Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Usedněte do virtuálního kokpitu. DJI FPV je dron pro milovníky adrenalinu

Usedněte do virtuálního kokpitu. DJI FPV je dron pro milovníky adrenalinu

Události
DJI FPV Combo (EU)_1950267196
DJI FPV Combo (EU)
Produkt není určen k prodeji.
DJI FPV Goggles - brýle pro virtuální realitu_231966732
DJI FPV Goggles - brýle pro virtuální realitu
Produkt není určen k prodeji.
Card DJI Care Refresh 1-Year Plan (DJI FPV) EU_549707390
Card DJI Care Refresh 1-Year Plan (DJI FPV) EU
Produkt není určen k prodeji.
Card DJI Care Refresh 2-Year Plan (DJI FPV) EU_1863153169
Card DJI Care Refresh 2-Year Plan (DJI FPV) EU
Produkt není určen k prodeji.

Společnost DJI odhalila svůj vůbec první First person view bezpilotní letoun, který cílí především na milovníky adrenalinu. Novinka zvaná jednoduše DJI FPV se od současné nabídky tohoto výrobce zkrátka diametrálně odlišuje.

FPV drony byly doposud výsadou především závodních modelů, kdy piloti mohli usednout do virtuálního kokpitu a užívat si všechny překážky na dráze přímo z virtuálního kokpitu – vše totiž vidí prostřednictvím helmy nasazené na hlavu. Sportovní ambice vzhledem k vyšší hmotnosti a rozměrům model DJI FPV nemá, ale dovede zprostředkovat takový zážitek, jako žádný jiný dron od DJI – vše ostatní totiž z kategorie FPV zůstalo zachováno.

Nedílnou součástí novinky tak budou brýle pro virtuální realitu zvané DJI FPV Goggles. Právě do nich bude kamera posílat video z dronu, díky čemuž získáte podobný zážitek, jako kdybyste skutečně seděli na palubě letounu. Konkrétně brýle zvládají přenášet obraz v HD kvalitě s nízkou latencí 28 ms. Praktický je také režim Audience, se kterým získáte možnost sledovat ostatní hráče. Samozřejmostí je i obousměrný komunikační systém.

Představení dronu DJI FPV

První let s dronem DJI FPV

 

Simulátor a speciální ovladač

Helma mimochodem nabízí také speciální simulátor DJI Virtual Flight, ve kterém můžete lety trénovat ještě předtím, než se vydáte do terénu. V době omezeného pohybu lidí a karantény je to velmi užitečná vychytávka, létat totiž můžete v podstatě i v pohodlí vlastního obýváku – samozřejmě jen virtuálně.  

Kromě klasického pákového ovladače se bude s novinkou nabízet také speciální Motion Controller. Jde v podstatě o ovladač do jedné ruky, který je možné ovládat gesty a pohybem, má totiž v sobě zabudované pohybové senzory, které vaše instrukce rovnou předávají do dronu. První ukázkové video nasvědčuje tomu, že tento systém bude v praxi více než použitelný.

Koneckonců ovládání pomocí pohybů a gest by mělo být intuitivnější, což oceníte i při maximální rychlosti 140 km/h. Akcelerovat z 0 na 100 km/h mimochodem novinka zvládne za pouhé dvě sekundy, což se s původními drony od DJI nedá příliš srovnávat. DJI FPV je zkrátka jakýmsi hybridem mezi klasickými kompaktními drony a závodními modely.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Pokročilé technologie

I kvůli tomu nabízí novinka například záchrannou brzdu, kdy dron zastaví a stabilizuje se ve vzduchu ve chvíli, kdy nad ním ztratíte kontrolu. Počítat zároveň můžete s celou řadou dalších pokročilých technologií – automatika pomůže se startem i přistáním. Režim Cruise Control dovede udržovat stálou rychlost, což přispívá k plynulosti letu i samotných záběrů.

Stroj se ve vzduchu udrží až 20 minut, i když samotný výrobce zdůrazňuje, že velmi záleží na způsobu použití. Při maximálním výkonu totiž budete schopni baterii vyždímat v daleko menším časovém intervalu. Přestože do helmy se přenáší pouze HD video, samotný dron je schopný natáčet videa ve 4K při 60 fps, případně slow-motion záběry v rozlišení Full HD při 120 fps.

K mání bude již tradičně i Combo, které obsahuje kromě brýlí a dronu také ovladač i celou řadu dalšího příslušenství. To je možné již nyní předobjednat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (8)

Legální?

A je to vůbec legální, když v ČR musím mít dron vždy na očích - a jeho 'pohled' na displeji mobilu nestačí? Pokud si nasadím brýle, pak je jasné, že na dron nevidím, tudíž s ním nesmím ani vzlétnout, ne? Nebo se toto pravidlo nějak změnilo?

@Highlander_CZ: Ano je to legalni. Pro FPV drony plati pravidlo (zjednodusene) ze nemuzete litat sam, ale musite mit "navigatora" ktery kontroluje deni kolem a on musi mit dron na dohled (max bryle nebo cocky) dalekohledy a jina priblizovadla se nepocitaji.
Jinak samozrejme certifikace atd. Navic dron uz neni v te nejmensi kategorii takze letani s nim ma mnohem "prisnejsi" pravidla.

@turon5: Aha, díky. :) Mně to jen tak vrtalo hlavou. :)

@turon5: Nevím, školy nemám, ale z materiálu UAS CZ:... udržovat dron ve vzdálenosti, ve které jste schopen jej jasně vidět; můžete použít pozorovatele UA, ke sledování vzdušného prostoru, pokud
chcete letět pomocí FPV (first person view). Pozorovatelé UA musí být vedle vás, aby mohli okamžitě komunikovat v případě, že uvidí překážku, a dát vám instrukce, jak máte s dronem okamžitě přistát;

@turon5: a pozorovatel smí používat jen oči nebo brýle ... takže ne nepoužitelné, ale nevyužitelné ...

Omezení

Dorbý den, má EU verze nějaká omezení například rychlosti či vysílacích pásem ? děkuji

Dosah dronu

Dobrý den,ví někdo z CZC jaký je dosah dronu? Předpokládám, že toto legislativa omezuje cca na 300m. Což je značně omezující, pokud verze dronu pro ČR bude takto omezena, je dron o ničem. Koho bude bavit lítat v "kleci" s FPV? Předpokládám, že US verze má mnohem mnohem delší dosah.

@david564: ... až budete chtít létat, tak si musíte udělat průkaz a při přípravě zjistíte, že omezení je jen očima (... udržovat dron ve vzdálenosti, ve které jste schopen jej jasně vidět; můžete použít pozorovatele UA, ke sledování vzdušného prostoru, pokud chcete letět pomocí FPV (first person view). Pozorovatelé UA musí být vedle vás, aby mohli okamžitě komunikovat v případě, že uvidí překážku, a dát vám instrukce, jak máte s dronem okamžitě přistát; ) a výška max. 120m.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru