Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
IT bastlírna: Smazaná data? Ještě nemusí být vše ztraceno

IT bastlírna: Smazaná data? Ještě nemusí být vše ztraceno

Návody

Když omylem smažete důležitá data z pevného disku svého počítače, ještě to nutně neznamená, že byste o ně museli nadobro přijít. Existují způsoby, jak se k nim můžete znovu dostat. A přesně ty budeme dnes zkoušet.

Dnešní IT bastlírna je tak trochu ukázkou ze života. Během shonu při přípravě série reportáží z největšího počítačového veletrhu CES 2015 na CZC.cz se nám stalo, že jsme si omylem smazali fotografie určené pro článek. Jednoduše jsme se zmýlili – mysleli jsme, že je máme zálohované na externím disku a potřebovali jsme uvolnit místo na menším SSD v ultrabooku Lenovo Yoga 2.  

O data jsme ale nakonec nepřišli, zvládli jsme je totiž obnovit. A to je hlavní důvod, proč vznikl dnešní článek. Neštěstí totiž nechodí po horách, ale po lidech. Jednou se také může stát, že o data přijde někdo z vás, našich čtenářů. Abyste jim nemuseli dát navěky sbohem, můžete se s námi naučit je obnovovat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ultrabook Lenovo Yoga 2 – na něm pro vás připravujeme pravidelné novinky i recenze

 

HDD, SSD i paměťové karty

Obnovit smazaná data se dají prakticky z libovolného média. Je tedy jedno, zda byla původně uložena na starším pevném disku, moderní a rychlé SSD jednotce, nebo na paměťové kartě z kamery nebo fotoaparátu. Obnovovat se dají samozřejmě nejen fotografie, ale také videa, dokumenty, komprimované soubory a dokonce i e-maily.

Pro demonstraci toho, jak obnova dat probíhá, jsme si vybrali Seagate NAS HDD s kapacitou 3 TB. Není to náhodou, jedná se o velmi populární model hojně využívaný v systémech pro zálohování dat. Testy tedy budou co možná nejvíce odpovídat reálným provozům z našich domácností.

Pro úplnost dodejme, že Seagate NAS HDD je určen do pozice 3,5 palce a nabízí vyrovnávací paměť o velikosti 64 MB. Plotny disku, který je určen pro nepřetržité použití 24 hodin/7 dní v týdnu, rotují rychlostí 5900 otáček za minutu a maximální prostor pro datové přenosy je zajištěn rozhraním SATA 6Gb/s (SATA 3.0). Více se o tomto modelu dozvíte v našem obchodě (zde).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Seagate NAS HDD

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana pevného disku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na rozhraní SATA 3.0

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Úložná jednotka z profilu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na informace výrobce

 

Aplikací je spousta, nechybí ani freeware

K tomu, abyste mohli obnovit smazaná data z disku, potřebujete vždy speciální software. Na internetu jich můžete dohledat několik desítek, stejně jako názorů uživatelů na jejich použitelnost a snadnost obsluhy. Na výběr jsou samozřejmě placené aplikace i zdarma dostupný software. My jsme si pro dnešní demonstraci vybrali utilitu Recuva.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Aplikace Recuva od společnosti Piriform patří k nejpopulárnějším nástrojům pro obnovování dat na světě

 

Ta patří k nejpopulárnějším programům svého druhu, na celém světě ji využívá více než milión lidí. Důvodů je hned několik. V první řadě se Recuva nabízí pro nekomerční použití jako freeware, nemusíte tedy za ní zaplatit ani korunu. Programátoři ze společnosti Piriform, kteří mimochodem stojí také za populárními aplikacemi CCleaner a Defraggler, se jejímu rozvoji navíc neustále věnují, a tak je k dispozici prakticky pro všechny aktuálně používané Windows – od verze XP až po nejnovější osmičky. Stahovat aplikaci Recuva můžete na stránkách tvůrců (zde).

Další nespornou výhodou je velmi snadná instalace. Tu zvládne i naprostý laik, a to i díky tomu, že je lokalizovaná do české jazykové mutace. Instalace je otázkou pár vteřin a probíhá ve čtyřech jednoduchých krocích, jak si ukážeme níže.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hned v úvodu je možné zvolit, v jakém jazyce má program s uživatelem komunikovat

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V dalším kroku můžete upřesnit některé dodatečné instalační informace

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

I na pomalejších strojích pak samotný proces instalace trvá maximálně pár desítek sekund

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tím je instalace dokončena

 

Obnovení dat zvládne i laik

Proces obnovení dat není nijak složitý, a i díky českému prostředí a intuitivnímu ovládání si s programem Recuva poradí i méně zkušení uživatelé. Abyste zvýšili své šance na obnovení smazaných dat, je vhodné na disk, kde se nacházeli, nenahrávat již žádné další soubory. Je velmi pravděpodobné, že aplikace je dovede obnovit i v opačném případě, ale šance na jejich kompletní dohledání se zkrátka s každým dalším zápisem snižují.

Nahrávání nových dat na disk, ze kterého chcete zároveň obnovovat smazané soubory, je dokonce ještě horší, než když jednotku zformátujete. I po zformátování je totiž poměrně velká šance, že se podaří data aplikací Recuva obnovit.

Nejvíce se nám osvědčilo, když jsme k obnově dat použili Průvodce Recuva. Ten vás v podstatě provede procesem obnovení krok za krokem. Jednoduše si vyberete, kde by se měla smazaná data nacházet a o jaké konkrétní soubory by se mělo jednat – zda o dokumenty, hudbu, videa či něco jiného.

Právě tyto volby hrají velmi důležitou roli. Hledání totiž neprobíhá pouze ve složce, kterou jste označili (ta pouze usnadňuje proces identifikace smazaných dat), ale prakticky na celém disku. Čím větší disk je, tím déle operace trvá. Vhodnou volbou, například pokud budou filtrovány pouze fotografie, můžete proces hledání výrazně uspíšit.

Pokud během standardního hledání Recuva nenajde vámi požadovaná data, můžete zvolit ještě tzv. hloubkové hledání. To je daleko detailnější a trvá logicky ještě o poznání déle. Například na jednotce Seagate NAS HDD s kapacitou 3 TB trvala hloubková obnova více než čtyři hodiny, standardní pouze 10 minut. Ale vyplatilo se počkat si. Zpátky se nám podařilo hloubkovým hledáním až na dvě fotografie získat všechna data na disku. Ten jsme přitom zformátovali a nahráli na něj několik složek plných fotografií o velikosti několika GB.  

Jak probíhá proces obnovy dat krok za krokem pomocí Průvodce Recuva si můžete prohlédnout níže:

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Průvodce Recuva mluví s uživatelem plynně česky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vhodným filtrováním je možné velmi zrychlit celkový průběh obnovy dat

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Podíl na rychlejším a úspěšnějším hledání má také určení přesné složky, kde se data nacházela  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V dalším kroku můžete povolit hloubkové hledání

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V závislosti na velikosti jednotky může hledání trvat klidně i několik hodin

 

Ve chvíli, kdy je hledání souborů dokončeno, se výsledky zobrazí v přehledné tabulce. Zde se dozvíte, o jakou konkrétní verzi souboru se jedná podle data posledního uložení (načteno může být klidně i několik verzí jednoho souboru, před a po úpravě). Velmi důležité jsou také informace, v jakém stavu nalezené soubory jsou – pokud jsou například některé fotografie ve velmi špatné kvalitě, je možné, že na některých místech se místo originálního obrazu zobrazí jen šedé plochy.

Nalezená data pak již jen stačí označit a v dalším kroku zvolit, kam se mají obnovit. Tento proces je již výrazně kratší a v podstatě odpovídá běžné rychlosti kopírování dat. V případě, že obnovujete větší množství dat, je vhodné nalezené soubory ukládat na jiný disk, než na kterém se nacházela smazaná data. Jde opět o to, abychom opakovaným zápisem nalezené soubory nepřepsali.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Všechny nalezené soubory se zobrazí v přehledné tabulce i s informacemi, v jakém stavu jsou

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V dalším kroku je nutné zvolit, kam budou nalezené soubory uloženy

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Proces kopírování nalezených dat do zvoleného úložiště v podstatě odpovídá běžné rychlosti kopírování dat

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tím je proces obnovy u konce…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

…pak už se jen můžete těšit z plodů svého snažení

 

Poničené disky a paměťové karty

Sluší se zmínit, že Recuva neslouží pouze pro obnovu smazaných dat z pevného disku nebo paměťové karty. S pomocí tohoto programu se můžete pokusit získat zpět soubory také z poškozených médií (například z paměťových karet), která se zdají být na první pohled nečitelná. Úspěšnost obnovení dat ale víceméně záleží na tom, jak moc je médium poničeno.

Pokud se například elektronika disku poroučela do křemíkového nebe, ani sebelepší program vám data nepomůže získat zpět. V takovém případě je nutné povolat do zbroje opravdové IT specialisty, kteří se na obnovování dat soustředí. Je však nutné počítat s tím, že obnova dat vás v takovém případě může vyjít klidně i několik tisíc korun.

Například společnost Seagate nabízí ke svým diskům službu Rescue & Recovery. V rámci té slibuje až s 90% úspěšností obnovu dat z poškozených jednotek. Roli přitom nehraje, zda selhal RAID řadič, zda byl disk poškozen, nebo data znehodnotil virus. Poškozený disk je nutné vždy odeslat do centrály Seagatu. Podle zkušeností uživatelů na zahraničních diskuzních fórech jsou technici této společnosti schopni data vrátit na novém disku během dvou až tří týdnů. My jsme ale naštěstí tuto placenou službu využívat zatím nemuseli.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Seagate nabízí pro své disky službu Rescue & Recovery, v rámci které slibuje až s 90% úspěšností obnovu dat z poškozených jednotek

 

Zálohovat, zálohovat, zálohovat…

Co říci závěrem? Snad jen zopakovat miliónkrát zopakované. Abyste problémy se smazanými daty nemuseli vůbec řešit, je nejlepším řešením všechna důležitá data zálohovat. Roli přitom nehraje, zda je budete ručně kopírovat z počítače na externí disk nebo USB flashku, či zvolíte nějaké sofistikovanější řešení. Řeč je například o NAS serverech, které velmi často dovedou zálohovat data ze všech počítačů v lokální síti automaticky. Co NAS servery umí a jakým způsobem je vybírat se dozvíte v článku NAS server ušetří starosti s ukládáním dat.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (9)

Recuva

Používal jsem, ale rozhodně není 100%.

@traderXXX: to nebude nikdy nic, disk si přepisuje volný sektory a pak ty data co tam kdysi byli už neoživýš

@mratin1: Vaši informaci nerozporuji.Udělal jsem pokus. Vymazal několik souborů, spustil Recuvu a výsledek nebyl 100%. Beru v potaz, že systém neustále něco zapisuje, takže mohlo dojít k přepsání.

Takhle se obnovuje

Souhlasím se vším výše uvedeném, Recuva je skutečně nejlepší zadarmo software na obnovu. Nikdy jsem s Recuvou problém neměl.

Testdisk/photorec

Noo recuva nic moc, nejde použít multiplatformně. Na opravdu havarované disky jedině linuxový testdisk. Dostupní i v jakémkoliv live cd jakéhokoliv linuxu nebo specializované distribuce.
Zachráni i těžce havarovaná disk s mechanickým poškozením. Aneb při nejhorším obnova sektor po sektoru, jak já říkám leze z toho sypaný čaj.

@matlala: HW poškození kamaráde žádný software nezachrání....když ti prostě kus zařízení nenaběhne a systém ho nevidí, tak můžeš mít soft za miliardu a bude ti k prdu....ale jinak testdisk je opravdu silný nástroj, to je bez pochyb

Polovina chytrosti je být chytrý včas.

Software na obnovu instaluji hned do nového počítače, abych, až jej budu potřebovat, nepřemazal obnovované soubory.

@prybka: Ještě chytřejší je havarovaný disk IHNED vytáhnout z počítače a data obnovovat připojením k jinému PC. S Recuvou jsem doposavad maximálně spokojen. Obnoví veškeré soubory, které nejsou přepsány...

Smazaná data? To není těžké...

Což o to, obnovit smazaná data je vcelku jednoduché a umí to spousta softwarů. Horší to je, když se snažíte obnovit data z havarovaného disku, ideálně nějakého vadného... Na tohle je Recuva úplně krátká. Mnohem lepších výsledků dosahuju s GetDataBack. Je strašně pomalý, ale za to důkladný a umí zachránit hodně i z disku, který má jen chvíli, než odejde úplně.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru