Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Přivítejte nové vladaře. AMD láká na druhou generaci čipů Ryzen Události
AMD Ryzen 7 2700X
AMD Ryzen 7 2700X
6 934 Kč 8 390 Kč 4 203 Kč 5 086 Kč

Přivítejte nové vladaře. AMD láká na druhou generaci čipů Ryzen

Ve čtvrtek oficiálně startuje prodej druhé generace procesorů AMD Ryzen. Čipy, které pomohly vrátit se tomuto výrobci zpátky do segmentu extrémně výkonných počítačů, mají hned několik předností a lákadel.

Hned na úvod připomeňme, že první generace čipů Ryzen byla představena v březnu loňského roku a těšila se nebývalé popularitě. Nejprve se začal prodávat Ryzen 7, který znamenal návrat AMD do high-endového segmentu.

V dalších měsících postupně doplnily kompletní řadu desktopové procesory Ryzen 5 a 3, v létě potom byly uvedeny procesory Ryzen Threadripper určené pro nadšence a profesionály. Do té doby přitom AMD neměla v segmentu high-endových strojů žádné zastoupení.

 

Řady Ryzen 5 a Ryzen 7 přichází dohromady

Letos přichází řady sedm a pět společně. Jak už zběhlejší čtenáři správně tuší, dvoutisícovková série Ryzen 7 bude cílit především na profesionály a Ryzen 5 se proti tomu bude snažit zaujmout příznivějšími cenovkami.

Vrchol nabídky druhé generace bude představovat čip AMD Ryzen 7 2700X. Ten nabídne osm fyzických jader a 16 vláken. Základní frekvence u něj bude 3,7 GHz, v boostu pak 4,3 GHz. Tento vrcholný čip, který byl vyroben 12nm procesem, nabízí vyrovnávací paměť cache 16 MB (L3) a TDP 105 W.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Procesor řady Ryzen 2000

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Balení jednoho z nových procesorů

 

Nepatrně pomalejší pak bude verze bez písmenka X v názvu. Model Ryzen 7 2700 nabídne stejný počet jader i vláken, jejich pracovní tempo však bude 3,2 GHz (4,1 GHz boost). Díky tomu mimochodem kleslo TDP na 65 W.

Ve slabším i výkonnějším provedení budou k dispozici také čipy Ryzen 5. Náročnější uživatele bude lákat Ryzen 5 2600X, který se pochlubí šesti fyzickými jádry a 12 vlákny. Frekvence byla vyladěna na 3,6 GHz, respektive na 4,2 GHz v boostu. Stejně jako u pokročilejších modelů sedmičkové řady je k dispozici paměť cache 16 MB (L3), TDP činí 95 W.

Model Ryzen 5 2600 je o něco slabší. Má sice stejný počet jader a vláken, ale nabízí frekvenci pouze 3,4 GHz (3,9 GHz boost). Díky tomu činí TDP 65 W. Všechny nové čipy staví na jádrech s architekturou Zen (Pinnacle Ridge) a využívají AMD AM4 socket. Nová sjednocená infrastruktura socketu, která je kompatibilní se 7. generací procesorů pro stolní počítače AMD A-Series.

 

Odemčený násobič a další lákadla

Každý AMD Ryzen procesor má z výroby odemčený násobič, takže si jej můžete uzpůsobit vašim potřebám. Pro přístup k těmto funkcím poskytuje výrobce nástroj AMD Ryzen Master. Ten poskytuje až 4 profily pro uložení vlastních nastavení frekvence a napětí, jak pro procesory Ryzen, tak pro DDR4 paměti.

Čipy se chlubí také podporou SenseMI. Jde o sadu vnímajících, adaptivních a učících se technologií vestavěných do AMD Ryzen procesorů. Technologie Pure Power a Precision Boost zase zajišťuje neustálou kontrolu teploty, rychlosti a napětí a umožňují procesoru se efektivně adaptovat změnám ve výkonu.

Neural Net Prediction je vestavěná umělá inteligence, která si staví model rozhodování a díky němu předvídá budoucí rozhodnutí, přednačítá instrukce a vybírá nejvhodnější cestu procesorem, čímž zvyšuje jeho rychlost a snižuje dobu odezvy.

Více se o nových procesorech AMD Ryzen z dvoutisícovkové série dozvíte v našem obchodě.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nové čipy mají odemčený násobič 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nechybí podpora SenseMI

Nové základní desky

Společně s novými čipy se začaly na tuzemském trhu objevovat také nové základní desky, byť mají procesory AMD Ryzen řady 2000 stejnou patici jako předchůdce. Jde o modely s novou čipovou stadou AMD X470. Některé z nich již můžete předobjednávat v našem obchodě.

Za pozornost stojí především podvozky od společnosti ASUS, neboť u nich zájemci získají jako dárek zdarma vodní chlazení Coolermaster MasterLiquid ML240L RGB v hodnotě bezmála dvou tisíc korun. Kompletní nabídku desek s čipsetem AMD X470 naleznete v našem obchodě.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jedna z nových základních desek ASUS ROG STRIX X470-I GAMING

Názory ostatních Geeků (3)

Uni UNI

Skutečně nalezneme?

Uni 20. 4. 2018 9:48

"Kompletní nabídku desek s čipsetem AMD X470 naleznete v našem obchodě." S těmi nulovými kusy u všech modelů? Vtipné.

avatar
flanker-cz 20. 4. 2018 10:01

@Uni: POdle mě tam v pondělí budou. V zahraničí to mají podobně s informací, že v pondělí skladem.

stado STA
stado 20. 4. 2018 17:21

@Uni: Pro ty pomalejsi v clanku se jasne pise muzete predobjednat ;)

Máš něco na srdci?

nahoru