Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Google vyprodal Stadii. Zájem překonal očekávání Události
XBOX ONE X, 1TB, černá + Metro Trilogy
XBOX ONE X, 1TB, černá + Metro Trilogy
Produkt není určen k prodeji.
PlayStation 4 Pro, 1TB, Gamma chassis, černá
PlayStation 4 Pro, 1TB, Gamma chassis, černá
Produkt není určen k prodeji.

Google vyprodal Stadii. Zájem překonal očekávání

autor: Petr Kirs
Už za dva měsíce odstartuje herní platforma Google Stadia, která má ambice konkurovat zavedeným konzolím Microsoft Xbox One či PlayStation 4 od Sony. Zájem o limitovanou edici obsahující gamepad a další příslušenství byl tak obrovský, že překonal očekávání.

Stadia je v podstatě nová streamovací služba. Podle plánů Googlu bude přenášet hry v reálném čase na platformu YouTube. V podstatě tak Google odbourává vysoké nároky her na hardware. Všechny výpočty u jednotlivých titulů totiž budou probíhat přímo na serverech amerického gigantu, a uživateli bude pouze prostřednictvím celosvětové počítačové sítě přenášen obraz.

V praxi by to mělo fungovat tak, že uživatel se například bude koukat na nějaký trailer ke hře na YouTubu a Google mu pak rovnou nabídne možnost si zahrát. Nebudou potřeba žádné instalace, žádné stahování, a jak zástupci amerického internetového gigantu několikrát zdůraznili – „žádné boxy“. Naráželi přitom na klasické konzole, jako jsou například Xbox One či PlayStation 4.

Stadia má představovat budoucnost hraní

 

Limitované edice jsou nakonec dvě

Výrobce se nicméně rozhodnul nabídnout limitovanou edici příslušenství ještě před listopadovou premiéru. Případní zájemci mohli získat oficiální gamepad, a to v exkluzivním barevném provedení Night Blue, dvě tříměsíční předplatné služby Stadia Pro a v neposlední řadě také multimediální televizní přehrávač Chromecast Ultra, právě prostřednictvím něj bude možné Stadii také zprovoznit. Majitelé tohoto balíčku získají také možnost přednostně si v celé herní službě registrovat vlastní přezdívku, což rozhodně není k zahození.

Zájem o tuto limitovanou edici byl tak obrovský, že překvapil i samotnou společnost Google. Taa byla nucena oznámit, že v Evropě již většinu balíčků vyprodala. Aby uživatelé netruchlili, byla však místo Founder’s Edition verze připravena také Premiere Edition. Ta se liší pouze v tom, že obsahuje bílý ovladač a k tomu jen jedno tříměsíční předplatné. Pořizovací cena zůstala stejná, tedy 129 eur (3340 Kč).

Představení herní služby Stadia

 

Start v listopadu, ale patrně ne v Česku

Start služby Google Stadia je naplánován na letošní listopad. Přestože přehled zemí, kde bude v první vlně tato herní služba nabízena, je poměrně široký, Česká republika mezi podporovanými zeměmi není. Je tedy téměř jisté, že se letos platformy Stadia nedočkáme – možná nadcházející rok, ale to Google zatím nepotvrdil.

Zástupci amerického internetového gigantu nicméně prozradili, že Stadia bude k dispozici v placené i bezplatné verzi. Ta zdarma se jmenuje Basic, s jejím spuštěním se však počítá až v průběhu příštího roku. Letos bude dostupná pouze placená verze Pro, která bude stát měsíčně 9,99 eur (259 Kč).

V rámci nové herní platformy poběží i velmi náročné hry, a to na prakticky jakémkoliv hardwaru. V podstatě tak bude moct hrát kdokoliv, kdo bude disponovat dostatečně rychlým připojením k internetu. A je jedno, zda zvolí tablet, počítač, mobil nebo cokoliv jiného s obrazovkou. Jako minimální se považuje rychlost stahování 10 Mbps a odesílání 1 Mbps, v případě hraní v rozlišení Full HD je však vhodnější rychlost downloadu 20 Mbps, Google nicméně doporučuje rychlost 35 Mbps.

Kompletní seznam her zatím chybí, už nyní se nicméně počítá s tituly Assassin's Creed: Odyssey,Baldur's Gate 3, Borderlands 3, The Crew 2, Darksiders Genesis, Destiny 2, The Division 2, DOOM Eternal, Dragon Ball Xenoverse 2, The Elder Scrolls Online, Farming Simulator 19, Final Fantasy 15, Football Manager 2020, Get Packed, Ghost Recon Breakpoint, Grid, Gylt,Just Dance 2020, Metro Exodus, Mortal Kombat 11, NBA 2K, Power Rangers: Battle for the Grid, Rage 2, Samurai Showdown, Thumper, Tomb Raider Trilogy, Trials Rising či Wolfenstein: Youngblood.

Názory ostatních Geeků (7)

altr ALT

TV

altr 24. 9. 2019 14:41

Chápu to dobře, že se vůbec nic neinstaluje (ani STADIA) a pojede to na všem co ma YOUTUBE? Tedy třeba jakákoli smartTV?

avatar Ověřený GEEK - level 3
BERNADIC Ověřený GEEK 24. 9. 2019 18:18

@altr: Ne.
Alespoň ne zatím.

radoslavb RAD
radoslavb 25. 9. 2019 0:16

@altr: ne jen si za každou hru musíš zaplatit. u mne je stadia mimo, nic pro mně. na 100% beru scarlett a k tomu zadarmo xcloud.

tucnak TUC
tucnak 25. 9. 2019 5:28

@altr: Pojede to v podstatě na všem co má prohlížeč a v rámci předplatného mají být vybrané tituly zdarma...

sWejk2 SWE
sWejk2 25. 9. 2019 11:39

@tucnak: jedna volná hra na měsíc předplatného dle výběru Google...terno

altr ALT
altr 25. 9. 2019 13:39

@tucnak: ale asi je třeba si koupit google chromecast nebo ne? Nebo jen někdy?

chytil20 CHY

Pěkná hračka se svým "ALE"

chytil20 27. 9. 2019 11:25

Je to jistý pokrok, ale má to své proti. Převážně input lag a kvalita obrazu. Většinou to bude OK, ale pokud jste zvyklí na headshoty běžících hráčů nebo si všímáte každého chybějícího pixelu na drátech vysokého napětí, nejdřív to pořádně vyzkoušejte.

Máš něco na srdci?

nahoru