Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
MWC 2016: Na světě je první modulární telefon. LG ukázalo nový supermobil Události

MWC 2016: Na světě je první modulární telefon. LG ukázalo nový supermobil

Den před oficiálním startem největšího mobilního veletrhu MWC 2016 ukázala společnost LG světu první modulární smartphone. Model LG G5 bude kromě špičkové výbavy lákat také na bohaté příslušenství.

O modulárních telefonech se ve světě mobilních technologií mluví už hodně dlouho. I když jsme v minulých letech viděli spoustu zajímavých konceptů, nabídnout takový přístroj v masové produkci se zatím žádný výrobce neodvážil.

Zlom nastává až nyní s modelem LG G5. Jeho spodní strana, na které se pyšní logo LG, je totiž odnímatelná. Po odjištění pojistky je ji možné vysunout a tím zároveň vyndat baterii s kapacitou 2800 mAh.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

LG G5

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

LG G5

 

Na první pohled by se možná mohlo zdát, že jde jen o mechanizmus, prostřednictvím kterého mohou uživatelé snadno vyměnit baterii. V podstatě taková obdoba odnímatelného zadního krytu. Ve skutečnosti je ale možné do tohoto prostoru vložit úplně jiné moduly.

Přímo na nedělní tiskovce LG ukázalo dva moduly. Jeden cílí na milovníky dobré hudby. V baťůžku na spodní straně telefonu se totiž ukrývá elektronika od Bang & Olufsen, která promění telefon v podstatě na přenosný Hi-Fi DAC audiopřehrávač. Hudbu v prémiové kvalitě si je možné vychutnávat však pouze na sluchátkách, nikoli prostřednictvím zabudovaných reproduktorů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hudební modul nejde skoro ani poznat, telefon se s ním skoro nezvětší

 

Zacíleno na fotografy

Druhý adaptér je na první pohled daleko rozměrnější a cílí na fotografy. Přidává dvě hardwarová tlačítka – spoušť pro focení a spuštění nahrávání videa. Zboku je pak otočné kolečko, které je typické pro digitální zrcadlovky, tím je možné rychle měnit nastavení jednotlivých funkcí, nebo zoomovat.

Tento adaptér je tak velký, protože obsahuje navíc i druhý akumulátor s kapacitou dalších 1200 mAh. Dohromady tak může mít telefon 4000mAh baterii, což je sice velmi slušná hodnota, ale kvůli většímu adaptéru je pak telefon citelně těžší.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Adaptér pro fotografy

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nový smartphone má dva objektivy

 

Právě pro fotografy bude LG G5 patrně velmi lákavé. Jak se spekulovalo již několik dní před tiskovkou, novinka totiž dostala dva objektivy. V základu nicméně výrobce počítá s tím, že uživatelé budou za normálních okolností používat pouze jeden z nich. S ním získají uživatelé rozlišení 16 megapixelů, optickou stabilizaci obrazu, laserové ostření a přisvětlovací dvojitou diodu.

Když se do práce zapojí i druhý objektiv, rozlišení sice klesne pouze na 8 megapixelů, ale uživatelé díky tomu získají extrémně širokoúhlý záběr v úhlu až 138°. Zda bude možné dvojitou optiku využívat také k práci s hloubkou ostrosti, jako tomu bylo dříve u smartphonů od HTC, zatím není známo.

Dvojitá optika dokáže natáčet videa ve 4K rozlišení. Samozřejmě nechybí ani druhý fotoaparát pro selfies, který je umístěn na čelní straně nad displejem. Ten má rozlišení 8 megapixelů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

LG G5

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

LG G5

 

Výbava a hromada příslušenství

Svou hardwarovou výbavou dává model LG G5 jasně najevo, že chce patřit k tomu nejlepšímu na trhu. V těle s rozměry 149 x 74 x 7,7 mm a hmotností 159 g se ukrývá procesor Qualcomm Snapdragon 820. Jeho osm jader tepe při frekvenci 2150 MHz. Tento čip má k dispozici 4 GB operační paměti a 32GB úložiště, které je možné snadno rozšířit prostřednictvím paměťových karet.

Displej nabízí úhlopříčku 5,3 palce a rozlišení QHD, konkrétně tedy 2560 x 1440 obrazových bodů. Zajímavé je na něj především to, že je neustále aktivní. Důležité údaje díky tomu uživatel vidí ještě dříve, než telefon vůbec odemkne. Podle LG tato funkcionalita citelně prodlouží v praxi výdrž baterie. Uživatel totiž nebude muset rozsvítit celý displej jenom kvůli tomu, aby se podíval na aktuální čas nebo zda nemá novou zprávu. A je pravdou, že to většina z nás dělá klidně i několikrát za den.

Společně s novým smartphonem LG G5 byla na nedělní tiskovce k vidění celá řada šikovného příslušenství, které je určeno právě pro představenou novinku. Řeč je například o speciálním flipovém pouzdru, které má okénko, aby šel vidět neustále aktivní displej. Dále byly k vidění speciální VR brýle 360 VR, 360° kamera LG 360 Cam a robot LG RollingBot, který obsahuje kameru a je možné jej ovládat na dálku mobilem. 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

LG 360 VR

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

LG 360 Cam

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

LG RollingBot

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru