Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Popularita notebooků stoupá. A to i u hráčů

Popularita notebooků stoupá. A to i u hráčů

Návody
Lenovo Legion 5 17ACH6H, černá_682686155
Lenovo Legion 5 17ACH6H, černá
Produkt není určen k prodeji.
MSI GF65 Thin 10UE-098CZ, černá_1655471407
MSI GF65 Thin 10UE-098CZ, černá
Produkt není určen k prodeji.
ASUS TUF Dash F15, šedá_198900997
ASUS TUF Dash F15, šedá
Produkt není určen k prodeji.
ASUS ROG Strix SCAR 15 (2021), černá_945792901
ASUS ROG Strix SCAR 15 (2021), černá
Produkt není určen k prodeji.
Lenovo Legion 5 Pro 16ACH6H, šedá_1826681550
Lenovo Legion 5 Pro 16ACH6H, šedá
Produkt není určen k prodeji.

Popularita notebooků neustále stoupá. Podle statistik se dokonce přenosné počítače prodávají lépe než tradiční PC sestavy. Nebavíme se přitom pouze o multimediálních strojích, ale také o plnokrevných herních mašinách. Jaké je vlastně hraní na notebooku s grafikou NVIDIA GeForce RTX 30?

Notebook je jedním z technických symbolů moderní doby. Za poslední dekádu ceny klesly natolik, že většina lidí už při koupi neuvažuje, jaký počítač koupit, ale spíše zda vybrat počítač, či laptop. Dříve dávali přenosným počítačům přednost lidé, kteří potřebovali pracovat na cestách. Často se však museli smířit s nízkým rozlišením obrazovky a slabým výkonem.

To už ale dneska neplatí. V současnosti dokážou notebooky vyhovět i těm nejnáročnějším uživatelům. Stejně jako PC sestavy nabízejí rychlé procesory i výkonné grafické karty, které nemají žádné problémy s výkonnostními nároky nových her. Takové stroje se hodí samozřejmě i pro výuku, nejnovější modely s grafikami RTX 30 se hodí pro technické obory, datové vědy, ale například i pro umělou inteligenci, design či tvorbu obsahu.

Nejen v otázce mobility mají laptopy navrch. Pro řadu lidí je důležitá také spotřeba elektrické energie, a přeci jen i špičkový herní notebook si ze zásuvky vezme méně než počítačová sestava, u které napájíte ještě monitor a hromadu dalšího příslušenství.  A zapomenout nesmíme ani na design, moderní herní laptopy dovedou ukrývat i velmi výkonné součástky krásně elegantním a tenkém těle, což je zásluha technologie Max-Q od společnosti NVIDIA.

 

Co umí notebooky s grafikami GeForce RTX 30     Herní notebooky s ray-tracingem

 

Reálné světy s dokonalými detaily

Ty nejlepší herní laptopy jsou v současnosti vybaveny grafickými kartami řady GeForce RTX 30. Zatímco tyto moderní grafiky jsou v desktopových verzích kvůli velkému zájmu dlouhodobě nedostatkovým zbožím, v případě notebooků je situace jiná – vybírat je možné hned z několika zajímavých modelů i provedení, a to pochopitelně od různých výrobců.

Notebooky s kartami GeForce RTX 30 navíc podporují ray-traycing v reálném čase i DLSS, což je technologie, která pomáhá grafické kartě využitím AI. Ray tracing se ve filmovém průmyslu používá již nějakou dobu, proto počítačově generované světy a postavy v nich vypadají (skoro) jako živé. O co jde? Ray tracing vypočítává barvu pixelů sledováním dráhy paprsku světla od zdroje, v tomto případě kamery, a simuluje interakce tohoto paprsku s objekty ve virtuálním světě.

Klade si při tom otázku, jak by vypadal pixel na obrazovce, kdyby jej ovlivňovalo skutečné světlo – třeba slunce. Krása této technologie spočívá v tom, že zachovává původní podobu virtuální scény a vizuální efekty, jako jsou stíny, odrazy a nepřímé osvětlení, jsou přirozeným důsledkem algoritmu, nikoli zvláštními efekty.

Zkrátka pokud se mluví o fotorealismu, ray tracing je jeho příčinou. Je to svatý grál počítačové grafiky, který ještě donedávna nebyl možný nikde jinde než kupříkladu v předrenderovaných filmech či architektonických vizualizacích. Díky společnosti NVIDIA a jejím grafickým kartám GeForce RTX se ray tracing stává skutečností i ve hrách, a to během samotného hraní. Platí to pochopitelně i o herních noteboocích s těmito kartami.

Představení grafik Ampere pro notebooky

 

Ostrý obraz, maximální FPS

Velkým pomocníkem při hraní her je také technologie NVIDIA DLSS (Deep Learning Super Sampling), která využívá strojového učení a umělé inteligence, aby zvýšila grafický výkon využitím dedikovaných jader Tensor pro umělou inteligenci u karet GeForce RTX. Platí to přitom pro dvacítkovou i třicítkovou sérii těchto grafik.

Technologie DLSS využívá sílu neuronových sítí se strojovým učením a tím zvyšuje snímkovou frekvenci a generuje krásné, ostré snímky ve tvých hrách. Obzvláště je to poznat v rozlišení 4K na velmi kvalitním monitoru, na kterém si vychutnáte i věrnou grafiku díky ray-tracingu.

Technologie DLSS využívá výkon superpočítačů NVIDIA k učení a zdokonalování modelu umělé inteligence. Aktualizované modely jsou dodávány přímo do vašich počítačů s GeForce RTX prostřednictvím ovladačů Game Ready. Jádra Tensor pak pomocí teraflopů dedikované umělé inteligence spouští technologii DLSS v reálném čase. To znamená, že máte k dispozici výkon sítě superpočítačů DLSS a můžeš zvýšit výkon a rozlišení.

NVIDIA DLSS v akci

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zapnuté / vypnuté DLSS ve hře Nioh 2

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zapnuté / vypnuté DLSS ve hře Mount & Blade II: Bannerlord

 

Stačí si vybrat...

Omlouváme se, popis obrázku chybí. Omlouváme se, popis obrázku chybí. Omlouváme se, popis obrázku chybí.
ASUS TUF Dash F15 Lenovo Legion 5 17ACH6H Razer Blade 15 Advanced Edition

Tento herní stroj prošel řadou přísných testů MIL-STD-810H.

Notebook oblíbené řady Legion pro skvělé zážitky z mobilního hraní a zábavy. Gamingový notebook od herní legendy Razer, který vás odliší z davu.
NVIDIA GeForce RTX 3060 NVIDIA GeForce RTX 3070 NVIDIA GeForce RTX 3080
Intel Core i7-11370H AMD Ryzen 7 5800H Intel Core i7-10875H
8GB RAM DDR4 16GB RAM DDR4 32GB RAM DDR4

 

Max-Q – dokonale vyladěný systém

Technologie zastřešující kombinaci umělé inteligence a nové optimalizace systému se nazývá Max-Q a v nových produktech je dostupná už ve své 3. iteraci. Díky ní jsou herní notebooky výkonnější a lepší než kdy dříve, aniž byste pro jejich převoz potřebovali stěhovací službu. Poďjme si rozebrat každou součást systému Max-Q hezky zevrubně.

  • Dynamic boost 2.0

Nový Dynamic Boost 2.0 automaticky rozděluje potřebné napájení mezi grafickou kartou, pamětí grafické karty a procesorem, a zajišťuje tak ještě větší zvýšení výkonu než kdykoliv předtím. Síť umělé inteligence pro Dynamic Boost 2.0 spravuje napájení na základě jednotlivých snímků a notebook tak neustále optimalizuje svůj chod pro maximální výkon při hraní a tvorbě.

  • Whisper Mode 2.0

Whisper Mode 2.0 přináší novou úroveň krocení hluku v moderních herních laptopech. Byl od základu přepracován a na úrovni systému zabudován a přizpůsoben do každého notebooku. Uživatel má možnost vybrat si snesitelnou hladinu hluku ve spolupráci s chytře navrženými algoritmy. Ty jsou poháněné umělou inteligencí a dynamicky spravují procesor, grafickou kartu, teploty v systému a rychlosti ventilátorů tak, aby zajišťovaly ideální úroveň hluku a nejlepší možný výkon.

  • Resizable bar

Pod trochu kryptickým názvem se skrývá pokročilá funkce rozhraní PCI Express, která umožňuje procesoru přistupovat k vyrovnávací paměti grafické karty najednou, což zvyšuje výkon v celé řadě her.

  • NVIDIA DLSS

Již nějakou dobu známá technologie od společnosti NVIDIA, skrytá pod zkratkou DLSS, přináší masivní zvýšení výkonu při stejném napájení díky průlomovému rendrování pomocí umělé inteligence s jádry Tensor.

Všechny grafické karty GeForce RTX 30 mají tuto technologii ve své DNA a v podporovaných hrách, jejichž řady neustále rostou, jde o jedinečnou výhodu před konkurencí. U nových karet RTX 30 je přírůstek výkonu ještě o něco vyšší než u předchozí generace.

Co umí notebooky s grafikami GeForce RTX 30     Herní notebooky s ray-tracingem

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (3)

Jen drobný komentář

Je to hlavně důsledek Covidu (víc lidí je doma na home office) a kryptoměn (nedostupnost RTX30xx grafik za "normální" cenu).

@martének: Naprostý souhlas. Kdyby bylo komponenty normálně dostupné, nebyl by hlad po noteboocich.
Vypadá to, že czc.cz objevilo Ameriku.

Chybí v článku

Nikde není zmíněna životnost.Zatímco běžnej desktop mi vydrží 5-10let a to v něm měním jen cykluji ob dvě generace desku,cpu,ddr,gpu...tak jak tyto upgrade udělám v notebooku?A co 2 letech,když odejde na notasu deska..?

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru