Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Chytré mohou být i láhve a hrnky

Chytré mohou být i láhve a hrnky

Návody

Chytré v dnešní době nemusí být pouze telefony a hodinky, ale klidně i láhve a hrnky. Vypadají sice jako obyčejné kusy nádobí, ale ve skutečnosti jsou prošpikované elektronikou. K čemu je to dobré v praxi? To si ukážeme v dnešním článku.

Zapomínáte pít, ať už při sportu nebo v běžném životě? Pijete jen když máte pocit žízně? Chytrá láhev nebo hrnek pomůže lidem zlepšit jejich pitný režim. Patrně není potřeba zdůrazňovat, že hrnky jsou vhodné především na pití doma či v kanceláři, zatímco láhve se hodí na cesty.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Chytré láhve toho umí víc, než se na první pohled zdá

 

Na cesty i na doma

Chytré láhve vypadají na první pohled zpravidla jako obyčejné sportovní láhve. Většinu uživatelů tak pravděpodobně ani na první pohled nenapadne, o jak sofistikovaný model ve skutečnosti jde. Veškerou elektroniku totiž lahve zpravidla ukrývají pod odnímatelným víčkem.

Láhve se velmi často nabízí v různých provedeních. Ty se od sebe liší nejen barvou, ale také objemem. Pojmout standardní modely zvládnou většinou 400 až 700 ml vody. U většiny modelů nevadí ani to, když do nich nalejete jinou tekutinu než vodu.

Prakticky úplně stejně fungují hrnky. Ty však logicky nemají elektroniku zabudovanou ve víčku, ale místo toho ve svém těle. Vzhledem k tomu, že to je stejně jako v případě klasických hrníčků neprůhledné, vadit to bude málokomu. Do hrníčků je možné nalévat i teplé nápoje, což bohužel ne u všech lahví jde.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Chytrý hrnek

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Chytré láhve vypadají často jako obyčejné sportovní láhve, některé modely mají ale navíc displej

 

Snadná správa z mobilu

A k čemu jsou vlastně podobné vychytávky dobré? Lahev nebo hrnek automaticky zaznamenává příjem vody uživatele a informace přenáší do mobilní aplikace, která vše vyhodnotí. Uživatel pak může přímo z prostředí mobilního telefonu sledovat, jak plnil pitný režim v průběhu času, v jakou denní či noční dobu pije nejčastěji a kontrolovat, zda je splněn denní pitný plán.

Aplikace mimochodem dokáže uživatele upozornit také na to, že je čas pít – nestará se tedy pouze o monitoring, ale aktivně uživatele „nutí“ pít. Teoreticky se tak někteří jedinci mohou zbavit zdravotních problémů, které jsou způsobeny špatnými hydratačními návyky. Asi není potřeba zdůrazňovat, jak je důležité, aby mělo tělo dostatek vody. Aplikace počítá potřebu těla uživatele na základě skutečného přijmu vody, tělesné hmotnosti, zdravotního stavu a případně i konkrétního cvičení.

Aplikace zobrazuje data o hydrataci zpravidla v reálném čase, a to díky připojení prostřednictvím bluetooth. Při výběru inteligentní lahve nebo hrnku je vhodné myslet také na výdrž baterie. Základní modely totiž nabídnou výdrž kratší než měsíc, ty pokročilé se ale zvládnou obejít bez nabíječky klidně i třikrát tak dlouhou dobu. Akumulátory jsou nicméně v drtivé většině případů dobíjecí, takže se lahve dají snadno opět dobít.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka obslužné mobilní aplikace

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Chytré láhve dovedou podobně jako hrnky motivovat uživatele k pravidelnému pití

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru