Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Intel není jediný. Apple prý nepočítá ani s AMD

Intel není jediný. Apple prý nepočítá ani s AMD

Události
autor: Saša Ševčík

Americký technologický gigant Apple na konci června potvrdil, že budoucí počítače bude nabízet s procesory z vlastní produkce. Jak se ale nyní ukazuje, vedení podniku údajně počítá i s vlastními grafickými kartami.

Počítače s logem nakousnutého jablka v posledních letech prakticky vždy stavěly na procesorech od Intelu. Pokud byly vybaveny i dedikovanou grafikou, šlo o některý z modelů od AMD. Vedení amerického podniku se však již na konci června na WWDC nechalo slyšet, že s Intelem do budoucna nepočítá.

Podle serveru Gizmodo je toto oznámení však jen jedním dílem skládačky. Přechod na architekturu ARM totiž znamená údajně také to, že počítače s logem nakousnutého jablka nebudou nadále vybaveny grafikami od AMD. Byť to Apple zatím oficiálně nepotvrdil, pracuje prý i na vlastní grafice – podobně jako je tomu například v iPadu Pro.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Apple iPad Pro

 

Nový čip, který nahradí procesory od Intelu, se jmenuje Apple Silicon. V prvním počítači by se měl objevit již letos na podzim. Do dvou let pak jím budou podle současných plánů amerického technologického gigantu vybaveny všechny počítače s logem nakousnutého jablka.

S trochou nadsázky se dá říct, že na vývoji pracoval posledních deset let – přesně tolika generací čipů pro iPhony jsme se z dílny Applu dočkali. Apple je přitom v průběhu zvládl vyladit tak, že poslední generace Apple A13x je již tak výkonná, že iPad Pro se směle může v pracovním nasazení měřit s notebooky. Právě to bylo podle šéfa Applu Tima Cooka impulzem k tomu, aby se Apple rozhodl vrhnout na vývoj nové architektury pro vlastní počítače.

Zástupci počítačového gigantu se nicméně nechali slyšet, že při pracích na nových čipech brali v potaz také úspornou edici Apple S5, která tepe v chytrých hodinkách Apple Watch. Nové čipy řady Silicon by údajně měly být spojením toho nejlepšího z edic Apple S a Apple A. Podporovány budou i pokročilé technologie, jako jsou Secure Enclave, Neural engine či strojové učení. Na reálné testy výkonu si samozřejmě budeme muset ještě počkat.

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru