Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Elon Musk kupuje sociální síť Twitter za 1 bilion korun

Elon Musk kupuje sociální síť Twitter za 1 bilion korun

Události
LEGO® City 60351 Kosmodrom_1023205465
LEGO® City 60351 Kosmodrom
2 627 Kč 3 179 Kč
Kniha Nebezpečné osobnosti_1334215658
Kniha Nebezpečné osobnosti
272 Kč 299 Kč
Stavebnice Metal Earth Marvel: Captain America - Shield, kovová_699404885
Stavebnice Metal Earth Marvel: Captain America - Shield, kovová
297 Kč 359 Kč
autor: Ondřej Koch

Nejbohatší muž světa nakonec po několika dnech jednání dosáhl svého. Sociální síť Twitter kupuje za neuvěřitelných 44 miliard amerických dolarů.

Musk nejprve v průběhu dubna oznámil navýšení svého podílu na 9 %, čímž se krátce stal největším samostatným akcionářem Twitteru. V souvislosti s tímto nákupem měl usednout v čele představenstva, ovšem ke jmenování nakonec nedošlo, neboť by to podle platných zákonů zamezovalo Muskovi uskutečnit kompletní převzetí sociální sítě. Nyní se zdá, že dramatický příběh, ve kterém došlo na řadu otoček doslova z minuty na minutu, našel své definitivní rozuzlení. 

Miliardář Elon Musk, který je mimo jiné vlastníkem automobilky Tesla či vesmírné společnosti SpaceX, oznámil v pondělí večer kompletní převzetí společnosti Twitter. Ta se po devíti let strávených na americké burze přestane veřejně obchodovat, současné akcionáře čeká výplata hotovosti. Akcie Twitteru přitom v uplynulých týdnech v reakci na sílící spekulace rostly dvouciferným tempem. 

Nový majitel navíc čelí žalobě, podle které neoznámil svůj předchozí nákup včas americké Komisi pro cenné papíry (SEC). Svůj nákup ze 14. března zveřejnil až 4. dubna, přesto že měl povinnost tak učinit nejdéle deset dní od uzavření obchodu. Akcionáři argumentují, že oddálení zveřejnění nákupu umožnilo Muskovi nákup dalších akcií pod teoretickou tržní cenou. Žaloba požaduje blíže nespecifikovanou náhradu škody, vyloučeno není ani trestní stíhání v případě, že by se prokázal úmysl. 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vrátí se Donald Trump? 

Elon Musk se netají tím, že největší motivací pro nákup bylo zachování svobody slova. "Doufám, že na Twitteru zůstanou i moji nejhlasitější kritici, protože to je přesně to, co svoboda slova znamená," uvedl v jednom ze svých dnešních tweetů. Paradoxem zůstává, že Musk patří mezi celebrity, které s bany na svém osobním účtu rozhodně nešetří. Se svými 83,5 miliony sledujícími patří dlouhodobě mezi nejzářivější hvězdy Twitteru. Síť používá mimo jiné k veřejným oznámením týkajících se jeho firem, v minulosti ale čelil také nařčením z manipulace tržní ceny kryptoměn jako Bitcoin či Doge. 

V souvislosti s bojem za svobodu slova může dojít i na návrat bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa na Twitter. Trumpovi byl jeho účet permanentně zablokován v reakci na násilné vniknutí jeho příznivců do amerického kapitolu 6. ledna 2021. Pokud se na sociální síť vrátí, zvýší to jeho šance na opětovné zvolení v roce 2024, odhadují někteří experti. 

Jisté je, že sociální síť čekají změny. "Chci udělat Twitter lepší, vylepšit samotný produkt, přinést nové funkce, zveřejnit algoritmy v režimu open source, což povede k navýšení důvěry. Porazíme spam boty a zajistíme ověření všech živých uživatelů. Twitter má ohromný potenciál a já se těším na to, že budu společně se zaměstnanci i komunitou bojovat za to, abychom jej využili," dodává Musk v nejnovějším tweetu uveřejněném jen pár minut poté, co se informace o nákupu Twitteru dostala na světlo světa. 

Elon Musk promluvil o budoucnosti Twitteru minulý týden na populární konferenci TED

nahoru