Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Bohemka opět varuje před záměnou videí z Arma s děním v Izraeli a Gaze

Bohemka opět varuje před záměnou videí z Arma s děním v Izraeli a Gaze

Události
CZC.Gaming Knight GC155, herní PC_518986579
CZC.Gaming Knight GC155, herní PC
Produkt není určen k prodeji.
CZC.Gaming Hellhound, herní sluchátka, černá/červená_651889381
CZC.Gaming Hellhound, herní sluchátka, černá/červená
Produkt není určen k prodeji.
CZC.Gaming Headhunter, herní myš_951157920
CZC.Gaming Headhunter, herní myš
Produkt není určen k prodeji.

Česká videohra Arma 3 se chlubí velmi realistickým ztvárněním v současnosti používané bojové techniky. Není tedy divu, že se často stává nositelem fake news.

Společnost Bohemia Interactive, která stojí za herní sérií Arma navazující na legendární Operation Flashpoint, ale také dalšími válečnými hrami jako DayZ nebo Vigor, musela opět vydat a zdůraznit své stanovisko týkající se šíření dezinformací. Autoři varují před velkým množstvím videí, která jsou pořízena přímo v herním enginu a následně vydávána za zobrazení reálných konfliktů. Toto stanovisko bylo původně vydáno již v loňském roce v návaznosti na válku na Ukrajině. Tentokráte jej Bohemka připomíná kvůli eskalaci konfliktu mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás. 

Není válka jako válka

Pozemní invaze Izraelských obranných sil (IDF) do Pásma Gazy, ze kterého v sobotu 7. října na obce na druhé straně hranice vyletěly tisíce raket a vstoupilo minimálně několik stovek teroristů, je na spadnutí. Izrael v tomto týdnu podnikl již stovky náletů na pozice palestinských radikálů, takže po internetu koluje řada videí zobrazujících velmi skutečné události. 

Jenže kromě nich se raketovou rychlostí šíří také fake news, ve kterých hraje hlavní roli česká videohra Arma 3. Tvůrcům se to pochopitelně moc nelíbí. Pavel Křižka, PR manažer studia Bohemia Interactive, k tomu řekl následující: „Ačkoli nás těší, že Arma 3 zobrazuje moderní konflikty tak realisticky, rozhodně nemáme radost z toho, že mohou být videa ze hry zaměňována za reálné záběry z boje a využívána jako propaganda. Snažíme se s tím bojovat a docílit stažení těchto videí z platforem, jenže na každé smazané vychází deset nově nahraných.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jak poznat fake news vytvořené v Arma 3?

Tvůrci zároveň zveřejnili seznam některých aspektů, podle kterých jde fake video identifikovat. Patří mezi ně nízké rozlišení, roztřesená kamera, absence zvuku, nepřirozené částicové efekty nebo to, že se video odehrává ve velmi potemnělé atmosféře. 

Nejde přitom o zdaleka první případ, kdy byly záběry z Army považovány za skutečné zobrazení existujícího konfliktu. Připomínáme například náš článek o vymyšleném leteckém útoku Tálibánu. Tak pozor na to, co sdílíte!

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru