Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Na počítači zdravě: Ergonomie se nevyplácí podceňovat

Na počítači zdravě: Ergonomie se nevyplácí podceňovat

Návody

Většina lidí stráví u počítače několik hodin denně. Pokud přitom pracují s nevhodným náčiním, s obyčejnou klávesnicí a myší, mohou si zadělat na nepěkné problémy. Ty se pak projevují například pálením nebo bolením v ruce či zápěstí.

Je zkrátka starou pravdou, že ergonomie periferií se nevyplácí podceňovat. Obzvláště to platí v případech, kdy člověk pracuje v kancelářích. Tehdy totiž práci na PC věnuje podle nejrůznějších studií v průměru alespoň šest hodin denně. A to už není zanedbatelná hodnota.

Je totiž nutné si uvědomit, že tělo funguje už ze svého principu jako jeden dobře promazaný stroj. Pokud ale začne docházet k vadnému držení, ohýbání ramen či jiným neduhům, zkrátka se naruší jeho přirozená pohyblivost, je to zpravidla znát, a postupně odstartují i další problémy.

Stačí totiž, abychom monitor měli příliš nízko a ohýbali za ním celá záda. Tím se mohou utlačovat cévy a nervy vedoucí do rukou. To se zpravidla projeví bolestí lokte, zápěstí, prstů, křečí v dlani, brněním a mravenčením prstů, ale i rukou, a může dojít až k zánětům karpálních tunelů.

U člověka je karpální tunel topografická anatomická oblast propojující předloktí a zápěstí, kterou prochází nervy, drobné cévy a šlachy ohybačů. Pokud jsou šlachy jednostranně a pravidelně přetěžovány, dochází k otokům, které mohou tlačit na nerv. A s takovou bolestí se dá pracovat jen těžko.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kvalita periferií se nevyplácí podceňovat

 

Nevhodné příslušenství a notebooky

Uživatelů, kteří trpí podobnými problémy v souvislosti s prací na počítači, není rozhodně málo. Někoho trápí zápěstí, ale ještě častěji se objevují problémy s předloktími a rameny. Postiženy mohou být dokonce i děti. Nevhodné příslušenství u počítače totiž používá podle studie Microsoftu až 89 % lidí a 46 % z nich si stěžuje na nepříjemnou bolest v oblasti zápěstí.

Na vině jsou v první řadě nevhodné klávesnice. Drtivá většina z nich má totiž v zadní části výklopné nožičky, díky kterým lze zvýšit zadní část oproti té přední. Celá řada uživatelů si myslí, že tím přispívá k lepší ergonomii, opak je ale pravdou. Ruce se tak dostávají do velmi nepřirozené polohy a uživatel si zadělává na problémy.

Stejně tak je ale pro naše ruce nepřirozená práce na drtivé většině klávesnic, které jsou nedílnou součástí notebooků. Kvůli snaze dosáhnout co nejkompaktnějších rozměrů jsou zpravidla jednotlivá tlačítka natěsnána příliš blízko k sobě a o nějakých ergonomických podpěrkách si můžeme nechat také zdát.

Naše zdraví může při práci na počítači negativně ovlivnit samozřejmě také nevhodná židle, osvícení nebo výška monitoru. My se ale v dnešním speciálu zaměříme právě na klávesnice a myši. Představíme si ergonomické sady od společnosti Microsoft, která v celosvětovém měřítku představuje nejpopulárnějšího výrobce ergonomických klávesnic a myší.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Microsoft Sculpt Ergonomic Desktop Wireless

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Microsoft Sculpt Comfort Desktop Wireless

 

Microsoft Sculpt Comfort Desktop Wireless

Jak jsme si uvedli již výše, pro zápěstí je šetrnější poloha klávesnice naplocho na podložce, tedy s nezdviženou vzdálenější stranou. K psaní je vhodné používat jen nezbytnou sílu. Vynakládání nadbytečné síly při práci s klávesnicí zhoršuje průběh potíží v oblasti rukou. Zápěstí by se nemělo ohýbat vzhůru ani vychylovat příliš do stran, jako se tomu děje u laptopů s kompaktními klávesnicemi.

Právě na správné držení ruky při práci na počítači se specializuje již několik posledních let společnost Microsoft. Na svém kontě má díky tomu americký softwarový gigant řadu ocenění a více než dvě stovky patentů. Celou řadu z nich přitom zúročil při návrhu ergonomické sady Microsoft Sculpt Comfort Desktop Wireless.

Jak už samotný název napovídá, jde o bezdrátovou sadu, kterou je možné používat při práci na klasickém stolním počítači i notebooku. Na cesty si patrně nikdo s sebou brát tento velký set nebude, ale notebooky v kancelářích velmi často nahrazují klasické stolní počítače, a je zkrátka dobré myslet na ergonomii také u nich.

Svým tvarem klávesnice může připomínat vodní vlnu. Tvar má ale své logické opodstatnění. Je dělaný tak, aby ruce byly co možná v nejpřirozenější poloze. Dělený mezerník i zvlnění v prostřední části naznačuje, že tato klávesnice je určená pro psaní všemi deseti prsty najednou. Právě tvar – a to včetně měkčené podložky v přední části – je uzpůsoben k tomu, aby přispíval ke snížení tlaku na oblast karpálních tunelů a korigoval rotaci zápěstí.

Práce na klávesnici je velmi příjemná a pohodlná. Díky podložce jsou totiž ruce doslova jako v bavlnce. Spodní okraj klávesnice je navíc možné mírně zdvihnout, aby se ruce dostaly do přirozenější polohy. Už po pár hodinách práce jsme cítili úlevu v oblasti zápěstí, přestože předtím nešlo o vysloveně palčivou bolest. K příjemné ergonomii přispívá i jemný stisk kláves a jejich ideální rozestupy.

Pro úplnost dodejme, že nedílnou součástí klávesnice je i numerický blok kláves. Celý horní okraj pak lemují multimediální tlačítka pro co nejrychlejší zpřístupnění důležitých funkcí. Popisky kláves jsou samozřejmě v češtině.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Set Microsoft Sculpt Comfort Desktop Wireless

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Především při pohledu ze zadní strany jde krásně vidět, jak je klávesnice ergonomicky tvarovaná

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na ergonomickou vlnku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Klávesnici je možné jednoduše položit na stůl…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

… nebo mírně zvýšit její přední část

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

K vysoké ergonomii přispívá i měkčená podložka

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Stisk jednotlivých tlačítek je poměrně jemný

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nechybí numerický blok kláves

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na funkční tlačítka a část multimediálních tlačítek

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pod nimi se nachází oblast šipek

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Mezerník je dělený, aby dobře reagoval na stisk obou palců

 

Součástí setu Microsoft Sculpt Comfort Desktop Wireless je také bezdrátová myš. Ta je ergonomicky tvarovaná pro držení v pravé ruce. Stisk jednotlivých tlačítek je příjemně jemný a přesný. Uprostřed se pak již tradičně nachází rolovací kolečko. Na boční straně myši je také klávesa Windows.

Myš, kterou mimochodem pohání dvě mikrotužkové baterie (typ AAA), je zajímavá také použitým senzorem. Stejně jako další hlodavci od Microsoftu i tato periferie staví na technologii BlueTrack. Jádrem zařízení je tedy světelný LED emitor, který vyzařuje široký paprsek modrého světla. Jeho průměr je zhruba čtyřikrát větší než u běžného laserového zdroje, což znamená větší snímanou plochu, a tedy nesrovnatelně lepší odolnost vůči nečistotám a nepravidelným plochám. Výsledkem je přesné a plynulé snímání pohybu, které zvládne mnohem více povrchů, než dokázali jeho předchůdci.

Je pravdou, že laserové nebo optické myši mívají problémy se snímáním na některých druzích povrchu, zejména pak na lesklých materiálech. Jak vaše myš zvládá lesklost povrchu, po kterém se pohybuje, si můžete vyzkoušet i sami doma. Stačí vzít například výtisk časopisu či knížky s lesklou přední stránkou a zkusit na ní běžně s myší pracovat. Z našeho otestování se optické myši skoro vůbec nechytají, přesnost kurzoru na ploše je velmi malá. Optika zvládá snímat pouze směr pohybu. Laserové jsou na tom o něco lépe, avšak nepřesností je také hodně.

Oproti tomu BlueTrack senzor nemá sebemenší problém a na lesklém povrchu snímá jako na každém jiném. Pro práci nepotřebujeme podložku a stačí nám i lesklý mramorový stůl v kavárně, anebo při nutnosti i džínové rifle.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nedílnou součástí setu je i myš

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Myš je ergonomicky tvarovaná pro držení v pravé ruce

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na tlačítko Windows

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Samozřejmostí je rolovací kolečko

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pod vrchním krytem se ukrývají sloty pro dvě mikrotužkové baterie

 

Microsoft Sculpt Ergonomic Desktop Wireless

Pro uživatele, kteří to myslí s ergonomií vážně, je pak určen set Microsoft Sculpt Ergonomic Desktop Wireless. Ten totiž klade na pohodlí při práci ještě větší důraz než model představený výše.

Je to koneckonců patrné na první pohled. Klávesnice je totiž ve střední části daleko více prohnutá, a dokonce má v této oblasti malou mezeru. Psát jinak než všemi deseti prsty tedy prakticky není u testovaného kousku možné.

Ke klávesnici je navíc přidělaná měkčená podložka, která je její nedílnou součástí – nedá se tedy odpojit. Ale popravdě by to v praxi napadlo asi málokoho. Je totiž tak pohodlná, že si na ní ruce doslova hoví. Je nicméně nutné počítat s tím, že kvůli podložce zabere klávesnice na stole o něco více místa.

Součástí celého setu je také speciální podstavec, kterým je možné zvýšit o pár centimetrů spodní stranu klávesnice. Ruce díky tomu nesměřují nepřirozeně nahoru, ale obráceným směrem, který je přirozenější – zápěstí je více uvolněné. Během prvních pár hodin se možná bude zdát takové držení ruky zvláštní, ale už během druhého dne jsme zjistili, že nás takový posed nutí mít narovnaná ramena a celkově být ve vzpřímenější poloze, což se pozitivně promítlo i do ustupující bolesti našich zad. Nezbývá než konstatovat to, co jsme uvedli výše. Tělo zkrátka funguje jako jeden promazaný stroj a když začne drhnout jedna součástka, souvisí to bezprostředně s další.

Výrobce nezapomněl ani na numerický blok kláves. Je však k dispozici odděleně a s počítačem komunikuje také bezdrátově. Stisk jednotlivých tlačítek je příjemně jemný a přitom možná až překvapivě přesný. Kvalitě zpracování není možné nic vytknout. Ale to na druhou stranu není u prémiového setu zas tak překvapivé.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Microsoft Sculpt Ergonomic Desktop Wireless

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Klávesnice je ergonomicky tvarovaná

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Uprostřed je rozdělena, což jde vidět především ze zadní strany

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na rozdělení klávesnice

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nedílnou součástí klávesnice je měkčená podložka

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Takto vypadá klávesnice položená na stůl

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Takto se pak zvýší spodní strana po přidělání speciálního nástavce

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na samotný nástavec

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana klávesnice s namontovaným nástavcem

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Stisk jednotlivých tlačítek je příjemně jemný

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Šipky jsou začleněny mezi ostatní tlačítka

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Numerický blok je vyroben samostatně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Profil numerického bloku

 

Velmi ergonomicky tvarovaná je také myš, která je nedílnou součástí setu Microsoft Sculpt Ergonomic Desktop Wireless. Zajímavé je u ní to, že ruka je nahnutá jakoby mírně na bok. Při práci tak máte pocit, jako byste drželi spíše nějaké madlo. A je to překvapivě velmi příjemné.

Kvůli svému tvaru mohou s tímto hlodavcem pochopitelně pracovat výhradně praváci. Pro ty je na pravé straně ještě navíc praktické tlačítko Windows. Vedle něj zde nalezneme tradičně pravé a levé tlačítko. Potěší i integrace čtyřsměrného kolečka pro snadný pohyb v dokumentech i na webových stránkách.

Myš využívá technologii Bluetrack, kterou jsme si detailně popsali již v řádcích výše.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testovaná myš

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Díky tvaru hlodavce je ruka mírně nahnutá

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vedle dvou tlačítek je k dispozici také čtyřsměrné kolečko

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na tlačítko Windows

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Myš využívá technologii Bluetrack

 

Moudro na závěr

Celá řada uživatelů podceňuje ergonomii u svých počítačů. A to rozhodně není dobře. Nesprávné držení rukou totiž může způsobit celou řadu problémů a zbytečných bolestí. To ale se sety Microsoft Sculpt Ergonomic Desktop Wireless a Microsoft Sculpt Comfort Desktop Wireless nehrozí, jak jsme si mohli vyzkoušet v praxi. 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Microsoft Sculpt Ergonomic Desktop Wireless

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Microsoft Sculpt Comfort Desktop Wireless

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (1)

1,5k a 2,5k za ergonomickou membránu/chiclet a myšku.

Mechaniku jsem nečekal, s tím tvarem to ani nejde, ale alespoň ty popisky na klávesách by mohly být vypálený laserem.. tištěný se ošoupou ihned.(70% ceny pokrývají náklady na vývoj a marketing, já vím..)

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru