Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
IT bastlírna: Zabezpečujeme chytrou domácnost

IT bastlírna: Zabezpečujeme chytrou domácnost

Návody

Zařízení pro chytré domácnosti toho umí v dnešní době opravdu hodně. My se dnes zaměříme na jednu z nejužitečnějších vlastností – na systému společnosti Fibaro si ukážeme, jak zabezpečit domácnost a hlídat ji na dálku. 

Proměnit obyčejnou domácnost na chytrou není v dnešní době žádná věda. Už na konci loňského roku jsme si ukázali, že se systémem od společnosti Fibaro to zvládnou i méně zkušení uživatelé.

Co vlastně taková chytrá domácnost zvládne? Například automaticky regulovat teplotu v každé místnosti, rozpoznat kvalitu vzduchu a podle ní nastavit větrání, nastavovat žaluzie podle počasí, přizpůsobit osvětlení denní době i vaší náladě, poskytnout přesné informace o využívání jednotlivých spotřebičů, zajistit vypnutí spotřebičů, když není nikdo doma a v neposlední řadě pohlídat domácnost před zloději, požárem nebo třeba vytopením deštěm. Právě poslední zmiňovaná kategorie nás bude zajímat dnes nejvíce.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Řídící jednotka Home Center Lite ze sady Fibaro Starter Kit

 

Co nalezneme ve startovacím kitu?

Zabezpečit domácnost – a pochopitelně dělat také celou řadu dalších činností – je možné už se základní sadou Fibaro Starter Kit. Ta obsahuje řídicí jednotku Home Center Lite se kterou komunikují prakticky všechna připojená zařízení a celou řadu dalších zařízení, konkrétně detektor pohybu, detektor kouře, detektor zaplavení, magnetický kontakt a bezdrátovou zásuvku.

Jak mohou být tyto přístroje nápomocné při hlídání domácnosti, si názorně ukážeme na příkladech níže. Nyní se pojďme ještě detailněji podívat na mozek celé chytré domácnosti – tedy řídící jednotku Home Center Lite, která dokáže obsluhovat na dvě stovky připojených senzorů a přístrojů. Uplatnění tak může nalézt nejen v domácnostech, ale také klidně i v menších firmách.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Základní sada Fibaro Starter Kit

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávané moduly

 

Řídicí jednotka se připojuje k domácí (případně firemní) síti, v rámci které dokáže komunikovat s připojenými počítači, tablety i chytrými telefony. Mimochodem řešení chytré domácnosti od společnosti Fibaro je možné ovládat i na dálku, klidně z druhého konce planety. Bez toho by koneckonců hlídání domácnosti nemělo příliš valný význam. Připojit se na dálku je možné po registraci na stránkách fibaro.com. Prostřednictvím tohoto serveru totiž komunikace probíhá.

Bez zajímavosti rozhodně není ani to, že Fibaro Starter Kit pracuje pod protokolem Z-Wave. Prostřednictvím něj komunikují připojená zařízení se základnou. Zajímavé je to především proto, že Z-Wave není uzavřeným protokolem jediného výrobce, ale využívají jej stovky různých firem. To jinými slovy znamená, že k základně půjdou připojit i zařízení celé řady dalších výrobců. Uživatel se tak nemusí omezovat pouze na nabídku společnosti Fibaro.

Jak se řídící jednotka Home Center Lite a jednotlivé moduly zapojují a jak založit účet na stránkách fibaro.com, aby bylo možné ovládat chytrou domácnost na dálku, se dozvíte v našem dřívějším článku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Řídící jednotka Home Center Lite

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Mozek chytré domácnosti je poměrně kompaktní

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na konektory – napájecí a síťový – prostřednictvím kterých se připojuje

 

Do místnosti se nevkrade ani myška

Jak tedy testovaný kousek uživatele brání? V první řadě systém dovede uživatele zalarmovat v případě, kdy v místnosti zaznamená nezvyklý pohyb. K tomu využívá v první řadě tzv. magnetický kontakt, což je modul, který se připevňuje na okna nebo dveře. V praxi to funguje velmi jednoduše. Zařízení se skládá ze dvou částí, jedna se umisťuje na dveře (či okno), druhá na rám. Když jsou dveře zavřené, obě části se navzájem detekují, když se ale otevřou, spojení se přeruší a zařízení okamžitě vyšle signál do řídící jednotky, aby upozornil uživatele.

Magnetický kontakt může sloužit nejen k hlídání uzavřených prostor, ale například k řízení dalších modulů, které jsou součástí chytré domácnosti. Například při otevřeném oknu vypne topení, při vstupu do místnosti automaticky rozsvítí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Magnetický kontakt se skládá ze dvou částí  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled do útrob magnetického kontaktu

 

Hlídat prostor v bytě nebo domě může pochopitelně také detektor pohybu, který je také součástí startovacího kitu. Ten dokáže zachytit nezvané návštěvníky a v případě zapnutého alarmu vyšle výzvu na spárovaný chytrý telefon nebo tablet, případně také na počítač. Senzor je natolik citlivý, aby dokázal rozeznat například kočku od člověka a poplach se nespouštěl zbytečně.

Podobně jako magnetický kontakt i detektor pohybu toho umí daleko více. Díky zabudovaným čidlům může informovat o změnách světla a teploty. Dokáže také spolupracovat s dalšími volitelnými moduly. Systém je možné nastavit například tak, aby se automaticky rozsvítila světla, když přijdete domů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detektor pohybu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pomocí plastového držáku, který jde vidět z boku, je možné senzor nasměrovat požadovaným směrem

 

Pohybový senzor má poměrně jednoduchou konstrukci, přesto je jej možné nasměrovat tam, kam je potřeba. Je zřejmé, že umístěn by měl být někde v rohu místnosti, aby ji dokázal monitorovat celou.

To platí také o kamerových systémech, které mohou vymezený prostor monitorovat. Ty dokážou přenášet obraz bezdrátově přes internet nebo místní síť až do tabletu, chytrého telefonu nebo počítače. Bezdrátová kamera není součástí balení, ale je ji možné samozřejmě dokoupit zvlášť – díky podpoře standardu Z-Wave je na výběr hned z několika různých výrobců.

Pohybové čidlo v akci

 

Jak nastavit alarm a ovládání mobilní aplikace

Ochranné mechanizmy hlídající domácnost jsou aktivní pouze v případě, že je nastavíte v ovládacím softwaru. K tomu na mobilních zařízeních slouží aplikace zvaná jednoduše Fibaro. Její obsluha je velmi intuitivní, neboť probíhá v příjemném grafickém prostředí. Aplikace komunikuje s uživatelem česky, i když překlad není vždy dotažen na 100 %. Na druhou stranu to může výrobce kdykoliv opravit v některé z nadcházejících aktualizací.  

Přímo z aplikace Fibaro může uživatel kontrolovat a ovládat všechny připojené senzory. Pokud jsou k řídící jednotce připojeny kamery, může si nechat zobrazit záběry ze všech kamer na jedné přehledné obrazovce. Tak snadno zkontroluje, zda je v domácnosti všechno v pořádku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Úvodní obrazovka aplikace Fibaro

 

Tím se dostáváme k tomu, že domácnost může hlídat více modulů najednou. Například u domovních dveří můžeme použít magnetický kontakt a v obývacím pokoji pak umístit pohybové čidlo. Případně dokoupit další senzory a umístit je do všech důležitých místností.

V aplikaci Fibaro je možné všechny alarmy spravovat v podstatě pouhým jedním tlačítkem. Na úvodní obrazovce stačí u nabídky označit položku alarm jako aktivní. Případně po rozkliknutí nabídky se uživateli zobrazí seznam jednotlivých místností a alarm je možné aktivovat u každé zvlášť. To se hodí například ve chvíli, kdy pořádáte párty a některé části domu či bytu nechcete návštěvám zpřístupnit.

Alarmy mohou být na mobilním zařízení chráněné pomocí PIN kódu. Nezvaná návštěva je tak nemůže jednoduše vypnout, pokud se zmocní mobilního zařízení – tedy smartphonu nebo tabletu. V aplikaci se zároveň ukládá historie uskutečněných poplachů, ať už planých či oprávněných.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Historie poplachů v jednotlivých místnostech

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nabídka jednoduchého nastavení alarmů v konkrétních místnostech

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Alarmy mohou být chráněny pomocí PIN kódu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Náhledy záběrů z připojených kamer

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detail jedné z kamer

 

Ochrana před živly a nehodami

Systémy pro chytré domácnosti nemají za úkol chránit domácnost pouze proti nezvaným návštěvníkům. Například základní kit od společnosti Fibaro dokáže zalarmovat uživatele také v případě nečekaných nehod a zásahů živlů. K tomu slouží dva detektory, které jsou součástí balení.

V první řadě je řeč o detektoru kouře. Pokud zaznamená kouř nebo nezvykle vysokou teplotu, okamžitě vyšle varovný signál do aplikace. Právě díky detekci teploty je tento senzor schopný zachytit podle výrobce požáry už v samotném zárodku. To jsme ale pochopitelně v praxi nezkoušeli.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detektor kouře

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled do útrob detektoru kouře

Detektor kouře v akci

 

Před vytopením – například pokud se při silných deštěch začne voda valit do sklepa – chrání detektor zaplavení. Ve chvíli, kdy senzor detekuje vodu, tedy když se spojí kontakty na spodní straně, okamžitě vyšle varovný signál uživateli.

Zajímavé je, že tento modul je také chytřejší, podobně jako všechny předchozí. Dokáže tedy například i detekovat námrazu venku a automaticky spustit vyhřívání příjezdové cesty nebo skleníku. Uvnitř dokáže spolupracovat s podlahovým vytápěním a regulovat jeho teplotu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detektor zaplavení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vodivé kontakty jsou umístěny na spodní straně zařízení

 Detektor zaplavení v akci

 

Výdrž a bezdrátový signál

Jak je z řádků výše patrné, všechny senzory komunikují se základnou bezdrátově. Bezdrátovým signálem se nám i s malou řídící jednotkou, která svým vzhledem připomíná router, podařilo pokrýt třípatrový rodinný domek s podlahovou plochou přesahující 150 m2. S dosahem signálu tak nebude mít problémy snad nikdo.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Řídící jednotka připomíná malý router

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dosah bezdrátového signálu je více než dostatečný

 

Bezdrátové řešení je samozřejmě velmi pohodlné, protože uživatel nemusí řešit žádné kabely. Nabízí se ale otázka, jak je to s výdrží baterie, kterou každý dodávaný modul obsahuje? Podle informací výrobce by to mělo být více než dva roky. Nečekaného výpadku energie po pár týdnech se tak uživatelé rozhodně obávat nemusí. V nabídce jsou ale samozřejmě i vestavné moduly, které se napojují na elektrické rozvody.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jedna takováto baterie by zařízení měla udržet v provozu více než dva roky

 

Resumé

Jak je z řádků výše patrné, systém pro chytrou domácnost od společnosti Fibaro může být velice praktickým společníkem, který pohlídá domácnost uživatele před nezvanými návštěvníky i nečekanými nehodami. Ve výsledku tak může ušetřit poměrně dost peněz, které by si jinak tyto nepříjemné události vyžádaly. Možnosti chytré domácnosti jsou samozřejmě ještě daleko širší, na některé další dovednosti se detailně podíváme zase v některé další bastlírně.

Kompletní nabídku produktů společnosti Fibaro naleznete v našem obchodě.  

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru