Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Fortnite se vrací na iPhony a iPady. Díky Xboxu

Fortnite se vrací na iPhony a iPady. Díky Xboxu

Události
Xbox Game Pass Ultimate 1 měsíc - elektronicky_1141698706
Xbox Game Pass Ultimate 1 měsíc - elektronicky
Produkt není určen k prodeji.
Kniha Fortnite - 100% neoficiální základní průvodce_504931987
Kniha Fortnite - 100% neoficiální základní průvodce
Produkt není určen k prodeji.
Figurka Fortnite - Peely Bone Deluxe_894439104
Figurka Fortnite - Peely Bone Deluxe
Produkt není určen k prodeji.

Pravidelným čtenářům jistě neunikla informace o tom, jak se rozkmotřily společnosti Apple a Epic Games kvůli poplatkům ve Fortnitu. Rukavici do ringu vhodil nakonec Microsoft se svým Xboxem.

Abychom se v celém příběhu zorientovali, musíme se vrátit do léta roku 2020. Právě tehdy se totiž rozhořel boj o poplatky. Epic Games měl kvůli nim s tradičními platformy na distribuci her problém již delší dobu, ale konat se rozhodnul až v srpnu před dvěma roky.

Video s grafikou Fortnitu, prostřednictvím kterého studio Epic Games protestovalo proti poplatkům

Ve svém titulu Fortnite změnil Epic Games prostřednictvím aktualizace vlastní platební metodu, čímž obešel Google Play i Apple Store – ani jedné firmě neodváděl provize z poplatků. Tvůrci tak chtěli podle vlastního vyjádření protestovat proti nastaveným pravidlům, kdy si Apple i Google účtuje provizi několik desítek procent ze všech uskutečněných nákupů.

Jak se ale už během pár hodin ukázalo, nebyla to příliš šťastná forma protestu. Google i Apple zakročily nekompromisně a Fortnite stáhly. Zatímco Google z celého sporu vyváznul vcelku snadno, protože na Androidu nabízí snadným způsobem instalaci aplikací z neoficiálních zdrojů, u Applu to tak snadné nebylo. Fortnite v podstatě chybí na zařízeních tohoto výrobce doposud, pokud se tedy spoléháte výhradně na App Store, a už dva roky se řeší celý spor u soudu.

Microsoft na scéně

Zlom nastal až před víkendem. Nikoliv však kvůli spravedlivému rozsudku soudce, ale díky Microsoftu a jeho platformě Xbox Cloud Gaming. V ní je totiž nově k mání také Fortnite, který je možné rozchodit nejen na počítačích s Windows, ale také na tabletech a smartphonech s Androidem, ale především na iPhonech a iPadech. Je sice potřeba mít předplatné Xbox Game Pass, abyste mohli cloudovou herní platformu Microsoftu využít, díky ní ale získáte celou řadu dalších her. A Microsoft navíc slibuje, že nepůjde o jediný bezplatný titul, který se v nabídce objeví, naopak knihovna her se bude postupně rozšiřovat.

Už v lednu navíc Fortnite Mobile přidala do své služby GeForce NOW společnost Nvidia. Jde sice pouze o uzavřenou betu, ale slavný battle royale titul si evidentně razí cestu na iPhony a iPady, kudy se jen dá.

Fortnite ve službě Xbox Game Pass

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru