Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Chytré žárovky – nalaďte tu správnou atmosféru Návody

Chytré žárovky – nalaďte tu správnou atmosféru

autor: Petr Kirs
Světlo dokáže s našimi emocemi doslova kouzlit. Jiné osvětlení se hodí na běžnou práci, na oslavu s přáteli, na sledování filmů a v neposlední řadě také na romantické večery ve dvou. Pomoci s tím dokážou chytré žárovky, které je možné ovládat jednoduše mobilem – a to klidně i z druhého konce planety.

Když se poprvé podíváte na chytré žárovky, většině uživatelů patrně ani nedojde, že jde o nějaký sofistikovaný model. Vypadá totiž velmi podobně jako balení obyčejné úsporné žárovky.

Snad jedinou nápovědou může být trochu vyšší hmotnost. Chytré žárovky váží zhruba 150 až 200 gramů, což je přece jen o něco málo více než v případě klasických žárovek. Ve srovnání s nimi totiž musel výrobce vtěsnat do těla zařízení ještě řadu elektronických součástek. Vyšší hmotnosti se ale nemusíte obávat. Ani v lampě, která drží na tenkém husím krku, totiž není váha překážkou, lampa pevně drží na svém místě.

Chytré žárovky dovedou proměnit jakoukoliv obyčejnou lampu na inteligentní. Vedle nich se nicméně prodávají také chytré stolní i stojací lampy, speciální panely osvětlující zeď či nejrůznější dálkově ovládané LED pásky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Chytré žárovky jsou k nerozeznání od těch obyčejných

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zakoupit je možné například i chytré panely, které se namontují přímo na zeď

 

Z mobilu i tabletu

Většinu chytrých žárovek je možné ovládat na dálku pomocí chytrého telefonu nebo počítačového tabletu. Spojení s domácí sítí je přitom realizováno prostřednictvím standardu WiFi. Jediné, co je nutné, je instalace obslužné aplikace. V aplikaci se následně stačí zaregistrovat, čímž získáte možnost připojení ke svým přístrojům skutečně odkudkoliv. Program přitom uživatele provede vždy připojením každého dalšího zařízení v domácnosti.

Jak je z řádků výše nejspíše již patrné, k chytrému telefonu je možné touto cestou připojit i další zařízení – v podstatě neomezený počet na dálku ovládaných žárovek, ale například také chytré zásuvky či kamery. Pokud máte chytrých přístrojů doma více, vyplatí se nicméně již investice do řídicí jednotky. Ta se pak stane středobodem celé chytré domácnosti.

Chytré žárovky dovedou navodit tu správnou atmosféru

 

Rozumí si s osobními asistenty

U většiny chytrých žárovek je možné upravovat intenzitu světelného toku. I základní modely se tedy dovedou přizpůsobit aktuálním potřebám uživatele – zda v danou chvíli ocení vyšší, nebo nižší hladinu osvětlení. Kromě jasu je možné upravovat často i barevnou teplotu bílého světla – od měkké bílé (2500 K) po denní světlo (9000 K). Jasné bílé denní světlo vytváří krásné osvětlení plné energie, a naopak měkké a klidnější odstíny bílého světla vzbuzují pocit útulnosti.

Pokročilé modely zvládají zobrazit i nejrůznější barvy – svítí například červeně, zeleně nebo jakoukoliv jinou barvou. Šikovné je také to, že chytré žárovky je možné ovládat jednotlivě nebo ve skupinách. Takže pokud jich pořídíte více do jedné místnosti, je možné je spravovat všechny najednou.

Přímo z mobilní aplikace je přitom možné nastavovat řadu dalších parametrů. Vytvořit si je možné klidně i rozvrh, kdy se žárovka rozsvítí, nebo zhasne. Můžete si nastavit ranní buzení světlem nebo rozsvícení žárovek při soumraku. Nastavené osvětlení poté snadno uložíte a posléze vyvoláte. V obslužných aplikacích navíc můžete sledovat spotřebu energie v reálném čase.

Velkou výhodou je také možnost spárovat chytrou žárovku s nějakým osobním hlasovým asistentem, jako je například Amazon Alexa. V takovém případě je pak možné ovládat osvětlení dokonce i hlasovými příkazy. Alexa dokáže žárovku také ovládat, například automaticky přizpůsobit charakter světla podle denní doby.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Chytré osvětlení dovede navodit tu správnou atmosféru

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

nahoru