Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Návod: NAS server – šikovná hračka, kterou zvládne zapojit a nastavit i začátečník

Návod: NAS server – šikovná hračka, kterou zvládne zapojit a nastavit i začátečník

Návody

NAS servery nejsou žádná složitá zařízení. Jejich zapojení a obsluhu zvládne i naprostý počítačový analfabet. Nevěříte? Tak čtěte dál!

V České republice je již téměř standardem, že domácnosti mají více jak jeden počítač, a to ať už se bavíme o stolních PC sestavách nebo noteboocích. S rostoucím počtem počítačů ale nastává jeden základní problém – kam ukládat data?

Velice povedeným řešením je takzvaný NAS server, který funguje vlastně jako takový malý počítač se sdílenými pevnými disky. Na ty může mít jednoduše přístup kdokoliv z domácnosti nebo malé firmy. Sdílení fotografií, videí nebo textů je tak velice jednoduché.

Šikovnější NAS servery dokonce umí zálohovat data z počítačů nebo všem uživatelům v síti zpřístupnit tiskárnu připojenou přes USB. To je případ i modelu Synology DS214play Disc Station, na kterém si dnes ukážeme, jak se s takovým malým domácím serverem pracuje a co všechno umí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

NAS server je v podstatě takový malý počítač

 

TIP: Myslíte si, že jsou NAS servery drahá zařízení? Jejich ceny startují už od 1600 Kč

 

První seznámení a zapojení disků

Ještě než začneme NAS server připojovat, je vždy vhodné se s ním nejprve seznámit. Prohlédnout si, kde jsou výdechy chladiče, aby nebyly zbytečně zastavěné a po instalaci se zařízení nepřehřívalo. Stejně tak je důležité mít na očích indikační diody. Díky tomu hned uvidíte, pokud bude se stanicí něco v nepořádku.

V případě, že jste zakoupili NAS server bez pevných disků, je nutné je ještě před připojením k domácí nebo firemní síti nainstalovat. Disky se prakticky bez výjimky do stanice vkládají prostřednictvím čelní strany. Aby se na HDD neusazoval prach, jsou vstupní otvory zpravidla ještě kryty nějakou záslepkou.

Dražší a sofistikovanější modely mívají tyto krytky vybaveny nějakým zámečkem nebo alespoň šroubky. U levnějších modelů stačí kryt vycvaknout do strany nebo jej odejmout tahem k sobě. Většinou to jde bez vynaložení větší síly, buďte tedy opatrní, ať zbytečně nezlomíte nějakou úchytku.

Samotné disky se pak ukládají do speciálních rámečků, jak je vidět na obrázcích níže. K nim se buď disky přišroubují, nebo u sofistikovanějších modelů jednoduše nacvaknou – kovové zobáčky pak přesně zapadnou do otvorů pro šroubky. Rámečky bývají v NAS serverech většinou jištěny nějakou pojistkou, aby nedošlo omylem k jejich uvolnění. Stačí ji odjistit a disk vyklouzne nebo se naopak zasune velmi lehce.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

NAS server Synology DS214play Disc Station

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Disky se do NAS serveru vkládají prakticky bez výjimky zepředu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Krytku je nutné vycvaknout, u některých modelů mohou být šroubky nebo bezpečnostní zámeček

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Disky jsou v NAS serveru jištěny různými pojistkami

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vysouvat i zasouvat disky jde vždy lehce, hrubá síla se nemusí vyplatit

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pro uchycení disků poslouží speciální rámečky

 

Připojení k domácí síti a instalace

Zda jste pevné disky zapojili správně, zjistíte ihned po připojení NAS serveru k napájecímu adaptéru. Indikační diody s nápisem HDD nebo Disk, které má každé podobné zařízení, vám budou svítit modrou, zelenou nebo v některých případech bílou barvou. Pokud svítí červeně, znamená to, že disk není správně zapojen nebo je porouchaný.

Pokud vše běží správně, stačí už jen připojit síťový kabel k NAS serveru, jeho druhý konec patří do LAN portu routeru, případně switche. Pozor, nespleťte si síťový konektor LAN se zdířkou WAN – ta slouží k přivedení internetu do vaší sítě. Přímo k počítači už NAS připojovat nemusíte, komunikace bude probíhat výhradně po síti. Tím je instalace dokončena.

Na některých serverech můžete nalézt ještě další konektory, řeč je především o USB a eSATA rozhraní. Tyto porty slouží pro připojení dalších diskových jednotek, se kterými dokáže NAS server pracovat – sdílet jejich obsah nebo jim přidělit nějaké konkrétní funkce. Připojovat další datová úložiště pro prvotní instalaci ale není nutné.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana NAS serveru

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pro první spuštění stačí NAS připojit k napájecímu adaptéru a síťovému konektoru

 

Konfigurace NAS serveru

Někteří výrobci ke svým zařízením dodávají obslužný software pro stolní počítače. Ten ale v 99,9 % situací není potřeba, NAS totiž můžete komfortně ovládat prostřednictvím webového rozhraní. To navíc zpravidla obsahuje daleko širší možnosti než obslužný software.

Jak se dostat do webové konzole píše výrobce vždy v návodu, občas také na samotných NAS serverech na štítcích se sériovým číslem. Například u výrobků společnosti Synology stačí do adresního řádku webového prohlížeče zadat adresu find.synology.com. Lenovo zase používá jako adresu název konkrétního NAS serveru a adresu local, například u modelu Lenovo Iomega ix2 tak stačí napsat ix2.local a prohlížeč vám okamžitě spustí webovou konfiguraci.

Většina přístrojů v dnešní době už nabízí přehlednou grafickou konzoli, obávat se jí tedy nemusejí ani méně zkušení uživatelé. Při prvním přihlášením vás předinstalovaný systém provede kompletním nastavením NAS serveru. Pomocí pár kliků myší tak vytvoříte diskové pole i nakonfigurujete zabezpečení celé stanice, jak jde vidět na snímcích níže.

Při prvním nastavení NAS serveru dochází k formátování pevných disků. Většina modelů si dokáže i s velkokapacitními disky poradit během pár minut. Pokud jsou však na disku nahraná nějaká data nebo úložný prostor obsahuje chyby, může formátování trvat klidně i několik desítek minut. 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pro přístup do webového rozhraní je nutné zadat specifickou adresu, například find.synology.com, kterou naleznete v návodu k zařízení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pak následuje výběr konkrétního NAS serveru

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Při prvním nastavení jsou formátovány vložené disky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Systém v dalším kroku vyzve k vytvoření přihlašovacích údajů

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Instalace systému probíhá automaticky, v závislosti na kapacitě pevného disku pak trvá několik minut

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Po úspěšné instalaci je nutné se poprvé přihlásit

Ve chvíli, kdy je NAS nakonfigurovaný, se k němu můžete opět přes webové rozhraní připojit z jakéhokoliv počítače, chytrého telefonu nebo tabletu. Stačí zadat stejnou adresu jako v případě první konfigurace nebo přesnou IP adresu daného serveru. Tu vám systém sdělí buď přímo při instalaci, nebo ji naleznete v nastavení serveru. Sdílená data, a to i pokud je NAS nakonfigurován jako multimediální centrum, se zobrazí také v mapě sítě. Tu lze zobrazit přímo prostřednictvím Průzkumníka ve Windows pomocí nabídky Síť, kterou naleznete v levém panelu.

 

Široké možnosti nastavení

Uživatelské prostředí, stejně jako samotná instalace, je i u těch nejlevnějších NAS serverů grafické. Obsluha tak bude dělat problém málokomu. V množství nabízených funkcí jsou ale mezi jednotlivými modely propastné rozdíly. Právě množství funkcí je jedním z hlavních faktorů, který velmi ovlivňuje pořizovací cenu. Zatímco nejlevnější modely mají svoji funkčnost jasně danou – samozřejmostí je sdílení dat, a pokud nechybí USB port, tak také tiskárny – pokročilejší modely dokážou vytvořit také e-mailový nebo FTP server, stejně jako multimediální datové uložiště. Uložené filmy a hudbu je pak možné přehrávat po síti nejen z počítačů, ale také z televizorů, herních konzolí, tabletů a chytrých telefonů.

U dražších NAS serverů už není výjimkou možnost instalace programů. Podobně jako u chytrých telefonů nebo počítačových tabletů se tak tyto malé krabičky s pevnými disky dokážou učit stále nové a nové funkce, jak budete potřebovat. To je i případ modelu Synology DS214play Disc Station.

V základu je stanice pouhým datovým úložištěm, které zobrazuje základní informace o provozu a vytížení celého systému. Už při rozkliknutí ovládacích panelů však zjistíte, že máte k dispozici stejně široké možnosti nastavení jako u běžného počítače s Windows. Monitorovací prvky systému přitom automaticky hlídají, zda jste neprovedli některá nastavení špatně, a tak například omylem nevyřadili z provozu internetové připojení. Měnit je možné nejen uživatelská práva, ale například i takové drobnosti, jako je přihlašovací obrazovka.

Pro pokročilejší možnosti je nutné navštívit tzv. Centrum balíčků. V něm uživatelé naleznou zdarma dostupné aplikace pro automatickou zálohu počítačů v síti, vytvoření cloudových systémů, obsluhu kamerového systému či vlastního fotoalba, které bude přístupné nejen v lokální síti, ale i prostřednictvím internetu. Aplikací je k dispozici skutečně požehnaně a každý si tak testovaný NAS server může snadno přetvořit na zařízení, které mu poslouží nejlépe.

Konfigurace jednotlivých funkcí se uživatelé opět nemusí bát, v grafickém prostředí je to stejně jednoduché, jako nainstalovat obyčejný program do operačního systému Windows. Stačí párkrát kliknout myší…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Úvodní obrazovka webového rozhraní NAS serveru

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vytváření síťových složek je otázkou pár kliků

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nechybí ani možnosti nastavení oprávnění

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Systém nabízí instalaci celé řady zajímavých aplikací

 

Moudro na závěr

Jak je patrné z řádků výše, NAS servery nejsou žádná věda. Jejich obsluhu, zapojení i konfiguraci zvládne díky moderním grafickým prostředím v dnešní době každý uživatel, který ovládá základní práci s PC. V domácnosti nebo malé síti přitom tyto malé šikovné krabičky dokážou zastat více funkcí, než by vás mohlo napoprvé napadnout.

Kompletní nabídku NAS serverů naleznete v našem obchodě (zde).

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (18)

Instalace?

No já si tak trochu rýpnu, tohle není popsána celá instalace ale jen hloupé klikání na šipku "Dále". To co přijde po tom to je teprve peklo. Známej si podobný pořídil a můžu říct že mně to vyléčilo od jakéhokoliv uvažovaní nad NASem. První věc je, že příprava a formátování samotného disku trvá odhadem 8h, měli jsem v něm 4TB WD RED. To co je uvedeno tady v návodu, je pouze formát + instalace systému na HDD, ale pro používání HDD se musí samotný disk nechat prověřit nějakým smějdem od Synology což trvá u 4TB hodně dlouho. Po púl roce začal NAS vyhlašovat chybu po testováni disku jsme narazil na chybný sektor disku, NAS okamžitě zakázal zápis na HDD z bezpečnostního důvodu. Jenže co teď, kam odložit 4TB důležitých dat když vše je plné, nakonec jsme to vyřešili nákupem dalšího 4TB disku. Jenže tím sranda nekončí, nový disk jsme vzali strčili do NASu a nainstalovali na něj znova "systém" atd a do šachty 2 strčili starý disk že data překopírujeme a disk půjde k reklamaci. K našemu překvapení, ale na starém disku nebyly vidět sdílené složky pro DNLA (disk č 2 nemá na DNLA nárok viz dále). Na řadu tedy přišla příkazová řádka přes SSH, prolítnutí kořenového adresáře, pochopení logiky adresářů a překopírování pár TB fotek (ještě že o Linuxu něco vím). Vše zazálohováno a starý disk hurá na reklamaci. Disk je úspěšně vyreklamován, máme tu nový, jenže to máme další problém, nějak jsem najivně očekával že v Synology už vymyslel pseudo RAID0 bez nutnosti formátu, ale nevymysleli, takže po formátu disku tu máme dva nezávislé 4+4TB HDD, ale pouze na prvním jsou složky pro DNLA, to znamená že by se musely soubory které se mají přehrávat do domácího kina a TV udržovat pouze na prvním HDD (ořezaný Linux v NASu nedovoluje symlinky takže tudy také cesta nevede). Z posledních sil jsme společně na všech ostatních HDD promazali data a uvolnili 4TB data překopírovali a disky v Synology naformátovali na RAID0 tedy 4+4=8TB. Už teď se děsím až se to rozsype protože Synology si na těch diskách dělá nějaký vlastní formát který není možné jen tak připojit pod Linuxem a data z toho číst, dá se to ale nebude se mi do toho chtít. Ještě teď se z toho i po několika měsících v noci budím úplně zpocený, očekával jsem "jůzr fredly" rozhraní a ovládání pro BFU jako je tady v návodu nahoře ale to není pravda. Pokud si někdo myslí že si pořídí NAS jako známý (dával za něj myslím 9k) koupí si jeden HDD a časem až našetří bude dokupovat další HDD, které budou v NASu plnohodnotně fungovat tak se plete.
Děkuji všem co to dočetli až dokonce :)

@osprey: takze jste to mel puvodne jako jbod?

@azbestie: Ne ne, jbodu jsem si původně nikde nevšiml Synology mi tam defaultně cpal to jejich SHR a tvrdil mi že je to to nejlepší co může být, o čemž jsem se až zpětně dozvěděl že je to vlastně RAID1, takže jakýkoliv další přidaný disk na který potvrdím rozšíření bude spolknut na zálohu. Ono Synology je defaultně chytré jak opice, vše dělá pro to aby chránil uživatelova data a uživatel se nemá moc šancí bránit nebo mít jiný názor, viz poškozeny sektor disku, Synology hned po startu začne vydávat zvukový signál, zakáže zápis na HDD a uživateli řeš to, přitom disk s poškozeným sektrorem v jednom PC roky a funguje bezproblému už roky.

@osprey: Nedalo mi to a musím to trochu okomentovat.
Na úvod pro méně zasvěcené ohledně RAID pole, tedy zabezpečení. Pokud si někdo váží svých dat, dá je do redundantního pole, takže když odejde jeden disk, nic se neděje. V případě, že chcete využít plnou kapacitu osazených disků a dáte je do RAID0, nebo JBOD - riskujete ztrátu dat, pokud se s diskem něco stane. Stát se může, je to technika. Já mám NAS právě kvůli bezpečnosti a protože mám dvoudiskový, mám RAID1, tedy zrcadlo. Jeden disk je tam "navíc", ale když odejde, dám tam místo něj jiný, pustím obnovu pole a funguju dál. Žádné hledání dalších disků, kam bych odsypal moje data. Podporované RAID formáty od Synology zde: https://help.synology.com/dsm/?section=DSM&version=5.0&link=StorageManager/volume_diskgroup_what_is_raid.html
Pokud máte více slotů na disky, než 2, při redundanci jednoho disku si vytvoříte RAID5 pole (jeden disk obětujete na bezpečnost). Takže třeba 4x 3TB disk dá 12TB hrubé (nezabezpečené) kapacity a 9TB zabezpečené kapacity.
Synology umí i z RAID1 (zrcadla) po přidání dalšího disku udělat RAID5 bez nutnosti odsypání dat někam jinam. Pokud tedy přidáte další disk, můžete si jednoduše rozšířit kapacitu stávajícího svazku.K tomuto:
>pro používání HDD se musí samotný disk nechat prověřit nějakým smějdem od Synology což trvá u 4TB hodně dlouho.
Ten "šmejd" kontroluje sektory na disku aby minimalizoval problémy při zápisu. Pár hodin práce NASu za to stojí.SHR je Synology Hybrid RAID, tedy inteligentní RAID pole s redundancí, tedy při dvou diskách je to prakticky RAID1, pokud přidáte další disk, vytvoří RAID5. Dělá to se svojí logikou a s maximálním využitím kapacity.
https://www.synology.com/en-us/knowledgebase/tutorials/492
Zjednodušeně - pokud mám standardní RAID5 pole, běžně se dávají disky stejné kapacity. Pokud osadíte disky s rozdílnou kapacitou, využijí se stejně, jako by bylo pole ze stejných disků s kapacitou nejmenšího z nich. SHR ale zbylou kapacitu dokáže využít s tím, že při kolapsu jednoho disku se stále nic nestane.
Např. 2x1TB + 2x2TB složí RAID5 na využitelné 3TB, Synology SHR nabídne 4TB.
Doufám, že jsem moc neunavil... :-)

@zdenek999: kde tedy byla chyba, ze uzivateli nesel rekonstruovat shr?

@azbestie: Pole lze rekonstruovat pouze v případě, že je redundantní. U dvou disků tedy RAID1. Jak je zřejmé, redundance tam nebyla a svazek byl buď v JBOD, nebo RAID0. Když není redundance, není kde vzít opravné paritní bity a žádný systém nic nedokáže.
Je to o tom, co požadujete - buď chcete využít plnou kapacitu disků, tentokrát tedy 4+4TB a berete riziko, že když disk spadne, tak o data přidete. Nebo prostě investujete do druhého disku navíc a v případě problému rekonstrukce funguje. Pokud data můžete kdykoliv stáhnout, nebo obnovit z jiných zdrojů, můžete jít do JBOD nebo RAID0.

@zdenek999: O raidech něco vím, v notebooku jsem s tím trochu experimentoval do doby než se mi rozsypal RAID 0 a dva večery jsem u toho nadával. U sebe zálohy teď už neřeším, nemám na diskách tak důležitá data, maximálně synchronizuju pár konfiguráků s virtuálním servrem co si platím :)Já jsem vždy povolán k něčemu abych to uvedl do chodu přesně podle přání majitele. Známej to pořizoval s vědomím že záloha nebude, přece si nepořizuje 4+4TB aby z toho měl poloviční velikost. Problém byl ten, že DNLA nemůže sahat na ten druhý disk a ručně kopírovat data z disku na disk odmítá i za cenu ztráty dat, na což jsem ho výslovně upozorňoval. Ale také jsem v naději očekával od Synology něco víc, za ty prachy co to stojí, něco jako fake RAID0 sloučení dvou disků pod jeden bez nevýhod RAIDu. Také mě zarazila No aspoň už vím proč ten Synology chroupe tak dlouho, nikde jsem nenašel důvod proč, nebo si na to někdo nikde nestežoval, já to dělal tak že jsem to u známého pustil a pak jsem šel domu a za pár dnů zavolal jestli to doběhlo, protože se u toho sedět doopravdy nedalo, za celý večer to udělalo 3%.Mně se to SHR nechtělo studovat (ano jsem linej :) ) lidi neustále otravujou a sám nemám na sebe čas, už 5let si řikám že na stolním PC musím přeinstalovat OS, tak snad na podzim s novým SSD.
To že SHR funguje jako RAID 1 jsem přišel pomocí tohoto https://www.synology.com/en-us/support/RAID_calculator celkem pěkná vizualizační pomůcka.Nabízel jsem známému postavení HTPC za ty samé prachy, tam bych mohl udělat zálohy jen pár složek bez nutnosti RAIDu, s neomezeným rozšiřováním HDD,, ale to on odmítl. On totiž dost často něco nejdřív koupí a až pak se ptá, nebo mu někdo něco doporučí a já to pak odnesu. Tak teď se musím trápit s něčím co nemám rád a ono to nemá rádo mě :)Ale abych na Synology jen nenadával, pokud se naláduje hudbou/filmama/fotkama tak funguje skvěle, jak televize, tak AV reciever přes DNLA s ním nemají sebemenší problém, jen software v mobilu/tabletu na ovládání AV recieveru od Yamahy má trošku pomalejší procházení/načítání souborů.

@zdenek999: zdravím, bya by rada pro mě?
DS512J původdně 1x 4TB WD red (obsazeno 360G filmy, fotky ) následovala po 2 letech chyba 2 sektorů což asi vyvolalo zhroucení svazku
když vložím nový 2TB disk a udělám svazek 2 půjde nějak zkopírovat
děkuji

Synology - Ani zadarmo

Případný zájemce ať si vyhledá "SynoLocker", chuť na koupi čehokoli od této firmy jej rychle přejde ...

@tany2k5: Také nepoužíváte Windows, protože se na něj může dostat virus?? Pokud si uživatel updatoval systém Synology (DSM), tak se mu nic nemohlo stát, protože už v prosinci byla vydána aktualizace, která toto řešila.
Malware tohoto charakteru (ransomware - tedy vyděračské metody, viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Ransomware) jsou známy již poměrně dlouho a na různých platformách. Je na výrobci, aby odhalil bezpečnostní díry.
U Synology to udělali tak si prosím příště zjistěte reálný stav.

Prehravani na televizi

Ahoj, je mozne pripojit k NASu tevizi pres UTP a prehravat napr videa ulozena v NASu? Diky

Synology Dj216

Nejde se připojit k internetu

Zapojeni - nenalezne Synology 418play

Dobrý den, dnes jsem si koupil synology a zapojil dle návodu (vložil 4x4T disk - dal kabel do wifi routeru, zapojil), zapnul webovky a ty mi stále píší, že zařízení nebylo nalezeno a když dám odkaz níže na instalaci jiného softíku, spadne to na chybu. Poradí někdo co s tím?? Win 10 - internet od UPC i wifi router...

Nas je *****

Tak koukam ze NAS porizovat nebudu.
Ja chci jen debilni krabicku, ktera mi do ctyr sachet da me ctyri stare hdd,ktere nechci, nevim proc bych to delal, formatovat, protoze na nich mam data.
Chci ty data jen zpristupnit po ethernetu do TV abych to mohl zobrazit (fotky, videa,filmy, muzika, dokumenty).
99% jde jen o zapis a pak cteni.
Nejaka nas ***** za 9000 je mi k *****
Proc to stoji tolik prachu a levnejsi jednodussi beni.
Chci zapojit ctyri debilni hdd do krabice a pres jedno rozhrani z nich postet v tv filmy, videa, fotky atd.
Externi jsou mi k prdu - konektory se vylamuji, tv je nezvladne, furt musim neco strkst a nosit.

@pavelka osobní: A našel ste něco ? Chci něco jak Vy .Prostě debilní krabičku pro víc disku a mohl ho pripojit k síti . Nechci formátovat hdd a ještě se nechat buzerovat od nějaké předražené mrchy kvuli poškozenému sektoru ,který je tam 5 let .

@polachi: Zkoušeli jste Raspberry Pi? To by mělo umět vytvořit multimediální centrum, které připojí k televizi a přehraje (troufnu si napsat) většinu formátů (nezávisle na tom, jestli to TV umí nebo ne). Jediný problém by snaz bylo připojení interních HDD, ale to se snad přes nějakou krabičku udělat dá.

@polachi: https://chytrydumsvepomoci.cz/blog/domaci-nas-svepomoci

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru