Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Jak dobře znáte Vetřelce? Recenzujeme knihu The Making of Aliens

Jak dobře znáte Vetřelce? Recenzujeme knihu The Making of Aliens

Produktové tipy
Kniha Alien: 40 Years 40 Artists (EN)_1892400105
Kniha Alien: 40 Years 40 Artists (EN)
Produkt není určen k prodeji.
Kniha The Making of Aliens_319834802
Kniha The Making of Aliens
Produkt není určen k prodeji.
Figurka Q-Fig Alien - Xenomorph_951011192
Figurka Q-Fig Alien - Xenomorph
Produkt není určen k prodeji.
Figurka Q-Fig Alien - Ripley & Power Loader_1413004689
Figurka Q-Fig Alien - Ripley & Power Loader
Produkt není určen k prodeji.

Jak vznikala legendární sci-fi Jamese Camerona? A co všechno jste o ní nevěděli?

Vetřelci jsou filmová klasika. Jeden z nejlepších filmů subžánru military sci-fi, důkaz toho, že ne každé pokračování musí být nutně horší než první film a také chytré uhnutí od hororu k trošku akčnější podívané, která se pokouší vetřelčí svět rozšiřovat zajímavým světem. Zkrátka to nebylo klasické pokračování a bez problémů obstojí tváří v tvář historii i ve střetu s hororovou jedničkou. Jiný film, přitom stejně dobrý. A ono to žádné velké překvapení není, tehdy začínající James Cameron po prvním Terminátorovi potvrdil, že patří k zajímavým režisérům, ale nejspíš si ani on tehdy nedovedl představit, že si za pár let připíše na konto revoluční podívané jako Terminátor 2: Den zúčtování, Titanic nebo Avatar. 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

The Making of Aliens v kostce

Vše o filmové klasice
Unikátní materiály a informace
Nádherné provedení. Je radost knížkou listovat
Občas horší kvalita fotek, text pouze v angličtině

Kniha The Making of Aliens udělá radost všem fandům mimozemských monster s dvojitou čelistí, Ripleyové a drsných sci-fi, ale s radostí si v ní zalistuje každý, kdo má vztah k filmu nebo žánru science fiction. A umí anglicky, protože česky si bohužel nepočtete. A toho čtení bude hodně, na to se připravte. J. W. Rinzler totiž v názvu své knížky nekecá. Nejde o klasický artbook, ve kterém by si člověk mohl jen tak listovat a prohlížet si obrázky, kochat se obřími fotkami, grafickými návrhy nebo exkluzivními obrázky. Respektive dělat to může, bude mu v tom však překážet spousta písmenek. 

Do posledního detailu

J. W. Rinzler totiž s názvem svojí knížky nekecá. The Making of Aliens je skutečně o tom, jak se Vetřelci točili. Vše je srovnané chronologicky a přehledně, takže lze celou knížku číst od začátku do konce a užívat si, jak se člověku v hlavě skládají souvislosti a vytváří se obraz celé té divočiny, z níž nakonec vznikl kultovní oscarový film. Mohli by Vetřelci fungovat bez Ripleyové? Jak se hledali herci do vedlejších rolí? U jakého momentu bylo Lanci Henriksenovi, který si zahrál androida Bishopa, nejvíc smutno z jeho hereckých kolegů? A jak anglický štáb přijal neznámého amerického režiséra a fakt, že producentkou byla jeho tehdejší manželka?

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Rinzler jde do detailů, vyhýbá se ovšem jakýmkoliv pokusům o laciné bulvarizování. O něco takového mu vůbec nejde. Tvoří komplexní příběh jednoho velkého filmu, u kterého bylo natáčení občas dost bolestivé, ale pracovali na něm extrémně kreativní lidé. Takže pokud by vás nebavilo louskat celou bichli o vzniku samotného filmu a raději byste si vyzobávali jednotlivosti o designu, natáčení v anglické elektrárně, úpravách bojových vozidel nebo maskách, není problém. Chronologické řazení dává naštěstí smysl i v tomhle směru a není problém najít si to konkrétní, co vás zrovna zajímá a číst si třeba jen o tom, jak Stan Winston vymýšlel vetřelčí královnu. 

Nutnost pro fanoušky

The Art of Aliens je zkrátka ultimátní čtení pro fanoušky téhle akční sci-fi klasiky, ale i pro každého, kdo by rád věděl, jak v osmdesátých letech začínal jeden z nejvýznamnějších filmařů všech dob. Zvládá detailně a přitom zábavně popisovat všechny fáze produkce, nabízí obrovské množství fotek, návrhů, nákresů a vůbec věcí, jaké jinde neuvidíte a to všechno v knížce, která se díky své velikosti a čtvercovému formátu stane ve vaší knihovně nepřehlédnutelnou. A vězte, že ji budete rádi vyndávat opakovaně. 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Je tu tedy něco, co by se dalo považovat za problém? I pokud odhlédneme od faktu, že celé The Art of Aliens je anglicky a že pokud vás film jako takový vůbec nezajímá a není to možná čtení pro vás, malé potíže by se tu našly. Jsou to však nedostatky, které jsou pochopitelně a reálně ne až tak zásadní. Vetřelci vznikli před pětatřiceti lety, nikoho by tedy nemělo šokovat, že kvalita fotografií občas trošku kolísá a zvlášť ty, co jsou roztažené přes dvoustránku, prostě nejsou dokonalé. Ovšem chtít kvalitu jednadvacátého století u tři a půl dekády starých materiálů by bylo poměrně naivní.

Celkově jde o skvělou knížku a je radost si v ní listovat, hledat zajímavosti, historky z placu nebo se jen kochat fotkami a obrázky. Takhle dobrý film si takhle dobrou knížku jednoznačně zaslouží.

Hodnocení: 90 %

Autor: J. W. Rinzler

Vydává: Titan Books Ltd

Počet stran: 256

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru