Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
SSD jednotky čeká revoluce. Intel Optane se odhaluje

SSD jednotky čeká revoluce. Intel Optane se odhaluje

Události

V letošním roce se dočkáme v podstatě takové malé revoluce týkající se SSD jednotek. Způsobit by ji měla nová technologie Intel Optane, díky níž budou jednotky nabízet velmi vysokou rychlost přenosu bez výrazných výkyvů. Podle všeho se máme opravdu na co těšit.

Jedním z prvních modelů by měl být Intel P4800X. Právě ten na technologii Optane staví. Měl by nabídnout kapacitu 375 GB a rychlost 2400 MB/s při čtení a 2000MB/s při zápisu. 

Zběhlejší čtenáři mohou namítat, že podobné rychlosti mohou nabízet už některé konkurenční disky v současnosti. To je jistě pravda, ale když se podíváme na náhodné čtení a zápis 4kB souborů, uvidíme hlavní výhody nové technologie. Čtení má mí totiž podle výrobce hodnotu 550 000 IOPS a zápis také velmi slušných 500 000 IOPS. To jsou takřka bezkonkurenční hodnoty.

Velmi zajímavé jsou také informace o výdrži disku. Hodnota DWPD, která udává počet možných celkových přepisů za den, je totiž stanovena na 30 DWPD. I ty nejlepší disky současnosti přitom nabízí pouze 10 DWPD. Běžný uživatel tak – zjednodušeně řečeno – už nebude muset o výdrži svého datového úložiště vůbec přemýšlet.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Technologie 3D Xpoint, která je známá pod kódovým označením Optane, by měla odsunout na druhou kolej obyčejné SSD jednotky 

 

SSD jednotky s obří kapacitou

Sluší se připomenout, že na technologii Optane pracují odborníci z Intelu již několik posledních let. Jaký potenciál tento nový standard má v praxi, demonstrovali již loni. Na jedné z tiskovek kopírovali videosoubor s velikostí 20 GB. Zatímco nová technologie měla již hotovo díky průměrné rychlosti 1,95 GB/s, klasický SSD disk nebyl ještě ani ve třetině – u něj přenos dat probíhal rychlostí 280 MB/s. Těchto rychlostí bylo mimochodem v obou případech dosaženo při kopírování dat z interní jednotky na externí, využívalo se přitom rozhraní Thunderbolt 3.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Rychlost kopírování dat během testu

 

Tak dramatický rozdíl v rychlostech je nicméně trochu zkreslující. Sluší se totiž zmínit, že nebylo použito to nejrychlejší SSD na trhu, ale pouze model s pamětí TLC NAND Flash, který je brzděn právě během zápisu. I tak ale test jasně ukazuje, jak velký potenciál Optane má.

Intel navíc v rámci nové technologie koketuje také s extrémně velkými úložnými prostory. Optane totiž teoreticky umožňuje uložit na jeden malý čip až 1 TB dat, v praxi by se tak na klasický 2,5palcový disk mohlo vejít až 15 TB dat. A to je hodnota, kterou zatím nezvládají ani klasické pevné disky těchto rozměrů. Dá se ale předpokládat, že cena takto velké jednotky už bude citelně vyšší.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (11)

Cena?

Předpokládám že to bude stát víc jak 100 000 Kč

@Anonymní uživatel: U klasických HDD stojí cca 1kč za 1GB, NAND pak 10kč za 1GB, tak u nových SSD doufám 20-30kč/GB :p

@Anonymní uživatel: Určitě budou dražší, ale vývoj ceny jde ruku v ruce trhem. Pokud se na trh budou dostávat následně novější/omlazené technologie tohoto druhu, cena půjde rapidně dolů. I teď si koupíte PC za 40tis korun a do roka nemá cenu ani 20tisíc. :) Musíme si hold jen počkat :)

Zavádějící informace

V článku je nedostatečně popsána očekávaná životnost disku. Pokud by byla očekávaná životnost pouze 30 kompletních přepisů disku bylo by to opravdu hodně málo. Je potřeba doplnit definici dané hodnoty. Životnost disku necelých 12 TBW jak článek naznačuje je chybná informace. Ve sepcifikacích je uvedena životnost 12.3 PBW (petabytes written) což už je úctihodná hodnota. Při žápisu 500GB denně by tak disk měl vydržet přes 65 let... Věřím tedy že hodnota DWPD udává počet možných celkových přepisů denně po celou dobu záručního období.

@Ciberbob: Ano vypadá to, že máte pravdu při přepisu 375 GB x 30 denně x 365 dní v roce x 3 (roky záruka) dostaneme +-+ 12 PB

@Ciberbob: Dobrý den,je to přesně jak říkáte. Jednotka 30 se vztahovala k hodnotě DWPD, tedy k celkovým přepisům jednotky/den. V textu jsme to ještě trochu upravili, aby to bylo zřejmé na první pohled.Díky za upozornění, Martin

Nejenom jako disk

vyjde i 16/32gb verze ktera pujde vyuzit jako NAND flash cache, ktera bude fungovat podobne jako NVRAM.. o to podle me bude vetsi zajem.

Nevypovídající obrázek

EDIT: beru zpět moje chyba viz reakceObrázek s rychlostmi radši rychle smazat. Jedou se kopíruje soubor o velikosti 18GB, kde rychlost klesla po cca 4GB a podruhé je to soubor o velikosti 655MB, kde "nečekaně" rychlost neklesla.adminovi: klidně smazat vlákno, moje chyba.

@Tommasuek: Těch 655 MB je zbytek. Když si přepočítáte, že zbývají cca 3 až 4 procenta celého souboru, vyjde, že to těch 20 GB klidně mohlo být, a to v obou případech. Samozřejmě plus mínus nějaká chyba.

@Tommasuek: taky bych doporučil se zamyslet pane Tomasmasuek, nebo minimálně se podívat na vlastním počítači, co ta data v tabulkách ukazují, ušetřil byste všem ostatním 6 vteřin s čtením téhle hlouposti - viz komentář od pana pavel.dohnalek, který má samozřejmě pravdu...

@Lejma: ano moje chyba viz edit prvního příspěvku, nedošlo mi, že se ukazuje zbývající a nikoli celková velikost

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru