Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Zatopí AMD konkurenci? Očekávané procesory Ryzen 5000 jsou venku

Zatopí AMD konkurenci? Očekávané procesory Ryzen 5000 jsou venku

Události
AMD Ryzen 5 5600X_1384916986
AMD Ryzen 5 5600X
3 215 Kč 3 890 Kč
3 050 Kč 3 690 Kč
AMD Ryzen 7 5800X_321099506
AMD Ryzen 7 5800X
4 289 Kč 5 190 Kč
3 959 Kč 4 790 Kč
AMD Ryzen 9 5900X_1869671504
AMD Ryzen 9 5900X
6 213 Kč 7 518 Kč
6 107 Kč 7 390 Kč
AMD Ryzen 9 5950X_1884190989
AMD Ryzen 9 5950X
8 008 Kč 9 690 Kč
7 430 Kč 8 990 Kč

Ve čtvrtek odpoledne se začaly oficiálně prodávat nové procesory série Ryzen 5000. S nimi bude společnost AMD útočit na ty nejlepší procesory z dílny Intelu, platí to především pro vrcholný model Ryzen 9 5950X.

AMD se chlubí, že čipy série Ryzen 5000 představují nejpokročilejší procesorovou architekturu na světě, která „nastavuje novou laťku pro hráče a tvůrce obsahu – a je jedno, jestli navrhujete nejmodernější mrakodrap, zpracováváte velké množství dat či potřebujete výkonný procesor na hry. Zástupci podniku naráželi především na to, že jsou nové procesory vyrobeny 7nm technologií. Jde o „Zen 3“ architekturu.

Ze čtyř novinek představuje právě čip Ryzen 9 5950X vrchol nabídky společnosti AMD, čemuž odpovídá vcelku pochopitelně také cenovka. Jde o 16jádrové monstrum, které má k dispozici 32 vláken. V základu pracuje na frekvenci 3,4 GHz, přetaktovat e ale dovede až na 4,9 GHz. Vyrovnávací paměť L3 činí 64 MB. Pro úplnost dodejme, že TDP činí 105 W.

Jen o stupínek níže je pak čip Ryzen 9 5900X, který nabízí v boostu frekvenci až 4,8 GHz. V základu je nicméně pracovní tempo nastaveno na 3,7 GHz. Případní zájemci mohou počítat s 12 fyzickými jádry, respektive 24 vlákny. TDP i vyrovnávací paměť L3 je shodná jako u nejvyššího modelu Ryzen 9 5950X, s ohledem na nižší pracovní tempo je vcelku pochopitelně příznivější také cenovka.

Představení nových procesorů ze série Ryzen 5000

 

Atraktivnější cenovky

Ještě atraktivnější cenu nabízí pak model AMD Ryzen 7 5800X, u kterého se očekává, že půjde o jeden z nejoblíbenějších čipů. Právě tento procesor by měl konkurovat poslední generaci procesorů Intel Core i7. Nabízí osm fyzických jader a 16 vláken. Základní takt 3,8 GHz může být v boostu posílen až na 4,7 GHz. Vyrovnávací paměť činí L3 dosahuje kapacity 32 MB, TDP pak činí opět 105 W.

Tou vůbec nejlevnější novinkou z aktuální nabídky série 5000 je procesor AMD Ryzen 5 5600X. Nenechte se ale zmást označením, rozhodně nejde o žádný lowendový model – půjde o přímou konkurenci pro čipy Core i5. Celkem šest fyzických jader, respektive 12 vláken udává pracovní tempo při frekvenci 3,7 GHz. V případě potřeby se ale všechny jádra dovedou přetaktovat až na 4,6 GHz. TDP činí pouhých 65 W a součástí balení je mimochodem i chladič Wraith Stealth. Pro úplnost dodejme, že vyrovnávací paměť L3 činí TDP 32 MB.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Šéfka AMD Lisa Su ukazuje jeden z nových procesorů

 

Nabízené technologie

Všechny nové procesory jsou určeny pro patici AM4 a nabízí celou řadu pokročilých technologií. Například AMD StoreMI – výkonný nástroj, který kombinuje rychlost SSD s kapacitou HDD do jednoho, rychlého a snadno ovladatelného disku. SSD jsou rychlá, ale drahá a mají nízkou kapacitu. Mechanické disky mají vysokou kapacitu a jsou levnější, ale výrazně pomalejší než SSD. Technologie AMD StoreMI „kombinuje“ tyto dva druhy úložišť do jediného disku a automaticky přesouvá vámi nejpoužívanější data na SSD.

Každý AMD Ryzen procesor má z výroby odemčený násobič, takže si jej můžete uzpůsobit vašim potřebám. Pro přístup k těmto funkcím poskytuje výrobce nástroj AMD Ryzen Master. Ten poskytuje až 4 profily pro uložení vlastních nastavení frekvence a napětí, jak pro procesory Ryzen, tak pro DDR4 paměti.

Vyzdvihnout si zaslouží také technologie AMD Ryzen VR Ready Premium, která je určena pro uživatele hledající prémiový VR zážitek. Všechny nové procesory splňují požadavky současných předních VR headsetů jako Oculus Rift, HTC Vive či Windows Mixed Reality.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (59)

AMD VS. Intel

kdyby si Intel nedával načas tak by AMD moc nevalilo.

@GeekFigo: díky AMD máme 2x více jader než před pár lety, Intel na AMD zatím nemá

Ověřený GEEK - level 3

@janlazna: Spíš 4x více, když si vezmu, že ještě 7700K bylo jen čtyřjádro ale už nějaký ten pátek je tu 3950X se šestnácti jádry v mainstreamu.

@GeekFigo: Osobně bych do svých sestav volil raději kombinaci Intel + Nvidia, ale jsem neskutečně rád, že se AMDčku daří. Obě firmy potřebují konkurenci jako sůl a bylo to právě AMD, které do i5ek dostalo 6 místo standardních 4 jader. Jen ať má AMD za sebou několik velice úspěšných let. Konkurence je velice, velice zapotřebí.Obrovský úspěch by bylo, kdyby nové Ryzeny překonaly i výkon na jádro, jak se aktuálně hovoří, že by mohlo. Pokud by se to povedlo i proti Rocket Lake... No držím jim palce.

@dohnalek.pavel: Podle většiny testů zvládá i nejlevnější Ryzen 5 5600x překonat i9 10900k ve výkonu na jedno jádro

@dohnalek.pavel: Rocket Lake si pravděpodobně tu korunku zpět veme ve hrách, jenže za jakou cenu? 14nm je stuck jako prase. Už tu musí být 10 nm, jinak se AMD fakt odkope a ceny poletí do stropu.Chci vidět pořádnou krvavou řež!

@DW: Já bych to s těmi 14 nm neviděl zase tak černě. AMD má náskok s "pokročilejší" technologií, ale Intel teď zase o mnoho lépe ví, jak ze stávající architektury vytěžit co nejvíc. Takže až AMD nebude vědět, jak pokračovat ve zmenšování, Intel ho zase dožene tím, že z menší architektury vytěží větší maximum. Pokud v Intelu nejsou hloupí (nebo opravdu fyzicky zaseknutí, že nevědí, jak dál), mají dávno "krizový" plán - stejně jako ho měli s 6jádrovými i5kami, se kterými přišli okamžitě, když se začali cítit ohroženi Ryzeny.Mezi těma dvěma firmami je už nejmíň dvě desítky let možno pozorovat, že cyklují. Doufejme, že teď přišla (ideálně na pár let) doba AMD a že pak zase otěže převezme Intel, aby AMD mohlo mít další svůj comeback. Ono to jinak ani nejde, pokud chceme pokrok v této oblasti. Ne bez narušení trhu někým třetím (třeba výrobci ARMu, ti mají momentálně našlápnuto slibně).

@dohnalek.pavel: já bych přidal svůj osobní pohled - kde máte psané, že Intel na 10nm bude schopen dosahovat frekvencí (5,2Ghz) jako na totálně mega hyper odladěném 14nm, na kterém už frčí kolik? Pět let?
Podívejte na AMD - jeho FX procesory uměly i 5Ghz, čili více, než 7nm Ryzeny :-))

@Usm82: Podle mě z hlediska architektury dosahovat budou. Intel na tom bude i nadále stavět svůj marketing a když už náhodou ten proces dokončí, určitě tam minimálně flagship bude chtít mít. 14nm je sice odladěný proces, ale z povahy procesu žravý. Takže ty frekvence tam jsou jasně vykoupené. 10nm bude velký skok, nemám vůbec strach. Strach mám, kdy a jestli vůbec přijde. Jenom blog postama to totiž asi nepůjde.

@dohnalek.pavel: Oni jsou zaseknutí. V tuto chvíli je to více než evidentní, ale to už přes rok. Nesmysl, proč si přát aby přišla doba AMD. Pro zákazníka je důležité aby se to pořád střídalo. Jinak to bude jak Intel na 4jádru a to nechce vůbec nikdo.Teď ta doba AMD přišla a na cenách je to jasně patrné. Tohle ale samozřejmě dlouhodobě nechceme. Kromě držitelů akcií AMD ve velkém, ale kolik nás tu je?ARM je otázka, jestli a jak se podaří etablovat v segmentu. Určitě je to vítaná konkurence, stejně jako Intel v segmentu GPU. Protože když se víří prach, nejvíc z toho těží koncový uživatel, nezatížený fanboy nesmysly.Intel udělal v posledních letech tolik chyb i vlastní lakotou, že se chce až brečet. Holt sebevědomá firma bez konkurence ponechaná příliš dlouho. Pak se v tom managementu těžko probouzí.

@DW: tak na druhou stranu, nebylo by špatné, kdyby se AMD na Ryzenech nechutně napakovalo - pomohlo by jim to finančně na poli GPU s Nvidií :-))

@Usm82: Ať se napakuje, ale ať u toho nemlaskaj. Teď to slyším až sem.

@dohnalek.pavel: Ono se tak nehovoří. Ono je to fakt;)

I5?

"AMD Ryzen 5 5600X. Nenechte se ale zmást označením, rozhodně nejde o žádný lowendový model – půjde o přímou konkurenci pro čipy Core i5"
No on si to na ferovku rozdává s i7...;)

Pravda

Intel je mrtev zatím, teším se na boj mezi Intelem a AMD :)

Ověřený GEEK - level 3

@novak296: Intel neni zdaleka mrtev, na to je cela spolecnost moc velka. Ale dostal po zasluze po tlame a bude ho to stat milardy USD na trzbach. Nicmene si myslim, ze se snad uz konecne probudil a zacne do toho slapat. Jen to holt trva, vyvoj CPU s novou mikroarchitekturou je maraton a ne sprint :-)

@Khalai: Probudili se pár měsíců zpět. To je tak o rok a půl později než vůbec měli.

Ověřený GEEK - level 3

@DW: Ano, s tím souhlasím. Teď je prostě čeká pár let propadu tržeb z CPU divize a ztráta brand power. Ale rozhodně bych se nebál, že je Intel nadobro ze hry. To by koneckonců bylo špatně, my potřebujeme ideálně 40-60% trhu u jedné firmy, aby fungovala konkurence a inovace. A ideálně by to chtělo ještě někoho třetího...

@Khalai: Jak psal Pavel, ARM by šel. Jsem osobně pro, pokud se rozhoupou. To samé Intel a GPU.

@novak296: Intel mrtev není a nebude - ten má tak obrovský finanční rezervy z minulosti, že by si mohl dovolit koupit Nvidii i AMD zároveň, pokud by to prošlo přes antimonopolní úřad :-))
Vem si, že roční čistý zisk Nividie = zisk Intelu za cca měsíc a půl :-))

Ověřený GEEK - level 3

@Usm82: Intel hlavně nevyrábí jen desktopové procesory, jeho portfolio je diverzifikované a tím pádem i daleko odolnější vůči výkyvům na trhu.

@Khalai: No počkej počkej :) Intel NAOPAK v podstatě dělá jen CPU (ne jen desktop, ale i jiné variace), zatímco AMD dělá i GPU. To AMD má naopak větší robustnost;)
Intel prodal jak modemovou část (Apple), tak flash (Micron).

Ověřený GEEK - level 3

@Uni: No a to je právě ten rozšířený omyl, Intel má skutečně velmi široký záběr, navíc dost investuje i mimo mateřskou společnost. O osud Intelu bych se nebál, sice ho čekají chudší roky, ale firmu této velikosti by položilo jedině to, že by tak 5 let po sobě nevydal vůbec nic nového...

@Khalai: Jenže i to je navázáno na ta CPU. Čipsety jsou bez Intel CPU na nic. Ano, je tam ještě nějaká síťařina, ale to není pro Intel nijak zásadní byznys (navíc je tam tvrdá konkurence). Tam se opakuje situace s čipsety, v podstatě navázaný byznys na jejich CPU. Jak jsem psal, modemy odpískali, tak jako úložiště.
Ale nechoďme daleko:) https://www.czc.cz/intel/vyrobce
A jak tak kouká, trefil jsem to zcela přesně, CPU a siťařina :)

Ověřený GEEK - level 3

@Uni: To je ale retail. Oni jinak vyrábí i FGPA, ASICy a hotové servery. A tam se točí ty největší peníze. A v mobile divizi na tom také nejsou vůbec špatně.

@Khalai: Mobilní Atomy odpískali před mnoha lety. ARM ještě dříve.

Ověřený GEEK - level 3

@Uni: Mobilni segment nejsou preci jen Atomy. A notebooku nebo OEM sestav se prodava nasobne vic, nez DIY sestav. Setrvacnost trhu je obrovska, nase mala socialni bublina nadsencu, kteri si stavime sve sestavy doma, neni vubec reprezentativni.

AMD

AMD uz davno zatopilo.. uz od samotneho uvedeni rady ryzen, proste Intel na to ted nema! hlavne pomer cena vykon bude vzdy na strane AMD :)

Ověřený GEEK - level 3

@SHODAN: Se zobecňováním opatrně - v lowendu je nyní paradoxně lepší Intel se svými 10100F a 10400F :-)Pokud navíc AMD získá skutečně velký podíl trhu a dominanci ne nepodobnou Intelu, tak se nejspíš začně chovat cenově jako ten Intel (koneckonců s tím začali, šestijádro za 8.5K a osmijádro za 12.4K je solidní raketa, byť jsou velmi výkonné). Jen fanboyové si přejí zánik jedné firmy na úkor druhé. Chce to zdravou soutěž, cenovou válku (z toho těží) zákazník a tlak na inovace. Jinak jsme za pár let zase zpátky tam, kde jsme byli, když Intel držet 4C/8T jako top mainstream CPU několik let...

@Khalai: nove "top" modely rovnou na startu, tak nejak se musi zacit :) prijde nejprodavanejsi model.. a ceny se jeste snizi... proste je dobre, ze AMD se tohle povedlo, preci jen namyslena nadvlada Intelu uz potrebovala trochu srazit hrebinek!

Ověřený GEEK - level 3

@SHODAN: O tom žádná, Intel dostal oprávněně po nenazřané papuli. Jen aby se to teď nepřešvihlo moc na druhou stranu, to je celé...

@SHODAN: AMD má více jader atd ale přesto je výkonnější Intell tak jak je to možné? I9 10xx je pořád výkonnější .Amd se jen dotáhlo nebo lehce překonalo.

@laga3: Možná ve hrách, v produktivitě drtí. A to je obří výhoda AMD, kde Intel bude muset chtě nechtě zamakat. Už mu AMD vzalo i to Adobe Suite.Ne všichni používají počítače ke hraní her, víme.

Ověřený GEEK - level 3

@laga3: Mám na cestě 5900X. Ukažte mi prosím, kde je jakýkoliv Intel z řady 10xxx výkonnější než tato nová bestie od AMD, děkuji :-)

@laga3: klasickej fanda INTELu 😁 rika fanda AMD 🤣

@laga3: "Intel je pořád výkonnější, AMD ho jen lehce překonalo."Ehm... OK.Jsem zvědavý, co předvede Rocket Lake. Intel má co dělat, neboť náskok, který teď AMD má, podle testů není "lehký". Nemluvě i o některých technologických výhodách (např. 20 PCIe drah v CPU, i9-10900K má jen 16, byť hádám, že Rocket Lake to dotáhne, i když PCIe je jedna z věcí, se kterou má Intel reálný problém).

@dohnalek.pavel: No jestli RL vyleze skutečně jako max 8c na 14nm, tak už teď je po téma, jak výkonově, tak spotřebou. Ale aspoň prodají nějaké chipsety, aneb opět nová patice.
Intel = vyhlídky v roce 2022.

Ověřený GEEK - level 3

@Uni: Osmijadro bude porad pro hrace a bezne uzivatele vic nez dostacujici. Ale bude to takove “z nouze ctnost” stop gap reseni, nez prijde skutecne neco noveho. Coz opravdu v roce 2021 nebude.

@Khalai: To je (pro me s 10700K nastesti) pravda - jasne ve hrach jsou sice nove AMD rychlejsi, ale ve vetsine pripadu to neni v praxi poznatelny rozdil oproti 10700K/10900K, bottleneck bude stejne v drtive vetsine pripadu GPU, nebo refresh rate monitoru typicky nekde na 144/165Hz u hernich monitoru - ono je to videt i kdyz se clovek podiva na benchmarky - pokud jsou udelane pro max vyuziti CPU = obecne low detaily a nizke rozliseni tak vitezi AMD pomerne jasne, pokud je to nastevene na max tak vliv CPU klesa a od 10700K nahoru je to skoro jedno, i OC 10600K je casto uplne v pohode - otazka je jen jak dlouho tohle vydrzi, da se asi cekat ze Intely rady 10 budou zastaravat rychleji nez by se majitelum libilo a bude potreba driv uprgradovat - ale nevidim duvod se ted pro ucel hrani zbavovat narychlo 10700K/10900K v praxi poslouzi uplne stejne a vetsi smysl dava investovat kdyztak vic do GPU... Rocket Lake asi muze jen prijemne prekvapit, opravdova odpoved Intelu prijde az s ndalsi generaci - udajne ma RL fungovat i na Z490 s tim ze nektere modely maji mit i podporu PCIe 4, o vyhodnodnosti takoveho upgradu pro vetsinu hracu ale pochybuju...

Ověřený GEEK - level 3

@Trooperrr: Kdo ma 9. nebo 10. radu Intelu, tak pochopitelne nema sebemensi duvod k upgrade, to je jasne :-)

@dohnalek.pavel: Já byl roky rokouci pro Intel, příchodem ryzen 5000 sem nalomený pro AMD jelikož je to nejlepší herní CPU (bohužel Intel už to není) ale čekám na březen kdy mají vyjít nové Rocket lake a pak se rozhodnu.Momentalne mě zajímají nové grafiky, doufám že do Vánoc nebo do ledna se to spraví a budou skladem ve velkém množství a ne jen pro pár vyvolených co stihnou.Ale já bych Intel CPU ještě neházel přes palubu.Amd má více jader atd ale Intel jede na vyšší frekvenci a to ho dělá výkonnějším i když nemá tolik jader, omlouvám se za nepřesnosti,tak moc tomu zase nerozumím.

@laga3: "Příští generace procesorů Intel Rocket Lake nestojí na jádrech architektury Willow Cove z procesorů Tiger Lake, ale na starších jádrech Sunny Cove z loňského procesoru Ice Lake" nečekej a jdi do AMD - naslouchej svému já 🤣 Intel je ted proste OUT

@SHODAN: A třeba bude výkonnější, uvidíme co plánují.Cetl sem že mají navýšit počet jader a třeba překona AMD

Ověřený GEEK - level 3

@laga3: Ne, Rocket Lake má naopak končit na osmi jádrech. Má se jedna o backport architektury pro 10 nm, ale stále to bude na 14 nm. Nicméně se má zvednout IPC i frekvence, takže by z toho mohla být zajímavá přetahovaná.

@Khalai: Tady sem četl u CPU Intel 9 10xx že více jader neznamená větší výkon. Takže jak to intel frekvenčně doladí tak má AMD překonat

Ověřený GEEK - level 3

@laga3: A to je v pořádku. Potřebujeme, aby se výrobci přetahovali tam a zpět a tlačili na snižování cen. Intel musí zabrat, protože AMD se toho zjevně nebojí a chce vydělávat - to je jasně patrné z jejich cenotvorby u nových procesorů.

@laga3: já bych jen dodal - lehce výkonnější třeba budou opět jen "K" procesory vyšponované na krev se spotřebou kolem 250W, na které budeš potřebovat desku za 7 tisíc a vodníka za dalších 2500-3000.To v případě 5800X si vystačíš s Ferou a B550kou za 3500,-. A ještě jsem zvědav na ten SAM, až vylezou radeony 6000

Ověřený GEEK - level 3

@Usm82: SAM potřebuje i implementaci na straně software, takže bude nějakou dobu trvat, než se to rozšíří...

@Usm82: To nevíme, hodně spekuluješ. O RL není známo skoro nic a desky z Béčkové řady mají být otevřené pro RAM OC (potvrzeno) a možná i CPU OC (minimálně úprava spotřeby jako na stávající LGA 1200). Prostě nevíme, jak to bude.

@DW: no taky bylo na čase, aby Intel končně povolil vyšší frekvence RAMEK nejen na TOP čipsetu. Ale opět, je to zásluha AMD - donutili Intel u devátý generace opět použít pájku, aby mohli šponovat frekvence, patlali další jádra navíc, ted budou odemykat rychlé RAM na nižší řadě čipsetu.

@DW: O RL je známo vše:) AMD podporuje std. DirectX. Je jen na vývojáři, jak masivně RT nasadí. V tuto chvíli je nasazení poměrně tristní, co se týče smysluplnosti. Naposledy (PC) u WD Legions to leštilo vitríny a dělalo zrcadlo ze země (u čeho jsme se plácali do čel už v dobách NFSU). Asi jediné užitečné bylo osvětlení interiéru vozů z externího pohledu. U PS5 u Spidermana musíš pauzovat video, aby se dalo někde něco vidět.
Např. u Dirt5 to přímo volá po implementaci z reflektorů vozů a oni to vyplácají na stíny vozu nebo co...facepalm.

Ověřený GEEK - level 3

@Uni: RL = Rocket Lake.Uniká mi tedy jakákoliv souvislost s raytracingem :-)

@Khalai: Jo to mě také, RL není RT :) Sorry. J, RL není třeba řešit, tam nic nevíme, jen to, že už teď je to mrtvý produkt.

Ověřený GEEK - level 3

@Uni: Jinak u Control je raytracing skvělý, tam jsem to fakt užíval. K tomu velmi solidní implemetace DLSS 2.0. Ale jedna vlaštovka jaro nedělá. Je to škoda, protože Remedy všem ukázalo, jak to jde dělat dobře, hezky a se solidním DLSS 2.0 i bez drtivého dopadu na výkonu.

@Khalai: Kujvítko DLSS nikoho nezajímá. Resamply mají nějakou tradici u konzol, u PC chceme 1:1 kvalitu, proto máme ta PC.

Ověřený GEEK - level 3

@Uni: Hmm, ne :-) DLSS 2.0 je povedene, prakticky to nepoznam proti nativnimu zobrazeni. AMD koneckoncu take pracuje na vlastni verzi tehoz. Nepodcenoval bych to...

@laga3: Jenže až bude TL, tak bude čekat na RYZEN 5000XT a pak... A pak...🙂 On rád čeká 🙂

@laga3: Jde vidět ze si mimo. Intel má sice vyšší frekvenci ale nižší IPC.
Vysvětlím ti to po lopate na příkladu u jednoho jádra 1/1 threadu:
intel má 5000 dělníků (frekvence) a ti dokáží zpracovat 519 kamení. (Bodu v cinebench R20)
Amd má 4700 dělníků a ti vytěží za stejný čas 623 kamení. Takže amd dělníci pracuji efektivněji.
Díky tomu ze jsou amd pracovníci modernejsi spotřebují i méně jídla (spotřeba wattů).Ve hrách je situace ještě trosku složitější.
Amd dělníci mají delší cestu do práce ( latenci do ram)
Takže díky kratší cestě do práce u intel dělníků ještě intel v určitých situacích drží s amd krok
:-)

@GaGy: takže pro amd procesor je nejvodnějši co nejlepši latence ram

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru