Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Návod: Google Chrome OS pod drobnohledem – internet bez zbytečných starostí

Návod: Google Chrome OS pod drobnohledem – internet bez zbytečných starostí

Návody

Operační systém Chrome OS od společnosti Google se těší v poslední době stále větší popularitě. Jak se ale s touto platformou pracuje v praxi?

Výrobci notebooků i stolních počítačů se na Chrome OS zaměřují stále častěji. Důvod je jednoduchý, tato platforma na rozdíl od většiny konkurentů nabídne velice svižný chod i na poměrně pomalých součástkách známých z chytrých telefonů a počítačových tabletů. Díky tomu mohou být nové počítače levnější a přitom si stále zachovávat velice slušné pracovní tempo, jak dokládá naše nabídka.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Samsung Chromebook 2

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 Acer C720 Chromebook

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

ASUS Chromebox

 

Řada lidí však zatím ke Chrome OS chová značnou nedůvěru. To je dáno především tím, že internetem koluje spousta mýtů o tom, jak tento operační systém funguje. Vyžaduje neustále připojení k internetu? Dokáže data ukládat pouze do cloudu? Neumožňuje nainstalovat žádné užitečné aplikace? To jsou jen některé z dohadů, na které můžete na celosvětové počítačové síti narazit. Právě proto se nyní podíváme na Chrome OS detailně a od samého začátku.

 

Co je Google Chrome OS a jak se liší od webového prohlížeče?

 

První spuštění

Není výjimkou, že z nových počítačů se systémy Windows nebo Linux mají uživatelé často obavy. Při prvním spuštění je totiž čeká proces konfigurace celé platformy. Přestože je tato činnost dnes již daleko intuitivnější a přehlednější než před lety, nastavení je stále často otázkou i několika desítek minut. S některými položkami instalace si přitom méně pokročilí uživatelé nemusejí vědět rady.

V tomto ohledu Chrome OS jasně vede, byť je postavený na linuxovém jádře. První spuštění vám totiž zabere maximálně pár sekund. Hned po startu se zobrazí obrazovka pro výběr jazyka (čeština je podporována) a následně výzva k připojení k internetu. Při instalaci je skutečně nutné, aby mělo zařízení přístup k síti, poté se s ním již dá ale pracovat také v režimu off-line, o kterém si více povíme níže.

Po úspěšném připojení k síti se zobrazí tabulka, do které je nutné zadat svoje přihlašovací údaje ke službám na Googlu. Pokud účet u tohoto internetového giganta ještě stále nemáte, průvodce přímo na úvodní obrazovce vám jej pomůže zařídit. Bez něj Chrome OS používat nelze.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Při prvním spuštění Chrome OS uživatele vyzve ke krátké prohlídce

 

Ihned po zadání přihlašovacích údajů získáte přístup k systému a všem jeho funkcím. Dále již tedy není nutné cokoliv konfigurovat. Se základními funkcemi systému vás při prvním zapnutí seznámí automaticky spuštěný průvodce.

Pokud chcete do systému přidat více uživatelů, není to žádný problém. Při dalším spuštění se na přihlašovací obrazovce objeví v levém dolním rohu položka Přidat uživatele. Pokud na ní kliknete, stačí opět jednoduše zadat přihlašovací údaje a nový uživatel je na světě. Samozřejmě nechybí ani nabídka na odstranění účtu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Plocha Chrome OS: vlevo dole se ukrývá hlavní nabídka, vpravo dole oblast oznámení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

K jednotlivým účtům můžete přidělit různé avatary 

 

Orientace v systému

Chrome OS se svým vzhledem příliš neliší od konkurenčních systémů, nejspíše i díky tomu je jeho používání velmi intuitivní. Přechod z platformy Windows tak většině uživatelů nebude činit žádný problém.

Základ systému tvoří plocha a stavová lišta lemující spodní okraj obrazovky. Ke všem svým aplikacím můžete snadno přistupovat pomocí hlavní nabídky s ikonou malých čtverečků v levém spodním rohu. Hned vedle je pak oblast rychlého spuštění, kam můžete umístit odkazy nejpoužívanějších programů a služeb.

Pravý roh stavového panelu zabírá oblast oznámení. Ta uživateli standardně nabídne informace o hlasitosti, síti, času a v případě přenosných počítačů i o stavu baterie. Po rozkliknutí pak získáte podrobnější informace a přístup k nastavení systému, a to ať už se bavíme o bezdrátových sítích nebo personalizaci uživatelského prostředí. Přímo z této nabídky je možné také odhlásit uživatele nebo vypnout celý počítač.

Na stavovém panelu, hned vedle hodin, se zobrazuje také nenápadná nabídka s číslovkou. Ta označuje počet nepřečtených oznámení, které uživateli zaslal samotný systém. Například pokud proběhne neúspěšně synchronizace dat, systém vás na to upozorní. Podobně se chová i u dalších důležitých oznámení. Nestane se tak, že by vás tato upozornění rušila – nikde nevyskakují velká rušivá okna ani nezčernává obrazovka, přesto se o všech důležitých věcech vždy okamžitě dozvíte.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní nabídka

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Oblast oznámení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Oznámení systému se zobrazují vpravo dole vedle hodin, jejich aktuální počet na snímku je nula. 

 

On-line a off-line aplikace

Internetem se jako lavina šíří informace o tom, že s chromebooky a chromeboxy není možné pracovat, pokud nejsou připojeny k internetu. To ale není pravda. V základu Chrome OS skutečně nabízí aplikace, které vyžadují připojení k celosvětové počítačové síti. Webový prohlížeč Chrome, poštovní schránku Gmail nebo kancelářský balík Google Docs bez internetu nespustíte. Ale pouze ve výchozím nastavení! Aplikace pro off-line chod jednoduše stáhnete z internetového obchodu Googlu, a to ve většině případů zcela zdarma.

Aktuálně je možné stáhnout do Chrome OS tisíce aplikací, které nepotřebují pro svůj provoz internetové připojení. Zmiňme například populární Gmail Offline, který umožní provozovat poštovní schránku, přesněji tedy nabídne přístup ke všem došlým a odeslaným e-mailům, i pokud nejste on-line.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Poštovní schránka Gmail

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Textový editor ze sady Google Docs

 

Stejným způsobem je možné provozovat také kancelářský balík Google Docs. Prostřednictvím aplikace Dokumenty Google můžete ukládat textové i tabulkové dokumenty přímo na disk svého počítače, aniž byste potřebovali připojení k internetu. To samé platí také o poznámkách Google Keep, editoru fotografií a dalších programech.

Brilantní jsou na tom dvě věci. Jednak za stažení většiny těchto aplikací nezaplatíte ani korunu a navíc se nemusíte stejně jako v rámci samotného systému starat o žádnou konfiguraci. Vše zkrátka funguje hned a automaticky. Dokonce i pokud pracujete s daty v aplikacích off-line, automaticky se pak synchronizují na Google Drive (uživatel automaticky získává 100 GB v tzv. cloudu, tedy on-line). Uživatelsky přívětivější snad už systém ani být nemůže.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kalendář Google

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Internetový obchod Chrome

 

V internetovém obchodě byste marně hledali antivirové programy. Chrome OS se totiž obejde zcela bez nich. Všechny procesy pracují v tzv. sandboxech, tedy zcela odděleně. V praxi to vypadá následovně – pokud otevřete například podvodnou webovou stránku, malware z ní se nemá jak dostat do samotného systému. Tento systém podle Googlu nejde obejít a skutečně se to zatím nikomu nepodařilo. Stejně tak se nemusíte starat ani o bezpečnostní a opravné aktualizace, ty se stahují zcela automaticky. Navíc pokud by v Chrome OS nastal nějaký kolaps, systém se dokáže sám vrátit do posledního funkčního stavu.

 

Princip fungování sandboxingu v rámci Chrome OS

 

Hry, multimédia a zábava

Off-line ale samozřejmě nemusejí být pouze kancelářské aplikace. Stáhnout si můžete malování, budík nebo praktickou čtečku elektronických knih. Na výběr jsou samozřejmě také tisíce nejrůznějších her. Na rozdíl od mobilní platformy Android se v nich dokonce ani nezobrazuje tak často reklama, za což vděčíme nejspíše právě off-line režimu. Samozřejmě na Chrome OS nespustíte takové herní pecky, jako na klasických PC s Windows, ale to ani neodpovídá jeho zaměření. Titulů pro pobavení nebo odreagování je k dispozici nespočetně.  

Samozřejmostí je i předinstalovaný souborový manažer. Ten kromě vnitřní paměti chromebooků a chromeboxů dokáže pracovat také s paměťovými kartami, USB disky a také Google Diskem. Stejně jako jste zvyklí z Windows, data je možné mazat, kopírovat nebo přenášet. Slouží k tomu dokonce i stejné klávesové zkratky jako v systému od Microsoftu. Prostřednictvím souborového manažeru samozřejmě můžete také přehrávat multimediální soubory uložené na disku, například oblíbené filmy či hudební skladby.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Souborový manažer

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přehrávání Full HD videa na YouTube

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Prohlížeč fotografií

 

Zatímco před pár lety byl Chrome OS ještě v plenkách, dnes je to již plnohodnotný operační systém a jeho možnosti se neustále rozrůstají, což je zásluha nebývalého zájmu ze strany vývojářů. Ať se zaměříte na jakoukoliv kategorii běžně používaného softwaru, který znáte z Windows nebo různých distribucí Linuxu, najdete pro Chrome OS minimálně jeho vhodnou alternativu. Běžní uživatelé tedy mohou drtivou většinu činností, na které jsou zvyklí z různých verzí operačních systémů od Microsoftu, provozovat také na platformě Chrome OS.

Všechny aplikace je možné instalovat z internetového obchodu Chrome, který se ukrývá přímo v hlavní nabídce. Přistupovat k němu můžete také z Windows nebo různých distribucí Linuxu prostřednictvím internetových stránek chrome.google.com. Celou řadu aplikací je totiž možné nainstalovat kromě operačního systému Chrome OS také přímo do internetového prohlížeče Chrome.

Aplikace fungují v prohlížeči bez sebemenších problémů, ale na pomalých strojích vybavených především Windows není uživatelská zkušenost tak přesná, jako v případě použití plnohodnotného systému Chrome OS. Kromě stažených aplikací a internetového prohlížeče Chrome totiž počítač citelně zpomalují systémové procesy Windows a další běžící programy. V praxi totiž potřebuje Chrome OS daleko méně výkonu než stroje se systémem od Microsoftu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nabídka off-line aplikací v internetovém obchodu Chrome je opravdu bohatá

 

Výkon, spotřeba a tichý chod

Doposud bylo nutné pro brilantní odezvu systému a instalovaných aplikací šáhnout zpravidla hluboko do peněženky. Bez nadsázky, pokud není sestava vybavena slušným procesorem a dostatkem operační paměti, je práce s ní doslova za trest. To ale Chrome OS zcela mění, jak jsme si ověřili v detailní recenzi modelu Samsung Chromebook 2. I na hardwaru, který svým výkonem odpovídá spíše počítačovému tabletu než plnohodnotnému notebooku, je práce velmi svižná a příjemná.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Podrobnou recenzi zařízení Samsung Chromebook 2 naleznete zde.

Díky nízkým nárokům na výkon, který se odráží také v přívětivé ceně, mají stroje s Chrome OS navíc velice příznivou spotřebu, stejně nenáročná jsou tato zařízení také v otázce chlazení – zpravidla si zcela vystačí s pasivními chladiči, takže o nich při práci ani neuslyšíte.

Kompletní nabídku zařízení od Googlu naleznete v našem obchodě (zde).

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (4)

Jistě...

...a Google si hezky poukládá každý pixel, po kterém přejedete.

@Nerdy: za 1) ne, za 2) co myslis ze dela microsoft? :D

Chrome Asus

potřebuji se dostat do Biosu, zkoušela jsem všechny klávesy a nemohu se dostat. Poradíte mi někdo?

Aktualizace

Zdravim, vcera vecer jsem udelala aktualizaci a dnes rano mi po zapnuti najede kurzor mysi, ale pak sse ztrati a uz se neobjevi, nevi nekdo, co s tin? Dekuju :)

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru