Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Musk zmenšil mozkový implantát pro ovládání elektroniky. Dostalo ho prase

Musk zmenšil mozkový implantát pro ovládání elektroniky. Dostalo ho prase

Události

Takřka přesně před rokem se vizionář Elon Musk pochlubil prototypem mozkového implantátu, prostřednictvím kterého je možné ovládat elektroniku pouhými myšlenkami. Za 12 měsíců zvládli inženýři implantát výrazně zmenšit, nyní probíhají testy na zvířatech.

Ještě loni v srpnu se mohlo zdát, že je Neuralink hudbou budoucnosti. Vědci ze stejnojmenné společnosti však nezaháleli a čip značně vylepšili. Zapomeňte na hromadu drátů a nevzhledné naslouchátko, které musel mít člověk za uchem. Letos představená verze je daleko kompaktnější, není o moc větší než malá mince. Nošení by tedy mělo být daleko jednoduší.

Čip Neuralink

 

Ukázat, co umí v praxi…

I když se ještě před velkou tiskovkou, kterou provázel přímo zakladatel společnosti Elon Musk, spekulovalo o tom, že ještě letos budou probíhat testy na lidech, není tomu tak. Neuralink byl prozatím integrován pouze do mozku zvířat, jako první ho dostalo prase. Čip nicméně již zkoumá americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv. Pokud dá celému projektu zelenou, testy na lidech mohou začít.

Hlavním Muskovým cílem tedy nyní bylo ukázat, jak za 12 měsíců celá technologie pokročila. Implantáty dovedou snímat elektrické impulsy našich myšlenek, konkrétně vysílané neurony, které následně převedou do počítačového algoritmu. I když to zní poměrně komplikovaně, v praxi je využití velmi jednoduché – implantáty dovedou jednotlivé impulsy mozku rozeznat a podle toho ovlivnit, co se bude dít dál.

V praxi tak bude tímto způsobem ovládat chytré telefony, tablety i počítače – a nutno podotknout, že také jakoukoliv jinou elektroniku – úplně stejně, jako kdybyste používali konečky prstů. Prstům totiž také nejprve nervová soustava řekne, co mají dělat. Díky Neuralinku ale signál z mozku bude zpracován napřímo do zařízení.

Musk se chce s využitím implantátů zaměřit první na pomoc pacientům s fyzickým omezením tak, aby „mohli žít o něco plnohodnotnější život“. Využití celé technologie i pro běžné spotřebitele se ale přímo nabízí.

Testy zatím probíhají na zvířatech

 

Operace za pár tisíc dolarů, trvat bude hodinu

Před spuštěním testů na lidech chce ale Musk ještě zapracovat na tom, jak se zavádí implantát do mozku. Slavný vynálezce a majitel automobilky Tesla totiž chce, aby celý proces nebyl složitější než laserová operace očí. Pracuje tedy na speciálním nástroji, který by do kosti vložil implantát automaticky pomocí laseru.

V konečném důsledku by ale vložení čipu nemělo lékařům zabrat podle Muskových plánů více než hodinu, zapotřebí však bude celková anestezie. Celá operace by měla stát několik tisíc dolarů, tedy pohybovat by se měla v řádu desítek tisíc korun.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Porovnání loňského modelu s tím letošním

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (1)

Elon Musk = pan Úžasňák

Jistě Elon je superhrdina, zachrání svět a vše na něm!
Ach, vlastně ne, jeho zajímá Mars ne naše krásná modrozelená planeta, hmm.Tímto tempem Elon za chvíli bude mít oblek Spidermana a Ironmana, že? Zcela jistě.My lidi jsme přeci jenom zvířata a potřebujeme implantáty, abychom k něčemu byli! Ach, pardon, to se asi pletu, to jsou prasata, člověk je ta nejvyspělejší bytost ve vesmíru a zatím ji PC v ničem nepředčil, ale určitě nějaký kus drátu mu pomůže. Už běžím si udělat díru do hlavy?! A davy jásají, jak je Elon úžasný.Vždyť on udělal elektrická auta a jsou skvělá. Ano, skvělá jsou, ale baterky jsou z jednoho z nejvzácnějších kovů na planetě a jeho AutoPilot funguje skvěle, až na to že jenom na silnici s čárama a je tak úžasně bezpečný, že když dáte před něj nehybnou překážku jako zeď nebo křížící kamion tak do něj narazí, ale to je přece jedno. Dělá to Elon, tak je to úžasné!Muži a ženy, Elon je normální šikovnej chlap, kterého podporuje americká vláda a dodává mu technologie a lidi, protože svět se změnil a vlády už nejsou populární, ale korporace jsou na vzestupu. A nebude asi náhodou, že celá jeho firma sídlí nedaleko Holywoodu, kde vše je možné!

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru