Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Computex 2019: Zrozeny pro práci, trh zaplaví extrémně výkonné notebooky Události

Computex 2019: Zrozeny pro práci, trh zaplaví extrémně výkonné notebooky

autor: Petr Kirs
Na čtyři desítky nových notebooků by se mělo v průběhu následujících týdnů objevit na pultech tuzemských obchodů. Společnost NVIDIA totiž odhalila platformu zvanou Studio, která si klade za cíl vylepšit výkon a spolehlivost vysoce výkonných laptopů.

Platforma NVIDIA Studio kombinuje grafické karty RTX spolu se sadou NVIDIA Studio Stack obsahující specializované SDK a dedikované Studio ovladače. Jen na veletrhu Computex bylo odhaleno 17 nových notebooků s touto certifikací a další se chystají podle zástupců jednotlivých společností do výroby. Stroje s nálepkou NVIDIA Studio chystají vyrábět například společnosti Acer, ASUS, Dell, GIGABYTE, HP, MSI a Razer.

Na práci, ale také hry

Základem nových strojů jsou tedy grafické karty Quadro RTX 5000, 4000 a 3000, ale také GeForce RTX 2080, 2070 a 2060. Jak zběhlejší čtenáři patrně již tuší, právě u druhé skupiny grafik budou chystané stroje stačit nejen na práci, ale také na hraní her. Nicméně stroje NVIDIA Studio mají být primárně určeny pro náročné úlohy – úpravy videa či 3D rendering. Například modely s kartou Quadro RTX 5000 nabídnou 16 GB grafické paměti, což je v kategorii notebooků aktuálně nejvyšší hodnota. Výrobci slibují až 7x větší výkon než u MacBooku Pro.

Velká část chystaných strojů přitom nabídne také 4K displej a technologii NVIDIA Max-Q, která dovoluje vtěsnat výkonné součástky do kompaktních rozměrů šasi. „NVIDIA Studio propojuje grafické karty RTX, což umožní ray tracing v reálném čase, zpracování a úpravy vide s vysokým rozlišením s využitím umělé inteligence, se softwarem pro profesionály, aby uspokojilo poptávku dnešních tvůrců,“ řekla Jason Paul, generální ředitel GeForce softwaru a technologií ve společnosti NVIDIA, a doplnil: „Nové RTX Studio notebooky jsou perfektním nástrojem pro tvůrce, kteří během svých cest potřebují výkon na úrovni stolních počítačů.“

Softwarové vychytávky

Nedílnou součástí nových strojů bude také softwarová sada NVIDIA Studio Stack. Ta zahrnuje sady NVIDIA Studio SDK a API pro vývojáře aplikací a také NVIDIA Studio ovladače pro tvůrce. Sady Studio SDK jsou určeny k akceleraci renderingu, úprav a zpracování videa, 2D vektorové animace a dalších funkcí. Využití CUDA-X AI platformy, průmyslového standardu pro vývoj umělé inteligence, umožňuje vývojářům kreativních aplikací využít AI k automatizaci repetitivních úkonů, které tvůrcům zabírají čas. Patří mezi ně například upscaling obrázků, tagování fotografií nebo přizpůsobení barev ve videích.

Na bližší informace o chystaných strojích postavených na platformě NVIDIA Studio si budeme muset ještě počkat.

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru