Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Návod: Chytré televizory mohou ušetřit spoustu peněz. Jak je používat?

Návod: Chytré televizory mohou ušetřit spoustu peněz. Jak je používat?

Návody

Funkce chytrých televizorů jsou v dnešní době opravdu bohaté. Díky tomu zvládnou tyto moderní přístroje nahradit v domácnosti hned několik dalších zařízení a ušetřit tak peníze. Poradíme vám, jak je používat.

Krátce před koncem loňského roku jsme se společně podívali, jak správně nainstalovat domácí kino. Pokud zrovna nepořizujete projektor, jeho součástí nejspíše bude chytrý televizor. Ty se stále častěji objevují i v segmentu těch nejlevnějších přístrojů. Uživatelům nabízí daleko více, než jen kvalitní obraz a brilantní zvuk.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Samsung UE40H6200

 

Co všechno takový chytrý televizor umí, si dnes ukážeme na modelu Samsung UE40H6200. Samozřejmě každý výrobce přistupuje k nabídce funkcí tak trochu posvém, ale jejich ovládání je velmi podobné. Možná tedy nebudete mít na svém ovladači od konkurenčního výrobce stejně pojmenované tlačítko, ale princip funkcí bude jistě totožný. Tento návod si tak klade za cíl osvětlit problematiku chytrých televizorů začátečníkům a mírně pokročilým uživatelům.

 

TIP: Širokou nabídku chytrých televizorů naleznete na CZC.cz.

 

Televizory jsou v podstatě malé počítače

Z televizorů se v posledních letech stávají takové malé počítače, do určité míry totiž přebírají jejich univerzální možnosti využití. Není proto divu, že pro pohodlnou obsluhu všech funkcí jsou jednotlivé modely vybaveny vlastními operačními systémy. Například testovaný televizor nabízí platformu Smart, kterou vyvinula společnost Samsung.

Televizní operační systém je samozřejmě daleko jednodušší než například Windows na klasických PC, u televizorů to je ale jedině ku prospěchu. Smart se skládá z několika částí. V první řadě jde o prostředí umožňující pracovat s nainstalovanými aplikacemi. Prakticky každý výrobce nabízí několik titulů již předinstalovaných. Aniž bychom cokoliv museli dělat, mohli jsme pár kliky přistupovat k Facebooku, Twitteru, na zpravodajství iDnesu, apod. Samozřejmě nechybí ani zabudovaný internetový prohlížeč, který ale v drtivé většině případů nepodporuje flash.

Z výčtu pár služeb výše vyplývá jeden důležitý fakt. Abychom mohli chytrý televizor využívat naplno, musíme disponovat připojením k internetu. Ty levnější modely se zpravidla připojují prostřednictvím klasického síťového kabelu (označení LAN), pokročilejší televizory pak již disponují bezdrátovým standardem Wi-Fi, což byl příklad i námi testovaného přístroje.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Prostředí chytrých televizorů jsou různá, jejich funkčnost je ale velmi podobná

 

Uživatelé se pochopitelně nemusí omezovat pouze na předinstalované aplikace. Prostřednictvím nabídky Samsung Apps se dostanou k tisícům dalších titulů. Od nejrůznějších zpravodajských servisů přes jednoduché i složitější hry až ke klientům internetových služeb. Řeč je například o již zmiňovaných klientech sociálních sítí Twitter a Facebook.

V nabídce Samsung Apps jsou jednotlivé aplikace roztříděny přehledně do kategorií, navíc u každé naleznete podrobný výpis toho, co vlastně umí. Na základě toho se pak můžete rozhodnout, zda ji nainstalujete či nikoliv. Drtivá většina programů je k dispozici zcela zdarma. Za jejich používání ani instalaci tak nezaplatíte ani korunu.

Stejně jako u klasických počítačů se vývojáři aplikací o své výtvory neustále starají. Případné aktualizace jsou ale o poznání jednodušší. Uživatel se totiž nemusí prakticky o nic starat. Program se při svém spuštění sám spojí se serverem a zkontroluje, zda je dostupná aktualizace. Pokud je k dispozici, sám ji automaticky nainstaluje. Daní za toto pohodlí je čekání před spuštěním aplikace, než proběhne instalace – zpravidla jde ale jen o pár sekund.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nabídka aplikací k instalaci

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Každá aplikace má detailní popis toho, co nabízí

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Aktualizace aplikací probíhá automaticky

 

Bohatá nabídka filmů i bez kabelovky

Mezi nabízenými aplikacemi samozřejmě nechybí ani nejrůznější filmotéky a klienti velkých internetových serverů zaměřených na videa. Můžete tak snadno přistupovat například ke kompletnímu archivu České televize (program iVysílání), který zahrnuje jak seriály z její produkce, tak nejrůznější soutěže, kvízy, zábavné pořady a v neposlední řadě také filmy. Přistupovat k bohaté nabídce české filmografie tak můžete i bez kabelovky, a hlavně zdarma.

Ochuzeni nejsou ani fanoušci zahraniční tvorby. K dispozici jsou nejrůznější filmotéky, jejichž portfolio obsahuje hollywoodské dojáky i akční asijské trháky. Většina jich je však zpoplatněna, za zhlédnutí filmu ale na druhou stranu zaplatíte většinou jen pár desítek korun, vyjde vás to teda citelně levněji než kino nebo DVD.

Jak funguje ovládání jednotlivých filmoték, si ukážeme na aplikaci serveru YouTube, který se samozřejmě také těší velké popularitě díky tisícům hodinám nekonečné zábavy. Hned v úvodu aplikace máte nabídku nejsledovanějších i nejlépe hodnocených videí, obě tyto kategorie samozřejmě doplňuje řada dalších nabídek.

Pokud se však chcete podívat na něco konkrétního, zaujme vás nejspíše nabídka hledat. Zde s normálním ovladačem píšete velmi podobně, jako kdysi na telefonech s klasickým číselníkem. Nutno podotknout, že některé televizory již v dnešní době dovolují připojit plnohodnotné QWERTY klávesnice, jaké mají například počítače. Psaní na nich je pak o poznání pohodlnější.

Když už naleznete video, které by vás zajímalo, začne nejprve hrát v menším okně a zobrazí se u něj popis, hodnocení, apod. Platformu Smart je ale možné samozřejmě přepnout také do celoobrazovkového režimu. Video pak vypadá úplně stejně, jako kdybyste přehrávali nějaký film na DVD.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nabídka videí v aplikaci YouTube je rozřazena do několika kategorií

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vyhledávání je jednoduché i s normálními ovladači

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Video se nejprve zobrazí v malém okně s hodnocením a dalším popisem

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přepnout je ho ale samozřejmě možné i do celoobrazovkového režimu

 

USB disk jako přehrávač i rekordér

Fotografie, videa i hudbu je do chytrých televizorů možné distribuovat také jinou cestou, než přes internet. Řeč je o možnosti připojení USB flash disku nebo externího pevného disku. Otevřít jej můžete zpravidla dvěma způsoby – buď nabídkou Source (Zdroj), kde zároveň vybíráte i jednotlivé vstupy televizoru, nebo pomocí speciálního tlačítka MediaPlay. Druhou možnost ale nemusí nabízet úplně každý televizor, případně některé ji mají pojmenovanou jednoduše USB apod.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Najít připojený disk je možné pomocí tlačítka Source

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V nabídce připojených zařízení jej pak vidíte pod položkou USB

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Některé ovladače mají přímo nabídku MediaPlay či USB

 

Obě cesty vás přivedou do nabídky, kde zvolíte, zda chcete pracovat s nahranými pořady, videi, hudbou nebo fotografiemi. V konkrétní nabídce se pak dostanete do jednoduchého souborového manažera, který zobrazí uložená data. Nabídky jsou zde od toho, aby byla snadnější orientace na velkokapacitních discích. Mezi filmy se vám tak nebudou plést uložené fotografie apod.

Zobrazeny jsou samozřejmě vždy pouze podporované formáty. Pokud tedy máte uložena například videa v nějakém exotickém formátu, je možné, že je vůbec neuvidíte. To neznamená, že by na disku nebyla uložena, pouze je televizor nedokáže načíst.

Velmi jednoduše probíhá také nahrávání pořadů, USB jednotky však zpravidla musí být před použitím této funkcionality naformátovány – pozor na ztrátu dat! Pak už ale vše probíhá jako s klasickým DVD rekordérem. Na ovladači máte tlačítka play, stop a rec pro práci s nahráváním. Některé televizory dokonce v pokročilých nastaveních ukrývají položky časového nahrávání, kdy si pár kliky nastavíte pořad, který má být natočen, když zrovna nejste přítomni.

Proti DVD přehrávačům s pevným diskem je kromě úspory pořizovacích nákladů zřejmá ještě jedna přednost, a to práce s uloženými daty. USB flash disk snadno vyškubnete z televizoru a všechna pořízená data přenesete do PC pár kliky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Prostředí MediaPlay pro práci s externími disky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Souborový manažer ukazuje pouze podporované formáty

 

Možností je mnohem více…

Samozřejmě čím více roste cena televizoru, tím se zpravidla rozšiřuje i nabídka jednotlivých funkcí. Například většina televizorů ze střední a vyšší třídy nabízí možnost bezdrátového připojení chytrého telefonu nebo počítače.

K čemu je to dobré? Snadno tak televizor můžete ovládat pomocí těchto zařízení. Jednoduše je proměníte v dálkový ovladač. Snad ještě zajímavější je možnost streamování obsahu z těchto zařízení na velkou obrazovku. Bezdrátově tak můžete nechat přehrávat film nebo se kochat herním titulem pro mobilní telefony na obrovské úhlopříčce.

Chytré televizory v takovém případě přejímají roli televizních konzolí. A to i v případě, že na ně není stremován obsah z počítačových tabletů či smartphonů. Desítky nejrůznějších titulů, i když především těch jednodušších, je možné nainstalovat jako jakoukoliv jinou aplikaci.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Počítače, mobily i tablety mohou streamovat na chytré TV obraz, stejně tak ale poslouží jako dálkové ovladače

 

Jak se zdá, chytré televizory čeká zářná budoucnost. Výrobci se totiž chystají jejich funkce neustále vylepšovat. Například společnost Samsung se nechala na veletrhu CES v americkém Las Vegas slyšet, že všechny nové chytré televizory tohoto výrobce budou od letošního roku vybaveny operačním systémem Tizen. Tedy open-source platformou, kterou využívají i někteří další výrobci. Vzhledem k tomu, že jihokorejský elektronický gigant má na trhu s televizory dominantní postavení, měl by tento krok pomoci „rozhoupat“ vývojáře a přinést tak daleko širší nabídku aplikací. Máme se tedy evidentně na co těšit…  

TIP: Širokou nabídku chytrých televizorů naleznete na CZC.cz.

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru