Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Čekání se chýlí ke konci. Atari začalo vyrábět novou konzoli Události

Čekání se chýlí ke konci. Atari začalo vyrábět novou konzoli

autor: Petr Kirs
Více než dva roky museli fanoušci čekat na příchod televizní konzole VCS, která pochází z dílny legendární společnosti Atari. Zástupci podniku však nyní oznámili, že očekávaná novinka konečně míří do výroby. Zahájení prodeje by tak mělo následovat co nevidět.

Hned na úvod se sluší říct, že Atari VCS letošní Vánoce nestihne. S prodejní premiérou se počítá až v březnu příštího roku, a to navíc výhradně v zahraničí – kdy a za jakou cenu se novinka dostane na pulty tuzemských obchodů tak zatím není jasné.

Po vzoru konkurenčních herních systémů od Sony a Microsoftu vsadil výrobce na APU, tedy na čip kombinující samotný procesor i grafické jádro. Konkrétně by mělo jít o model z rodiny AMD Ryzen, který nabídne takt okolo 3 GHz. I díky grafice Radeon by se celkový výkon měl pohybovat nad hranicí 0,6 TFLOPS, na reálné testy si ale budeme muset ještě počkat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Takto bude vypadat Atari VCS

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na dřevěný čelní panel

 

Nainstalovat bude možné i Windows

Výkon se bude lišit mimochodem podle zvolené verze, jediný rozdíl přitom bude v kapacitě operační paměti. Model Atari VCS 400 nabídne 4 GB operační paměti, zatímco Atari VCS 800 dvojnásobnou hodnotu, tedy 8 GB. V obou případech však bude systém vhodný na hraní ve Full HD, nicméně videa – tedy filmy, seriály apod. – půjde konzumovat také ve vyšším standardu 4K.

Lákadlem by měl být také operační systém AtariOS, což bude obdoba stařičkého Atari rozhraní zasazená do modernějšího rozhraní. Jejím základem bude upravená verze Ubuntu Linuxu, tedy platformy, která je jistě dobře známá celé řadě uživatelů klasických počítačů. Vzhledem k tomu, že půjde o plnohodnotnou počítačovou platformu, půjde bez problémů nainstalovat také Windows či jiná distribuce Linuxu.

Z konektorového rozhraní nabídne konzole dvakrát USB 3.0, HDMI port a rozhraní M.2 pro připojení SATA disku. V prodeji nicméně bude výhradně černé provedení s dřevěným panelem. Moderně vyhlížející koncept, který měl jasně červený čelní panel, se nakonec vyrábět nebude.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Černé provedení se nakonec nebude nabízet

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Černočervená varianta vypadala velmi moderně

Názory ostatních Geeků (6)

m.tauchman M.T

Atari

m.tauchman 1. 11. 2019 6:56

"Více než dva roky museli fanoušci čekat na příchod televizní konzole VCS, která pochází z dílny legendární společnosti Atari."No nevím, obávám se, že nynější "Atari" má s tím legendárním společného...nic...je to jen brand.

minár0 MIN

Čelní panel

minár0 1. 11. 2019 13:16

Od kdy je čelní panel vzadu? Ta druhá verza má černé čelo s červeným logem a zadní červenou stranu s konektory

avatar

Proč?

elho_cid 4. 11. 2019 1:09

Napřesrok bude nová generace Xbox a PS. Tohle má poloviční výkon i proti Xbox One z roku 2013. Plus skoro žádné hry, zatímco MSFT a Sony investují miliardy do exkluzivních her pro svoje systémy.
Jediné co by je zachránilo, by byla cena pod sto dolarů.

avatar Ověřený GEEK - level 3
BERNADIC Ověřený GEEK 4. 11. 2019 9:54

@elho_cid: Tak je to pořád standardní PC se standardním OS - narozdíl od PS/Xbox na tom jde hrát prakticky každá nenáročná PC hra / emulovat téměř libovolnou konzoli.
Pokud to nezabijí cenou (což určitě zabijí), šlo by o pěkně designované HTPC.
Když se podíváme na ceny obdobně vybavených NUC, viděl bych to spíš na atakování 300$ hranice.

avatar
elho_cid 4. 11. 2019 14:38

@BERNADIC: OK, s tou cenou jsem to přestřelil.
Ale grafickým výkonem na úrovni GT730 a bez možnosti zásadního upgrade HW to budou opradu jen nenáročné hry. A na většinu z nich bude třeba dokoupit licenci Windows.
Na emulátory retro konzolí by asi bylo efektivnější Raspberry.
No jsem skeptický, ale možná se toho i tak prodá víc než Atari Jaguár.

avatar Ověřený GEEK - level 3
BERNADIC Ověřený GEEK 4. 11. 2019 14:43

@elho_cid: No s tím Atari Jaguárem to myslím bude přehnaný optimismus.
Sice to byl šílený propadák, ale stále bylo prodáno nějakých 125tis. kusů ;)PS: S tou emulací myšleno i náročnější platformy - jako Wii, Wii U, PS2 apod.

Máš něco na srdci?

nahoru