Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
IT bastlírna: Chytrá domácnost pod taktovkou Applu

IT bastlírna: Chytrá domácnost pod taktovkou Applu

Návody

Pomocí iPhonu a iPadu je možné poměrně snadno dostat pod kontrolu prakticky celou domácnost. A není to vůbec žádná věda, jak si ukážeme v dnešní bastlírně společně s několika novými produkty od společnosti Fibaro.

Chytrá domácnost je bez nadsázky fenoménem dnešní doby. Ještě před pár lety to připomínalo sci-fi, ale v dnešní době je díky rozmachu internetu věcí možné nechat různé úkony v našem obydlí automatizovat a zároveň sledovat z jediného přístroje vše, co se v různých místnostech děje.

Nebudeme zastírat, že podobné inteligentní systémy učarovaly i nám v redakci. Koneckonců také díky tomu jsme se na CZC.cz věnovali tématice chytré domácnosti hned několikrát. Na konci roku jsme dokonce přinesli speciál, ve kterém jsme si ukázali, jak mohou automatizované systémy zajišťovat bezpečnost, pohodlí a v neposlední řadě klidně i vánoční osvětlení.

Zapojení některých senzorů a čidel v rámci chytré domácnosti však nemusí být především pro méně zběhlé uživatele příliš jednoduché. Právě proto se v dnešní bastlírně společně podíváme, jak se to dá udělat pohodlněji.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ovládat klidně celou domácnost mobilem? Žádný problém

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V dnešní bastlírně se zaměříme na technologii Apple HomeKit

 

Apple na scéně

Za co nejpříznivější systém inteligentních řešení pro naše obydlí začala bojovat společnost Apple už v roce 2014. Tehdy představila operační systém iOS 8, jehož nedílnou součástí bylo univerzální prostředí zvané HomeKit. V podstatě tak americký počítačový gigant nabídl všem výrobcům z různých koutů světa univerzální rozhraní, díky kterému mohou dodávat svá zařízení nastavená přímo pro systém iOS.

Abychom pochopili, jak zlomový okamžik toto ve skutečnosti byl, musíme si připomenout, jak do té doby systémy pro chod chytrých domácností fungovali a jak v podstatě celá řada systémů funguje i dnes. Standardně jsou totiž zapotřebí řídicí jednotky, které vypadají jako malý router. Ty jsou schopné bezdrátově komunikovat s jednotlivými čidly a senzory a posílat jim příkazy i od nich přijímat informace o aktuálním dění.

Z řádků výše je patrné, že řídicí jednotka je tedy nepostradatelná, což se pochopitelně promítne nejen do pořizovací ceny, ale také do uživatelského komfortu. Člověk se zkrátka v domácnosti musí učit obsluhovat a nastavovat další zařízení.

Ale právě celý výše popsaný proces se snažila už takřka před třemi lety společnost Apple s HomeKitem zjednodušit. Jednoduše řídicí jednotku vynechala a středobod chytré domácnosti udělala z iPhonu či iPadu. Sluší se podotknout, že z těchto mobilních zařízení uživatelé nakonec zpravidla stejně chytrou domácnost ovládají. Tak proč celý proces nezjednodušit?

Na podanou rukavici od amerického počítačového gigantu začali postupně jednotliví výrobci skutečně reagovat, a tak se můžeme na pultech obchodů postupně setkávat s jednotlivými čidly určenými vysloveně pro provoz ve standardu HomeKit. Čerstvou novinkou na tuzemském trhu jsou tři nová čidla od společnosti Fibaro. A tak se společně nyní podíváme, k čemu slouží a jak se s nimi pod taktovkou Applu pracuje.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Trio nových produktů od společnosti Fibaro

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Že je zařízení určeno pro systém HomeKit poznáte podle tohoto loga

 

Obslužná aplikace, připojení senzorů

Než se podíváme na dovednosti jednotlivých senzorů, je nutné chytrou domácnost přivést k životu. Jak jsme zdůrazňovali již výše, s Apple HomeKitem je to výrazně jednodušší než u dosavadních systémů, které využívají řídicí jednotku. Zapomeňte tedy na zapojování různých kabelů a hledání postupů, jak spárovat senzor se základnou.

V případě řešení od společnosti Apple si skutečně vystačíte pouze s iPhonem či iPadem. V případě novinek od společnosti Fibaro totiž jednotlivé senzory komunikují s mobilním zařízením prostřednictvím bezdrátové technologie Bluetooth. Se spárováním pomůže aplikace přímo od výrobce, jmenuje se plným názvem Fibaro for HomeKit Connected Devices.

Hned na úvod se nicméně sluší podotknout, že zmiňovaný ovládací program je primárně určen pro iPhony. Používat jej nicméně můžete bez problémů také na iPadech, byť grafika aplikace nebude tak hezky uhlazená jako v případě iPhonu. Právě s pomocí iPadu Air 2 jsme testovali nové prvky také my.

Obslužný software sice komunikuje s uživatelem anglicky, jeho použití je nicméně tak intuitivní, že konfiguraci zvládnou bez problémů i jedinci, kteří anglicky neumí říct ani slovo. Hned po prvním spuštění stačí kliknout na znaménko plus a můžete se pustit do přidávání bezdrátových senzorů. V podstatě stačí vybrat zařízení ze seznamu dostupných a následně naskenovat unikátní kód, který má každá jednotka na balení, jak je vidět na snímcích níže.

Jednotlivé senzory pak můžete rozřazovat do různých místností a sledovat a detailně monitorovat, co se s nimi v danou chvíli děje. Pochopitelně aplikace dokáže zasílat uživateli také oznámení, pokud například nějaké čidlo hlídá určitý prostor a dojde v něm k pohybu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Aplikace společnosti Fibaro

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hledání zařízení v dosahu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přidávání nového přístroje pomocí unikátního kódu, který se nachází na obalu zařízení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přehled připojených zařízení a náhled do konkrétní místnosti

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní nastavení konkrétního senzoru

 

Je nutné si uvědomit, že senzory od společnosti Fibaro pro Apple HomeKit jsou naprostou novinkou, což pochopitelně platí i o samotné aplikaci. Je tedy více než pravděpodobné, že výrobce v dohledné době přijde s vlastním obslužným softwarem určeným vysloveně pro iPad. Koneckonců u tradičních systémů s řídicí jednotkou tomu tak je.

Pokud by vám nicméně prostředí aplikace Fibaro nevyhovovalo, můžete využít alternativu přímo od společnosti Apple. Ta se jmenuje jednoduše HomeKit a v nejnovějších verzích operačního systému iOS je již předinstalovaná. Aplikace má o něco líbivější vzhled, a hlavně je dělaná přímo v dílnách společnosti Apple, takže uživatelům zvyklým na aplikace s logem nakousnutého jablka přijde pravděpodobně intuitivnější.

Přímo v obslužném softwaru od Applu je možné přidávat jednotlivá čidla, takřka úplně stejně jako v aplikaci Fibaro. Mimochodem pokud přidáte v aplikaci Fibaro nový senzor, automaticky se ukáže i v Apple HomeKitu. A platí to i obráceně. V řešení od amerického počítačového gigantu nechybí ani možnost rozdělení do místností a detailní náhled vlastností senzoru. Jednotlivé senzory zde však nemají vlastní ikonky, takže je trochu složitější se v nich zorientovat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Apple HomeKit; Přidání nového produktu probíhá také pomocí unikátního číselného kódu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení funkcí a místností u jednotlivých senzorů

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Takto vypadá HomeKit po připojení jednotlivých senzorů

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní náhled do jednotlivých místností

 

Zabezpečení i komfort

Když už jsme si ukázali, jak se jednotlivá čidla a senzory připojují i jak je možné je spravovat, je vhodné se posunout k další části naší bastlírny. Konkrétně se podíváme na to, k čemu jsou vlastně jednotlivé senzory vhodné.

Pravidelní čtenáři si patrně vzpomenou, že podobná zařízení jsme využívali již v minulých bastlírnách. Šlo však vždy o modely určené pro propojení s řídicí jednotkou Fibaro. Je nutné zdůraznit, že i přes velmi podobný vzhled se senzory určené pro Apple HomeKit značně liší. Libovolně zaměňovat jednotlivá čidla mezi oběma systémy zkrátka není možné.

 

Detektor pohybu

Výrobce se chlubí, že jde o nejmenší bezdrátový pohybový senzor na světě. Při pohledu na malou nenápadnou kuličku bílé barvy o průměru něco málo přes čtyři centimetry se nechce ani věřit, co všechno dokáže.

Jak už samotný název napovídá, detektor pohybu dokáže v první řadě zachytit nezvané návštěvníky a upozornit uživatele na narušení hlídaného prostoru. Senzor je přitom v praxi natolik citlivý, aby dokázal rozeznat například kočku od člověka a poplach se nespouštěl zbytečně.

Díky zabudovaným čidlům může navíc tato nenápadná kulička informovat také o změnách světla či teploty. To může být v praxi velmi užitečné. Dozvíte se tak nejen o aktuální teplotě v místnosti, ale zároveň vás může detektor pohybu upozornit na to, pokud jste například nechali rozsvíceno. Klidně i na dálku pak můžete zhasnout nebo vypnout TV.

Zběhlejší čtenáři patrně již tuší, že přístroj je opravdu univerzální. Může tedy snadno nahradit klidně i dětskou chůvičku. Záleží na vaší představivosti. Mimochodem ať už se bavíme o krádeži nebo hlídání dětí, senzor dokáže ochránit i sám sebe – uživatele okamžitě upozorní na přemístění nebo změnu zorného úhlu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detektor pohybu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana detektoru

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

K připevnění detektoru stačí jediný šroubek

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na jednoduchý stojánek

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

O chod zařízení se stará tato baterie

 

Čidlo zaplavení

Velmi užitečným pomocníkem je v chytré domácnosti také čidlo zaplavení. Nenechte se zmást názvem, tento užitečný senzor ve tvaru malého oblázku neslouží pouze ke spuštění alarmu ve chvíli, kdy například vyteče pračka. Dokáže toho daleko více.

Umístit jej je totiž možné klidně i ven, kde pomocí zlatých sond na spodní straně dokáže rozpoznat například i námrazu a automaticky spustit vyhřívání příjezdové cesty nebo skleníku. Uvnitř dokáže spolupracovat s podlahovým vytápěním a regulovat jeho teplotu. Upozornit samozřejmě dokáže také na změnu teploty. Například v koupelně tak už nemusíte instalovat žádný další teplotní senzor, stačí toto multifunkční zařízení.

Zabudované čidlo dokáže také rozpoznat změny polohy, což může přijít také v některých situacích vhod. Například pokud se čidlo bude nacházet v některém skladě a dojde k pádu těžšího předmětu na zem, detektor tuto informaci zachytí a upozorní majitele. Fantazii využití jednotlivých čidel se zkrátka meze nekladou.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detektor zaplavení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vodivé kontakty jsou umístěny na spodní straně zařízení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na zlaté kontakty

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled do útrob detektoru zaplavení

 

Čidlo na okna/dveře

Na oknech i dveřích je možné využít speciální čidlo, které funguje na principu magnetického kontaktu. To v první řadě dokáže logicky monitorovat, zda jsou okna či dveře zavřená (vždy konkrétní dveře, na kterých je senzor přidělaný). Tento senzor tak dokáže upozornit na neoprávněný vstup, podobně jako detektor pohybu.

Zároveň je však čidlo možné využít k automatizaci některých činností v domácnosti. S jeho využitím je například možné nechat automaticky vypnout topení, pokud otevřete okno a začnete větrat. Stejně tak může dát čidlo impuls světlu, aby se rozsvítilo hned, jak vstoupíte do místnosti, což mimochodem můžepěkně vystrašit potenciální zloděje.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Čidlo na okna/dveře

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tento magnetický kontakt je možné přišroubovat nebo přilepit pomocí oboustranné lepenky, která je součástí balení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled do útrob čidla

 

Další praktické zkušenosti

Popsat si všechna možná využití jednotlivých čidel a různé způsoby zapojení, by bylo nad možnosti tohoto článku. Z řádků výše je jasně patrné, že možností je u každého senzoru hned několik. Pojďme se ale podívat na pár dalších postřehů, které jsme při budování chytré domácnosti na standardu Apple HomeKit natrefili.

V první řadě je to otázka konektivity. Tím, že středobodem chytré domácnosti není žádná řídicí jednotka, uživatel má logicky přístup pouze k těm čidlům, která jsou v dosahu jeho mobilního telefonu nebo tabletu. Vyřešit se tento „problém“ dá poměrně elegantně.

Stačí totiž na platformě iOS využívat funkci tzv. Klíčenky, tedy sdílení důvěrných informací s dalšími zařízeními napárovanými na jeden účet. Pokud tedy máte například iPad, který zůstává doma, můžete k němu – a potažmo i k senzorům – přistupovat klidně i z druhého konce planety. Jedinou podmínkou je přístup na internet.

Na vyšší úroveň můžete chytrou domácnost postavenou na standardu HomeKit povznést také tím, že jako řídicí jednotku použijete Apple TV. Toto multimediální centrum zůstává v domácnosti nepochybně. Jak probíhá napárování a jak se rozšíří možnosti celého systému s využitím Apple TV, si ukážeme zase v nějaké další bastlírně.

Mimochodem, ať už připojíte jednotlivé senzory jakkoliv, ovládat se dají klidně i hlasovými příkazy. Se standardem HomeKit je totiž plně kompatibilní virtuální asistentka Siri. Stačí jí například říct, že chcete rozsvítit lampu a ona se už automaticky postará o vše ostatní.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Celý systém je možné ovládat klidně i hlasovými povely

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Výdrž? Klidně až 2,5 roku

 

Přestože jednotlivé senzory využívají pouze technologii Bluetooth, jejíž dosah nebývá zpravidla valný, v praxi vše fungovalo na výbornou. Chytrou domácnost jsme instalovali v panelákovém bytě 3+1 o rozloze cca 80 m2 a náš testovací iPad měl přístup ke všem senzorům, ať se nacházel prakticky kdekoliv.

Příliš hovořit nemůžeme o výdrži baterie. Jednotlivé senzory jsme měli možnost testovat necelý měsíc. Přitom výměnná baterie by měla stačit až na 2,5 roku provozu, a to platí pro každý použitý senzor. Zkrátka, i když v domácnosti netaháte žádné kabely, strachovat se z neustálého vyměňování akumulátorů rozhodně nemusíte.

Závěrem se sluší podotknout, že nabídka přístrojů pro Apple HomeKit se neustále rozšiřuje. Už nyní jsou k dispozici desítky přístrojů. Kromě novinek od společnosti Fibaro nás zaujala například na dálku ovladatelná zásuvka Elgato Eve Energy. S její pomocí jsme mohli sledovat informace o spotřebě, i na dálku zapínat či vypínat připojené spotřebiče.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zásuvka Elgato Eve Energy

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tento model dokáže monitorovat spotřebu, ale klidně i zapínat/vypínat připojené spotřebiče

 

Moudro na závěr

Apple HomeKit povznáší prostředí chytré domácnosti na úplně novou úroveň. Odbourává nutnost přítomnosti řídicí jednotky a jednotlivé senzory dokáže napárovat přímo na chytrý telefon nebo počítačový tablet. Vše je přitom velmi jednoduché na obsluhu, jak jsme si ukázali v řádcích výše. Pokud tedy patříte mezi fanoušky nakousnutého jablka…

Novinky od společnosti Fibaro naleznete zde. Kompletní nabídka chytrých přístrojů pro Apple HomeKit je k dispozici v našem obchodě.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sada nových senzorů pro Apple HomeKit od společnosti Fibaro

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru