Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Bude Cyberpunk 2077 tou nejlepší hrou příštího roku? Čtěte naše preview! Produktové tipy
Cyberpunk 2077 (PC)  + Samurajský Medailon v hodnotě 299 Kč
Cyberpunk 2077 (PC)
1 239 Kč 1 499 Kč
Cyberpunk 2077 (PS4)  + Samurajský Medailon v hodnotě 299 Kč
Cyberpunk 2077 (PS4)
1 487 Kč 1 799 Kč
Cyberpunk 2077 (Xbox ONE)  + Samurajský Medailon v hodnotě 299 Kč
Cyberpunk 2077 (Xbox ONE)
1 487 Kč 1 799 Kč

Bude Cyberpunk 2077 tou nejlepší hrou příštího roku? Čtěte naše preview!

autor: Adam Plechatý
Po drtivém úspěchu s herní adaptací knižní série Zaklínač se polské studio CD Projekt RED chystá příští rok ohromit s drsným RPG Cyberpunk 2077, ve kterém si zahraje i Keanu Reeves. Známe už teď hru roku 2020?

Hra oznámená v roce 2012, na které pracuje cenami ověnčené studio s trilogií Zaklínač na kontě? To znamená extra vysoká očekávání. Cyberpunk 2077 se představil na výstavě E3 v Los Angeles už minulý rok, a to skoro padesátiminutovým videem, které ukázalo, že je nač se těšit. Tedy pokud vyloženě nemáte problém s kombinací RPG prvků a FPS s jistou dávkou plížení, což byl mix, na který spoléhal kdysi třeba Deus Ex.

TL;DR

  • Gigantické RPG z dystopické Kalifornie inspirované stejnojmennou deskovou hrou
  • Keanu Reeves se zhostí role holografického pomocníka, který nás bude provázet od samého začátku
  • Na hře pracuje prý 400 lidí, tedy téměr dvojnásobek počtu, který dělal na Zaklínači 3
  • Na akci je kladen velký důraz, přesto bude plížení i vyjednávání zásadní - hra jde dohrát bez zabíjení

CYBERPUNK 2077

V jako volba

V Cyberpunk 2077 se zhostíme role žoldáka jménem "V", což je logická volba na straně tvůrců, protože nikterak nedefinuje vaše pohlaví, rasu či cokoli jiného. Customizovat si totiž budete moci vše zmíněné a další propriety jako tělesné modifikace, odkud pocházíte, na co se specializujete a v neposlední řadě i co máte na sobě. Svět kolem vás bude tyto volby reflektovat, ať už pozitivně či negativně, a to včetně potenciálních romantických či ryze sexuálních vztahů. Všemi směry, jestli víte, co tím máme na mysli...

Bude Keanu Reeves k mání? Vzhledem k tomu, že jeho postava Johnnyho Silverhanda je ve skutečnosti mrtvá, a nyní máme jeho hologram jako součást čipu v naší lebce, šance tu moc není, ale kdo ví. Vskutku, Johnny, alias Keanu, bude naším parťákem prý od začátku do konce, bude naším mentorem i svědomím v jedné osobě.

Tvůrci se chlubí, že Reevesova postava má mít po hlavním hrdinovi (nebo hrdince) nejvíce dialogů, což je skvělá zpráva pro fanoušky Johna Wicka. Jen pro představu, původní deskové předloze Cyberpunku z roku 1988 je Johnny Silvehand rocker s robotickou paží a kytarou, tedy taková kyberpunková verze barda.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Místo koní auta i motorky

Není žádným tajemstvím, že Cyberpunk 2077 bude stejně jako Zaklínač disponovat rozsáhlým otevřeným světem, který budete postupně odhalovat, jak vám příběhové otěže dovolí. Dejte sbohem romantické přírodní krajině Sapkowského předlohy, tady se budeme pohybovat v neony nasáklé spleti metropole zvané Night City, kdesi v Kalifornii.

Šest regionů k prozkoumání bude mít své jasné charakteristiky, od korporátního centra přes luxusní či naopak industriální čtvrti až po imigrantská ghetta a nehostinnou pustinu na okraji města. Zatím těžko říct, jak moc velký zdejší svět bude, ale pohybovat se po něm budeme jak po svých tak i v řiditelných automobilech. A kdybyste se ptali, ano, chodce prý půjde přejíždět a budete u toho moci poslouchat rádio...

CD Projekt RED v budování světa nešetří, takže čekat můžeme střídání dne a noci, přičemž ostatní postavy na to budou reagovat. Vaše splynutí se zdejší realitou navíc půjde tak daleko, že si tu budete moci koupit nemovitost jako třeba v GTA, kam se budete chodit vyspat (i s někým), převléknout či vyzbrojit na další misi. Ty budou tradičně rozděleny na hlavní a vedlejší, přičemž ty první posouvají příběh kupředu, zatímco ty druhé odemykají skilly, obchodníky, lokace i další questy. A kdyby toho bylo snad málo, tvůrci chystají i série miniher jako boxování či závodění v autech.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Akce? Akce! A pak dialog

Cyberpunk 2077 bude nicméně stát na pevných základech žánru FPS, takže se můžeme těšit na adrenalinovou akci, ze které máme mnohem lepší pocit než třeba ve zmíněném Deus Ex, přestože se na tvůrce zrovna v tomto ohledu snesla kritika. My máme jiný názor, ale každý jsme jiný. Z čeho máme trochu strach je umělá inteligence, která podle očitých svědků uzavřené prezentace na letošní E3 nepůsobila kdovíjak dobře. Ale času do vydání přeci jen zbývá docela dost. Akce nicméně působí dobře, možná ne tak zběsile jako třeba v novém Doomovi, ale velmi dynamicky. Tomu pomáhá i široký pohybový záběr hrdiny, který se dokáže rychle přesouvat z místa na místo kombinací přískoků a skluzů.

Dynamicky působí i dialogy. Tvůrci se snaží bojovat s prkennými rozhovory ve hrách tím, že dialogy mezi postavami probíhají v reálném čase. V jedné ze scén se tak V a jeho parťák Jackie ocitnou v situaci, kdy se schyluje k přestřelce s členy jednoho z místních gangů. Nikdo vám přitom nebere ovládání z ruky, můžete začít střílet, nebo naopak vše zklidnit a vybrat si jednu z možných dialogových větví. V jiné situaci hrdinovi skupina korporátních agentů násilně nahraje do hlavy software na rozpoznání lži. A od toho se celý rozhovor dál odvíjí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Těšíme se!

Co říci závěrem? Na hře pracuje 400 lidí a studio CD Projekt RED neustále roste. Cyberpunk 2077 je jejich zatím nejambicióznější projekt, dlouho očekávaný a laťka je tak nasazena opravdu vysoko. Ozývají se hlasy, že hra už nevypadá zdaleka tak dobře, jak vypadala, když se poprvé představila na výstavě E3 minulý rok. To je pravda. Ale pokud tvůrci splní to, co slibují, a o čem jste si teď četli, bude Cyberpunk 2077 rozhodně kandidátem na hru roku.

Cyberpunk 2077

Vychází: 16. duben 2020

Vydavatel: CD Projekt

Výrobce: CD Projekt RED

Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One

CYBERPUNK 2077

Názory ostatních Geeků (9)

Damian Krčál DA

Komponenty v PC

Anonymní uživatel 25. 7. 2019 15:49

Dobrý den,
Jsou již dostupné nějaké informace ohledně požadavků komponent počítače pro hraní, nebo ještě nebyli zveřejněny?
Děkuji

Uni UNI
Uni 25. 7. 2019 16:12

@Anonymní uživatel: Minimum je to, co je v PS4/Xbox One. Tzn jakýkoli Ryzen, cokoli od Radeonu 570 výše. PC za 10k.

avatar
holcat 26. 7. 2019 12:16

@Uni: Tak to je velmi sebevědomé prohlášení.
Všichni víme jak to chodí s porty z konzolí na PC ( pokud bude hra tedy primárně vyvíjená pro ty topinkovače ).

Taralis TAR
Taralis 26. 7. 2019 14:24

@holcat: Co je na tom sebevědomého?

avatar Ověřený GEEK - level 3
BERNADIC Ověřený GEEK 26. 7. 2019 15:50

@Taralis: Tak je pořád lepší, než když by napsal, že je to totální blbost.
Napsal to diplomaticky.

avatar
holcat 28. 7. 2019 12:13

@Taralis: Takže : ví o nárocích h***o a kecá z hladu už je to pro vás pochopitelnější ?

avatar

Hype

Douber 26. 7. 2019 20:05

Dle mé zkušenosti. Čím větší hype, tím větší fail. Fallout 76 je takovým menším příkladem...

hladík70 HLA
hladík70 27. 7. 2019 12:46

@Douber: Ano, je dobré si dávat pozor v dnešní době, kde vývojáři vydávají nedodělané hry za 60 éček a ještě s mikrotransakcema a loot boxy. Bethesda je známá svými kontroverzemi s nedodělávkami ve hrách, jenže u CDPR nás zatím (myslím) nezklamali, takže v tomto případě hype je ospravedlnitelný.

project1981 PRO
project1981 27. 7. 2019 15:01

@hladík70: Já myslím, že asi jste zapomněly na problémy https://www.youtube.com/watch?v=5LkokfEeaIQ ,uvidíme až tento hra bude na PC co bude...

Máš něco na srdci?

nahoru