Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Půlhodinový stream ukázal české a slovenské hry, hlasuje se i o českou hru dekády

Půlhodinový stream ukázal české a slovenské hry, hlasuje se i o českou hru dekády

Události
Kingdom Come: Deliverance - Royal Edition (Xbox ONE)_1569095149
Kingdom Come: Deliverance - Royal Edition (Xbox ONE)
Produkt není určen k prodeji.
Creaks - Collectors Box (PC)_1351181563
Creaks - Collectors Box (PC)
Produkt není určen k prodeji.
Mafia: Definitive Edition (PS4)_2102162936
Mafia: Definitive Edition (PS4)
Produkt není určen k prodeji.

U příležitosti historicky druhého československého herního týdnu se koná celá řada akcí, které nechávají nahlédnout pod pokličku videoherní scény u nás.

Vůbec poprvé se na platformě Steam ukázaly hry z Česka a Slovenska na uceleném komentovaném streamu. Kromě toho byly oznámeny také nominace v tradiční anketě Česká hra roku a spuštěno unikátní hlasování o titul Česká hra dekády. Událost s názvem CZ&SK Gamesweek Showcase Direct navazuje na tradici streamovaných herních pořadů, které znáte třeba z veletrhů E3, Gamescom nebo od velkých vydavatelských domů. Partnerem streamu byl internetový obchod CZC.cz. Na celkem pětatřiceti minutách se ukázalo několik desítek větších i menších titulů, samostatných her i obsahových rozšíření. Organizátoři z Indian.TV slibují, že pokud bude mít tento pokus o sjednocení československé scény úspěch, bude se stream vysílat pravidelně. Co jsme tedy měli příležitost vidět?

Vysílání otevřelo oznámení příběhového DLC Lunapark pro kouzelnou dětskou plošinovku Mimpi Dreams, následované akční adventurou Fragments Of A Mind. Qfield vypadá jako nezávislá variace na Rocket League, ve které pamětníci možná zahlédnou prvky známé ze série Unreal Tournament. Matadoři z SCS Software ukázali první záběry z malebné Montany, která v příštím roce rozšíří svět American Truck Simulatoru.

Vesmírné výpravy ve SpaceXplorer bohužel působí zaměnitelně s celou řadou dalších sandbox her s podobnou tematikou, což se naopak určitě nedá říct o titulu Devorian: Left Behind od malého českého studia Dark Sheep. Epizodická logická adventura nápadně připomínající krásnou Call of the Sea patřila mezi nejpříjemnější překvapení československého streamu.

Pak už se přihlásil o slovo Tobi ze studia Warhorse, který potvrdil, že Kingdom Come: Delivrance bude kompatibilní s handheld počítačem Steam Deck, o kterém jsme nedávno psali, že nakonec dorazí až v příštím roce. Ukázal se i slovenský simulátor středověkého života Lords and Villeins, který už je dostupný v předběžném přístupu.

Viděli jsme také již dříve zveřejněný úsek z hraní 1428: Shadows over Silesia, ambiciózního RPG, které má v příštím roce propojit husity a slovanskou fantasy. A ještě jednou hry na hrdiny – velký prostor dostal titul The Last Oricru, který slibuje, že bude „Gothic počesku“, což je poměrně velká ambice. Závěrem se v rychlém sledu předvedlo několik dalších her jako Silicomrades, ArtFormer či Colonize a především to, v co už jsme snad ani nedoufali – kratičký CGI filmeček s remakem Bulánků a oznámením, že hra v příštím roce vstoupí do režimu Early Access. Celkově lze stream hodnotit jako vydařený a je pravděpodobné, že povede mimo jiné k větší expozici českých a slovenských her vůči globálnímu publiku. A to je dobře. 

1.jpg
2.jpg
3.jpg

V úterý večer byly také oznámeny nominace v již 11. ročníku ankety Česká hra roku. Vyhlášení se bude tentokrát kvůli pandemické situaci odehrávat pouze prostřednictvím online přenosu, který je naplánován na středu 1. prosince od 18 hodin. Jaké hry mají šanci odnést si skleněného Pac-Mana? Mezi hlavní favority patří Mafia: Definitive Edition, Creaks a Someday You’ll Return, adeptů na dílčí ceny je ale několik desítek. Všechny je představuje video níže.

Letos se soutěží v kategoriích Audiovizuální zpracování, Herní design, Technologické řešení, Free-to-play a Studentská hra. Kromě toho bude předáno hlavní ocenění Česká hra roku 2020 a jedna osobnost bude uvedena do Síně slávy za dlouhodobý přínos české herní kultuře. Veškeré výše zmíněné kategorie jsou v režii odborné poroty, to ale neplatí o speciálním ocenění pro Českou hru dekády. Tu máte nyní v ruce pouze vy, hráči. Tak nezapomeňte hlasovat ve formuláři a napsat nám do komentářů, kdo patří mezi vaše favority na letošní i desetileté ocenění. 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (14)

TOP 3

1. Kingdom Come: Deliverance
2. Mafia 2 a Mafia: Definitive Edition
3. ETS2

@Lukasv22: Z výběru max ETS, jinak jsou tu úplně jiní kandidáti. Za mě třeba i ambiciózní Someday You'll Return, už jen za technological achievement v tak malém týmu. Nebo třeba mega úspěšné Factorio.

@DW: Someday You'll Return jsem měl v merku, ale po přečtení recenzí a zjištění jak je odfláknutá druhá polovina hry a jen se tam bloudí v bunkru jsem to vypustil. Factorio si chci pořád zahrát, ale bohužel jsem jí ještě nehrál tak jsem jí do svého výběru nezařadil.

@Lukasv22: Honza s týmem to pak na základě feedbacku drobně přepracovali/pokrátili, takže to už není tak natáhnuté. Doporučuji vyzkoušet.

@DW: A kdy to udělali? Já to hrál asi 3/4 roku po vydání, a teda druhá půlka hry byla docela natahovaná. Tak jestli jsem měl ještě původní verzi, nebo už zkrácenou.Jinak za mne je Someday velmi zajímavý počin, bohužel už jsem se nějak zajedl různé démonické tématiky, tak mne tahle součást hry úplně nebrala, a je většinová. Nicméně to neberte jako výtku autorům, to je moje osobní preference. Nicméně ta "normální" část hry *!!! POZOR SPOILERY !!!* - chození po turistických cestách, vzpomínky na tábor, hledání stop ve starém táboře, objevování památek a přírodních útvarů - včetně QR odkazů na mapy.cz na skutečnou předlohu...z toho jsem nadšením skákal metr od země, to mne fakt bavilo a ty odkazy na reálné předlohy jsou skvělý nápad.

Fuj

pokud hra nemá český dabing, klasifikace česká ji nepřísluší

@MacIntoshCZ: CZ trh je miniaturní a mělo by vám být úplně jedno zda hra češtinu má či nikoliv. Řeší se zde kvalita hry, úspěch ve světě, snaha ukázat světu, že na to máme.... Jednoduše podřadný pohled na věc.

@Creekcz: Nemáme, protože na to prostě nejsou peníze a jen tak se do toho segmentu nedostanou.Takže ti talentovaní musejí odejít za hranice. Ostatní bastlí RPG v enginech, které na to nejsou stavěné.

@MacIntoshCZ: Klidně, a zaplatíte autorům místo 1500,- za hru třeba 8000,-? Aby se vyplatil i dabing pro malý český trh?

@MacIntoshCZ: souhlasím, česká je česká... Kdyby Mafie neměla češtinu tak pochybuji že by hra měla další díly.

Prostě mafia

Podle mě, jsou největší topovky mafie :D
Nevíce 1 a 2 DE, ale mafia 3 je taky fajn

@novondik@gmail.com: Mafii 3 dělal z větší části už zahraniční tým, a je to zabugovaná a nudná hra bez příběhu. Jen samé vraždění z pomsty, nic hlubšího. Mafia 2 Definitive Edition je jen extra HW náročná dvojka s minimálními vizuálními rozdíly. Jednička je klasika, originální dvojka je pro mne srdcovka.A než trojku, tak to raději jedničku DE, která se překvapivě docela povedla (a to běží na upraveném enginu trojky a stojí za ní podobný tým lidí). Sice jsou některé herní mechaniky docela otravné (zvláštní střelba, ošizená jízda autem), ale celkově slušná hra. Je třeba ji jen brát jako hru inspirovanou jedničkou, než definitivní edici. Pocit z originálu nenahradí.

Chybějící české hry

Můžete mi říct kde je dayz?? a Arma????

@fons0: DayZ i Arma III jsou normálně v hlasování o českou hru dekády nominované. O českou hru roku 2020 nesoutěží proto, že nevyšly v roce 2020 :)

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru