Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Zkrotíte pandemii v Česku? Vyzkoušejte si bezplatnou Koronahru

Zkrotíte pandemii v Česku? Vyzkoušejte si bezplatnou Koronahru

Události

Boj proti koronaviru připomíná v České republice houpačku a skoro se che říci, že zkrotit pandemii je navzdory všemožným opatřením nemožné. Díky nové Koronahře si může každý vyzkoušet práci epidemiologů i premiéra.

„Nacházíte se v simulaci šíření nákazy Covid-19 v Česku. Umožní vám dostat se do role vlády, která rozhoduje o tom, jaká proticovidová opatření budou zavedena. Vyzkoušíte si řešení situací spjatých s řešením epidemie koronaviru a přehledně uvidíte následky jednotlivých kroků,“ lákají tvůrci na oficiálních stránkách hry.

V unikátním simulátoru si vyzkoušíte řešení situací spjatých s řešením epidemie koronaviru a přehledně uvidíte následky jednotlivých kroků. Simulace je postavená na přibližně desetimilionový stát v Evropě, z čehož vyplývají některá specifika –například veřejnost reaguje negativně na omezení a není možné se zcela izolovat od světa.

„Hra končí buď tím, že je dostatek obyvatel státu imunní, nebo tím, že je společnost tak nespokojená, že již nemůžete vládnout. Všechno ostatní je ale na vás – to, co považujete za optimální strategii a dobrý výsledek je vaše rozhodnutí,“ prozradili smysl hry tvůrci.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka z Koronahry

 

Složitý matematický model

Jak se mohli nejen Češi během posledních 12 měsíců přesvědčit, předpovídání epidemie je ošemetná disciplína. Ve veřejném prostoru jste mohli slyšet předpovědi příliš optimistické i příliš pesimistické. V tuto chvíli již možná většina z vás nabyla přesvědčení, že epidemie se nedá matematicky postihnout, protože ve hře je moc neznámých.

„To je pravda jen z části. Skutečně neumíme předpovědět, zda na velkou oslavu přijde jeden asymptomatický nakažený a způsobí takzvaný „klastr nakažených“ (jedno z těch nových sousloví, která za minulý rok obohatila náš slovník). Nevíme ani, jak se rozhodne naše vláda (jako rodič jsem s napětím sledoval, kdy budou zavřeny školy). A v neposlední řadě nevíme, jak se zachovají naši spoluobčané. Jenže ani situace značné nejistoty neznamená, že nevíme nic. Jak úspěšná bude plánovaná dovolená závisí na počasí i na rozhodnutí nás a našich spolucestujících. S úplnou jistotou nevíme nic, ale v únoru máme jistě větší pravděpodobnost, že si zalyžujeme než v květnu,“ konstatovali tvůrci.

A právě „pravděpodobnost“ je podle nich klíčové slovo. To je koncept, se kterým umí matematika velmi dobře počítat. Nikdy nevíte, jestli vám při hodu mincí padne panna, nebo orel. Ještě těžší je trefit přesné číslo orlů při sto hodech mincí. Jenže velmi spolehlivě lze říci, že jich bude „přibližně“ padesát.

„Naším záměrem je ukázat vám, jak funguje epidemiologický model stejně názorně, jako když zkoušíte řízení vozidla na simulátoru. Budete se potýkat s náhodou i s důsledky vlastních rozhodnutí. Tak, jak jste zvyklí ze skutečnosti. Ty složité rovnice za vás vypočítá počítač. Možná nakonec zjistíte, že jejich chování chápete intuitivně, aniž byste museli znát pokročilou matematiku,“ prozradili tvůrci.

Za námětem hry stojí Michal Beneš, samozřejmě programování, grafiku a epidemiologický model mají na svědomí i další jedinci. Celou hru si můžete zahrát zadarmo na stránkách koronahra.cz.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka z Koronahry

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka z Koronahry

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru