Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Weby rostou v Česku jako houby po dešti. Máme už 1 400 000 domén

Weby rostou v Česku jako houby po dešti. Máme už 1 400 000 domén  

Události
autor: Stanislav Holý

Dnes večer byl překonán pomyslný milník 1,4 milionu registrovaných domén. Stalo se tak krátce po 21. hodině. Od začátku roku vzrostl tak počet domén s českou národní koncovkou o 28 434.

Pokračuje tak trend, který odstartoval v roce 2020 v souvislosti s pandemií koronaviru. „Registrovaných domén .CZ stále přibývá. Podle našich statistik vzrostl v loňském roce jejich počet oproti roku 2019 o 3,2 procenta,“ uvedl Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.

„Částečně k tomu přispěla pandemická situace a s ní spojené restrikce, které přinutily uživatele přesunout některé své aktivity čistě do digitálního prostoru. Meziročně například stoupl počet e-shopů, a to téměř o polovinu. Věřím, že současný trend v registracích domén .CZ, který ukazuje na jejich nenahraditelný význam, ale i efektivní správu, bude pokračovat i po odeznění koronavirové krize,“ konstatoval Filip.

Domén se stejnou číslovkou může být více

Ten zároveň podotkl, že počet domén se dynamicky vyvíjí podle toho, jak jsou registrovány nebo naopak rušeny. Je tedy možné, že doména s pořadovým číslem 1 400 000 bude zaregistrována opakovaně. Ta vůbec první s touto číslovkou nicméně byla zaregistrována právě dnes.

Koncovka .cz je v České republice nejvyužívanější doménou nejvyšší úrovně. V roce 1997 byla uvolněna poměrně přísná pravidla registrace a domény mohly nově registrovat i fyzické osoby. O deset let později nasadilo sdružení CZ.NIC vlastní systém pro správu a registraci domén FRED, který registrační proces výrazně zrychlil a také zlevnil.

Internetové domény se na území Česka registrují od začátku 90. let. Tehdy to byly dnes již neexistující domény .cs. Registraci domén mělo na starosti výpočetní centrum při VŠCHT v Praze. Česká doména .cz přišla s rozpadem Československa v roce 1993, kdy zároveň zanikla koncovka .cs. V té době pokrýval správce domény i náklady na provoz registračního systému, registrace a užívání doménových jmen druhé úrovně byly bezplatné. V září 1999 správu domén převzalo sdružení internetových firem CZ.NIC.

 

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru