Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
LEGO Technic – Stavenice pro náročné konstruktéry

LEGO Technic – Stavenice pro náročné konstruktéry

Nákupní rádce
LEGO® Technic 42143 Ferrari Daytona SP3_749104954
LEGO® Technic 42143 Ferrari Daytona SP3
7 437 Kč 8 999 Kč
7 272 Kč 8 799 Kč

Kultovní stavebnici LEGO se dlouhodobě daří oslovovat širokou škálu zákazníků bez ohledu na jejich věk či zájmové zaměření. Příčina tohoto úspěchu tkví zejména v pestré nabídce různorodých produktů, které se člení do úžeji zaměřených řad. A právě jednu z těch vůbec nejoblíbenějších řad si nyní představíme blíže.

Řeč je samozřejmě o LEGO Technic, sérii promyšlených modelů, které nás uvedou do tajů technických zákonitostí. Pomocí hravé formy tak získáme možnost porozumět různým mechanickým principům, které by teorií byly jen obtížně vysvětlitelné. Stavebnicím LEGO Technic se v tomto ohledu podařilo získat i několik světových ocenění a je proto zřejmé, že se zmíněnou myšlenku daří plnit na výbornou.

V nabídce LEGO Technic nalezneme také mnoho pokročilých modelů, které cílí na dospělé zákazníky. V těchto případech může proces komplementace trvat dokonce i celé dny, a nemusíme se proto obávat, že by naše konstruktérské schopnosti nebyly patřičně prověřeny. Obsahuje vůbec LEGO Technic návody? LEGO Technic návody na stavbu samozřejmě nabízí a u náročnějších modelů může jít dokonce o stovky stran plných instrukcí. Montážní proces proto bývá rozdělen do několika sekcí, které sestavování činí přehlednějším a celkově stravitelnějším. Jak proces skládání vlastně vypadá, vám ostatně přiblíží i naše video.

Obsah

Historie série LEGO Technic

Automobily

Motocykly

Stavební a zemědělské stroje

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Historie série LEGO Technic

Oblíbená řada LEGO Technic rozhodně není jen prchavým výstřelkem z poslední doby, její kořeny totiž sahají až do roku 1977. V průběhu více než čtyřicetileté historie pochopitelně došlo k mnoha významným změnám, kterým neunikl dokonce ani samotný název. Původní označení Technical Sets totiž bylo používáno jen do roku 1982, kdy došlo k přejmenování na současný, o něco stručnější název Technic. 

Neodmyslitelnou součástí stavebnic LEGO Technic byly vždy i různé speciální díly, mezi které patřily například řetězy, ozubená kola nebo dokonce elektrické motory. To umožnilo vznik funkčních modelů automobilů, motocyklů a dalších strojů, které své okolí nepřestávaly ohromovat. Manuální tlačítka a páčky používané k ovládání motorizovaných modelů později doplnilo také žádané dálkové ovládání, které uživatelský zážitek pozvedlo na zcela novou úroveň.

Do jisté míry zlomový moment nastal v závěru roku 2007, kdy došlo k uvedení systému elektronických součástek Power Functions. Zatímco některé stavebnice obsahovaly komponenty LEGO Power Functions již přímo v balení, jiné modely vyžadovaly jejich dodatečné dokoupení. Ve druhém zmíněném případě se tak každý zákazník mohl rozhodnout, zda základní model dodatečně elektrifikuje.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vývoj však nezadržitelně pokračoval a od roku 2016 jsme si v některých sadách mohli všimnout přítomnosti dosud neznámého elektronického systému. Šlo o počátky nové rodiny elektronických součástek Powered UP (někdy zvaných Power Functions v2 či Control+), které se však plnohodnotného představení dočkaly teprve roku 2018. Tento nový systém používá jiné díly a konektory než starší starší Power Functions, a kompatibilita proto zajištěna není.

Zatímco původní LEGO Technic Power Functions využíval ovládání skrze infračervené záření, nový Powered UP vsadil na technologii Bluetooth. Místo speciálního dálkového ovladače je navíc využíván chytrý telefon, do kterého je dle konkrétního modelu stažena aplikace Control+ nebo Powered UP. V současné době mohou zákazníci vybírat mezi stavebnicemi, které jsou všemi elektronickými součástkami již vybaveny (viz dále) a možností dodatečného dokoupení součástek Powered UP. Ve druhém případě je nicméně na samotném uživateli, jak elektronické součástky nakonec zapojí. 

Jelikož řada LEGO Technic za dobu své existence nabídla již více než 500 modelů, kompletní seznam všech existujících produktů na tomto místě pochopitelně uvádět nebudeme. To nám však nebrání představit ty nejpopulárnější a nejzajímavější modely současnosti, které si lze v případě zájmu navíc rovnou pořídit.

LEGO Technic na dálkové ovládání  Součástky Powered Up

Automobily

První kategorie LEGO Technic, na kterou se nyní podíváme blíže, zahrnuje staré dobré automobily ve všech jejich formách a designech.

Jedním z nejúchvatnějších vozů série Technic je rozhodně Ferrari Daytona SP3. Tohle superauto s italskými kořeny láká 12válcovým motorem, 8 pohyblivými písty, 8stupňovou převodovku, tlumiči i funkčním řízením. Chybět nemůže ani zářivá červená barva, chromované ráfky, odnímatelná střecha nebo otevírací křídlové dveře, zatímco pod kapotou nalezneme unikátní sériové číslo. Tohle automobilové žihadlo vyniká také masivními rozměry 14 × 25 × 59 cm (V × Š × H), měřítkem 1:8 či 3 778 dílky, což z něj činí model s druhým největším počtem kostek v řadě Technic. Pokud by to v tuto chvíli ještě nebylo zřejmé, jedná se o jasný výstavní kus, který je doplněn dokonce i ozdobnou podložkou. Model Ferrari Daytona SP3 je určen zákazníkům od 18 let a pořídit jej lze na tomto odkaze.

V rámci 100letých oslav závodů Le Mans 2023 jsme se dočkali také repliky jedinečného vozu PEUGEOT 9X8 24H Le Mans Hybrid Hypercar. Tohle závodní fáro s moderním designem se může pochlubit stylovými prvky svítícími ve tmě, funkčním řízením, otevíratelnými dveřmi, 6pístovým motorem připojeným k zadním kolům nebo tlumiči navrženými speciálně pro tento model. Sada složená ze 1 775 kostek má úctyhodné rozměry 13 × 50 × 22 cm (V × D × Š) a odpovídá tak poměru 1:10. Replika je určena zákazníkům od 18 let a pořídit ji lze na tomto odkaze.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vyobrazení modelů Ferrari Daytona SP3 a PEUGEOT 9X8 24H Le Mans Hybrid Hypercar.

1 466 kostek, měřítko 1:12 a rozměry 9 × 18 × 39 cm (V × Š × H). Přesně těmto parametrům odpovídá závodní auto 2022 Ford GT, které už na první pohled zaujme svými aerodynamickými tvary. Těšit se ovšem můžeme také na motor V6 s pohyblivými písty, ovládání přední nápravy, nezávislé tlumiče na všech kolech, otevírací dveře, odklopitelnou kapotu nebo nastavitelné křídlo spoileru. LEGO Technic Ford GT je určen zákazníkům od 18 let a k zakoupení je na tomto odkaze.

Přímo ze světa slavného netopýřího muže přijíždí jeho legendární BATMAN – BATMOBIL. Tohle futuristické vozidlo bylo inspirováno filmem The Batman z roku 2022 a vybaveno je celou řadou interaktivních funkcí. Vedle řízení předních kol je k dispozici rovněž 8válcový motor s pohyblivými písty, sklápěcí kapota, otevírací dveře nebo diferenciál na zadních kolech. Zcela výjimečné jsou také světelné efekty, kde červená kostka osvětluje zadní motor, zatímco žlutá kostka zdůrazňuje přední chladič. Při samotné jízdě pak z vozidla šlehají modré rotující plamen, které jistě vystraší i kdejakého padoucha v okolí. Celá replika se skládá z 1 360 dílků, přičemž rozměry odpovídají 11 × 17 × 45 cm (V × Š × H). LEGO Technic Batmobil si můžete prohlédnout blíže na naší produktové stránce, přímo k zakoupení tento model ale aktuálně není.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vyobrazení modelů 2022 Ford GT, BATMAN – BATMOBIL a Ford Mustang Shelby® GT500®.

Poslední místo v této kategorii zaujímá speciál na krátké vzdálenosti Ford Mustang Shelby® GT500®. Tento model má oproti výše popisovaným automobilům jednu významnou funkci navíc – můžeme jej totiž natáhnout. Již natažené auto navíc zůstává na místě, dokud zadní páčku neposuneme dolů, což můžeme učinit klidně i nohou. K dispozici je rovněž aplikace pro rozšířenou realitu, která umožňuje závodění, plnění výzev a mnoho dalšího. Na konci závodů lze zadní páčku zase vyjmout a zadní prostor jednoduše zakrýt k tomu určeným krytem. Celý model se skládá z 544 kostiček a má rozměry 8 × 12 × 27 cm (V × Š × H). LEGO Technic Ford Mustang je určen dětem od 9 let a pořídit jej lze na této stránce.

LEGO Technic automobily

Motocykly

Řada LEGO Technic nabízí také mnoho stavebnicových modelů pro ty, kteří obdivují nespoutanou jízdu na dvou kolech. Představme si motorky, které si zaslouží naši pozornost.

Začněme pohledem na unikátní motocykl BMW M 1000 RR, který již na první pohled zaujme svou gigantickou velikostí 27 × 17 × 45 cm (V × Š × H). V sérii LEGO Technic je to navíc vůbec poprvé, co se setkáváme s měřítkem 1:5. Celý model se skládá z 1 921 kostek a jeho celková hmotnost přesahuje 1 kg. Vedle funkčního řízení je součástí motorky také kompletní odpružení, 3 typy přístrojové desky, motor se 4 písty nebo převodovka se 3 rychlostmi a neutrálem. Vytříbený je ovšem i celkový design, a líbivou kombinaci bílé, modré a červené tak doplňuje například proslulé logo BMW, nepřehlédnutelný zlatý řetěz, povedený podstavec nebo stylový stojan. Pro zájemce je připraven také podrobný oficiální článek, který popisuje průběh vývoje tohoto modelu. Model BMW M 1000 RR je určen zákazníkům od 18 let a k zakoupení je na této adrese.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vyobrazení modelů BMW M 1000 RR, Ducati Panigale V4 R a THE BATMAN – BATCYKLE.

Kategorie motocyklů by samozřejmě nebyla úplná bez alespoň jednoho modelu od proslulé společnosti Ducati. Těšit se proto můžeme na závodní motorkou Ducati Panigale V4 R, která má závodění již ve své DNA. Zároveň jde o vůbec první motocykl řady LEGO Technic se zabudovanou dvoustupňovou převodovkou, kterou je skutečně možné ovládat. Model složený z 646 kostek je vybaven rovněž funkčním řízením, odpruženými koly, kotoučovými brzdami a dvěma tlumiči, díky kterým nejsou problémem ani nerovnosti. Výrobce poukazuje také na řadu propracovaných detailů, ať už jde čelní sklo, řídící panel, výfuk nebo závodní podstavec. Model Ducati Panigale V4 R s rozměry 16 × 8 × 32 cm (V × Š × H) je určen dětem od 10 let a zakoupit jej lze na tomto odkaze.

Přímo z hříšného Gotham City přijíždí také technologiemi nabitý motocykl THE BATMAN – BATCYKLE. Jak napovídá již samotný název, jedná se o stroj inspirovaný filmovým trhákem The Batman z roku 2022, čemuž odpovídá i kompletní design. Tahle propracovaná replika ze 641 kostek nabízí funkční řízení, tlumiče či motor H4 napojený na zadní kolo. V době, kdy zrovna nebojujeme se zločinci všeho druhu, můžeme stroj o velikosti 16 × 11 × 33 cm (V × Š × H) díky integrovanému stojanu také náležitě vystavit. Model THE BATMAN – BATCYKLE je určen dětem od 9 let a pořídit jej lze na tomto odkaze.

LEGO Technic motocykly

Stavební a zemědělské stroje

Do třetice se podíváme na kategorii stavebních a zemědělských strojů. Ty možná nemají tak atraktivní design jako auta či motorky, o to zajímavější funkce ale svým uživatelům nabízí. Na CZC.cz tuto kategorii označujeme pojmem „Nákladní automobily“, vedle náklaďáků v ní ale nalezneme také jeřáby, bagry, traktory a další vozidla z kategorie stavebních a zemědělských strojů.

Hned v úvodu se podíváme na skutečného obra. Buldozer Cat® D11 se totiž může pochlubit masivními rozměry 26 × 57 × 37 cm (V × Š × H), které vyžadují i dosud nejvyšší počet kostek ze všech modelů LEGO Technic. Konkrétně je zapotřební rovnou 3 854 dílků a nelze se proto divit, že tahle stavebnice byla zařazena také do článku Největší stavebnice LEGO. Po dokončení této náročné stavitelské výzvy nás čeká spousta zábavy s jedním z nejpropracovanějších strojů na dálkové ovládání. Vedle úpravy napnutí jezdících pásů je možné například zvedání, spouštění a naklánění radlice, ovládání rypadla nebo hýbání se samotným žebříkem. To vše je poháněno hned několika motory a šesti bateriemi typu AA. LEGO Technic Buldozer Cat® D11 je určen zákazníkům od 18 let a pořídit jej lze na tomto odkaze.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vyobrazení modelů Buldozer Cat® D11 a Liebherr LR 13000.

Dalším kolosem je pásový jeřáb Liebherr LR 13000, který je se svými 100 cm pravděpodobně nejvyšším strojem řady LEGO Technic. Ještě obdivuhodnější je ale přítomnost celé řady funkcí, na jejichž chodu se podílí 6 motorů, 2 chytré huby a rovnou 12 baterií AA. Také tato sada je ovladatelná mobilní aplikací CONTROL+, a řídit tak můžeme naviják, točnu, kyvný výložník nebo jezdící pásy. Při zmíněných manipulacích je využíváno hned 24 závaží, která tvoří patřičnou protiváhu s hmotností převyšující 900 gramů. Liebherr LR 13000 je určen zákazníkům od 18 let, v běžném prodeji se ale objeví nedříve v průběhu léta 2023.

Na závěr této kategorie si představíme repliky americké značky John Deere, jejíž historie sahá až do 19. století. Přehlédnout nelze zejména lesní traktor LEGO Technic John Deere 948L-II, který je vybaven funkčním řízením, otočným sedadlem, pohyblivou radlicí, a především ovladatelnými drapákovými kleštěmi. Model se skládá z 1 492 částí, přičemž proporce odpovídají 21 × 19 × 53 cm (V × Š × H). Sada John Deere 948L-II je určena dětem od 11 let a pořídit ji lze na tomto odkaze. Pro menší děti od 8 let je zase připraven traktor s přívěsem John Deere 9620R 4WD Tractor, který je k zakoupení zde.

LEGO Technic stavební a zemědělské stroje

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vyobrazení modelů John Deere 948L-II a John Deere 9620R 4WD Tractor.

Ať už hledáte konstruktérskou výzvu, chcete proniknout do tajů inženýrských principů nebo jen toužíte po výstavním modelu, řada stavebnic LEGO Technic pro vás bude ta pravá.

Kompletní nabídka LEGO Technic

 

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru