Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Vikingové ve filmu – připravte se na Assassin's Creed Valhalla

Vikingové ve filmu – připravte se na Assassin's Creed Valhalla

Události
Assassin's Creed: Valhalla - Limited Edition (PS4)_94943316
Assassin's Creed: Valhalla - Limited Edition (PS4)
Produkt není určen k prodeji.
Assassin's Creed: Valhalla (PC)_339215370
Assassin's Creed: Valhalla (PC)
Produkt není určen k prodeji.
Assassin's Creed: Valhalla (Xbox ONE)_1626994370
Assassin's Creed: Valhalla (Xbox ONE)
1 074 Kč 1 299 Kč
autor: Matěj Svoboda

Assassin's Creed Valhalla se blíží a než se vrhnete do světa Vikingů plenících Anglii, měli byste si nastudovat, jak to tehdy chodilo a co vás asi ve hře čeká. Takže se pohodlně usaďte před televizí, vezměte si papír a tužku a začněte si dělat poznámky, ať víte, do čeho jdete. A taky kýbl na krev, protože filmoví Vikingové také nejsou žádné měkkoty.

Trailer ke hře Assassin’s Creed Valhalla

 

Seriál Vikingové, 2013

Seriál Vikingové vznikl pro televizní stanici History. Ta se obvykle zaměřuje spíš na dokumenty a tohle byl její možná největší projekt. A nikdo nechtěl dělat z Vikingů jen další obyčejný dobrodružný seriál. Tvůrci se snažili být co nejvěrnější historii a slibovali, že ukážou život Vikingů tak, jak doopravdy vypadal. Přesto se to bez jistých ústupků neobešlo.

Občas se ozvali odborníci, jimž se nelíbilo, že seriál zobrazoval nerealisticky systém vlády, jiní zase tvrdili, že oblečení seriálových Vikingů se nepodobá tomu, co nosili ti skuteční a vzhledem k tomu, že se moc neví o tom, jaké měli seveřané náboženské zvyky, velkou část si tvůrci jednoduše vymysleli. A nakonec došlo i na lehké prznění historie a potkávají se hrdinové, kteří se ve skutečnosti nikdy potkat nemohli. Ale dobrý příběh se bez kompromisů neobejde.

A dobrý příběh Vikingové naštěstí mají. Zpočátku se může zdát, že v jeho centru bude Ragnar Lothbrok, muž, z něhož se stal legendární vikingský vůdce a dobyl a osídlil část Anglie nebo Franské říše. Jenže s postupujícími sezónami dostávají mnohem víc prostoru i jeho potomci, se kterými dostanete šanci navštívit (a často i vyrabovat) Středomoří, Island nebo Kyjevskou Rus.

Vikingové jsou na televizní seriál velice výpravná záležitost, a i když se snaží být historicky věrnou podívanou, je dobré připravit se na to, že v rámci atraktivity se občas nějaký ústupek udělal. A občas i dost velký… Na druhou stranu o Vikinzích, jejich zvycích a tradicích toho málokde zjistíte víc. A s Ragnarovými syny se potkáte i ve hře!

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Vikingové, 1999, r. John McTiernan

Asi největší a nejambicióznější film, který se točí okolo Vikingů, málem zničil kariéru všech, kdo se na něm podílel. A přitom to na první pohled vypadalo skvěle! Antonio Banderas si tu zahrál arabského vzdělance Ahmeda Ibn Fadlána, jenž musí za trest putovat z Bagdádu až na sever Evropy. Tam se seznámí s Vikingy, barbarskými a primitivními bojovníky, z nichž jeden překvapivě mluví latinsky. A díky němu Ahmed nejen přežije, ale připojí se k výpravě odvážného Buliwyfa a jeho spolubojovníků, kteří mají za úkol ochránit zemi krále Hrothgara, na niž útočí nelidská monstra.

Vikingové byl velmi ambiciózní projekt a je to vidět minimálně na tom, že se nešetřilo na výpravě, kulisách a kostýmech. Za kamerou seděl John McTiernan, tvůrce filmových  klasik jako Predátor nebo Smrtonosná past, a předlohu napsal autor Jurského parku Michael Crichton. A právě v tom tkvěl problém. Chrichton se totiž proslavil nejen svými příběhy, ale i tím, že filmařům kecal do práce tak moc, že většina z nich se na natáčení prostě vykašlala.

A u Vikingů to dopadlo stejně. McTiernan projekt opustil a z ambiciózního dobrodružného filmu vzniklo velkolepě vypadající, ale poměrně tupé béčko. A do kin na něj skoro nikdo nepřišel. Z potenciálně ultimátní vikingské podívané se tak nakonec vyklubal film, který ani zdaleka nedosáhl takových kvalit, jakých mohl. Holt hádky na place se nevyplácí. Na druhou stranu jako nenáročná a hezky vypadající vikingská řežba obstojí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Cesta bojovníka, režie Marcus Nispel, 2007

V roce 2007 se mezi Vikingy vydal i Karl Urban, jenž měl po Pánovi prstenů solidně našlápnuto stát se hvězdou Jenže si vybíral filmy, na které nikdo do kina nechodil. Jako Cesta bojovníka. Remake norského dobrodružného dramatu Stopař se odehrává v době, kdy Vikingové dorazili do Ameriky. Obří řezníci ze Skandinávie místní obyvatelstvo doslova zadupaly do země a pak… zmizeli. Prostě odjeli. Jenže tu nechali dítě, které vyrostlo mezi indiány. Teď je z něj dospělák, říká si Duch a už si zvykl, že všichni okolo něj ho nenávidí. Když se ale u pobřeží objeví další vikingské lodě, je to právě on, kdo dovede jako jeden z mála nájezdníkům čelit. A poteče hodně krve.

Cesta bojovníka je vizuálně strhující, i když poměrně jednoduchá dobrodružná naháněčka, ve které stylovost měla být vždy na prvním místě. Ačkoliv Vikingy hrají poměrně udělaní herci a kaskadéři, pod kosými nosily hokejové vesty, aby vypadali ještě větší. Takže spíš než lidi, připomínají divoká monstra. Ovšem Karl Urban s mečem, znalostí terénu a odhodláním ochránit svůj domov jim stejně pořádně zkomplikuje rabování. Režisér Marcus Nispel pojal Cestu bojovníka trochu jako variaci na Barbara Conana (poslední film s ním točil také Marcus Nispel), ale popravdě krásné obrázky nezkažené americké přírody, které se střídají s kucháním, sekáním hlav a zpomalenými scénami plnými zabíjení, se malinko okoukají…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Vikingové 2

Nenechte se zmást názvem, to si jen český distributor myslel, že tohle béčko se může přiživit na slavnějším bratříčkovi s Banderasem. Ve skutečnosti jde ale o absurdní, i když docela zábavnou podívanou, v niž na Zemi v době Vikingů havaruje vesmírná loď a spolu s ní jeden hrdina a jedno monstrum připomínající legendárního Vetřelce. Jen mnohem většího. 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Barbar

Slavná a velmi pomalu vyprávěná podívaná, ve které se skoro nemluví a kde kamera neuhýbá před brutalitou. Mads Mikkelsen tu ztvárnil němého masakrátora, jenž se vydává spolu s několika dalšími hrdiny na výpravu do Svaté Země. Ale skončí někde úplně jinde...

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Hammer of the Gods

Je konec devátého století a v Británii řádí Vikingové. Jedním z nich je i Steinar, jemuž dá jeho umírající otec za úkol najít staršího bratra Hakana a přivést ho po letech domů. A tak se Steinar vydává na výpravu, kde nebezpečí a smrt číhají na každém kroku. A i od těch, od kterých by to nečekal. Levné, drsné, ale vcelku zábavné akční béčko.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Vikingové

Dobrodružná klasika z roku 1958 z doby, kdy Vikingové podnikali nájezdy na anglické pobřeží, se točí okolo dvou mužů, kteří bojují o lásku jedné ženy i o královský trůn. Einar je skvělý válečník, Eric vyrůstal jako otrok. A netuší, že jsou ve skutečnosti nevlastními bratry. Na trůn však může usednout jen jeden z nich.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Viking

Vikingové neřádili jen v Anglii, ale i na druhé straně Evropy. V Kyjevské Rusi začal bratrovražedný boj o uvolněný trůn a Vladimir ho prohrál. Sice přežil, musel však svou zemi opustit a utéct do Švédska. Jenže právě tady se mu povede sestavit armádu nelítostných žoldnéřů, s jejichž pomocí chce dobýt Kyjev a říši sjednotit. Poteče hodně krve...

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru