Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Nejlepší deskovky pod stromeček. Tady je TOP 10 tipů na deskové hry k Vánocům

Nejlepší deskovky pod stromeček. Tady je TOP 10 tipů na deskové hry k Vánocům

Produktové tipy
Desková hra Zaklínač: Starý svět_320684169
Desková hra Zaklínač: Starý svět
1 264 Kč 1 529 Kč
Desková hra Mindok Kaskádie_383524053
Desková hra Mindok Kaskádie
Produkt není určen k prodeji.
Desková hra Stranger Things: Obrácený svět_185635236
Desková hra Stranger Things: Obrácený svět
Produkt není určen k prodeji.
Desková hra Jízdenky, prosím! Evropa - 15th Anniversary_1658002143
Desková hra Jízdenky, prosím! Evropa - 15th Anniversary
Produkt není určen k prodeji.

Čerstvé novinky i nestárnoucí klasiky. GEEK Magazín pro vás vybral desítku nejzajímavějších deskových a samozřejmě také karetních her z nabídky CZC.

Česká republika právem patří mezi světové deskovkové velmoci. Na množství her, které u nás vycházejí (obvykle včetně parádní lokalizace), si rozhodně nemůžeme stěžovat. Vydavatelé jako Albi, Mindok, Piantik, RexHry nebo ADC Blackfire se skutečně snaží a téměř každý den tak vychází nějaká zajímavá novinka. O to složitější může být se v široké nabídce deskových her vyznat.

My jsme se rozhodli, že pro vás vybereme desítku her, se kterými podle nás nemůžete šlápnout během letošních Vánoc vedle. Ať už hledáte deskovku pro sourozence, partnera nebo deskové hry pro děti, na CZC máme něco pro každého. Tak pojďme na to!

1. Carcassonne: Big Box

Čím jiným začít než nestárnoucí klasikou v podobě budovatelské hry Carcassonne, inspirované krásami stejnojmenného francouzského historického města. Společnost Mindok v loňském roce vydala aktualizovaný Big Box, který představuje skvělý způsob, jak vstoupit do světa Carcassonne. Za cenu srovnatelnou s tím, co kdysi stávala základní hra, totiž dostanete navíc hned 11 rozšíření. Dvě velká, která už tak nějak patří ke koloritu hry (Hostince a katedrály & Kupci a stavitelé) a devět malých. Mají modulární charakter, můžete se tedy rozhodnout, která vás baví, a zařadit je do hry, nebo jiná naopak nechat v krabici. Například rozšíření Řeka zcela mění způsob, jakým každá partie bude začínat. Carcassonne je hra vhodná pro děti již od 7 let, užijí si ji ale i zkušení hráči deskovek.

2. Zaklínač: Starý svět

Dalším tipem je novinka a zároveň absolutní pecka, kterou ocení každý, kdo miluje knížky Andrzeje Sapkowského nebo videoherní trilogii od společnosti CD Projekt se zaklínačem Geraltem v hlavní roli. Desková hra Zaklínač: Starý svět, to jsou rozmanité nestvůry inspirované slovanským folklórem i 5 zaklínačů plnících úkoly na obří herní ploše. Kdo se stane tím nejlepším z nich? A bude ze školy Zmije, Kočky, Vlka, Medvěda nebo Gryfa? Tuto hru doporučujeme zejména pro opravdové mazáky a není vhodná pro děti mladší než 14 let.

3. Desítka Česko

Máte rádi kvízy a vědomostní soutěže? Tak si určitě nenechte ujít speciální edici kvízové hry Desítka, která se zaměřuje na reálie Česka, Moravy a Slezska. Desítka má mimořádně napínavý koncept, spočívající v tom, že každý hráč musí „vsadit“ body za své dosavadní správné odpovědi a v případě, že ta další bude špatná, přichází v rámci herního kola o všechno. Opravdu se tak ukáže, kdo svým vědomostem skutečně věří, a kdo jenom blafuje a dělá na ostatní velká ramena. V balíčku najdete 200 okruhů s celkem 2000 otázek, takže se nemusíte bát, že by se vám Desítka Česko brzy ohrála. Otázky zaměřené třeba na vlastivědu, dějepis, kulturu či sport jsou uzpůsobené pro děti již od 10 let.

4. Jízdenky, prosím! Evropa

Dalším tipem je desková hra, kterou si možná pamatujete ještě pod původním názvem Ticket to Ride. Vaším úkolem bude stát se největším dopravním magnátem v Evropě (či jinde, dle varianty hry) a vybudovat železniční síť, se kterou se ta, jež mezitím sestaví vaši konkurenti, nebude moci rovnat. Spojujte velkoměsta, plňte zajímavé úkoly a nezapomeňte, že budování železniční sítě na počátku nové historické epochy je především zábava. Ze Stockholmu do Barcelony bez přestupu? To pro vás nebude žádný problém. Tak Jízdenky, prosím!

5. Kaskádie

Desková hra Kaskádie je držitelem nejprestižnějšího ocenění, které ve světě deskových her existuje: Spiel des Jahres 2022. Nádherná, nápaditá, a hlavně velmi pestrá hra se odehrává na americkém severozápadě, kde budete budovat harmonické ekosystémy pro zdejší zvířata. Bodování je přitom v každé partii jiné, a tak můžete Kaskádii hrát s dětmi od 10 let pořád dokola. Pokud by měl být v našem výběru TOP 10 nějaký „zapomenutý klenot“, je to bez diskuze právě Kaskádie.

6. Stranger Things: Obrácený svět

Tohle je horký tip pro milovníky fenoménu Stranger Things. Deskovka na motivy seriálu od Netflixu, který si zejména mezi mladší generací vydobyl už téměř kultovní postavení, je inspirována především událostmi prvních dvou sérií. Podaří se vám najít Willa a zachránit jej před hrůzami, které na něj čekají ve světě „Upside Down“? Navštivte město Hawkins v jeho deskovkové variantě, která se vyznačuje tím, že zdaleka nejde jen o pokus vyždímat oblíbenou licenci. Hodnocení 7,9 bodů z 10 na českém specializovaném portálu Zatrolené hry je zárukou toho, že Stranger Things: Obrácený svět je opravdu dobrá deskovka.

7. Medobraní

Krásná hra Medobraní patří mezi letošní novinky, které klamou tělem. Pohádkové ilustrace včeliček i dalších tvorů z lesa by mohly vzbuzovat podezření, že se jedná o deskovou hru pro úplně nejmenší děti. Jenže ona je dostatečně komplexní na to, aby na dlouhé hodiny zabavila dospělé, a zároveň tak jednoduchá na vysvětlení, aby do ní mohly proniknout děti už od 10 let. Díky velkému podílu náhody při přípravě hry je navíc každá partie Medobraní jiná, takže sladký život „medového magnáta“ můžete ochutnat hned několika způsoby.

8. Na křídlech

Desková hra Na křídlech se řadí mezi ty, které už několikáté Vánoce za sebou patří mezi bestsellery. V roce 2019 získala ocenění Kennerspiel des Jahres, což bychom mohli do češtiny přeložit jako „Hra roku pro náročné hráče“. A přesně tak lze hru určenou nejen nadšeným ornitologům popsat. Budete budovat ptačí zoo, voliéry ve třech různých biotopech, získávat zajímavé ptáky do své sbírky nebo plnit originální úkoly. A rozhodně se dozvíte spoustu nečekaných informací o této fascinující třídě zvířat – posledních žijících potomcích dinosaurů.

9. Activity Junior

V naší TOP 10 zatím chyběla hra, kterou bychom mohli zařadit do kategorie „Párty“, byť s přimhouřením oka lze uznat, že u Desítky Česko se můžete nasmát s kamarády docela dost. My bychom ale všechny rodiče chtěli upozornit na Activity Junior, což je speciální varianta oblíbené hry Activity, zaměřená na rozvíjení kreativity a schopnosti spolupracovat. Hra je vůbec nejlepší v rukách větší skupiny dětí (cca od 8 let), kterou můžete jenom spokojeně z dálky pozorovat. A nebojte, také ve variantě Junior dojde na kreslení, vysvětlování slov bez použití jejich kořenu nebo oblíbenou pantomimu.

10. Osadníci z Katanu: Big Box

Jednou absolutní klasikou jsme začali a druhou skončíme. Nový Big Box legendárních Osadníků z Katanu (v originále Catan) obsahuje základní hru, rozšíření pro další dva hráče u stolu (celkem tedy až 6) a také čtveřici originálních scénářů, které zcela mění to, jak tradiční Katan možná znáte. Zavedou vás na výpravy na Korsiku i do New Yorku a představí mechanismy, které můžete třeba časem znovu oprášit s pořízením dalších rozšíření, jako jsou Námořníci nebo Kupci a barbaři.

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru