3 klouby), 200x200_1108062403 330 Kč 399 Kč Do košíku Gembird naklápěcí držák dvou monitorů, na stůl, až 32", 8kg, černá_666066166 901 Kč 1 090 Kč Do košíku STELL SOS 1811 plynový držák monitoru, černá_599773721 826 Kč 999 Kč Do košíku CZC.Office Curve Five Dual Laptop, držák na monitor a notebook, 17"-32"_649362159 1 652 Kč 1 999 Kč Do košíku Všechno v kategorii Držáky

Konektivita

Každý monitor je vybaven jen omezeným počtem vstupů využitelných pro připojení počítače či jiného zařízení. Právě z tohoto důvodu je nutné ověřit, zda daný monitor podporuje stejný typ konektoru jako náš přístroj, případně zda je možné použít redukci. Přibližme si nyní hlavní rozhraní.

  • VGA/D-Sub je starším typem z roku 1987. Zatímco samotný standard nese název VGA, přítomný konektor bývá označován jako D-Sub. Data jsou zde přenášena pomocí analogového signálu, u kterého však musíme počítat s řadou omezení. Od VGA se proto pomalu ustupuje.
  • DVI standard rozumí jak digitálním datům v rámci rozhraní DVI-D, tak digitálnímu i analogovému signálu v případě konektoru DVI-I. Díky tomu je za pomoci adaptéru možné přenášet obraz mezi standardy DVI a VGA, stejně jako DVI a HDMI. DVI bohužel nepodporuje 4K rozlišení, a vystačit si tak musíme s 1920 × 1080 px, případně 2560 × 1600 px při využití Dual-Link DVI.
  • HDMI je nejpoužívanějším standardem se schopností přenášet zvuk i obraz zároveň. Ačkoliv starší verze HDMI trpěly mnohými omezeními, HDMI 1.3 již disponuje 16bitovou barevnou hloubku a HDMI 2.0 už dokonce podporuje 4K nebo HDR. 
  • DisplayPort je nejmodernějším standardem vytvořeným v roce 2006. V současné době jde o nejpoužívanější rozhraní hned po HDMI a vedle audia je přenášeno také video, které může být až v rozlišení 8K. Již od verze 1.2 je podporována rovněž 16bitová bitová hloubka.

Řada monitorů nabízí také USB vstupy, do kterých lze zapojit mnoho různých zařízení. Připojená elektronika následně umožňuje přenos dat, případně i samotné dobíjení. Některé monitory jsou vybaveny dokonce i čtečkami paměťových karet, které jsou hojně užívány například v profesionálních fotoaparátech.

Adaptéry

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Monitory dle využití

Nyní již známe všechny podstatné parametry, které jsou pro výběr monitoru potřeba. Význam jednotlivých specifikací je přesto závislý na zamýšleném použití. Podívejme se proto na co se zaměřit.

Základní/kancelářské monitory využijeme při prohlížení internetu, čtení e-mailů, hraní oddechových her a dalších nenáročných činnostech. Důležitá je zde:

  • Nízká cena, neboť si vystačíme takřka s jakýmikoli parametry.
  • Velikost – postačí 19-24 palců, u složitější práce však zvolíme větší rozměry.
  • Rozlišení – většinou stačí Full HD, náročnější uživatelé však zváží 2K nebo 4K.
Dell P2422H Professional - LED monitor 23,8"_438216099 3 371 Kč 4 079 Kč Do košíku Samsung S31C - LED monitor 27"_1740854518 2 471 Kč 2 990 Kč Do košíku Lenovo C27q-35 - LED monitor 27"_756778392 3 051 Kč 3 691 Kč Do košíku ASUS VT229H - LED monitor 21,5"_146599504 5 364 Kč 6 490 Kč Do košíku Philips 242S1AE - LED monitor 23,8"_2136236021 2 883 Kč 3 489 Kč Do košíku Dell P2423 - LED monitor 23,8"_19577644 3 629 Kč 4 391 Kč Do košíku Dell P2722H Professional - LED monitor 27"_700240145 3 794 Kč 4 591 Kč Do košíku Dell P2722HE Professional - LED monitor 27"_976572722 4 870 Kč 5 893 Kč Do košíku Dahua LM24-A200 - LED monitor 24"_528107587 1 645 Kč 1 990 Kč Do košíku Philips 243S7EHMB - LED monitor 24"_2125488880 2 305 Kč 2 789 Kč Do košíku Samsung S60UA - LED monitor 27"_1668288252 5 777 Kč 6 990 Kč Do košíku HP E27q G4 - LED monitor 27"_519045899 4 538 Kč 5 491 Kč Do košíku Všechno v kategorii Kancelářské

Herní monitory mnohdy rozeznáme již podle výrazného designu vyznačujícího se sytými barvami či podsvícením. Odpovězme si ale na otázku, jak vybrat herní monitor. Mezi hlavní parametry patří:

  • Vysoká obnovovací frekvence – minimálně 75 Hz, v případně akčních her 144 Hz nebo více.
  • Odezva pod 5 ms, ideálně 1 ms.
  • Full HD nebo 2K rozlišení, 4K nabízí jen málokterý herní monitor.
  • Adaptivní synchronizace (G-Sync nebo FreeSync).
Philips 24M1N3200ZS - LED monitor 23,8"_240849518 2 471 Kč 2 990 Kč Do košíku MSI Gaming G2422C - LED monitor 23,8"_885712814 2 719 Kč 3 290 Kč Do košíku Alienware AW2523HF - LED monitor 24,5"_611288501 7 685 Kč 9 299 Kč Do košíku AOC C27G2ZE - LED monitor 27"_675741299 4 247 Kč 5 139 Kč Do košíku LG UltraGear 24GQ50F - LED monitor 23,8"_250154141 2 943 Kč 3 561 Kč Do košíku MSI Gaming G272QPF - LED monitor 27"_1544125178 4 950 Kč 5 990 Kč Do košíku Samsung Odyssey G32A - LED monitor 27"_338557406 4 124 Kč 4 990 Kč Do košíku AOC Q24G2A - LED monitor 23,8"_1330343533 3 958 Kč 4 789 Kč Do košíku LG 32GN600-B - LED monitor 31,5"_908158594 5 040 Kč 6 098 Kč Do košíku ASUS TUF VG27AQ - LED monitor 27"_1632581096 5 942 Kč 7 190 Kč Do košíku Alienware AW3423DWF - QD-OLED monitor 34"_225202342 18 835 Kč 22 790 Kč Do košíku Samsung Odyssey G65B - LED monitor 27"_1914734208 8 256 Kč 9 990 Kč Do košíku Všechno v kategorii Herní

Grafické monitory jsou určené fotografům, grafikům, designérům a jiným uživatelům, kteří barvy potřebují zobrazit dokonale přesně (byť kalibrace je potřeba i zde). Vhod rozhodně přijde:

  • Velká obrazovka s nejméně 30 palci.
  • Výborné pozorovací úhly (panel IPS nebo OLED).
  • Vysoké rozlišení s nejméně 4K.
  • Co nejvyšší kontrast.
  • Dostatečný jas, v případě světlého prostředí alespoň 350-400 cd/m2.
  • Barevná hloubka 10, 12 nebo 16 bitů.
  • Co nejlepší pokrytí barevných gamutů sRGB, případně Adobe RGB a DCI-P3.
MSI Gaming G272QPF - LED monitor 27"_1544125178 4 950 Kč 5 990 Kč Do košíku Alienware AW3423DWF - QD-OLED monitor 34"_225202342 18 835 Kč 22 790 Kč Do košíku Dell AW2524HF - LED monitor 24,5"_156494198 13 796 Kč 16 694 Kč Do košíku MSI Gaming MAG 275CQRF-QD - QLED monitor 27"_1020429190 6 603 Kč 7 990 Kč Do košíku AOC C27G2E - LED monitor 27"_725346454 3 793 Kč 4 590 Kč Do košíku MSI Gaming Optix MAG274QRF-QD - LED monitor 27"_185266918 8 256 Kč 9 990 Kč Do košíku Samsung Odyssey OLED G9 (G93SC) - QD-OLED monitor 49"_569779797 28 917 Kč 34 990 Kč Do košíku MSI Gaming MAG 274QRFW - LED monitor 27"_260515902 6 603 Kč 7 990 Kč Do košíku ASUS ProArt PA278CGV - LED monitor 27"_682631324 9 826 Kč 11 890 Kč Do košíku Lenovo R27i-30 - LED monitor 27"_1302617954 3 719 Kč 4 500 Kč Do košíku Dell S3221QSA - LED monitor 31,5"_1429709791 7 288 Kč 8 819 Kč Do košíku HP Z40c - LED monitor 40"_1733082722 28 925 Kč 34 999 Kč Do košíku Všechno v kategorii Grafické

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Speciální kategorie monitorů

V nabídce nalezneme také na první pohled atypické druhy monitorů, které se ale těší čím dál větší popularitě. Představme si nyní blíže, o které typy monitorů jde.

  • Širokoúhlé monitory (také ultraširoké či ultrawide) lákají především nadprůměrnou šířkou, která dokáže nahradit i dva monitory najednou. Uživatelé jsou navíc doslova obklopeni obsahem, díky čemuž jsou snadno vtaženi přímo do děje. Na širší monitor se současně vleze hned několik oken, což zefektivňuje jakoukoliv vykonávanou práci. Ačkoliv se lze setkat s různými poměry stran, drtivá většina širokoúhlých monitorů stále sází na 21:9. Snad jedinou nevýhodou je tak vyšší cena a u většiny modelů také chybějící 4K rozlišení.
  • Prohnuté monitory jsou další čím dál oblíbenější kategorií, do které spadá i velká část širokoúhlých modelů. Míra zakřivení je udávána pomocí poloměru (zkratka R) a u jednotlivých modelů se výrazně liší. Čím vyšší číslo R je, tím méně je monitor prohnutý. V poslední době se rozšiřuje také nabídka zakřivení 1000R, které tvarem odpovídá zornému poli lidského oka. A jaké má prohnutý monitor výhody? V první řadě je obrazovka fyzicky užší, díky čemuž se do zorného pole vejdou i boční okraje. Každá část obrazovky je navíc natočena k uživateli, čímž odpadá potencionální degradace obrazu kvůli horším pozorovacím úhlům.
  • Prohnutý monitor na straně druhé zvyšuje šance odlesků a díky svému tvaru není vhodný ani pro větší počet diváků (proto se ohnuté obrazovky neprosadily u televizorů). Měla-li být v této kategorii zmíněna i konkrétní značka PC monitorů, přehlédnout bychom neměli zejména Samsung a jeho populární řadu Odyssey.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

  • Přenosné monitory jsou další kategorií, kterou v posledních letech nabízí čím dál tím více výrobců. Většinou se jedná o cenově dostupné obrazovky menších rozměrů, které lze využít hned několika možnými způsoby. Vedle role druhé obrazovky u počítače či notebooku se nabízí také připojení k telefonu či herní konzoli, díky čemuž můžeme sledovat videa nebo hrát hry doslova kdekoliv.
  • Přenosné monitory jsou často vybaveny také vlastními reproduktory, byť jejich kvalita bývá spíše podprůměrná. Ačkoliv na první pohled se jedná o zařízení podobná tabletům, přenosným monitorům schází vlastní systém a většinou také dotyková obrazovka.
  • Dotykové monitory jsou všeobecně vzato spíše okrajovou záležitostí. Ruce totiž standardně máme položené na klávesnici a myši, přičemž zvedat je neustále k monitoru příliš nedává smysl. Některé monitory nicméně přišly se zajímavým řešením v podobě speciálního stojanu, který umožňuje umístit monitor přímo nad klávesnici (využít lze i externí držáky). Dotyková obrazovka přijde vhod také u přenosných monitorů, neboť umožňuje odložit připojená zařízení a ovládat vše na samotném displeji.

 Přenosné monitory Dotekové monitory

V tomto článku jsme si přiblížili, co je monitor, jaké má parametry a podle čeho vybrat model odpovídající konkrétním potřebám. V tuto chvíli tak nezbývá nic jiného než si prohlédnout aktuální nabídku, která se zobrazí po kliknutí na červené tlačítko níže.

ČTĚTE TAKÉ: Nastavení monitoru (NÁVOD)

Kompletní nabídka monitorů

 

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru