Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Huawei odhalil operační systém Harmony OS, poběží na všech zařízeních

Huawei odhalil operační systém Harmony OS, poběží na všech zařízeních

Události

Společnost Huawei dnes odhalila vlastní multiplatformní operační systém Harmony OS, který poběží bez nadsázky na libovolném zařízení – tedy nejen na chytrých telefonech, ale také na televizorech, noteboocích či zařízeních ze segmentu chytré domácnosti.

Premiéru si systém Harmony OS odbyl na vývojářské konferenci v Číně, kde jej představil samotný šéf spotřebitelské divize společnosti Huawei Richard Yu. Vzhledem k tomu, že šlo o vývojářskou konferenci, nebylo ukázáno žádné nové zařízení postavené na této platformě, ale spíše osvětleny všechny možnosti nového systému. A je jich více, než se původně předpokládalo…

Podle prvních spekulací měl být totiž Harmony OS vysloveně mobilní platformou, ve skutečnosti jsou však ambice tvůrců daleko větší. Nový systém má totiž fungovat také na noteboocích, tabletech, televizorech či chytrých reproduktorech a dalších zařízeních z oblasti Internetu věcí (IoT), tedy ze segmentu chytré domácnosti. V další vlně se navíc počítá s přidáním podpory i pro desktopové počítače a systémy virtuální reality.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Velkou výhodou má být snadné sdílení aplikací napříč různými zařízeními

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Systém bude fungovat na celé řadě zařízení

 

Konkurence pro Android i Windows

To v podstatě znamená, že Harmony OS nebude konkurovat pouze Androidu od Googlu, ale například také operačnímu systému Microsoft Windows. K masivnímu rozšíření systému má pomoci například to, že jej Huawei bude nabízet jako open source. S Harmony OS se tak v budoucnu setkáme patrně nejen na přístrojích od Huaweie a Honoru, ale také u přístrojů konkurenčních výrobců. Zda se tak opravdu stane, samozřejmě ukáže až čas.

Platforma Harmony OS nicméně vypadá velmi zajímavě. Kromě multiplatformního provozu láká například i na sdílené aplikace. Právě ty mají být jedním z největších lákadel nového systému. Vývojářům bude v podstatě stačit vytvořit program pouze pro jedno konkrétní zařízení, načež inteligentní algoritmus upraví počítačový kód automaticky tak, aby bylo aplikaci možné používat i na dalších přístrojích. Programátorům tak odpadnou starosti s testováním pro různá zařízení, což by mohlo novému operačnímu systému skutečně pomoci k masovému rozšíření.

Richard Yu si na tiskovce neodpustil rýpnutí do konkurenčních systémů. Podle něj jsou v řadě ohledů zastaralé a tím, že jsou na trhu již delší dobu, působí jako dinosauři. Jejich tvůrci neustále přidávají nové funkce a vylepšení, ale také hromadu záplat – a to bohužel i těch, které opravují kritické bezpečnostní chyby. Proti tomu je prý Harmony OS svěží, mladý systém, u kterého byl od prvního řádku kódu kladen velký důraz na bezpečnost.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Velký důraz byl kladen na bezpečnost

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Televizor Vision TV by měl být prvním zařízením s Harmony OS

 

Jako první přijde chytrý televizor

Huawei ale nyní podle svého šéfa s masivním přechodem na novou platformu nepočítá, zároveň to ale v případě potřeby nevylučuje. Operační systém je prý už nyní vyladěn tak, aby na něj mohla všechna nabízená zařízení prakticky okamžitě přejít. Nejprve se ale vcelku logicky budou snažit tvůrci oslovit komunitu vývojářů. Už nyní je tedy jasné, že i do budoucna se například i smartphonů počítá nadále s operačním systémem Android.

Využití platformy Harmony OS vidí Richard Yu alespoň prozatím u chytré elektroniky a zařízení IoT. Vůbec prvním přístrojem, který nový operační systém nabídne, by měl být chytrý televizor Honor Vision TV. Ten si odbude premiéru během nadcházejícího víkendu. Zda se bude nabízet jen v domovské Číně, nebo také na dalších světových trzích, však zatím není jasné.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (30)

Harmony OS

Už se těším až bude uvolněný a ke stažení Harmony OS .

Ověřený GEEK - level 3

@langr30: Popravdě by mě zajímalo proč?
Čekáte snad něco jiného, než aktuálně nabízí Android nebo iOS?

Ověřený GEEK - level 3

@BERNADIC: Harmony OS by se spíš mohl jmenovat spyOS nebo ChinaOwnsYourAzzNow OS :-P

@Khalai: Máte pro své tvrzení nějak podložené důkazy o pravdivosti, nebo jen plácáte nesmysly o software, který neznáte a ani znát nemůžete, když ani nevyšel a nemluvě o tom, že vyjde jako Open Source, takže by se záhy prokázalo kdyby tam něco takového bylo. Že vy budete Trumpův pochlebovač, jež rád odsoudí někoho za něco z čehož jej nařkne a nebude mít pro svá tvrzení jediný hmatatelný důkaz?
A to jsme se ani nezmínili o praktikách NSA a jiných vládních organizacích USA, jež samy špehují kde koho, aniž by k tomu byli oprávněni.
Společnosti HUAWEI nikdy nikdo nic neprokázal, ale oni jsou ti zlí, protože jsou z Číny že? Nechápu, jak někdo jako vy zde může mít popisek "Ověřený GEEK", když věříte propagandě a fakta si nejste sto ověřovat z několika různých zdrojů.

Ověřený GEEK - level 3

@juware: A) Nemate koukam vubec smysl pro humor a nadsazku.B) Overeny GEEK nema co do cineni s mymi politickymi nazory ani me neomezuje v nezavazne off-topic diskuzi.C) Trump je nebezpecne decko s kladivem a kyblem granatu. Nechapu, jak si toho nekompetentniho pitomce mohli zvolit (ackoliv se staci podivat k nam, ani nam se to moc nepovedlo). Navic je tu vas argumentacni faul ad hominem a argumentacni faul pouzitim “whataboutism” - s USA a NSA jste zacal vy, ja jsem nic takoveho ani nenaznacoval.D) Pracuji v odvetvi, ktere je zalozeno na vedeckych dukazech a overovani informaci, tady jste se skutecne vubec netrefil.E) Vazne nemate ani spetku smyslu pro humor? ;-)

@Khalai: C) Trump je nebezpecne decko s kladivem a kyblem granatu
- Clintonová je šílená ženská s prázdným kýblem granátů - kdyby byla zvolena už se možná dávno válčí nejen s Ruskem.
Nechápu, jak si toho nekompetentniho pitomce mohli zvolit.
- Ovšem, ač se vám to tak může zdát, tak Trump rozhodně není žádný pitomec. Na svou funkci byl vybrán, a zatím si vede dobře, a dělá přesně co
má. Ono i těm tolik vysmívaný američanům přišlo divný jak se jedubaba Clintonová chovala při a těsně po volbách.
A skvěle si vytírá zadek s válečnými jestřáby a podpindosníky americký státních elit na západě EU.
(ackoliv se staci podivat k nam, ani nam se to moc nepovedlo)
- jasně stačí se podívat na prázdnou nádobu stahující králíka, to se hned pozná že ho volí ti yndeligendnější, tedy ti kterým bylo v TV sděleno, že
jsou chytřejší než ti co volili starýho jezevce.Tím končí můj první a poslední politický koment na czc.cz

Ověřený GEEK - level 3

@Anonymní uživatel: Ja bych tady politiku radeji vubec nerozebiral. Akorat se tu vsichni zhadame jako psi.A Hillary vs Trump? Uprimne? Desily me obe moznosti. Kombinace neschopnosti a vsehoschopnosti spolu s funkci nejvyssiho velitele armady s obrovskym arzenalem ICBM? Brrr...U nas to je podobna tragedie. Zadna vudci, sympaticka osobnost s nadhledem, rozhledem a vizi...

@Khalai: Mlčeti zlato! Ve Vašem případě je to svatá pravda!

Ověřený GEEK - level 3

@H.Hook: Ááá, další "triggered snowflake" :-)

@Khalai: Neberte to tak tragicky a neházejte špínu tam,kde nevíte co tam je.Linux je taky dobrý OS ikdyž na něj nadávají Mikrosofťáci. Já jsem jenom zvědavý co to bude.A proto se těším. Jinak si myslím,že si Trumpovníci rozmyslí dát Huaweji stopku.Jak jsem koukal tak to Číňani dokáží za jediný den spustit a Gogle a Microsoft přijdou o velký prachy. Pořád tady vládnou prachy.A když to Harmony bude jako Linux zadara a dobrý tak Trumpovníci utřou rypák.

Ověřený GEEK - level 3

@langr30: Samozřejmě. O peníze jde vždy až na prvním místě. Tady je to stejné.Stejně je ale až komické, jak se najdou tisíce a tisíce lidí, kteří se dovedou hádat do krve, která značka je lepší než druhá. Jak kdyby na tom záleželo, všem jde hlavně o zisk...

@Khalai: Jistě a Androidu kde dochází názvy sušenek a jídla by mohli přejít na výstižnější pojmenování verzí jako CIA FBA NSA ... .

Ověřený GEEK - level 3

@cabman: Začnu se skutečně bát, až bude NÚKIB_OS :-D

@BERNADIC: Já bych minimálně očekával skutečnou konkurenci pro Android, která bude jistě mít zprvu nějaké ty porodní bolesti, ale časem se vše odladí. Na rozdíl od Firefox OS a podobných pokusech, je HUAWEI výrobcem i hardware (Jasně BlackBerry se to zrovna moc nepovedlo, ale myslím si, že HUAWEI je v krapet jiné pozici) a to navíc s velkou uživatelskou základnou, takže je velká šance na úspěch. Samozřejmě stát se může cokoliv, ale to ukáže až čas a trh. V každém případě konkurence tu je potřeba jako sůl.

Ověřený GEEK - level 3

@juware: Popravdě, mobilní trh je zkostnatělý a nejde jen přijít na trh a čekat úspěch. V dnešní době je "jedno", co umí a co neumí OS zařízení - důležité je jen, jaké aplikace a v jaké kvalitě se na zařízení dají používat.
Huawei může mít trhu kolik chce a konkurence je třeba, ale pokud na trh přijde s čímkoliv, co nebude výbavou odpovídat 95% konkurence, tak jednoduše skončil.Mobilní trh stojí a padá na nezájmu o změnu - říkáte si bez aplikace XY přežiju, ale co když tam nebude Youtube ... co když tam nebudou mapy ... Skype, Discord ... nebo jednoduše provázání na Google služby?
IMHO může prakticky Huawei jít dvěma směry - narvat šilené sumy do vývoje a dotlačit se na +/- iOS/Android nebo vzít to "realisticky" cestou Kai OS, tzv. od Low endu a postupně budovat základnu i jádro OS.
Huawei není Samsung, který svá zadní vrátka buduje již roky.

@BERNADIC: Hlavně tedy kvůli té konkurenci doufám, že alespoň trochu uspěje a nebude jen na svém domovském trhu v Číně.

@BERNADIC: Proč ne.Linux se mi taky docela líbí,i když mám Windows a Linux na jednom počítači. Tak jsem jenom zvědavý.

@langr30: Tak doufejme, že jej nebude společnost nabízet jen pro vybrané regiony.

@juware: Nesmíte být takový pesimista,nebo jste též ve spolku Číňanobijců a Rusobijců.Ještě nevíme co to bude umět a tak to hanit je ubohé.

Super počin Huawei

Sláva, reklamami prolezlý, otravný Android dostane konkurenci. Já jsem tak litoval, že skončil WindowsPhone, že mám raději starý telefon s tímto systémem, po té co jsem musel rok fungovat s Androidem. Khalai tvrdí, že to bude špiclovací systém Číny. No a? Když mu nevadí, že ho doteď ve všem špiclují amíci, proč mu vadí Čína?

Ověřený GEEK - level 3

@Anonymní uživatel: Co mate vsichni s temi amiky? Whataboutism jak vysity.Me vadi vsichni, kteri se chovaji jako amoralni hovada, je mi uplne fuk, z jake jsou zeme...

@Khalai: OK v politice se zjevně neshodneme, ale jako odborníka na IT si vás vážím. A dík za skvělou recenzi R5 3600. I když mám 2600 stejně zvažuji že si ho pro dobrý pocit pořídím.

Ověřený GEEK - level 3

@Anonymní uživatel: Politika do zdejsi diskuze skutecne nepatri. Nerad bych, aby to tady skoncilo zumpou jako u spousty zurnalistickych webu.A trocha smyslu pro humor by nekterym diskuterum taky neuskodila. Ja si totiz umim udelat srandu z kterehokoliv OS :-)

@Khalai: Politika do zdejsi diskuze skutecne nepatri ... nicméně politika je jediný důvod proč tento os vzniká.

Huawei Harmony OS

Huawei Harmony OS - Ať chceme nebo ne je i z části dílem politiky, a to obchodní válkou mezi USA a Čínou. Je to hlavně konkurence a každá konkurence je dobrá, protože to pro koncové zákazníky bude přinášet zdokonalování stávajících systémů a přinášet nové technologie. Americké společnosti jak Google ( Android), Apple ( IOS ), Microsoft ( Windows ), Facebook ( Whatsapp, Instagram) již roky o nás neustále sbírají data, a co Americké společnosti s nimi dělají? Kdo k nim má přístup? To je otázka. Harmony OS to bude pravděpodobně dělat také. Špionáž tu bohužel bude i když chceme nebo ne, dokud se stále budeme rozdělovat na západ a východ. Pokud si starší pamatují, tak za komunismu byl špatný západ a po 17. listopadu 1989 byl špatný zase východ, ale konec politikaření. - Já Harmony OS držím palce, neboť používám i tel. Huawei řady P , teď bude záležet na vývojářích, jak tento OS dokáží využít a dokáží přesvědčit i ostatní, že tento OS má technologickou budoucnost a ti rozšíří vývoj svých aplikací i pro Harmony OS. Huawei je silná světová společnost s velkým kapitálem a má proto všechny předpoklady, neboť se k ní můžou přidat i další výrobci. A kdo do ví třeba jednou i Samsung. Vše je otázka času, tak uvidíme. Já se teď hlavně těším na nový Android Q a nadstavbu EMUI 10 :o) Ahoj a technologiím zdar ! Josef

Lol

Jakýkoli os z číny nemá šanci na úspěch v západním světě. Jestli chcete důkazy k tomu že huawei špehuje, zjistěte si jak fungují firmy v číně. Ze zákona mají nařízenou povinnost předat veškeré data vládě. V číně nemůžete mít svojí firmy, vždy musí být vláda spolumajitelem a kdykoli vaši firmy můžou zrušit

@Terminalfury: ŠPIONÁŽ NA KAŽDÉM KROKUAhoj, špionáž používají všechny vyspělé země, jak USA, tak i Čína. Dokonce existuje i technologická špionáž, kdy se jiné firmy snaží získat nové technologie od firem, které je vyvíjí. Jen je otázkou čeho se má člověk nejvíce bát. Některé státy využívají ke špionáži satelity, letadla, drony, systémy v různých zařízeních, chytrá mobilní zařízení a nebo využívají svých agentů v té dané zemi. Špionáž se provádí kvůli bezpečnosti země,... ale i proto, aby si státy zajistili pro své firmy nejlepší pozici na trhu, protože ovládnutí trhu znamená zisk a ekonomickou prosperitu. Prosperita = peníze a peníze se zase investují do vývoje nových technologii, tedy i do špionáže. Je otázkou do jaké míry se má člověk špionáže obávat a zda jde skutečně o bezpečnost státu a nebo o to, zajistit si lepší pozici na trhu. Harmony OSHuawei je čínská firma, která již na západě uspěla a je druhým největším výrobcem chytrých mobilních zařízení na světě. Apple byl Huawei odsunut až na třetí místo. Pokud Apple stále používá IOS, tak proč by nemohl uspět Harmony OS. Harmony OS může používat Huawei, Honor, ZTE, Xiaomi, OPPO a nebo další jiní výrobci. Pokud by se přidal SAMSUNG, tak bude vymalováno. Jak jsem říkal už výše, bude záležet na podpoře Harmony OS. Každopádně můžete mít pravdu i vy, kdy to bude jen slepá ulička, ale čas ukáže.

@Terminalfury: Tak že naprosto stejné jako v západním světě.paradoxně volit jestli mě bude špehovat USA a EU nebo Čína tak volim tu Čínu.

Chybka

Ten popisek u obrázku "Zařízení bude fungovat na celé řadě zařízení" asi není úplně správně?

@DrewDark: Ahoj, třeba autor článku už předvídal budoucnost :o) Každopádně s tebou souhlasím a tvůj nadpis by byl asi relevantnější. - Jinak Harmony OS má plány být nejuniverzálnějším OS na světě. Harmony OS je vyvinutý tak, že na něm budou dále fungovat aplikace z Androidu a měl by být sním plně kompatibilní. Navíc se může aplikovat hned do mobilních zařízení, jako jsou mobilní telefony, tablety, chytré hodinky, chytré reproduktory, televize, virtuální realita, auta. V druhé vlně by pak měl zacílit na počítače. Ještě zajímavost, že Harmony OS nedovolí rootnutní. Uvidíme, jak se vše bude do budoucna vyvíjet, ale už teď vyvolává rozruch u konkurenčních firem a otevírá dveře jiným firmám do nové budoucnosti.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru