Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Do školy i na hry. Co umí notebooky s grafikami GeForce RTX 30

Do školy i na hry. Co umí notebooky s grafikami GeForce RTX 30

Produktové tipy
Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ACH6, černá_1217290030
Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ACH6, černá
Produkt není určen k prodeji.
ASUS ROG Strix G15 (2021), šedá_685358782
ASUS ROG Strix G15 (2021), šedá
Produkt není určen k prodeji.
Lenovo Legion 5 15IAH7H, šedá_1237616774
Lenovo Legion 5 15IAH7H, šedá
Produkt není určen k prodeji.
Alienware m15 R7 (Intel), černá_1030647262
Alienware m15 R7 (Intel), černá
Produkt není určen k prodeji.

Na trhu jsou stovky nejrůznějších notebooků, vybrat vhodný stroj do školy nebo na hry tedy není žádný problém. Dnes se společně podíváme na to, co umí stroje s grafickými kartami GeForce RTX 30 od společnosti NVIDIA.

Dříve dávali přenosným počítačům přednost lidé, kteří potřebovali pracovat na cestách. Často se však museli smířit s nízkým rozlišením obrazovky a slabým výkonem. To už ale dneska neplatí. V současnosti dokážou notebooky vyhovět i těm nejnáročnějším uživatelům. Stejně jako PC sestavy nabízejí rychlé procesory i výkonné grafické karty, které nemají žádné problémy s výkonnostními nároky nových her.

Notebooky můžeme vybírat podle různých kritérií – velikosti a rozlišení displeje, modelu procesoru, velikosti operační paměti či úložiště a hromady dalších parametrů. Vhodným vodítkem při výběru je ale také grafická karta. Pokud pomineme modely s integrovanými grafickými jádry, grafiky z rodiny GeForce RTX 30 zastřešují cenově dostupné modely i extrémně výkonné stroje. Konkrétní model grafiky tedy může napovědět, k čemu bude daný stroj sloužit.

Notebooky s GeForce RTX 30

Pokud například sháníte notebook pro školáka, stojí za pozornost modely s grafickými kartami GeForce RTX 3050 a GeForce 3050 Ti. Ty jsou totiž ještě relativně cenově dostupné, ale přesto nabízí v podstatě stejný balíček pokročilých RTX funkcí jako dražší a výkonnější bratříčci.

Samozřejmě pokud rovnou víte, že se herním radovánkám budete oddávat častěji, vhodnější volbou bude výkonnější grafika GeForce RTX 3060. Takové stroje jsou již plnokrevné herní mašiny, které stačí pro drtivou většinu moderních her. Nároční uživatelé, kteří pokukují po nekompromisních strojích, alespoň co se výkonu týče, budou nejčastěji volit laptopy s grafickými kartami GeForce RTX 3070 a vyššími.

Co umí notebooky s grafikami GeForce RTX 30   Jak funguje NVIDIA DLSS?

 

Max-Q = dokonale vyladěný systém

Technologie zastřešující kombinaci umělé inteligence a nové optimalizace systému se nazývá Max-Q a v nových produktech je dostupná už ve své čtvrté iteraci. Ta od svého uvedení před čtyřmi lety způsobila revoluci ve výkonu notebooků. Mezi nové funkce patří CPU Optimizer, Rapid Core Scaling a Battery Boost 2.0, které dále zvyšují efektivitu, výkon a výdrž baterie.

Vyzdvihnout si zaslouží také aplikace NVIDIA Broadcast, která promění laptop na domácí studio. Využijete ji při práci i zábavě, posunout totiž můžete svůj livestream, voice chat i videokonferenční hovory na novou úroveň pomocí hlasu a videa s podporou umělé inteligence.

Velkou výhodou je u strojů s grafikami GeForce RTX 30 možnost instalace různých driverů. Pro hráče jsou určeny Game Ready Drivers, zatímco pro práci s grafikou či videem se hodí spíše Studio Drivers. Pouhým přeinstalováním ovladačů tak můžete vyladit svůj systém na práci nebo na hry. Aktivní ale pochopitelně nemohou být oba drivery najedou.

Co nabízí NVIDIA Max-Q?

Reálné světy s dokonalými detaily

Grafické karty GeForce RTX 30 v noteboocích nabízejí všechny funkce jako jejich bratříčci z desktopů. Notebooky s kartami GeForce RTX 30 tedy podporují ray-tracing v reálném čase i DLSS, což je technologie, která pomáhá grafické kartě využitím AI. Ray tracing se ve filmovém průmyslu používá již nějakou dobu, proto počítačově generované světy a postavy v nich vypadají (skoro) jako živé. O co jde? Ray tracing vypočítává barvu pixelů sledováním dráhy paprsku světla od zdroje, v tomto případě kamery, a simuluje interakce tohoto paprsku s objekty ve virtuálním světě.

Klade si při tom otázku, jak by vypadal pixel na obrazovce, kdyby jej ovlivňovalo skutečné světlo – třeba slunce. Krása této technologie spočívá v tom, že zachovává původní podobu virtuální scény a vizuální efekty, jako jsou stíny, odrazy a nepřímé osvětlení, jsou přirozeným důsledkem algoritmu, nikoli zvláštními efekty.

Zkrátka pokud se mluví o fotorealismu, ray tracing je jeho příčinou. Je to svatý grál počítačové grafiky, který ještě donedávna nebyl možný nikde jinde než kupříkladu v předrenderovaných filmech či architektonických vizualizacích. Díky společnosti NVIDIA a jejím grafickým kartám GeForce RTX se ray tracing stává skutečností i ve hrách, a to během samotného hraní. Platí to pochopitelně i o herních noteboocích s těmito kartami.

Ray-tracing v akci

Ostrý obraz, maximální FPS

Velkým pomocníkem při hraní her je také technologie NVIDIA DLSS (Deep Learning Super Sampling), která využívá strojového učení a umělé inteligence, aby zvýšila grafický výkon využitím dedikovaných jader Tensor pro umělou inteligenci u karet GeForce RTX. Platí to přitom pro dvacítkovou i třicítkovou sérii těchto grafik.

Technologie DLSS využívá sílu neuronových sítí se strojovým učením a tím zvyšuje snímkovou frekvenci a generuje krásné, ostré snímky ve tvých hrách. Obzvláště je to poznat v rozlišení 4K na velmi kvalitním monitoru, na kterém si vychutnáte i věrnou grafiku díky ray-tracingu.

Technologie DLSS využívá výkon superpočítačů NVIDIA k učení a zdokonalování modelu umělé inteligence. Aktualizované modely jsou dodávány přímo do vašich počítačů s GeForce RTX prostřednictvím ovladačů Game Ready. Jádra Tensor pak pomocí teraflopů dedikované umělé inteligence spouští technologii DLSS v reálném čase. To znamená, že máte k dispozici výkon sítě superpočítačů DLSS a můžeš zvýšit výkon a rozlišení.

Co vybrat?

Jak je z řádků výše patrné, na výběr je přehršel notebooků. My jsme si přesto dovolili vybrat pár modelů, které v současnosti stojí za pozornost. Za solidní základ lze považovat Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ACH6, který je vybaven procesorem AMD Ryzen 5 5600H (3.3GHz, TB 4.2GHz, 12 vláken), 8GB operační paměti DDR4 a 512GB SSD M.2 PCIe NVMe. Pohání jej grafika NVIDIA GeForce RTX 3050 4GB GDDR6 (Boost 1635MHz, MGP 85W), vše se zobrazuje na 15.6" IPS displeji s obnovovací frekvencí 120Hz a rozlišením Full HD (250nit, 45% NTSC).

Solidním zástupcem střední třídy je ASUS ROG Strix G15, v jehož útrobách se kromě osmijádrového procesoru AMD Ryzen 7 4800H (2.9GHz, TB 4.2GHz, 16 vláken) ukrývá také grafika NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB GDDR6 (Boost 1802MHz, MGP 130W). Do vínku dostal tento stroj dále 15.6" 144Hz IPS-level Full HD displej (250nit, 45% NTSC), 16GB RAM DDR4 a 512GB M.2 PCIe NVMe SSD.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ACH6

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

ASUS ROG Strix G15

Z high-end třídy jsme si vybrali hned dva zajímavé stroje. Za pozornost rozhodně stojí Lenovo Legion 5 15IAH7H, který se chlubí grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti 8GB GDDR6 (Boost 1485MHz, MGP 140W, MUX switch). 14jádrový procesor Intel Core i7-12700H (6 P-jader 2.3/4.7GHz, 8 E-jader, 20 vláken, 24MB) má dostatek výkonu prakticky pro jakoukoliv aplikaci nebo hru, což je zásluha i DDR5 operační paměti o velikosti 32 GB. Pro uložení dat slouží 1TB SSD M.2 PCIe 4.0 NVMe, vše se zobrazuje na 15.6" 165Hz IPS WQHD displeji (2560x1440 bodů, 300nit, 100% sRGB, Dolby Vision).

Špičkový výkon nabízí také Alienware m15 R7, který je vybaven grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti 16GB GDDR6 (Boost Clock 1455MHz, MGP 140W) a 14jádrovým procesorem Intel Core i7-12700H (6 jader/12 vláken až 4.7GHz, 8 jader až 3.5GHz). Operační paměť typu DDR5 nabízí kapacitu  32 GB, k dispozici je 1TB SSD M.2 PCIe NVMe. 15,6“ Full HD displej nabízí obnovovací frekvenci 360 Hz (300nits, 100% sRGB, G-Sync).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Lenovo Legion 5 15IAH7H

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Alienware m15 R7

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (2)

Chybný obrázek

Nemohu si pomoci, ale na obrázku, titulovaném coby Lenovo Legion 5, vidím laptop řady Dell Alienware. Pravděpodobně ten samý, který je na obrázku níže. :)

@novotný740: Zdravím. Šotka jsme z článku vyhnali. Díky za upozornění a pohodový den.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru