Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
MWC 2016: Panasonic má mobil pro opravdové drsňáky. Odolné jsou i tablety od Lenova Události

MWC 2016: Panasonic má mobil pro opravdové drsňáky. Odolné jsou i tablety od Lenova

Sen Chucka Norrise a dalších drsných týpků byl k vidění na veletrhu MWC. Panasonic totiž v Barceloně ukázal extrémně odolné smartphony, Lenovo se zase vytáhnulo s odolnými tablety.

Už na první pohled je jasné, že nové chytré telefony Panasonic Toughpad FZ-F1 a FZ-N1 nejsou jen tak nějaké obyčejné mobily. Nesnaží se nalákat uživatele na co nejtenčí konstrukci ani líbivý vzhled, místo toho u nich bylo vše podřízeno vysoké odolnosti, díky které by měly novinky obstát i v těch nejtvrdších podmínkách.

Obě novinky jsou vzhledově i hardwarově naprosto totožné, liší se pouze operačním systémem – jedna má Windows 10, druhá pak Android 5.1. Panasonic sice řadí oba přístroje mezi tablety, vzhledem k tomu, že mají slot na SIM kartu a na dnešní dobu poměrně kompaktní rozměry, málokoho by ale napadlo o nich mluvit jinak než o mobilech. Displej má totiž úhlopříčku pouze 4,7 palce a rozlišení 720p.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Panasonic Toughpad

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Panasonic Toughpad

 

Není bez zajímavosti, že dotykovou plochu je možné ovládat i v libovolných rukavicích, nebo s pomocí speciálního stylusu. Mezi největší přednosti novinky má patřit certifikace IP 67, tedy zvýšená odolnost proti pádům, prachu a vodě.

V ostatní výbavě jde však o tuctové smartphony. Pracovní tempo udává procesor Snapdragon 801 ve spolupráci s 2 GB operační paměti a 16GB pamětí. Podporovány jsou i 4G sítě, NFC, Bluetooth či Wi-Fi. Na zadní straně zařízení je navíc baťůžek, ve kterém se kromě fotoaparátu ukrývá ještě skener čárových kódů.

V prodeji by se měly obě novinky objevit za cenu mezi 1500 a 1600 dolarů, tedy v přepočtu 37 000 až 39 000 Kč. To je zkrátka daň za vysokou odolnost. Přesné datum uvedení na trh zatím nebylo oznámeno.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Panasonic Toughpad

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na zadní straně mobilu je skener

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vysoká odolnost předurčuje použití novinky v náročných podmínkách, například na stavbách

 

Odolnost dobře maskuje

S novými tablety se snaží v Barceloně uspět také společnost Lenovo, která podobně jako páni inženýři v Panasonicu vsadila na zvýšenou odolnost. Tu ale trojice novinek poměrně dobře maskuje za líbivé křivky.

To je dáno tím, že tablety nejsou úplně vodotěsné, splňují nižší stupeň krytí IP 52. Ten zaručuje, že je zařízení chráněno proti prachu a odolá třeba kapající vodě. Déšť ani drobné domácí nehody s vylitým hrníčkem patrně vadit nebudou, potápět se s novinkami ale pochopitelně nemůžete.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na první pohled nejde ani poznat, že tablety mají zvýšenou odolnost

 

Jednotlivé modely se od sebe liší svými rozměry, které jsou dány především úhlopříčkou displeje. Není velkým překvapením, že Lenovo Tab 3 10 Business má desetipalcový displej s rozlišením 1920 x 1080 obrazových bodů. O pracovní tempo se stará 64bitový čip MediaTek, jehož čtyři jádra jsou taktována na 1,3 GHz.

Ve výbavě dále nechybí až 3 GB operační paměti, 32GB úložný prostor (v prodeji se nicméně objeví i varianta s 16GB pamětí), slot pro paměťové karty a dva fotoaparáty. Ten na zadní straně má rozlišení 8 MPx, ten na přední pak 5 MPx. Novinka se chlubí i stereo reproduktory s technologií Dolby Atmos a 7000mAh baterií, která by měla udržet tablet při životě bet problémů déle než deset hodin nepřetržité práce.

 Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Lenovo Tab 3 10 Business

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Lenovo Tab 3 10 Business

 

Atraktivní cena

Na kompaktnější rozměry pak sázejí zbylé dvě novinky – Lenovo Tab 3 7 a Tab 3 8. Větší z této dvojice má osmipalcovou IPS obrazovku s rozlišením 1280 x 800 obrazových bodů, menší pak sedmipalcovou úhlopříčku s rozlišením 1024 x 600 pixelů.

V obou případech je výkon dán čtyřjádrovým procesorem MediaTek s taktem 1 GHz, který má k dispozici 1 GB operační paměti, 16GB úložný prostor a čtečku paměťových karet. Ani u těchto dvou menších modelů nechybí zvýšená odolnost IP 52.

Fotoaparáty mají u sedmičky i osmičky rozlišení pět a dva megapixely. Přestože jde na první pohled o přístroje z řad těch nejlevnějších tabletů, ani u nich nechybí stereo reproduktory s technologií Dolby Atmos. Díky tomu a IPS obrazovce by mohlo jít o zajímavé parťáky pro sledování filmů.

Jak je u Lenova zvykem, všechny tři novinky budou lákat poměrně atraktivní cenou. Ta by se v případě dvou menších Tabů 3 měla pohybovat mezi 3000 a 4000 Kč. Ani u největšího a nejvýkonnějšího modelu Lenovo Tab 3 10 Business by cenovka neměla přesáhnout hranici 6 000 Kč.

 

Kam dál?

MWC 2016: Sony láká na klasiku za rozumnou cenu. HP má mobil, který nahradí i počítač

MWC 2016: Na světě je první modulární telefon. LG ukázalo nový supermobil

MWC 2016: Samsung sází na odolnost a eleganci. A samozřejmě i špičkový výkon

MWC 2016: Nové mobily a tablety klepou na dveře

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru