Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Finové vyzráli na ruskou cenzuru. Pravdu o Ukrajině šíří skrze Counter Strike

Finové vyzráli na ruskou cenzuru. Pravdu o Ukrajině šíří skrze Counter Strike

Události
O2 SIM karta GO UKRAJINA 15 GB_927378638
O2 SIM karta GO UKRAJINA 15 GB
247 Kč 299 Kč

Po ruské invazi na Ukrajinu posílily ruské úřady cenzuru a svým občanům zablokovaly přístup k řadě sociálních sítí i k zahraničním médiím. Finové ale nyní přišli na to, jak cenzuru obejít. Využívají k tomu populární střílečku Counter Strike.

Za touto aktivitou strojí největší finský deník Helsingin Sanomat, který do populární počítačové hry Counter Strike vložil mapu s tajnou místností, kde mohou hráči z Ruska najít informace o válce na Ukrajině z ověřených zahraničních zdrojů.

Pohled do tajné místnosti určené Rusům

Články v ruštině

Aby reagoval na zákony omezující svobodu tisku v Rusku, začal Helsingin Sanomat publikovat už dříve některé své články o válce v ruštině, nicméně přístup k jejich obsahu byl Moskvou rychle omezen, jak podotýká agentura Reuters. Deník proto přistoupil k nové iniciativě, kterou představil v rámci Světového dne svobody tisku ve středu.

„Helsingin Sanomat je stejně jako řada dalších zahraničních nezávislých médií v Rusku blokován. On-line hry ale zatím zakázány nebyly, a tak jsme toho využili, ale Rusové získali přístup ke zprávám, které jsou založené na faktech a nikoliv propagandě. Mají tak možnost sami rozhodovat o svém živodě,“ konstatoval Antero Mukka, šéfredaktor finského deníku Helsingin Sanomat.

Counter Strike je přitom mezi Rusy velmi oblíbenou hrou, v zemi jsou zhruba čtyři miliony aktivních hráčů. „Chtěli jsme zdůraznit vážnost celé situace. Proto jsme ve hře postavili slovanské město pojmenované Vojna, což znamená v ruštině válka,“ doplnil Mukka. V Rusku je přitom zakázáno označovat vpád na Ukrajinu jako válku, tamní média musí o vojenském aktu pod pohrůžkou přísných sankcí a dokonce i vězení informovat jako o „speciální vojenské operaci“.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tajná místnost v Counter Striku

Podrobná dokumentace válečných zločinů

Hráč se do tajné místnosti dostane v okamžiku, kdy jeho postava zemře a má tak možnost volně se pohybovat po celé mapě. V suterénu jednoho z obytných domů, které jsou inspirovány sovětskou architekturou, hráči najdou rusky psané reportáže válečných zpravodajů finského deníku.

Na stěnách digitální místnosti jsou dále zobrazeny články a fotografie, které dokumentují ruské válečné zločiny. Například se zde nacházejí fotografie z ruského masakru v ukrajinských městech Buča a Irpiň.

Jedna ze stěn ukazuje mapu Ukrajiny s útoky na civilisty a v pozadí se ozývá rusky hovořící hlas předčítající články z deníku. Mapa byla zveřejněna v pondělí, od té doby bylo provedeno více než 2000 stažení.

Čtěte také: Counter-Strike 2 vyjde v létě. Co všechno už víme?

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (8)

_havran_ _HA

Proč tohle?

Pěkná hovadina soudruzi. Netahejte sem tu vaši politickou angažovanost, jen si uškodíte.

avatar

A co ti nejlepsi?

Tak to neni zrovna moc promysleny plan jak nekomu neco vnutit. Co kdyz je nekdo z Rusu tak dobrej,ze za cely match neumre ani jednou? Tak se to ani nedozvi! Nemelo by to v te mape letat vsude po obloze a na stenach vsech budov a vubec vsude i po zemi aby se valeli utrzky novin o pravde ci nepravde?? A vubec, uz load hry jako takove,menu a vsude by se melo ukazovat co je mezi Ruskem a UK, to by bylo nejlepsi... Kazdy by si takovou hru moc rad zahral... Ach jooo, kam to spejem??

Pavel.1968 PAV

@FlashCV: A co že je mezi Ruskem a UK? Že nepozvali Putina a spol. na korunovaci? To je snad na svobodné vůli toho kdo zve si vybrat hosty ...

Dalibor Realspot DAL

Americká propaganda

tak to je ale brutálně trapný, jednostranný, tendenční akt, finských rektálních alpinistů, kteří se cpou do NATO. takže doufám, že je tam i Bandera, Azov, pravý sektor atd.. pěkně od roku 2014

petrohrad PET

@Dalibor Realspot: A co jako, chtěl bys tam mít i ukrajinský díl viny na celé situaci? Třeba že v roce 2012 našli na Krymu plyn? To se pak nesmí nikdo divit, že se jim tam začali v roce 2014 množit mužici 😁

_havran_ _HA

@petrohrad: Ty máš dobře vymaštíno, soudruže. Potřebují víc ten údajný krymský plyn Rusové, nebo mírumilovní, světem milovaní, obránci demokracie a spravedlnosti Američané? O půlkrajincích se ani nezmiňuji.

petrohrad PET

Zbytečná snaha

Ruští hráči to stejně označí za západní lež. Jediný kdo má pravdu je přece jejich tatíček Putin.

Viktor51 VIK

Viktor

Sranda, ako sa pod kazdym prispevkom zacnu mnozit russaci. Mate to marne, rozpravkam o nevinnosti Ruska veri sad len vymasteny hlupak

Máš něco na srdci?

nahoru