Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Nová éra televizního vysílání přichází. Česká televize zrychlí přechod na DVB-T2

Nová éra televizního vysílání přichází. Česká televize zrychlí přechod na DVB-T2

Události

Druhá generace pozemního digitálního vysílání DVB-T2 pokrývá již prakticky celou Českou republiku. To je pravděpodobně jeden z hlavních důvodů, proč Česká televize přechod na nový standard urychlí. Programy v HD kvalitě tak budou dostupné jen v DVB-T2.

V letošním roce se podařilo pokrýt signálem DVB-T2, tedy druhou generací pozemního digitálního vysílání, 99,6 % tuzemské populace. České Radiokomunikace (CRA), které mají šíření signálu na starosti, spustily v uplynulých týdnech hned několik dokrývačů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Je váš televizor připraven na příjem DVB-T2 signálu?

Televizory s DVB-T2

DVB-T2 set-top-boxy

 

Změny se dotknou diváků už v září

Celá republika přejde na nový standard až 1. února 2021. Změny se nicméně diváků České televize dotknou již příští měsíc. S ohledem na kvalitu pokrytí Česka i kvůli riziku změny zákona o DPH se vedení veřejnoprávní televize rozhodlo urychlit vypínání multiplexu 1a.

Právě v rámci multiplexu 1a přitom mohli tuzemští uživatelé sledovat už od roku 2013 programy České televize v HD rozlišení prostřednictvím své televizní antény. Nově to však bude možné výhradně v tzv. Přechodové síti 11. Právě v rámci ní je v současnosti šířen signál DVB-T2. Ve starším standardu DVB-T budou k dispozici od září programy České televize pouze v horším rozlišení.

Krok České televize je vcelku logický, signál DVB-T2 totiž může v současnosti přijímat již 99,6 % tuzemské populace, jak již bylo uvedeno výše. HD programy v rámci multiplexu 1a jsou však k dispozici pouze pro 85 procent obyvatelstva.

Na tuto situaci je tedy vhodné se náležitě připravit, v opačném případě totiž lidé o programy České televize v HD kvalitě přijdou. Vhodné je mít televizor, který příjem DVB-T2 signálu zvládá, případně ke stávajícímu přístroji přikoupit set-top-box podporující zmiňovaný standard DVB-T2.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Multiplex 1a pokrývá pouze 85 % Česka

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přechodová síť 11 je k dispozici pro 99,6 % tuzemské populace

 

Definitivní konec v únoru 2021

Koneckonců po únoru 2021 nebude již možné první generaci pozemního digitálního vysílání přijímat vůbec, k dispozici bude už jen dvojkový standard a uživatele bude čekat stejná situace, jaká nastala před lety při vypínání analogového pozemního televizního vysílání. Po vypnutí staršího standardu tehdy museli diváci vyměnit své televizory za novější, nebo je vybavit speciálními set-top-boxy.

A to bude platit i v případě DVB-T2. Pokud tedy lidé už doma nemají přístroj, který by druhou generaci digitálního pozemního vysílání zvládal, budou potřebovat nové zařízení – buď zmiňovaný set top box, nebo přímo nový televizor.

 

Hlavní výhody DVB-T2

Lepší zabezpečení přenosu

Vyšší datový tok umožňující ekonomický přenos HDTV

Obraz krystalicky čistý bez výrazných chyb

Realističtější barvy a jejich přechody

Až 5x podrobnější vizuální informace

 

Je nutné zdůraznit, že na nový standard je drtivá většina televizorů v obchodech již připravena. Pokud tedy například některé domácnosti kupovaly novou TV na Vánoce, je velmi pravděpodobné, že bude schopna DVB-T2 přijímat.

Přednosti druhé generace digitálního pozemního vysílání jsou nesporné. Díky DVB-T2 půjde do jednoho vysílacího multiplexu vložit více televizních stanic, tedy více dat, tím se rozšíří nabídka divákům a uživatelům. Obraz je navíc přenášen ve vysokém rozlišení a v řadě případů nabízí sytější barvy.

Kompletní nabídku televizorů, které jsou připraveny na standard DVB-T2, naleznete v našem obchodě. Set-top-boxy jsou k dispozici zde.

Televizory s DVB-T2

DVB-T2 set-top-boxy

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (7)

DVB-T3

A pak už se bude chystat nový standart H266 na opětovné tahání peněz za výměnu televizí nebo nových stb s ještě víííce reklamy prokládané nějakými pořady aby se neřeklo. Bombááá (v zelené barvě).

@JARDAH: .

@JARDAH: H266 nás bezesporu čeká, ale už v H265 by se dalo v pohodě vysílat ve 4K. Česká Televize se ale na 4K vůbec nechystá. U ostatních pozemních stanic je to jedno, na ty se stejně nedá dívat. Nicméně dříve nebo později dorazí 8K a tady bude minimálně H266 komprese nezbytná.

@rumpeak: nakonec to celé může být úplně jinak, licenční poplatky za h.265 byly nastaveny tak abnormálně vysoko, že se spousta klíčových IT firem včetně googlu, microsoftu, applu, netflixu, nvidie, amazonu, intelu a řady dalších zdravě naklnula a začali makat na otevřeném a licenčními poplatky nezatíženém formátu AV1, který bude mít svého pokračovatele ... je dost dobře možné, že v době kdy se na svět vyklube h.266 už tyhle firmy budou mít hotový AV2 který ho předčí a za který nebudou muset výrobci zařízení ani dalších hardware prvků platit ani CENT. A tím celá slavá éra h.26x de fakto skončí, protože cena a kvalita rozhodnou.

Kvalita příjmu

Čím je vysílaný obraz kvalitnější, tím je přenosová cesta citlivější na výskyt rušení. DVB-T2 využívá vyšší kmitočty, které hůře kopírují terén a šíří se tedy jen na přímou viditelnost od vysílače k přijímači. Jinak si divák užije jen rachotící zvuk a kostičkovaný obraz. Žádné 4K!

@analytik0: Vážený pane analytiku0, jste poněkud mimo mísu. DVB-T2 využívá naopak nižšší kmitočty, protože ty vyšší mají být uvolněny pro mobilní sítě. Co se týče 4K, tak skutečně žádné, na to v pozemním vysílání nikdo nemá. Neblbněte lidi!

Nepravdivé infornmace

V rádoby odborném technickém článku nemají nesmyslné fráze typu
"Obraz krystalicky čistý bez výrazných chyb" a
"Realističtější barvy a jejich přechody" co dělat. Česká televize ochudí diváky o HD rozlišení nejméně na rok (pro 85% populace), protože předčasně vypne multiplex 1a. To je ostuda, né pokrok. V HD měl vysílat už dávno mpx 1!

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru