Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Velký průvodce: Není procesor, jako procesor

Velký průvodce: Není procesor, jako procesor

Návody

Je to srdce celého počítače. I proto se vyplatí výběr procesoru nepodceňovat. Poradíme vám, na jaké parametry si dát pozor. Není totiž všechno zlato, co se třpytí.

Když zatoužíte po novém stolním počítači, máte na výběr ze dvou možností – koupit hotovou sestavu, nebo si celý stroj poskládat svépomocí. Právě u druhé zmiňované možnosti je ale nutné mít hlubší znalosti o jednotlivých komponentách. Ty potřebujete i v případě, že se rozhodnete svoji stávající sestavu vylepšit. V dnešním průvodci výběrem se zaměříme na procesory.

O přízeň zákazníků soutěží v současnosti pouze dvě společnosti – Intel a AMD. Než se vrhneme na rozklíčování jejich konkrétních modelů, pojďme se nejprve seznámit se základními pojmy, bez kterých se ve světě procesorů neobejdete.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Slovníček základních pojmů

Jádro – základem každého procesoru je jedno nebo více jader. Jádro procesoru vypočítává všechny úlohy. Pokud má čip více jader, může být úloha rozdělena mezi jednotlivá jádra, díky čemuž je pak požadovaná úloha zpracována rychleji.  

Frekvence – u procesorů hraje poměrně důležitou roli také frekvence, která je nejčastěji uváděna v jednotkách GHz. Teoreticky platí, že čím vyšší frekvence, tím je procesor rychlejší. Platí to však pouze u stejných typů procesorů – low-endový čip s vysokou frekvencí není v praxi rychlejší než top model, jehož frekvence je nižší. Podrobněji se této problematice budeme věnovat níže.

Socket – výběr procesoru prakticky vždy začíná u socketu, můžete se setkat také s označením patice. Socket je v podstatě součástka, která umožňuje komunikaci procesoru se základní deskou. Na trhu je celá škála socketů, které se zpravidla liší podle generace jednotlivých procesorů. Právě volba socketu do značné míry určuje, jakými dalšími komponentami bude naše sestava osazena (určité čipové sady totiž podporují pouze konkrétní patice).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Socket A (Socket 462) od společnosti AMD (zdroj: Wikipedia)

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Patice LGA 775, kterou vyvinula společnost Intel (zdroj: Wikipedia)

 

Mezipaměť – stejně jako některé další počítačové komponenty, i procesory mají svoji fyzickou paměť. Ta je využívána k ukládání mezivýpočtů procesorem, proto je označována jako mezipaměť. Do této paměti ukládá procesor své výpočty místo do operační paměti, čímž se urychluje rychlost výpočtu. Teoreticky tedy platí, že čím větší mezipaměť je, tím lépe. Mezipaměť je nejčastěji uváděna v jednotkách MB.

TDP – jedná se o zkratku pro Thermal Design Power, což znamená navržený tepelný výkon. Tyto hodnoty udávané výrobcem představují nejvyšší možný tepelný výkon, jenž musí chladič procesoru umět odvést. V praxi se ale tyto hodnoty u elektronických čipů víceméně rovnají spotřebované energii jednotky. Hodnoty TDP se nejčastěji uvádějí v jednotkách W.

 

Procesory ve stolních počítačích

Vlastním procesorem disponuje v dnešní době celá řada elektronických zařízení. Bez tohoto čipu, na kterém závisí chod celého počítače, se neobejdou chytré telefony, počítačové tablety, digitální fotoaparáty, tiskárny, nositelná elektronika a v neposlední řadě samozřejmě ani notebooky.

Ve všech zmiňovaných strojích se však nedají procesory snadno vyměnit, a to především kvůli kompaktním rozměrům jednotlivých zařízení – ta jsou zkrátka navržena pro konkrétní procesor s konkrétním výkonem, čemuž je uzpůsoben i celý systém chlazení. Namontovat silnější procesor například do notebooku, tak často kvůli zmiňovaným limitujícím faktorům není možné.

klasických stolních počítačů ale tato omezení neplatí. Právě naopak, tyto stroje jsou navrženy tak, aby se daly jednotlivé komponenty snadno vylepšovat. Pokud vaše stolní sestava tedy nenabízí dostatečný výkon, procesor zpravidla můžete snadno vyměnit. Důležité je přitom dávat pozor především na socket procesoru, aby šel připojit k základní desce. Pokud socket nemá na desce stejné označení jako na procesoru, nepůjde procesor zapojit. V návodu základní desky také často naleznete přehled podporovaných čipů tak, abyste při výběru nešlápli vedle.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Každý výrobce používá své vlastní patice. Tzn. v nabídce společností Intel i AMD naleznete zcela rozdílné modely. Vyznat se v jednotlivých paticích nemusí být pro méně zkušeného uživatele vůbec jednoduché, a to i s ohledem na fakt, že výrobci přichází s novými procesory skoro každý rok a s tím se pomalu rozrůstá i nabídka socketů na trhu.

Při stavbě nové sestavy je tedy vhodné vybrat nejprve konkrétní procesor, který vám bude vyhovovat, a teprve podle jím podporovaného socketu vybírat základní desku a další komponenty. Novější procesory zpravidla nabízí kromě lepšího výkonu také nižší spotřebu a v některých případech i nové funkce. To se ale samozřejmě promítá také do jejich pořizovací ceny, která je při výběru velmi často jedním z důležitých limitujících faktorů. Zatímco nejlevnější procesory se prodávají za méně než tisíc korun, ceny těch nejlepších se klidně mohou vyšplhat až na sto tisíc korun.

Shodná patice základní desky i procesoru ještě nutně neznamená, že budou obě komponenty skutečně kompatibilní. Pokud tedy například již základní desku máte a hledáte pro ni lepší procesor, vyplatí se z návodu vyčíst skutečně podporované modely. Tyto informace je případně možné dohledat zpravidla také na internetových stránkách výrobce základní desky.

Procesory dělíme podle několika různých kritérií. Ty nám snadno pomohou se lépe zorientovat v nabídce a nechat si zobrazit jen skutečně ty procesory, o které máme zájem. Níže nabízíme přehled tipů, podle kterých je možné vámi volené procesory klíčovat:

 

Výrobce: Intel nebo AMD (tím zužujeme výběr socketů)

Počet jader: 246810 a více

Zaměření: pro servery nebo pro stolní PC

Využití/výrobce: Intel a AMD pro kancelářské sestavy, Intel a AMD pro multimediální sestavy, Intel a AMD na hry, Intel a AMD pro ultravýkonné sestavy, Intel a AMD pro servery

Podle ceny: do 3000 Kčod 3000 do 5000 Kčod 5000 do 8000 Kčod 8000 Kč výše

 

Kolik jader je ideál?

Již z řádků výše je patrné, že velký vliv na výkon procesoru má počet jeho jader. Jednojádrové procesory z trhu již prakticky vymizely, jejich úlohu přebraly i v těch nejlevnějších sestavách dvoujádrové čipy. Ty mají zpravidla dostatek výkonu pro kancelářskou práci, tedy práci s kancelářským balíkem Microsoft Office, pro brouzdání na internetu nebo sledování videí a poslech hudby.

U levnějších dvoujádrových čipů můžete mít ale velmi často pocit, že vás při práci zdržují. Do středně výkonných sestav se tak prakticky bez výjimky dnes již montují čtyřjádrové procesoryNáročnější uživatelé, kteří jsou zvyklí na své sestavě stříhat videa nebo hrát náročnější hry, častěji sáhnou po šesti nebo osmijádrových modelech. Úměrně s počtem jader se zvyšuje také kapacita mezipaměti procesorů.

Je nutné si však uvědomit, že počet jader není jediným faktorem, jenž ovlivňuje výkon celé sestavy. Velký vliv na to mají také grafické karty, operační paměti a v neposlední řadě také úložné systémy – pevné disky nebo SSD jednotky. Logicky tak platí, že k lepšímu procesoru uživatel pořizuje i kvalitnější další komponenty, tedy více operační paměti, rychlejší disky a výkonnější grafické karty.  

Vrcholné modely obsahují klidně i 16 jader. Do běžných počítačových sestav se ale kvůli vysokým nárokům na chlazení (počítače by byly příliš hlučné) a kvůli nezanedbatelným hodnotám spotřeby nehodí. Uplatnění najdou především v počítačových serverech, čemuž koneckonců odpovídá také jejich cena.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Jádra vs. vlákna

Při výběru počtu jader ale dejte pozor. I když vám procesor ukáže v operačním systému, že má čtyři jádra, neznamená to, že je skutečně má. Procesory totiž kromě jader pracují také s tzv. vlákny (anglicky thread). Například Intel tuto technologii nazývá HyperThreading. V praxi to vypadá tak, že procesor má ve skutečnosti pouze dvě jádra, ale zvládne zpracovávat na každém jádru dvě vlákna – systém je pak rozpoznává jako čtyřjádrové.

Procesor, který má skutečně čtyři jádra, je ale zpravidla výkonnější než ten, který má čtyři vlákna a pouze dvě jádra. Je to dáno především tím, že vlákna nemají striktně vyhrazené systémové prostředky, ale sdílí je v rámci jednoho jádra (například paměťový prostor, ale i další struktury).

Nabízí se otázka, k čemu jsou vlastně vlákna dobrá? V praxi totiž dvoujádrový procesor se čtyřmi vlákny nabízí vyšší výkon než obyčejný dvoujádrový procesor. Rozdíl v ceně přitom není tak markantní, a tak se zpravidla procesory s více vlákny vyplatí více. Problém vytvářejí spíš někteří prodejci, kteří označení počtu jader a vláken zaměňují – u dvoujádrového procesoru se čtyřmi vlákny tvrdí, že se jedná o plnohodnotný čtyřjádrový procesor. Vždy je tak nutné odlišovat při výběru počet jader a počet vláken.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Frekvence je důležitá, ale nepřeceňujme ji

Již v úvodu jsme zmínili, že výkon předurčuje to, jak bude celý procesor rychlý. Zjednodušeně skutečně můžeme říci, že čím má procesor vyšší frekvenci, tím je zároveň i rychlejší. Tuto poučku lze však uplatnit pouze v rámci jedné generace a konkrétní modelové řady procesorů.

Především méně zkušení uživatelé tak při výběru procesoru dělají chybu, že se zaměřují na co nejvyšší frekvenci a neřeší další parametry, jako je například počet jader. Znovu tedy zopakujme, že low-endový čip se dvěma jádry a s frekvencí 3,0 GHz není v praxi rychlejší než čtyřikrát dražší čtyřjádrová verze s frekvencí 2,8 GHz. Sledovat frekvenci se tak vyplatí pouze v rámci konkrétní modelové řady procesorů, pak ji můžeme považovat za bernou minci.

Pro nenáročnou práci a do kanceláří se zpravidla používají procesory s frekvencí do 2,5 GHz. Ve výkonných herních sestavách se ale dnes již běžně atakují hranice 3,5 GHz.

Jak je který procesor výkonný? Pomoci zodpovědět tuto otázku mohou specializované servery, které se zaměřují na testování výkonu jednotlivých modelů. Srovnávat výhodnost jednotlivých čipů s ohledem na cenu pak uživatel může v prostředí přehledných tabulek a grafů. Taková data pravidelně zveřejňují například servery CPU Boss či CPU-Monkey.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Přetaktování a spotřeba

U některých procesorů můžete narazit na dva různé údaje, které informují o jeho frekvenci. Především procesory ze střední třídy a high-endu totiž mají tak vysoké takty, že je není možné při běžné činnosti prakticky využít. Výrobci proto vyvinuli technologie, které dokážou čipy automaticky podtaktovat, pokud není zrovna výkon potřeba.

V praxi to vypadá tak, že uživatel má k dispozici pro standardní práci procesor s taktem například 3,0 GHz. Ten se ale v případě potřeby vyššího výkonu dokáže automaticky přetaktovat na 3,5 GHz. Frekvence se v taktovém případě zvyšuje v reálném čase a uživatel to nemá prakticky šanci postřehnout, pokud tedy zrovna nesleduje nějaký diagnostický program.

Výrobci tak většinou u svých výrobků udávají standardní výkon určující pracovní frekvenci procesoru při běžné práci a poté tu v režimu Turbo. Na tuto hodnotu se dokáže procesor automaticky přetaktovat v případě potřeby, aniž by hrozilo jeho přehřátí nebo jakékoliv jiné poškození. Zkrátka jde o frekvenci, na kterou je daný čip skutečně stavěn.

Právě podtaktovávání procesorů na nižší pracovní frekvence má příznivý dopad na spotřebu procesoru. I když výrobce uvádí u procesoru TDP 25 W, v praxi si bere z elektrické sítě při běžné práci pouze pár jednotek W. Na udávanou spotřebu se dostane zpravidla až při maximálním vytížení.

Automatická práce s frekvencí procesoru tak dokáže výrazně snížit náklady na elektřinu, a přitom procesorům nechybí ani požadovaný výkon.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (44)

Soket

Docela mě štve ,že je těch soketů tolik a ani jeden nevydrží dlouho .Momentálně mám rok 1150 a už vím ,že je to dnes už mrtvý soket,Který je nahrazen 1151.Nevím čemu pomůže ten jeden pin :-).Jo vlastně výrobci desek.

@thomastr1982: 1151 skylake taky dlouho nevydrží. někdy v polovině roku 2017 by už měly být 10nm procesory cannonlake

@dufek17: Ach kéž by tu dnes už byly... Stejně by to nejspíš nepřekonalo Zen, ale stejně by to bylo hezké. Jediný zatím vydaný 10nm Intel procesor je i3 8121U.

@thomastr1982: U Intelu co generace to socket. Pokud chces socket s delsi zivotnosti tak AMD.

@VodrazkaV: POčkal bych si na AM4 ma vyjit co nevidet a podle ohlasu to bude bomba

@thomastr1982: Tak aspoň je to jenom socket. V historii byl taky moment, kdy člověk chtěl upgradovat CPU, musel koupit novou desku, a protože ta neměla PATA, tak musel koupit i nový sata disk, a protože ta stará deska používala starý DDR1, tak i novou ramku. Tak si to člověk nakoupil domu a pak zjistil, že mu ještě chybí grafika protože kamsi zmizelo AGP :D .. Teď je všechno (kromě těch socketů) alespoň trochu (zpětně) kompatibilní, nebo se dají najít produkty které více či méně vyhovují upgradu. Minimálně to umožňuje třeba postupný upgrade, což je super.

@thomastr1982: Problém není se změnou socketu, myslíš si, že kdyby šlo jen o socket, tak by ještě neexistovaly redukce? Problém je s chipsety. A "zpětná kompatibilita" je dle mého názoru absurdní, pokud máš dvě možnosti RAM (např. DDR3 a DDR4), většinou je lepší ta nová, skylake s DDR3 prostě nebude fungovat tak dobře jako s DDR4.

@thomastr1982: Osobně bych byl raději, kdyby byl vývoj socketů spolu s architekturou CPU mnohem rychlejší.

@thomastr1982: Dobrý večerAno to je pravda ale někdo tady psal že je lepší Amd ted´ka vůbec není výhodné.Je to z toho důvodu že Amd vám napíše ža procesor má 8 jader což má ale pokud bereme hry tak většina umí max 4 jádra využít víc ne ale třeba u nějakých programů na střih videa by už taková rozdíl být neměl. Jak už se řešilo v diskuzi pod touto tak tam to někdo hezky rozepsal a proto doporučuji si to přečíst Jinka další věc pokud se podíváte na soket od Amd tak vidíte že u intelu je to úplně jiné a lépe udělané :) Momentálně bych počkal na nové procesory od Amd a potom bych se rozhodl ale podle mě to zase bude nějaké osmi jádro které bude mít malý výkon na jádro usuzuji podle toho jak to ted´ka vypadá :)

@janáček3: myslis na ZENka?

@thomastr1982: no jo, bohuzel, ono ty procesory jsou v socketu v podstate stejny, jen to vyrobci delaji schvalne, aby pri kupovani cpu jsi musel kupovat i MB ktera ti v podstate vykon vubec neovlivni, je to blby no, clovek by si i koupil treba po 1-2 roce nejakej lepsi cpu, nebo koupil treba doubrej pc, nemel prachy, koupil by slaby cpu a casem by upgradoval. jo, kdyby mely vsechny cpu (i intel a amd) stejnej socket, to by byl zivot :3 pak by se to zase vice prodavalo do bazaru a celkove by nevydelali na desce, nikdy se to nestane

@hankovec0: Ano přesně tak souhlasím na 100%

@thomastr1982: Jeden pin je tam trochu směšný, ale stejně elektricky nemusí být všechny piny nutné...Změna socketu souvisí spíše s distribucí napájení v procesoru a není tehcnicky možné mít řízení ddr4 řadiče pro standard ddr3 řízení (fungují jinak).
Na druhou stranu dnes procesory stárnou výkonostně mnohem pomaleji než před 10 lety. I dnes, kdo má třeba starý Nehalem na 4 GHz a nebo vyladěný Phenom II, může na něm poholdně fungovat (za předpokladu SSDčka pro pocitovou rychlost běžné práce :) a obstojné grafické karty, pokud je hráčem).
Rozdíl v absolutních číslech ej vidět, ale subjektivní pocit rychlosti se příliš nemění.

Počet jader a jejich využití?

Počet jader procesoru je jedna věc - zde píšete čím víc tím lépe - ale už nepíšete, kolik jader na jaké použití je vhodné, respektive že není moc aplikací, které umí využívat více-jádrové procesory. Co je tedy pro herní počítač lepší - mít výkonný dvoujádrový procesor a nebo průměrný čtyřjádrový procesor v podobné cenové hladině.

@KONRÁD KAREL: lepší bude vždy 4 jádro i s menší frekvencí...je to tam popsáno:)na hry jsou dneska už 4 jádra povinnost:)

@jamesK_23: Tady bych si dovolil trochu nesouhlasit. Mám možnost porovnat 2 procesory stejné ceny, přičemž jeden je 4-jádro a druhý 2-jádro. Konkrétně jde o AMD Athlon X4 740 (až 3,7 GHz) a Intel Pentium AE, alias G3258 (3,2 GHz, OC 4,3 GHz). Oba se dají (dali) sehnat za cenu kolem 2000 Kč.
Ale teď trochu praxe místo hromady parametrů. Pracoval jsem na zmíněném AMD velmi dlouho, rád si zahraji nějaké ty hry a aktivně programuji, takže mi často běží na CPU kompilace. Byl jsem spokojený, ale celkově se PC choval tak nějak líně. Hlavně při práci v OS. Ve hrách byla situace docela jiná, pokud byla hra navržena pro více jader, byl výkon vzhledem k ceně velmi uspokojivý, problém ovšem nastal u silně jednovláknových aplikací/procesů. Tam procesor velmi zaostával a pocítil jsem nutnost přejít na procesor s vyšším výkonem na jedno jádro/vlákno.
Pořídil jsem si tedy 2-jádrový Intel a rozdíl byl až neuvěřitelný. Syntetické testy ukázaly raketový nárůst výkonu na jedno vlákno. Tady by samozřejmě někdo mohl namítat, že to je logické, ovšem připomínám, že to byl záměr. Test propustností a latence paměti RAM ukázal přibližně dvojnásobný nárůst výkonu. I pocit z práce v OS byl mnohem lepší, systém reagoval mnohem rychleji a svižněji, kompilování programů se také velmi zrychlilo, ovšem dostavily se i negativní stránky menšího počtu jader/vláken. Hry navržené pro více jader na takovém CPU občas trpí malinkým občasným trháním, jelikož musí častěji přepínat kontext na jednom vlákně. Jako dokonalý příklad hry navržené pro takový procesor je World of Tanks, tam výkon vzrostl z 30-40 na 60-70 fps. Obecně můžu říct, že FPS povyskočily tak nějak ve všech hrách, ale za cenu toho, že v některých titulech se někdy setkáme s trháním více než na 4-jádru.
Obdobný efekt má pak třeba komprimování souborů. Čím více jader CPU má tím méně bude ovlivněn výkon ostatních aplikací/her. U náročných her je to obzvláště poznat a může vytvářet až nepříjemné sekání, zvláště u akčních onlinovek. Já osobně jsem ale spokojený mnohem více s extrémně výkonnými jádry, než s jejich velkým počtem.OC: Procesor jsem přetočil na 4,3 GHz a paměti z 1866 na 2133 CL9/10 T1 a výkon vzrostl ještě více, a to tak, že (bohužel efektivně nepřetaktovatelný) AMD procesor už nestíhal ani ve vícevláknových operacích, tedy jedno jádro bylo výkonnější než 2 jádra toho AMD.
SuperPi: Intel - 8,9s, AMD - 27sPokud by někdo chtěl ještě nějaké informace nebo zkušenosti, stačí napsat :-)Nechci tím říkat, že Intel je lepší než AMD, to ne, je to můj vůbec první Intel co mám, jinak jsem měl vždy AMD.

@creezo: Četl jste ten článek vůbec?srovnáváte cpu různých výrobců a různých architektur

@jamesK_23: To se omlouvám, možná jsme se špatně pochopili, nechtěl jsem porovnávat přímo výrobce, pouze CPU se 2 a 4 jádry za "stejnou" cenu (bohužel). Navíc jsem popisoval i věci na kterých je 4 jádro lepší a na kterých je zase 2 jádro s vyšším výkonem na vlákno lepší. Myslím, že je to celé jen o prioritách a co od toho člověk chce, ale napsat, že čtyřjádro bude vždy lepší mi přijde trošku zavádějící a příliš strohá odpověď.A ano, vím, že srovnávám trochu nepatřičně, ale vemte si, že takový BFU se podívá a vidí: 4-jádro za 2000 Kč a 2-jádro za 2000 Kč, co myslíte, že bude vypadat na oko lépe? Přitom si myslím, že v TOMTO KONKRÉTNÍM případě, by byl možná i více spokojený s tím 2-jádrem.
Přeji pěkný den.

@creezo: Psal jsem to s ohledem na ten článek...pokud byste srovnával stejně firmy a stejné architektury bude to platit pokaždé...ale chápu i tu vaší zmínku...když někdo váhá s výkonností cpu...staci zadat do googlu test cpu a hledat...pak se člověk dozví to co jste napsal

@jamesK_23: Procesory jsou navzájem dobře porovnatelný podle ceny, ať je to AMD nebo Intel. Intel za 2 litry, bude srovnatelnej s AMD za 2 litry, přibližně samozřejmě.

@jamesK_23: "Četl jste ten článek vůbec?srovnáváte cpu různých výrobců a různých architektur"Vy jste udelal totez, viz vase vseobecne tvrzeni "lepší bude vždy 4 jádro i s menší frekvencí.."Ne, 4jadro s mensi frekvenci nebude VZDY lepsi.

@jamesK_23: Dovolím si nesouhlasit, existují hry, které využijí sotva dvě jádra, další už jsou nepotřebná.
Pozn. Největší chyba je však, že osmijádro je vždy lepší než dvojjádro. Důvod jsem již uvedl a osm jader hry snad nikdy nevyužijí.

@neznámí0: to ano, mozna jedna z 50 her, ale ono to zase neni tak od veci mit 8 jader, pak se ti krasne rozdeli vsechny appky atd :)
hlavne je tu super na rendrovani, prace s winem atd (obzvlast AMD Fx 63xx 83xx)

@neznámí0: Počítač nestavíme pro dnešek, ale pro několik následujících let. Zatímco hry z časů nedávných neuměly více jader rozumně využít, hry dnešní s nástupem DirectX 12 (a časem snad i Vulcanu) už jsou na tom jinak. Až ještě budou umět všechny grafické herní karty používat asynchronní shadery - což jsou modely AMD z poslední snad tří generací a od letoška to budou umět i Nvidie (ty dosavadní mají jen sw emulaci, takže je lépe tuto funkci ve hře vypnout) - tak budou hrami běžně využívána alespoň 4 jádra. Ano, dnes je takových her minimálně, snad dvě nebo tři, ale za dva roky budou naprosto běžné - a vy nebudete chtít procesor měnit tak brzo.

@jamesK_23: Na dnešní hry jsou povinnost 4 vlákna, nikoliv 4 jádra. Třeba takovej Zaklínač je na 2 vláknech nehratelnej, ale s i3 (dvoujádrák se 4 vláknama) už běhá naprosto normálně. To samý u spousty dalších her.....

@abubaga: Tak s tím i3 procesorem rozhodně nesouhlasím. Měla jsem dloouhou dobu intel i3 procesor a Zaklínače to rozjelo akorát jedničku a s odřenýma ušima na low detaily dvojku. Trojku to ani náhodou, taky Skyrim na střední detaily tak tak a to ještě bez módů. Nepopírám že s i3 se dá ledacos podniknout a zahrát ale rozhodně to není žádná výhra a zkrátka se to nejeví jako vhodná volba pro hry.

@Raven.Rise: Prosim?? Ze Zaklinace 3 neda i3?? já mam i3 2100 3,1ghz 4vlakno a davam si dokonce Mass Effect Andromedu, a furu jinejch novej her, byd sem sám byl prekvapenej naco to dvoujadirko furt dokaze stacit.

@Raven.Rise: Záleží na tom, jaké i3 máš na mysli. Například mé i3-7100 postavené na jádře Kaby Lake má již tak vysoký jednojádrový výkon + HT, že na čtyřvláknové procesy v tuto chvíli (květen 2017) bohatě dostačuje. (Zaklínač 3 - vysoké detaily při cca 40 FPS). Samozřejmě, postupem času se bude počet jader zvyšovat a situace za 4 roky bude už trochu jiná.

@KONRÁD KAREL: Dobrý den, rád bych se zeptal jestli je lepší 3,9 GHz 2 jádra 4 vlákna (Hal3000 Enterprice Gamer) nebo 4 jádra 4 vlákna (Hal3000 IEM PC mega Gamer) Vím že tohle je článek o procesorech, aby mohl by mi prosím někdo poradit slušné PC do 20 000. Děkuji

@novak178: To druhé čím víc jáder tím lepší procesor ne záleží na ghz ale na jadrech

@KONRÁD KAREL: Musím všem co tu jste napsat vy všichni srovnavate CPU hoši máte trošku mimo nepily jste i dvoujadro je supr ale zapomněly jste jak strašně záleží na a graficky kartě tak že si všichni přečtěte co jste napsaly

Procesor vs. Grafická karta vliv podporovaného directX

Dobrý den všem.
Snad mě nevezme paticí po hlavě, ale mám otázku.
Jaký má vliv podporovaný D.x procesoru na činnost grafické karty?
Konkrétně se mi líbí tato grafika https://www.czc.cz/asus-geforce-gtx-1060-dual-gtx1060-o3g-3gb-gddr5/197461/produkt a hodlám jí spojit s tímto procesorem https://www.czc.cz/intel-pentium-g3258/154160/produkt.
Pro mou práci nepotřebuji výkonnější procesor, ale grafiku ano.
Děkuji za odpověď.

@Abdul1: tento procesor by takovou grafiku neměl zvládnout

Cpu

Jaky procesor by jste mi doporucily na slozeni herni sestavy cena do 5000kč a a k tomu zakladni desku do 2000kc.cpu aspon 8jadro.od toho pak odvodim zbytek komponentů.Děkuji

@vacula13: Do 5 tisíc nesezenes ani to samotné osmi-jádro😀

Milan

Mám board GA-X99-UP4p s Intel Xeon E5-1620v3.
Je tento procesor na úpravu fotek a videa (Photoshop + Premiere Elements) vhodný, nebo je i7 6800K výrazně lepší.

Názor na PC sestavu

Dobrý den,
prosím o zaslání Vašeho odborného nazoru na kvalitu nabízené Pc sestavy pro kancelářské využití:
Nabídka řešení: Sestava PC & software
Název:Tower G44Pentium Dual Core 3.3 Ghz, 4GB, 1000GB, Windows 10 Professional, jednotka
DVD±RW, čtečka paměťových karet
Předem děkuji a s pozdravem
Cíchová Věra

@pisnicka: Dobrý den,pro kancelářské využití bude bez problémů stačit. Jen bych v sestavě doporučil ještě vedle klasického 1TB disku přidat SSD disk, který značně urychlí veškerou práci se systémem.

Otázka

Dobrý den je dobré používat procesor u kterého mám max 6 na 6 nebo je to spatně??

@na druhou0: Dobrý den,bohužel příliš nerozumím Vašemu dotazu? Můžete ho prosím blíže specifikovat?

@Filip Brázda: omlouvám se myslel sem jádra

Rada :-)

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, rád bych začal streamovat bude mi stačit na full hd a 60fps
I3 8350K a gtx 1060 6gb.
Předem děkuji za odpověď :D

Výběr procesoru

Dobrý den,doporučujete mi procesor AMD Ryzen 5 2600? Našel jsem ho ve vaší nabídce a tady https://www.arecenze.cz/procesory/ vyhrál v testu nejoblíbenějších. Je to v dnešní době stále dobrá volba :)?

Výběr procesoru

dobry den chcem se zeptat vyplatí se koupit Intel® Core i7-4790K 4 jádra 8 vláken frekvence 4.0 GHz (4.4 GHz v Turbo režimu) prosim vas myslite že to an nejnovější hry stači že nebudu muset za 2 3 roky měnit zas za lepší ? předem děkuju :)

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru