Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
IT bastlírna: Chytrá domácnost pod taktovkou MioSMART

IT bastlírna: Chytrá domácnost pod taktovkou MioSMART

Návody

Internet věcí a nejrůznější zařízení určená pro chytrou domácnost budou podle prognóz analytiků hlavním fenoménem nadcházejícího roku. A není se čemu divit, plně automatizované obydlí je pohodlné a zároveň i bezpečnější, jak si ukážeme v dnešní bastlírně s produkty MioSMART. 

Společnost Mio se proslavila především výrobou navigací a kamer do aut. V poslední době se však tento výrobce stále častěji profiluje také v oblasti internetu věcí, konkrétně v rámci nositelné elektroniky a chytrých domácností. A právě druhá zmiňovaná kategorie nás v dnešní bastlírně bude zajímat nejvíce, neboť se podíváme na produkty z řady MioSMART, které by se hned zkraje letošního roku měly začít prodávat na tuzemském trhu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Produkty z nové řady MioSMART

 

Pravidelní čtenáři si patrně vzpomenou, že tématice chytrých domácností jsme se v minulosti věnovali hned několikrát. Řada MioSMART si však zaslouží pozornost především díky své pořizovací ceně. Například startovní sada Essential Kit obsahující prakticky všechno potřebné vybavení, se totiž prodává o několik tisíc levněji, než bývá u konkurenčních systémů zvykem. Ale pěkně popořadě…  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Mio Essential Kit

 

Základ chytré domácnosti

Ať už se rozhodnete pro skládání chytré domácnosti svépomocí, nebo formou již zmiňovaného kitu, vždy budete potřebovat bránu/hub od společnosti Mio. Konkrétně je řeč o modelu G10, prostřednictvím kterého spolu jednotlivé senzory komunikují.

Brána G10 připomíná na první pohled malý router a v podstatě velmi podobně i funguje. Akorát při komunikaci nespojuje jednotlivé počítače v domácnosti, ale všechny použité senzory. Jde tedy bez nadsázky o základní stavební kámen chytré domácnosti.

Hub je určen pro připojení čidel MioSMART přes 2,4GHz signál. Nabízí bezdrátové připojení do vašeho routeru pomocí protokolu 802.11 b/g/n na frekvenci 2,4 GHz a zároveň je opatřen také síťovým portem RJ-45. Nechybí ani slot pro vložení paměťové karty a USB port.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Brána G10

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zařízení na první pohled připomíná obyčejný router

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na čelní stranu zařízení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Bok testovaného kousku ukrývá USB a síťový konektor

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Slot pro paměťovou kartu je umístěn na zadní straně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana brány G10

 

Připojujeme chytrou bránu

U základové stanice i jednotlivých senzorů kladla společnost Mio velký důraz na to, aby spárování a celkově i používání bylo co možná nejjednodušší. Vše se tak ovládá prostřednictvím mobilní aplikace MioSMART, kterou jsme měli možnost testovat na operačním systému Android. Její obdoba by však měla být k dispozici také pro platformu Apple iOS.

Bránu, ke které se následně připojují jednotlivé senzory, je možné připojit k routeru kabelem i bezdrátově. To je výhodné především v situacích, kdy tento hub chcete mít umístěný jinde, než kde se nachází router.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Bránu je možné připojit k routeru kabelem…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

…ale klidně i bezdrátově

 

Ať už se rozhodnete pro kabelové či bezdrátové propojení, budete potřebovat aplikaci MioSMART. Prostřednictvím ní se totiž brána propojuje s uživatelským účtem a následně se konfigurují i jednotlivé senzory.

Po prvním spuštění aplikace je uživatel vyzván k přihlášení, respektive k registraci k účtu Mio. To je velmi jednoduché, stačí vyplnit e-mail a vytvořit dostatečně silné heslo. Hned v dalším kroku pak uživatel připojuje samotnou bránu. Stačí kliknout na tlačítko Smart Home a postupovat podle kroků, které jsou vidět na snímcích níže.

Zajímavé je, že ke spárování s konkrétní bránou jsou využívány QR kódy. Uživatel tak nemusí složitě hledat konkrétní port v síti, ani nijak jinak složitě konfigurovat celý systém. Prostě jen namíří fotoaparát a nechá vše udělat automaticky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Aplikace MioSMART; Úvodní obrazovka – pro přidání brány je nutné kliknout na tlačítko Smart Home

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hub se přidává pomocí QR kódů; Hned v dalším kroku se nastavují parametry sítě, případně připojení pomocí kabelu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tím je proces inicializace hotový a brána se zobrazí v přehledu připojených zařízení

 

Obsluha mobilní aplikace

Jak je z řádků výše nejspíše již patrné, všechny senzory – včetně základní stanice – se ovládají pomocí jediné aplikace zvané MioSMART. Díky centralizaci celého řešení tak není potřeba přepínat mezi různými aplikacemi pro ovládání konkrétních senzorů. Aplikaci přitom mohou používat až čtyři uživatelé. Vše je přitom napárováno na konkrétní uživatelský účet, takže i když ztratíte telefon, můžete k přístupu využít jiný.

Už z designu samotné aplikace je zřejmé, že tvůrci kladli velký důraz na co nejjednodušší použití. Nejenže tedy program komunikuje s uživatelem plynně česky, ale zároveň je jeho ovládání velmi intuitivní.

Vhod může přijít i to, že jednotlivé senzory je možné řadit do skupin a následně je spravovat na jedné stránce. Můžete tak například vytvořit skupiny „Pracovna“ nebo „Kuchyň“, abyste mohli provést rychlou kontrolu a nemuseli vybírat zařízení v dlouhém seznamu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Aplikace MioSMART; Nechybí možnost spravování skupin

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vytvořená skupina; Zařízení umístěné ve skupině

 

Práce se senzory

Přímo z aplikace MioSMART je možné přidávat další senzory. Stačí rozkliknout bránu a kliknout na tlačítko plus, načež se spustí režim párování. V něm pak už stačí kliknout na párovací tlačítko a současně stisknout párovací tlačítko na samotném senzoru. Senzor je pak možné provozovat kdekoliv, kde je dosah bezdrátové sítě – pokud jej tedy připojujete prostřednictvím wi-fi. Případně lze u některých modelů možné konektivitu řešit pomocí klasického kabelu, například u kamer VixCam.  

Senzory se následně prostřednictvím aplikace nastavují, a hlavně uživatele informují o svém aktuálním stavu. Například pohybový senzor tak v případě detekce neoprávněného vstupu zašle na připojený chytrý telefon upozornění. A je přitom jedno, zda se nacházíte zrovna doma, nebo na druhém konci planety.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pro přidání nového zařízení stačí kliknout na ikonu plus; Při zobrazení této obrazovky je režim párování spuštěn 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Správa připojených senzorů; Takto vypadá upozornění pohybového senzoru, že došlo k narušení

 

Senzory uživatele informují také o tom, pokud jim dochází baterie – pokud tedy nejsou vybaveny stálým napájením, jako například kamery VixCam. Nikdy by se tak nemělo stát, že domácnost zůstane například nezabezpečena kvůli tomu, že senzorům došla energie.

Nejrůznějších senzorů pro chytrou domácnost v podání Mio je zatím poskrovnu, jejich využití v praxi si představíme v následujících řádcích.  

 

Mio okenní & dveřní sensor R12

Jak už samotný název napovídá, Mio okenní & dveřní sensor R12 slouží v první řadě k monitorování vchodů do domu. Jakmile se neočekávaně otevře okno, dveře, ale klidně i nějaký šuplík, senzor okamžitě odešle hlášení na přednastavený chytrý telefon. Zařízení tedy primárně slouží k ochranně majetku.

Senzor R12 je napájen dvěma standardními bateriemi typu AAA, které by měly podle informací výrobce nabídnout životnost až jeden rok. Další výhoda je nasnadě – díky použití baterií není nutné táhnout složitě napájecí kabely a články typu AAA je možné velmi snadno vyměnit.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Okenní & dveřní sensor R12

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jednu část je nutné nainstalovat na okno/dveře, druhou pak na rám/futro  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přichytit senzory je možné pomocí oboustranné lepenky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled do útrob zařízení

 

Mio pohybový sensor R14

Vhod při ochranně nemovitosti může přijít také pohybový sensor R14. Ten je schopný detekovat pohyb v okolí a uživatele upozornit, pokud v hlídané lokalitě dojde k narušení. To je výhodné například v situaci, kdy by měl být dům prázdný, ale je zaznamenán pohyb.

Čidlo dokáže hlídat prostor ve vzdálenosti zhruba tří metrů. Pochválit si výrobce zaslouží především za velmi snadnou instalaci. O napájení se totiž stejně jako u okenního & dveřního senzoru starají baterie typu AAA, akorát místo dvou jsou použity tři. Uživatel tak opět nemusí řešit žádnou kabeláž, pouze senzor na požadované místo přilepí pomocí oboustranné lepenky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Mio pohybový sensor R14

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na pohybové čidlo

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Bočnice zařízení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Stačí vycvaknout horní kryt…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

…a uživatel se dostane k části pro vložení baterií

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana je opatřena oboustrannou lepenkou

 

Mio SMART VixCam C10

Pokud chcete mít i naprostý přehled o tom, co se v domácnosti děje, přijde vhod kamera Mio SMART VixCam C10. Ta dokáže pořizovat záznam v rozlišení až 720p, přičemž využívá kodek H.264 pro menší velikost souboru.

Kamera nabídne široký pozorovací úhel 85 ° a možnost nočního vidění až do vzdálenosti 8 metrů při zhoršených světelných podmínkách. Pořízené nahrávky je možné ukládat do cloudu nebo na paměťovou kartu. Ta se vkládá práva do brána Mio G10.

Díky stojánku s otočným kloubem je možné kameru snadno postavit například na stůl nebo nějakou skříň. Stejně tak ji je ale možné přišroubovat ke zdi a pomocí otočného kloubu nasměrovat její záběr přesně tam, kam budete potřebovat. Ke svému provozu potřebuje kamera napájecí adaptér využívající standard microUSB.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Mio SMART VixCam C10

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kamera dokáže natáčet i v noci

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Stojan je možné různě otáčet…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

…a samozřejmě i naklápět

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana kamery

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana testovaného zařízení

 

Mio osobní cloud brána S10

Již v řádcích výše jsme uvedli, že záznamy z kamery je možné odesílat klidně i na cloud. K tomu slouží zařízení s označením S10, jde o osobní cloud bránu. Testovaný kousek je velmi kompaktní a připomíná nějaký přerostlý USB flash disk.

Zajímavé je, že prostřednictvím tohoto zařízení je možné na cloud u společnosti MIO odesílat i další soubory. Právě proto je zařízení vybaveno USB portem, aby k němu bylo možné připojit libovolný externí disk či flashku. Ukládat je možné soubory až do velikosti 4 TB.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Mio osobní cloud brána S10

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Indikační diody informují o stavu sítě

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Prostřednictvím microUSB portu se zařízení nabíjí

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Síťový konektor pak slouží k připojení k internetu

 

Resumé

Společnost Mio s oblastí chytré domácnosti teprve začíná, i přesto nabízí prakticky všechny základní senzory, pomocí nichž je možné v první řadě zabezpečit domácnost a mít nad ní kontrolu klidně i z druhého konce planety. Přes účet Mio je nicméně možné snadno přistupovat i k vlastnímu cloudu.

Vyzdvihnout si tento systém zaslouží především pro svou snadnost použití. Výrobce zkrátka kladl velký důraz na to, aby zvládl sestavit sofistikovanou chytrou domácnost i naprostý počítačový analfabet. Lze předpokládat, že v dalších měsících budou přibývat další senzory, díky kterým se systém od společnosti Mio naučí další kousky. 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nabídku produktů pro chytrou domácnost od společnosti Mio naleznete zde

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (1)

Interoperabilita

Dobry den,zajimalo by me jak je to s propojenim se zarizenimy jinych vyrobcu, pouziva tato sada nejaky obecne uznavany standard nebo je to klasicka "Vendor lock-in" past ?
Da se system ovladat i jinak nez proprietarni aplikaci v telefonu ?

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru