Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hry jako výhodný byznys? Super Mario se vydražil za miliony Události
Kšiltovka Nintendo: Super Mario - Here We Go
Kšiltovka Nintendo: Super Mario - Here We Go
Produkt není určen k prodeji.
New Super Mario Bros. 2 (3DS) Elektronické předplatné deníku Sport a časopisu Computer na půl roku v hodnotě 2173 Kč + O2 TV Sport Pack na 3 měsíce (max. 1x na objednávku)
New Super Mario Bros. 2 (3DS)
908 Kč 1 099 Kč
LEGO Super Mario 71360 Dobrodružství s Mariem – startovací set Elektronické předplatné deníku Sport a časopisu Computer na půl roku v hodnotě 2173 Kč + O2 TV Sport Pack na 3 měsíce (max. 1x na objednávku)
LEGO Super Mario 71360 Dobrodružství s Mariem – startovací set
1 098 Kč 1 329 Kč

Hry jako výhodný byznys? Super Mario se vydražil za miliony

autor: Stanislav Holý

Za rekordní sumu se vydražila tento týden počítačová hra Super Mario Bros. 3. V aukci prostřednictvím síně Heritage Auctions za ni sběratel zaplatil ve Spojených státech 156 000 USD, tedy v přepočtu 3,5 milionu korun.

Jak se potvrdilo historicky již několikrát, hry mohou představovat velmi výhodný byznys. Informace z aukce totiž nasvědčují tomu, že původní majitel tento slavný titul skutečně pořídil s investičními úmysly. Titul z roku 1988 totiž ještě ani nebyl vybavil z originálního obalu, i díky tomu se nakonec hra prodala za rekordní sumu.

Přitom vyvolávací cena nebyla ani poloviční, činila 62 500 USD (1,39 milionu korun). Celkem dvacet zájemců ale vyhnalo nakonec cenu v aukci na zmiňovaných 3,5 milionu korun.

Trailer ke he Super Mario Bros. 3 (remake pro Nintendo Wii U) 

 

Utržená cena je zatím nejvyšší, jakou kdy někdo v aukci za hru zaplatil. Částka je tak vysoká i díky nabízené verzi – sběratelé totiž za nejvzácnější považují ty krabičky, které mají slovo Bros. v levé části obalu, tento nápis zakrývá jednu z bílých rukavic Maria.

Také předchozí rekord držel Super Mario – konkrétně původní hra z roku 1985. Slavný instalatér v červené košili a modrých gatích tehdy zájemce vyšel na 114 000 dolarů, tedy v přepočtu zhruba 2,7 milionu korun.

Je tedy zřejmé, že slavný instalatér v červené košili a modrých gatích představuje nejen zajímavý artefakt pro herní nadšence, ale také zajímavou investiční příležitost. Kdo se stal vítězem aukce, však není zřejmé – klání sběratelů totiž bylo anonymní.

Super Mario Bros. je často označována za jednu z nejvýznamnějších her v historii. Po celém světě se prodalo na 40 milionů kopií tohoto původního titulu. Pokud bychom započítali i nejrůznější variace a pokračování ze stejnojmenné herní série, bylo by toto číslo ještě mnohonásobně vyšší. Sluší se také připomenout, že právě tato hra pomohla v roce 1983 znovu nastartovat trh s videohrami.

Titul Mario Bros. pro NES

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru