Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Jak Češi staví PC sestavy? Všechna data se dozvíte v naší infografice!

Jak Češi staví PC sestavy? Všechna data se dozvíte v naší infografice!

Produktové tipy
CZC.Gaming Knight GC117, herní PC_90644194
CZC.Gaming Knight GC117, herní PC
Produkt není určen k prodeji.
CZC.Gaming Knight GC119, herní PC_186061222
CZC.Gaming Knight GC119, herní PC
Produkt není určen k prodeji.
CZC.Gaming Squire GC212, herní PC_1593799734
CZC.Gaming Squire GC212, herní PC
Produkt není určen k prodeji.

Počítače máme v názvu i v DNA. Stavíme je už více než 20 let. Loni jsme spustili PC Konfigurátor a při té příležitosti se ohlédli za desetiletkou plnou křemíku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jsme velmi pyšní na to, že si skoro půlka lidí v ČR chodí stavět počítače k nám. Dvojka je v tomto případě jedničkou.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Počítač s pořadovým číslem 100 000 jsme v našich příbramských laboratořích sestavili 5. 5. 2020. Náhoda? Nemyslíme si!

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Statistika nuda je, má však cenné údaje. Podle našich čísel za posledních 10 let jsme v počtu sestavených počítačů stabilně rostli. V roce 2010 to bylo krásných 1 852 počítačů, ale loni jsme atakovali hranici 14 tisíc složených počítačů za jeden jediný rok. A to všechno díky vám!

Počítače stavíme už od roku 1999, ale naše databáze kompletních složených strojů sahá "jen" do roku 2004. Předtím jsme si zřejmě data ukládali na diskety... 🤷‍♂️

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V únoru 2020 jsme spustili službu PC Konfigurátor, přes který si krok po kroku můžete složit počítač podle svých představ. Netrvalo ani 24 hodin od spuštění a už nám v systému svítila první objednávka.

Rekordní měsíc pro nás byl říjen, kdy si celkem 772 z vás naklikalo procesor, grafickou kartu, paměti a všechny další potřebné věci pro stavbu PC. Důkaz místo slibů, že stavba počítače nemusí znamenat pohromu pro vaši peněženku, je objednávka za 7 000 Kč. Proti tomu pak stojí třeba nabušený stroj za 110 000 Kč.

Většina z vás se podle našich čísel zřejmě pouští do upgradu stávající sestavy, protože jen každý 4. GEEK přidává ke své objednávce nepovinný monitor.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Které značky si GEEKové loni sázeli do svých počítačů? V procesorech jasně vedlo AMD nad Intelem v poměru 65 ku 35 %, grafické karty si pro sebe zase jednoznačně získala NVIDIA v konkurenci AMD, preferovalo ji 70 % zákazníků.

Jasně jsme loni pozorovali ústup optických mechanik, ať už klasických vypalovaček nebo DVD/BD jednotek, které si do svých počítačů přálo vměstnat pouze 20 % z vás. Přesně opačný poměr jsme pak viděli v RGB prvcích. Barvičky uvnitř PC case chtělo 80 %.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Od chvíle, kdy si vedeme podrobné statistiky o všech smontovaných počítačích, jsme zaznamenali absolutní rekordmany - minimální i maximální. Povedlo se nám totiž sestavit počítač za 3 500 Kč, ale také jsme postavili bestii za 385 265 Kč, která byla osazena čtyřmi grafickými kartami.

Sestava, kterou jste si u nás za rok 2020 kupovali nejčastěji, se ale pohybuje v ceně 28 000 Kč. A co jste sázeli dovnitř? Procesor AMD Ryzen 5 3600, 2TB klasický harddisk a 250 GB velké SSD pro systém, pasivní chladič s ventilátorem a u grafických karet jste půl napůl volili mezi AMD Radeon RX580 a NVIDIA RTX 2070. To všechno jste pak pravidelně vkládali do case Silentium PC Be Quiet.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ptáte se, jaký stroj máme v našich archivech na úplně prvním místě? Je to tahle historická sestava z roku 2004, která stála tehdejších 23 369 Kč. Za to byste i dnes pořídili velmi slušný počítač, ale tehdy to nebylo zrovna ultra herní dělo, na kterém by šlo rozjet všechny gamesy bez trhání. Call of Duty jednička naštěstí běžela jako z partesu. Dáte někdo Carentan?

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Upgrade PC je vážná věc. Sem tam si vyměníte grafiku nebo paměti. Ale kompletní počítač si, alespoň podle našich statistik, měníte jednou za pět let. Sedí to i na vás?

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na co nejčastěji používáte počítače od nás? Jste hračičkové, protože 80 % z vás nejčastěji hraje hry. V dalších 60 % sice říkáte, že jde o stroj do kanceláře, ale my moc dobře víme, že ve složce "Důležité dokumenty" máte i tak nahranou jednu, dvě herní klasiky. Pětina z vás má zřejmě ambice stát se úspěšnými youtubery, protože často na počítači stříháte video a streamujete.

Ať už jste si od nás v roce 2020 nechali postavit počítač, nebo upgrade vysněného herního stroje teprve plánujete, děkujeme za to, že GEEKujete s námi.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (15)

Moc pekny clanek

Takoveto clanky si obcas poctu rad. A tento se mi skutecne libi. Ne preplacany a presto dost zakladnich informaci. Dobra i informace minimalni a maximalni ceny :-) Zajimam se o HW a zrovna toto me zajima.Jinak v mem okoli take nejcasteji k upgrade zakladnich komponent (deska a CPU) dochazi priblizne jednou za 5 let. Coz zrovna neplati primo u me,protoze ja furt neco menim. Na druhou stranu uz nejsem tak hroznej jako v dobach 486 az Pentii 4, kdy jsem menil neco snad kazdy mesic :-D

Opravdové zajímavosti

super článek, děkuji za něj

@eXstres: Čau Michale :-)

256GB SSD disk

Přijde mi zajímavé, že 80 % uživatelů mají být hráči, ale nejčastěji kupovaným SSD diskem do sestav je 256GB varianta. Když dneska jedna hra klidně vezme mezi 50 a 100 GB...

@dohnalek.pavel: takové CoD:MW má už skoro 300GB :)

Ověřený GEEK - level 3

@dohnalek.pavel: To určitě bude i tím, že si lidé objednávající/sestavující kancelářské PC uvedomili, že i v kanceláři nemusí uživatele trpět :D

@dohnalek.pavel: Ja mám 500gb ssd a 2tb harddrive a všetky hry mám na hddčku tak vačšina ludí si sťahuje hry na harddrive

Provokace

Jako dost zajímavé a přečetl jsem si to rád, ale v dnešní době jakýkoliv takový článek je pro mě čistá provokace, když už si několik měsíců nemůžu počítač koupit, protože grafiky a protože rozhodně někde nehodlám lovit předražené kusy, zvlášť když mi stačí střední třída, či vyšší střední třída. Ale ona není ani ta'!!!

@Kolousek001: Mám to úplně stejně. Chci upgradovat celé PC a grafiky nejsou. Jinak už bych byl další položka ve statistice CZC pro článek na příští rok :-)

Zajímavá statistická data

Díky za článek. O HW se zajímám od dob Pentia III a Woodoo. Všechny tyhle historický informace jsou zajímavý. No jo, no. Dvojka na trhu válí. Statistiky o pracím prášku a zeleném toaletním papíru by asi tolik netáhly 🤣

PC

Tak já jsem jeden z těch šťastnější co si objednali komponenty a sestavili si sami doma ačkoliv zhruba před 4 roky, nakonec jsem teda neodolal a v prosinci 2020 jsem si objednal od jiné firmy ještě i novou grafiku takže jsem vyměnil 1060 za 3070 (palit gamerock oc dobře jsem udělal protože jsem ji koupil tehdy "jen" za 18 tisíc) a od CZC.cz nový herní monitor od msi (165hz, QHD, 1ms).

@mika42: slušný upgrade :D

Díky za tohle téma

Bezva článek, radost si jej přečíst ;) Statistika na nás poví i co nechceme :)))

Perfektní článek

Také jsme u Vás koupili před vánoci herní počítač jen grafiku máme starší, čekáme na nové.Známý pracoval v AT Computers (je to již mnoho let) a stavili počítače na směny, za jednu směnu kolem 600ks.
je to tedy tak, že nyní se hlavně prodávají notebooky a stolní PC již mnohem méně než dříve.

@jinajina: Tak ty jsi dobrej šašek. Sestavit 600 počítačů za směnu 😂😂😂.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru