Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Ray tracing i v mobilních hrách? Samsung má s novým čipem velké plány

Ray tracing i v mobilních hrách? Samsung má s novým čipem velké plány

Události

Ray tracing je už pár let lákadlem moderních grafických karet, věrnější grafikou se chlubí také konzole nové generace. A nově by tuto technologii měly podporovat také chytré telefony, jak ukazuje Samsung.

Ray tracing se ve filmovém průmyslu používá již nějakou dobu, proto počítačově generované světy a postavy v nich vypadají (skoro) jako živé. O co jde? Ray tracing vypočítává barvu pixelů sledováním dráhy paprsku světla od zdroje, v tomto případě kamery, a simuluje interakce tohoto paprsku s objekty ve virtuálním světě.

Takto vypadá Fortnite se zapnutým ray tracingem na PC

Klade si při tom otázku, jak by vypadal pixel na obrazovce, kdyby jej ovlivňovalo skutečné světlo – třeba slunce. Krása této technologie spočívá v tom, že zachovává původní podobu virtuální scény a vizuální efekty, jako jsou stíny, odrazy a nepřímé osvětlení, jsou přirozeným důsledkem algoritmu, nikoli zvláštními efekty.

Zkrátka pokud se mluví o fotorealismu, ray tracing je jeho příčinou. Je to svatý grál počítačové grafiky, který se v posledních letech zabydluje také ve světě počítačových her. Od uvedení PlayStationu 5 a Xboxu Series X platí to samé také pro vybrané tituly na konzolích. Ať už se bavíme o jakékoliv herní platformě, vždy platí, že podporu ray tracingu musí do hry implementovat přímo tvůrci dané videohry.

Nový čip od Samsungu

Nově budou moci ray tracing využít také tvůrci mobilních her. Samsung totiž odhalil svůj nový čipset  Exynos 2200, který se objeví patrně v nových vlajkových lodích tohoto výrobce již na přelomu ledna a února. Jeho součástí už totiž nebude grafický čip ARM Mali jako u předchůdců, ale jádro založené na architektuře RDNA 2 od AMD, která podporuje ray tracingové efekty.

Samsung slibuje u grafického jádra nazývaného Xclipse 920 plnou podporu pro DirectX 12 Ultimate, což by mělo v podstatě mobilním zařízením otevřít cestu pro hraní se stejně věrnou grafikou jako na PC. Na reálné testy si ale samozřejmě budeme muset ještě počkat.

Samotný procesor Exynos 2200 nabídne osm jader, konkrétně jedno extrémně výkonné jádro Cortex-X2, tři výkonná jádra Cortex-A710 a čtyři energeticky úsporná jádra Cortex-A510. Přesné frekvence výrobce zatím neprozradil, odhalení kompletní specifikace se dočkáme patrně až s příchodem nových vlajkových lodí mezi chytrými telefony.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Očekávání od nového čipu jsou opravdu velká.

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru