Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Vřelé pozdravy z Marsu! Perseverance poslala fotky ve 4K

Vřelé pozdravy z Marsu! Perseverance poslala fotky ve 4K

Události
Zápisník NASA - Get your ass to Mars_897568166
Zápisník NASA - Get your ass to Mars
Produkt není určen k prodeji.
Rouška NASA - set 3 kusů v hodnotě až 399 Kč_1699536791
Rouška NASA - set 3 kusů v hodnotě až 399 Kč
Produkt není určen k prodeji.
Kšiltovka NASA - Logo_924476779
Kšiltovka NASA - Logo
Produkt není určen k prodeji.

Zapomeňte na chvíli na Mass Effect a podobné sci-fi. Nový průzkumný rover Perseverance ve čtvrtek dosedl na povrch Marsu, kde ho čeká zkoumání povrchu takzvané rudé planety. A hned se sonda pochlubila selfíčkem i panoramatem ve 4K.

Perseverance (česky "vytrvalost") dosedla v kráteru zvaném Jezero Crater (no fakt), který byl podle výzkumníků z NASA před miliardami let plný vody. Už minulý rok v listopadu jsme se dozvěděli, že na Marsu před miliardami let proběhla potopa doslova biblických rozměrů.

Existuje tedy pádný předpoklad, že v kráteru nejspíše mohl existovat mikrobiální život, po jehož stopách se má rover a jeho malá kolegyně, helikoptérka Ingenuity (česky "důvtip"), vydat. Pro NASA a celou vědeckou obec je to pochopitelně obrovský úspěch. Jen 40 procent přistání na Marsu se totiž podařilo zdárně dokončit.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Po stopách života

Pátrání po mikroorganismech minulých i (možná, kdo ví) současných je jedním z úkolů. Ty další mají připravit doslova půdu pro budoucí lety lidí na Mars - třeba zdali je možné na Marsu vyrobit kyslík z oxidu uhličitého. Na palubě si sonda přivezla i vzorky materiálů, ze kterých se mají vyrábět skafandry pro budoucí marťany, aby se ověřilo, co všechno v tamních podmínkách vydrží.

Perseverance je dosud nejsofistikovanější pojízdnou laboratoří. Vydržet v provozu má prý nejméně jeden marsovský rok, respektive 687 pozemských dnů, pyšní se výrobci z JPL (Jet Propulsion Laboratory) v Kalifornii.

Ingenuity, malinká helikoptérka vybavená dvojicí kamer, je zas prvním letounem zkonstruovaným pro cizí planetu. S dvojicí kamer bude jejím úkolem prozkoumávat vzdálenější zajímavá a pro rover méně přístupná místa. Má také potvrdit konstruktérům z NASA, že takový stroj může vůbec v řídké atmosféře na planetě se slabou gravitací fungovat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Je tu krásně!

Rover pohání jaderný reaktor a kromě 25 high-res kamer je osazen ještě laserem, přístroji pro chemický rozbor a mikrofony, které mají poprvé zprostředkovaně zachytit, jak Mars vlastně zní. Zatímco na nějakou lepší audio stopu si zřejmě musíme ještě počkat, už teď se rover pochlubil dechberoucími fotografiemi, selfíčkem a 360stupňovým panoramatem z povrchu rudé planety.

 

To samozřejmě není vše. Laboratoř v kalifornské Pasadeně už z Marsu obdržela více než 30 gigabajtů dat, přes 23 tisíc fotek a video, na kterém vidíme sestupný i přistávací manévr sondy.

Vozítko bylo v době sestupu zabalené do ochranného pouzdra a připojené ke speciálnímu jeřábu. Ten měl za úkol celý náklad zbrzdit při druhé fázi sestupu na povrch planety, což se mu pomocí raketových motorů podařilo. Finální pokojné dosednutí měla na starosti kabelová lana, na kterých se 20 metrů nad zemí modul spustil a v 21 hodin a 44 minut středoevropského času dosedl na povrch planety. Hračka!

Perseverance na Marsu nebude sama. Přidá se ke svým předchůdcům made in NASA, které na rudé planetě přistály před ní. Vozítko Curiosity je na planetě od 2012 a sonda InSight od roku 2018. Nejen na povrchu je ale rušno. Na oběžné dráze Marsu hlídkují tři americké satelity, dva evropské a po jedné sondě mají na orbitu také Indie, Čína a Spojené arabské emiráty.

Tak hodně štěstí Vytrvalosti a Důvtipu! Z jejich úspěchů budeme těžit my všichni.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (2)

Má to význam...

...narozdíl od zbrojení a násilí , toto má význam z pohledu budoucnosti lidstva. Díky za informace .

@thx4077@seznam.cz: Jaký význam v tom vidíte ? Doby zbrojení/násilí/války byly vždycky největší motory pokroku lidstva. Tohle je za mě jen klasické přeměřování pindíků - kdo tam bude dřív, kdo si dřív kopne, dřív doveze vzorek, dopraví tam lidi (spíš mrtvé, než živé..)...
Zatím nemáme (a zřejmě ještě desítky let nebudeme mít) použitelné technologie na smysluplnou cestu lidí na Mars/zpět či využití surovin z Marsu (což je to hlavní, co všechny zajímá - vytěžit na Marsu cokoliv užitečného(proti Zemi jakkoliv destruktivní metodou) a dovézt zpět pro zisk :).

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru