Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Chytré kamery – méně starostí o naše bližní

Chytré kamery – méně starostí o naše bližní

Návody

Nedat žádnou šanci zlodějům si klade za svůj hlavní úkol berou chytré kamery. Některé moderní modely toho ale umí daleko více, i když se to nemusí na první pohled zdát. Hlídat mohou v naší domácnosti také teplotu či vlhkost.

Nainstalovat kamerový systém v domácnosti není vůbec jednoduché. U profesionálních sad se totiž musí všude natáhnout kabely, rozmístit jednotlivé kamery tak, aby zabíraly skutečně celý prostor, a nakonec ještě řešit umístění řídicí jednotky a případně úložného systému.

To chytré kamery jsou na instalaci daleko jednoduší. Zpravidla je totiž stačí pouze připojit do zásuvky a vše ostatní nastavit prostřednictvím obslužné aplikace. Dokonce i když chcete instalovat více kamer najednou, není to žádný problém – všechny totiž spolu komunikují prostřednictvím WiFi, případně pomocí jiného bezdrátového standardu.

Poznat chytrou kameru je možné zpravidla na první pohled. Kvůli integraci více elektronických součástek jsou kamery totiž zpravidla o něco větší, případně si můžete všimnout antének, které slouží k dobrému šíření bezdrátového signálu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Chytré kamery jsou zpravidla rozměrnější

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Některé modely jsou určené pro instalaci venku

 

Na co dávat pozor při výběru?

Základní modely mají jednoduchou konstrukci, ty sofistikovanější však již mají speciální motorky, díky kterým je možné kameru natáčet a naklápět. Pokud tedy potřebujete sledovat opravdu velký prostor a chcete i pohyby kamery ovládat na dálku, je nutné myslet také na toto.

Dalším důležitým parametrem je kvalita videa. Pokud totiž rozlišení kamerky nebude dostatečné, jen těžko identifikujete případného zloděje. Minimální rozlišení kamery by proto mělo být 1280 x 720 bodů, ještě lepší je pochopitelně standard Full HD, tedy rozlišení 1920 x 1080 pixelů. Prim hrají kamery schopné automaticky přepínat mezi nočním a denním režimem. Právě schopnost natáčet v noci je totiž pro bezpečnostní systémy klíčová.

Jednotlivé kamery se liší také podle toho, zda se dají nainstalovat dovnitř nebo ven. Pokud vás zajímá druhá zmiňovaná varianta, neobejdete se zpravidla bez zvýšené odolnosti proti vodě a prachu. Vhod přijdou také modely vybavené vlastní baterií, abyste nemuseli venku řešit žádný zdroj napájení.

Velmi důležitý je také způsob ukládání dat. Prakticky všechny kamery nabízejí možnost ukládání dat na paměťovou kartu, prim nicméně hrají modely se záznamem do cloudu. Pokud totiž někdo zařízení poničí nebo ukradne, o důkazní materiál nepřijdete – máte ho uložený hezky na internetu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka obslužné mobilní aplikace

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka obslužné mobilní aplikace

 

Ten umí to a ten zas tohle

Některé modely jsou ještě daleko sofistikovanější a umí toho více než jen natáčet vytčený prostor. Za pozornost stojí modely, které dovedou pracovat také jako v režimu gateway. To jinými slovy znamená, že je k nim možné připojovat další senzory se stejným standardem a samotnou kameru používat jako řídicí jednotku. Pozor je nutné dávat na to, jaký protokol dané zařízení pro chytrou domácnost používá.

Sofistikovanější chytré kamery mají řadu užitečných senzorů již zabudovaných v sobě. Takové modely díky tomu dovedou detekovat pohyb, ale zároveň v místnosti monitorovat například teplotu a vlhkost. Navíc je často k dispozici dvoucestné audio, tedy reproduktor i mikrofon. Nechybí ani alarm.

Sofistikovanější modely zvládnou řídit celou domácnost

 

Speciálně pro děti

Speciální kategorii chytrých kamer tvoří modely určené pro děti. Poznat takové modely je možné zpravidla na první pohled, neboť připomínají nějakou hračku. K čemuž takové modely slouží v praxi?

První úsměv, přání, strach či pláč – nic z toho nemusíte s chytrou kamerou zmeškat. Připojený chytrý telefon vás totiž upozorní na jakoukoliv emoci, kterou váš drobeček dává najevo. Sledovat jej je přitom možné ve dne i v noci. A to dokonce i když nejste doma.

Vhod může přijít také integrovaný přehrávač hudby a ukolébavek. Ten usnadní uspávání vašeho děťátka. Můžete dokonce nahrát svůj hlas a pustit jej prostřednictvím smartphonu. Pustit je možné také tisíce světelných odstínů. Nastavovat je přitom možné jas a teplotu osvětlení bez toho, abyste vstoupili do dětského pokojíčku.

Některé modely mají navíc vestavěné tzv. Air senzory. Ty dovolují sledovat prostředí pokojíčku, jako je teplota nebo třeba vlhkost. Upozorní vás, pokud nebude něco v pořádku. Mimochodem, výstrahy na chytrý telefon mohou chodit například i v souvislosti s náhlým pohybem osob v místnosti nebo zachycení zvuku – například když dítě začne plakat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Některé modely jsou vysloveně určené pro ty nejmenší

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru